راه‌کارهایی برای تایید مجوز تحصیل

life-experience-and-immigration-to-canada-2

کشور کانادا به علت داشتن استاندارد عالی آموزش و نیز وجود مدارس معتبر بین‌المللی، هر ساله میزبان تعداد زیادی دانشجو از خارج کشور است. به‌طور مثال، در سال 2021 کشور کانادا نزدیک به 450 هزار دانشجوی بین‌المللی را پذیرفته است. با این حال، افرادی نیز هستند که درخواست مجوز تحصیل آنها رد می‌شود. توجه دقیق به شرایط اعلام شده توسط اداره‌ی مهاجرت و نیز تشخیص و نظر افسر اداره‌ی مهاجرت در تایید یا رد شدن درخواست‌ها تعیین کننده است.

داشتن شرایط لازم برای مجوز تحصیل:

برای دریافت مجوز تحصیل، متقاضیان باید واجد شرایط باشند. شرایط لازم برای دریافت مجوز تحصیل عبارتند از:

 • داشتن نامه‌ی پذیرش از یک موسسه‌ی آموزشی تعیین شده(DLI) .
 • نداشتن سابقه‌ی کیفری و ارائه‌ی گواهی پلیس.
 • برخورداری از سلامت کامل و در صورت لزوم انجام معاینات پزشکی.

توجه داشته باشید پذیرش یا رد درخواست مجوز تحصیلی به نظر و صلاحدید افسر اداره‌ی مهاجرت بستگی دارد.

صلاحدید افسر اداره‌ی مهاجرت

افسران اداره‌ی مهاجرت که پرونده‌های تحصیلی را بررسی می‌کنند، باید مطمئن شوند که متقاضی شرایط لازم برای تحصیل و اقامت خود به‌عنوان دانشجو را دارد. بنابراین، هرچی مدارک شما قوی‌تر و بیشتر باشد امکان جلب نظر افسر و تایید پرونده‌ی شما وجود دارد.

به غیر از شرایط اولیه که می‌تواند باعث عدم تایید درخواست شما شود، دو علت اصلی و پرتکرار در خصوص رد درخواست‌ها توسط افسر اداره‌ی مهاجرت عبارتند از: (اگرچه موارد دیگری نیز وجود دارد)

 • افسر مهاجرت باید متقاعد شود که هدف شما از سفر به کانادا تحصیل است. 77 درصد از رد مجوزهای تحصیلی طی سال‌های اخیر به دلیل متقاعد نشدن افسر در این خصوص بوده است.
 • متقاعد نشدن افسران اداره‌ی مهاجرت نسبت به اعلام دارایی‌ها و وضعیت مالی متقاضیان و تردید آنها نسبت به اینکه بعد از دوران تحصیل کانادا را ترک خواهید کرد.

با توجه به مطالب بیان شده، متقاضیان باید مجددا برنامه‌هایشان را بررسی کرده و انطباق دهند. در حالت‌های زیر شانس متقاضیان برای تایید بیشتر خواهد بود:

 • رشته‌ی تحصیلی پذیرش شده‌ی آنها با رشته‌ی تحصیلی قبلی مرتبط باشد.
 • داشتن نامه‌ی تمکن مالی از بانک، که نشان می‌دهد متقاضی پول کافی برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا را دارد.
 • داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی.
 • توضیح در خصوص هرگونه گپ تحصیلی.
 • اعلام قصد خود برای خروج از کشور کانادا بعد از اتمام تحصیلات.
 • ارائه‌ی هرگونه اسناد یا اطلاعات دیگری که می‌تواند به اطمینان افسر اداره‌ی مهاجرت کمک کند.

علاوه بر این، متقاضیان می‌توانند برای دریافت مجوز تحصیلی، به سایر روش‌های جایگزین نیز نیم‌نگاهی داشته باشند، مانند جریان مستقیم دانشجویی (Student Direct Stream) که یک مسیر ترجیحی برای دریافت مجوز تحصیل کانادا، برای شهروندان کشورهای خاص است. نرخ پذیرش، عموماً برای برنامه‌های کاربردی تحت این جریان بالاتر است و پرونده‌ی متقاضیان سریع‌تر بررسی خواهد شد.

اقدامات بعدی در صورت رد شدن (ریجکت) درخواست

درصورتی که مجوز تحصیلی شما رد شود، همچنان می‌توانید امیدوارانه اقداماتی را برای ادامه‌ی تحصیل در کانادا انجام دهید و حتی شانس پذیرش خود را در هنگام درخواست مجدد، افزایش دهید.

متقاضیان می‌توانند دلایل رد شدن خود را بررسی کرده و درخواست‌های بعدی خود را مطابق با آن تنظیم کنند. این در شرایطی است که در گزارش افسر پرونده به‌طور مشخص ذکر شده باشد که متقاضیان می‌توانند پس از برطرف کردن اشکالات پرونده و به‌محض آماده شدن، مجددا درخواست دهند.

در نهایت، اگر بر اساس دلایل ذکر شده در گزارش افسر، متقاضی معتقد باشد که به اشتباه رد شده و تمام شرایط لازم را داشته، می‌تواند برای بازنگری پرونده‌ی خود توسط دادگاه فدرال کانادا، درخواست خود را ارائه کند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *