پناهندگی با ویزای توریستی کانادا

asylum-with-a-Canadian-tourist-visa-1

مهاجرت به کانادا از طرق مختلفی امکان پذیر است. تحصیل در کانادا، سرمایه گذاری در کانادا، اخذ ویزای استارتاپ کانادا و … از جمله این روش‌ها هستند.

معمولا افرادی که پناهندگی با ویزای توریستی کانادا را انتخاب می‌کنند، امکان اقدام از سایر روش‌ها را ندارند. گرچه این روش بسیار دشوار است و تعداد کمی از افراد که پناهندگی با ویزای توریستی کانادا را انتخاب کرده‌اند، موفق به دریافت اقامت می‌شوند.

در برخی مواقع، زندگی افراد در کشور خودشان بسیار دشوار و غیر قابل تحمل می‌شود؛ که حاضر می‌شوند سختی‌های پناهندگی را به جان بخرند ولی این کار را انجام دهند.

دولت کانادا برای پرونده‌هایی که دلایل واقعی و مناسب برای ارائه به کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان ( UNHCR ) را داشته و بتوانند آن‌ها را ثابت کنند، پذیرای پناهندگی خواهد بود.

در ادامه به صورت مفصل به مبحث پناهندگی با ویزای توریستی کانادا می‌پردازیم.

تعریف پناهندگی

بر طبق تعاریف UNHCR، پناهنده فردی است که برای داشت زندگی بهتر و یا نداشتن امنیت جانی، نمی‌خواهد ویا نمی‌تواند به کشور مبدا خود بازگردد. از جمله دلایل پناهندگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مذهب

بر طبق اساسنامه‌ی حقوق بشر بین المللی، هر فردی می‌تواند آزادانه دین خود را انتخاب کند. اگر فردی در کشوری حق بروز دین خود را نداشته باشد و یا با ابراز آن، مورد آزار و اذیت قرار گیرد، می‌تواند درخواست پناهندگی دهد.

 1. نژاد

چنانچه فردی به دلایل قومیتی و نژادی مورد آزار و اذیت قرار گیرد و یا حقوق اساسی او نادیده گرفته و یا پایمال شود، می‌تواند درخواست پناهندگی دهد.

 1. عضویت گروه‌های خاص

اگر فرد متقاضی پناهندگی، عضو گروهی باشد که مورد پذیرش جامعه نیست، می‌تواند درخواست خود را اعلام کند. این عضویت ممکن است ذاتی، مانند جنسیت و یا گرایش‌های جنسیتی باشد و یا غیر قابل تغییر، از جمله دلایلی که عموما مربوط به گذشته مانند سابقه‌ی افسر نظامی باشد.

 1. اجتماعی

در این شکل از پناهندگی فرد باید ثابت کند که ادامه‌ی زندگی در کشور خود سخت و دشوار بوده است و برای ساختن زندگی و آینده‌ی بهتر اقدام به پناهندگی کرده است.

 1. عقاید سیاسی

صرفا داشتن عقده‌ی سیاسی خاص، مورد قبول نیست. فرد متقاضی باید ثابت کند که با توجه به عقیده‌ی خود، در کشور مبدا، امنیت جانی نداشته و مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفته است.

asylum-with-a-Canadian-tourist-visa-2

پناهندگی با ویزای توریستی کانادا

پناهندگی با ویزای توریستی کانادا، یکی از روش‌های درخواست پناهندگی است. افراد می‌توانند ابتدا از لحاظ تحصیل، جاب افر و … وارد خاک این کشور شده و بعد درخواست پناهندگی دهند.

در سال‌های اخیر به دلیل افزایش یافتن تعداد متقاضیان پناهندگی با ویزای توریستی کانادا، ارائه‌ی مدارک جعلی و … سخت‌گیری‌های بیشتری برای پذیرفتن درخواست ویزای توریستی و همچنین پناهندگی در کانادا می‌شود. در نظر داشته باشید، ارائه‌ی مدارک معتبر و کامل، برای پذیرفته شدن بسیار با اهمیت است.

مراحل اخذ پناهندگی با ویزا توریستی کانادا

چنانچه متقاضیان پناهندگی سابقه‌ی توریستیِ خوبی داشته باشند، می‌توانند ویزای پناهندگی بگیرند. با ویزای توریستی می‌توانند وارد خاک کانادا شوند و پس از آن، مراحل درخواست پناهندگی را آغاز کنند.

در ادامه، شرحی از مراحل دریافت پناهندگی با ویزای توریستی کانادا را برایتان آورده‌ایم:

 1. شما باید نامه‌ی درخواست پناهندگی خودتان را به اداره‌ی مهاجرت کانادا ارائه دهید.
 2. اداره‌ی مهاجرت کانادا، یک وکیل مهاجرت به شما معرفی می‌کند تا در این مسیر شما را همراهی کند.

در پروسه‌ی پناهندگی با ویزای توریستی کانادا، مدرک تحصیلی، سن، شغل، سابقه‌ی کاری و … مهم نیست. لزا برخی افراد فکر می‌کنند که به همین دلایل، بهترین راه برای زندگی در کانادا، پناهندگی است. این تفکر کاملا اشتباه است و پناهندگی از سخت‌ترین روش‌های مهاجرت است که درصد ریجکتی بالایی دارد.

asylum-with-a-Canadian-tourist-visa-3

انواع پناهندگی با ویزای توریستی کانادا

به طور کلی این افراد واجد شرایط دریافت ویزای توریستی کانادا برای پناهندگی هستند:

 • افراد آواره: این افراد در زمان درخواست پناهندگی، داخل کشور خود زندگی نمی‌کنند و یا در کشور آن‌ها به دلیل جنگ و یا نقض آشکار حقوق بشر زندگی بدی دارند.
 • پناهنده‌ی معمولی: این افراد همان افرادی هستند که به دلیل تبعیض نژادی و دین و … داخل کشور خودشان امنیت ندارند و یا مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.
 • افراد از کشورهای منبع: نام برخی کشورها، در سازمان ملل متحد کشور منبع پناهنده ثبت شده است. افرادی که از این کشورها اعلام پناهندگی کنند، واجد شرایط اخذ پناهندگی خواهند بود.

انواع روش‌ های پناهندگی با ویزای توریستی کانادا

در حال حاضر افراد به دو روش می‌توانند برای دریافت پناهندگی از طریق ویزای توریستی کانادا اقدام نمایند؛ که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

 1. ادای پناهندگی در کانادا و کنوانسیون ژنو: در این روش، افرادی که در مرز یا خاک کانادا هستند می‌توانند درخواست پناهندگی دهند.
 2. اسکان در کانادا ( اسکان مجدد ): برخی افراد به دلیل داشتن شرایط بد زندگی در کشور مبدا خود، همراه با ویزای توریستی، از طریق سفر به کانادا، وارد این کشور می‌شوند. کشور کانادا در برابر این افراد تعهد اخلاقی دارد.

این افراد در داخل کشور مبدا خودشان هیچ عزتی ندارند و حتی ممکن است زندانی بوده باشند.کانادا هر ساله هزاران نفر از این افراد را اسکان می‌دهد. اسکان مجدد در یک کشور سوم، بهترین گزینه برای این افراد است. اسکان مجدد به دو روش امکان پذیر است:

 • اسکان مجدد تحت حمایت و پشتیبانی مستقیم دولت ( از بدو ورود )
 • اسکان مجدد تحت حمایت اشخاص یا یا گروه‌های خصوصی
asylum-with-a-Canadian-tourist-visa-4

روش اسکان مجدد در کانادا

همانطور که گفتیم، اسکان مجدد یکی از دو روش پناهندگی در کانادا است؛ اما بهتر است بدانید که همه‌ی افراد شامل این روش نمی‌شوند. موارد ذکر شده در لیست زیر نمی‌توانند از این روش اقدام نمایند:

 • افرادی که خطر امنیتی دارند، درخواستشان رد می‌شود.
 • افرادی که حقوق انسانی بین المللی را زیر پا گذاشته و یا جرم مهمی انجام داده‌اند نمی‌توانند از این روش استفاده کنند.
 • در پرونده‌ی افراد اگر سابقه‌ی پناهندگی ناموفق باشد، پذیرفته نمی‌شوند.
 • افرادی که در کشور ثالث، امنیت و امکان پناهندگی داشته‌اند، واجد شرایط اسکان مجدد کانادا نیستند.
 • اگر در گذشته عنوان پناهنده‌ی تحت حفاظت از دولت کانادا یا کشور دیگری را اخذ کرده باشند، امکان اسکان مجدد کانادا را نخواهند داشت.

سوالات متداول

چرا داشتن وکیل پناهندگی مهم است؟

چنانچه افراد تمایل داشته باشند روند پناهندگی سریع‌تر و بی‌دردسرتری داشته باشند، می‌توانند با یک وکیل مورد اعتماد، پروسه‌ی پناهندگی  با .یزای توریستی کانادا را پیش ببرند.

آیا می‌توان با اخذ ویزای توریستی، پناهندگی کشور کانادا را بدست آورد؟

بله؛ اما این روش به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. به این دلیل که قبولی در این نوع مهاجرت بسیار ریسکی است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *