ایالت های کانادا

canadian-states-1

مهاجرت به کانادا، یکی از رویا و هدف‌های افرادی است که به هر دلیل تمایل دارند کشور خود را ترک کنند. راه‌های بسیاری برای ورود به این کشور وجود دارد. دلیل آن هم سیاست‌های دولت فدرال کانادا است که با استفاده از استعداد، ایده و سرمایه‌ی مهاجران، کشوری پیشرفته و ایده‌آل بسازد.

با استفاده از این برنامه‌ها، تا به الان، به اهداف خود بسیار نزدیک شده‌اند؛ اما همچنان قصد ادامه دادن سیاست‌های مهاجر پذیری خود را دارند. یکی از این برنامه‌ها، برنامه‌های استانی است. که هر استان شرایط خاص خود را برای مهاجر پذیری اعلام می‌کند.

در ادامه قصد داریم به طور مفصل درباره‌ی استان‌ها یا همان ایالت‌‌های کانادا توضیحاتی را  به شما بدهیم.

canadian-states-2

درباره کانادا

موقعیت قرار گیری کانادا به صورتی است که در نزدیکی قطب شمال واقع شده است. این کشور با تنها یک مرز زمینی از جنوب، به کشور آمریکا ( USA )، از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی منتهی می‌شود.

کشور کانادا متشکل از 10 استان یا ایالت ( Province ) و 3 قلمرو یا ناحیه ( Territory ) است. پایتخت این کشور، شهر اتاوا است. همچنین از لحاظ جغرافیایی، به 5 منطقه‌ی Atlantic، Prairies, North, Central و West Coast تقسیم شده است.

هزینه‌های زندگی، شرایط تحصیل در کانادا، شرایط آب و هوایی و … در هر استان و ناحیه متفاوت است. هر ناحیه و استان به طور مستقل اداره می‌شود و به طور کلی دولت مرکزی فدرال به این ناحیه و استان‌ها نظارت می‌کند.

کانادا که در بخش شمالی قاره‌ی آمریکا قرار دارد، از لحاظ وسعت، دومین کشور بزرگ جهان پس از روسیه است؛ اما بهتر است بدانید که با وجود این وسعت، تنها حدود 40 میلیون نفر در این کشور زندگی می‌کنند. بنابراین تراکم جمعیت کم و فاصله‌ی شهر‌ها از یکدیگر زیاد است.

یکی از اصولی که مردمان کانادا دارند و به آن افتخار می‌کنند؛ مهاجر پذیر بودن آن‌هاست. همین مورد باعث شده تا افرادی که به کانادا مهاجرت می‌کنند با شرایط بهتری، بتوانند به سرعت جایگاه خود را در این کشور پیدا کنند.

گرچه اتاوا پایتخت کشور کانادا است، اما تورنتو بزرگ‌ترین شهر این کشور است. جالب است بدانید که بیش از 82 درصد از ساکنین این کشور، از شرایط زندگی خود رضایت کامل دارند. آمار جرم و جنایت در این سرزمین پهناور، بسیار کم گزارش شده است.

زبان رسمی کشور کانادا انگلیسی – فرانسوی و واحد پولی رسمی آن، دلار کانادا است.

canadian-states-3

ایالت های کانادا

همانطور که گفتیم، کانادا 10 ایالت یا استان دارد. مهم‌ترین ایالت کانادا از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، استان انتاریو ( Ontario ) است. پایتخت کشور کانادا یعنی شهر اتاوا و بزرگ‌ترین شهر کشور کانادا یعنی تورنتو هم در همین استان واقع شده‌اند.

در ادامه، به طور مفصل درباره‌ی ایالت‌های کانادا صحبت خواهیم کرد:

1. انتاریو ( Ontario )

استان انتاریو در بخش شرقی و مرکزی کشور کانادا و در میان استان‌های کبک و مانیتوبا واقع شده است. مرکز آن شهر تورنتو است. انتاریو در مرز ایالت متحده و دریاچه‌ی گریت لیکز ( The Great Lakes ) قرار دارد. ایالت انتاریو پرجمعیت‌ترین، محبوب‌ترین و گران‌ترین استان در کشور کانادا است.

انتاریو به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. بخش شمالی، سرد و با پوشش جنگلی، جمعیت پراکنده‌ای دارد.

درحالی که بخش جنوبی گرم‌تر و دارای زمین‌های زراعی بود و اکثر جمعیت این استان را در خود جای داده است. به طور کلی آب و هوای انتاریو نسبت به منطقه‌ها و فصل متفاوت و سرد، خشک و قطبی است.

از ویژگی‌های شناخته‌ شده‌ی این استان می‌توان به برج CN Tower، های پارک High Park و درختان بلوط اشاره کرد.

پایتخت کانادا شهر اتاوا، به سبک معماری ویکتوریا ساخته شده و یک شهر هنری است. مکان‌های دیدنی ایالت انتاریو:

 • آبشار نیاگارا
 • ساختمان پارلمان
 • پارک آلگونکوین
 • جزیره‌ی مانیتولین
 • فستیوال استراتفورد
 • هزار جزیره
 • پارک تاریخی ویلیام چهارم
 • رفتینگ در رودخانه‌ی اتاوا

زبان مردم انتاریو، انگلیسی – فرانسوی است. اغلب ساکنین شال شرقی، شرق و جنوب انتاریو به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند.

canadian-states-4

2. آلبرتا ( Alberta )

ایالت آلبرتا، غربی‌ترین استان سرسبز در کانادا است؛ که از شرق با استان ساسکاچوان و از غرب با کوه‌های راکی همسایه است. همین امر موجب شده تا این استان، به محل مشهوری برای اسکی بازان و کوهنوردان تبدیل شود.

آلبرتا از لحاظ آب و هوایی، دارای تابستان‌های گرم و شرجی و زمستان‌های سرد است.

اکثریت جمعیت آلبرتا در دو شهر اصلی ادمونتون ( مرکز استان ) و کلگری زندگی می‌کنند. کلگری بزرگ‌ترین شهر استان آلبرتا و پنجمین شهر بزرگ کانادا است. یکی از نقاط دیدنی در استان آلبرتا، شهر بنف است.

اغلب مردم، به استان آلبرتا، استان انرژی می‌گویند. چراکه سرآمد تولید نفت و گاز در جهان و قطب صنعت نفت خام بوده و اکثر افراد برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، رشته‌های نفت و پتروشیمی را انتخاب و در این استان تحصیل می‌کنند. آلبرتا دارای 24 موسسه و 4 دانشگاه است و در زمینه‌ی تحصیلات عالی، در کانادا پیشرو می‌باشد.

نرخ بیکاری در استان آلبرتا پایین و متوسط درآمد بالا‌تر از سایر نقاط کانادا است. اصلی‌ترین زبان رایج در استان آلبرتا، انگلیسی است.

فرهنگ گاوچرانی این استان را می‌توان در میزبانی از جشنواره‌های معروف کلگری استمپید مشاهده کرد. از دیگر ویژگی‌های خاص آلربتا می‌توان به فستیوال موسیقی ادمونتون فولک ، مرکز خرید ادمونتون مال و کوه‌های راکی اشاره کرد.

canadian-states-5

3. کبک ( Quebec )

دومین استان پر جمعیت کانادا، استان فرانسوی زبان کبک است. گرچه پایتخت استان کبک، شهر کبک است اما بیشترین ساکنان ایالت کبک در شهر مونترال که رود سن لورنت در آن جریان داد و بزرگ‌ترین شهر ایالت کبک است، زندگی می‌کنند.

استان کبک، یک ایالت چهارفصل با بهار معتدل و کوتاه، تابستان شرجی و گرم و پاییز و زمستان سرد و برفی طولانی است. در مونترال قدیم، منطقه‌ی دشت ابراهیم که یک منطقه‌ی تاریخی است و همچنین پیست اسکی، بسیار معروف هستند.

همچنین در منطقه‌ی اولد کبک، میراث جهانی یونسکو، با خیابان‌های سنگ فرش شده و دیوار شهری، یادآور شهرهای اروپایی است.

در شهر مونترال 4 دانشگاه اصلی قرار دارد که دو دانشگاه به زبان انگلیسی و دو دانشگاه به زبان فرانسوی هستند.

با توجه به جمعیت اندکی که در استان کبک زندگی می‌کنند و رشد اقتصادی، انتظار می‌رود برنامه‌های مهاجر پذیری استان افزایش یابد.

شما می‌توانید با مطالعه‌ی تجربه زندگی در مونترال کانادا، اطلاعاتتان را درباره‌ی این شهر افزایش دهید.

canadian-states-6

4. بریتیش کلمبیا ( British Columbia )

غربی‌ترین، مهاجر پذیرترین و قدیمی‌ترین استان کانادا، ایالت بریتیش کلمبیا است. این استان پنجمین ایالت بزرگ کانادا است. شهر مرکزی بریتیش کلمبیا، ویکتوریا و بزرگ‌ترین و زیبا‌ترین شهر این ایالت، ونکوور است.

بیشترین جمعیت این استان در شهر ونکوور زندگی می‌کنند و به دلیل رفت و آمد زیاد، این شهر به عنوان مرکز مهم تجاری، خدماتی و فناوری شناخته شده است.

نرخ بیکاری و نرخ مالیات بر درآمد در این شهر پایین است. بنابراین مکان مناسبی برای پیدا کردن شغل مناسب است؛ اما از هزینه‌های بالای زندگی در ونکوور نباید غافل شد.

آب و هوای بریتیش کلمبیا نسبت به سایر استان‌ها معتدل‌تر است. ونکوور به شهر باران خیز معروف است و به ندرت و هر چند سال ممکن است زمستان برفی را تجربه کند. آب و هوای معتدل‌تر این استان باعث شده تا مهاجران بیشتری به این ایالت سفر کنند.

این ایالت در کنار اقیانوس آرام و در جوار سواحل و بافت کوهستانی و جزایر آن قرار دارد که باعث شده یکی از بهترین‌ مناطق برای کایاک سواران، اسکی بازان و دوچرخه سواران کوهستانی شناخته شود.

در سال‌های اخیر تحصیل در بریتیش کلمبیا، رشد قابل توجهی داشته است همچنین شهر ونکوور جزو 5 شهر برتر و محبوب دنیا است.

یکی از معروف‌ترین مکان‌های بیریتیش کلمبیا، جزایر هایدا گوای و نهنگ‌هایی است که در گذرگاه میانی قابل تماشا هستند. صادرات الوار و محصولات چوبی، فیلم سازی و شیلات، سه صنعت اصلی ایالت بریتیش کلمبیا و گردشگری از اصلی‌ترین راه‌های درآمد زایی این استان است.

canadian-states-7

5. مانیتوبا ( Manitoba )

مانیتوبا، شرقی‌ترین استان پهناور و مرکز طولی کانادا است. پایتخت آن، شهر وینپینگ و دومین شهر بزرگ آن، برانتون است. به دلیل ورود مهاجران زیاد، این استان چند ملیتی است. در بخش شمالی این استان، دشت‌های قطبی واقع شده‌اند. به همین دلیل اکثر جمعیت استان در نیمه‌ی جنوبی آن قرار دارند.

اکثر مردم ساکن این استان بومیان متی هستند که از حدود 6 هزار سال قبل در این ایالت سکونت دارند.

بندر چرچیل در ایالت مانیتوبا، مکانی برای دسترسی به اروپا و آسیا است. دریاپه‌ی وینیپیگ استان مانیتوبا، جزو دریاچه‌های آب زلال دنیا است. همچنین دومین خلیج بزرگ دنیا، خلیج هادسن دی، در مانیتوبا قرار دارد.

جذابیت‌های استان مانیتوبا:

 • خرس‌های قطبی
 • فستیوال زمستانی
 • فستیوال فرهنگ غذایی

همچنین برای مشاهده‌ی شفق قطبی می‌توان به شهر چرچیل ایالت مانیتوبا سفر کرد.

اگر قصد دریافت ویزای توریستی کانادا و یا مهاجرت به کانادا را دارید. در ادامه با ما همراه باشید تا مناطق مختلف کانادا را بهتر بشناسید.

canadian-states-8

6. نیوبرانزویک ( New Brunswick )

استان نیوبرانزویک در ساحل شرقی کانادا قرار دارد و بیشترین مرز دریایی این کشور را دارد. پایتخت استان نیوبرانزویک، شهر فدریکتون و بزرگ‌ترین شهر، سنت جان است. 85 درصد از ایالت نیوبرانزویک از جنگل پوشیده شده است.

این ایالت، مهد نویسندگان، شاعران و هنرمندان کانادایی است. آداب مردمان نیوبرانزویک تحت تاثیر فرهنگ فرانسه، انگلیس و ایرلند قرار دارد. شعر، رقص محلی و آواز در این ایالت، جایگاه ویژه‌ای دارد.

مهم‌ترین فعالیت‌های اقتصادی ایالت نیوبرانزویک، بیمه، کشاورزی، خدمات و آموزش است. دو بندر مهم و اقتصادی این ایالت، بندر سنت جان و فردریکتون هستند.  از دیگر فعالیت‌های اقتصادی این ایالت می‌توان به پرورش میگو و خرچنگ و فعالیت در معادن نیز اشاره کرد.

زبان‌های رسمی این ایالت دو زبان انگلیسی و فرانسوی هستند. ایالت نیوبرانزویک هم مانند مانیتوبا، آب و هوای چهارفصل دارد. تابستان‌های این ایالت گرم و زمستان آن سرد است.  به طور کلی می‌توان گفت که آب و هوای نیوبرانزویک نسبت به استان‌های شمالی، مناسب‌تر است.

مسکن در این استان، ارزان و در دسترس است. این استان برای بهبود روند مهاجرت و صدور ویزا در برنامه‌ی انتخاب استانی کانادا شرکت کرده است. طبق این برنامه، افرادی که پیشنهاد کار دارند و یا توانایی سرمایه گذاری و کارآفرینی در استان دارند، راه‌هایی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد.

در این استان، هزینه‌ی راه اندازی بیزینس پایین و سرعت رسیدگی به پرونده‌های مهاجرتی بالا است. به همین دلیل تقاضا برای مهاجرت به این ایالت نسبتا زیاد است.

canadian-states-9

7. نیوفاندلند و لابرادور ( Newfoundland and Labrador )

این ایالت از دو بخش منطقه‌ی لابرادور و جزیره‌ی نیوفاندلند تشکیل شده است. لابرادور در قسمت شمال غربی جزیره قرار دارد. مرکز و همچنین بزرگ‌ترین شهر این ایالت، سنت جانز است.

این استان، در شرقی‌ترین مکانِ کانادا و هم مرز با اقیانوس اطلس است؛ که به طور کلی شامل 7 جزیره می‌باشد.

اکثریت جمعیت این ایالت در همین جزیره و به ویژه در جزیره‌ی آوالون زندگی می‌کنند. طبیعت این ایالت بسیار زیبا و خیره کننده است و به نظر می‌رسد این زیبایی‌ها بر خلق و خوی مردمان جزیره تاثیر مثبت گذاشته و ایشان مردمانی شاد و خوش برخورد هستند.

جذابیت‌های استان نیوفاندلند و لابرادور:

 • جزیره‌ی آوالون
 • کوه‌های یخی
 • پارک ایروینگ
 • طبیعت زیبا و روح بخش

اقتصاد این ایالت متکی به منابع طبیعی آن است. از دیگر پایه‌های اقتصادی این استان می‌توان به تولید شیلات و تولید انرژی اشاره کرد. همچنین نفت خیز بودن ایالت نیوفاندلند و لابرادور تاثیر زیادی بر رونق اقتصادی این استان گذاشته است.

تابستان‌های این ایالت گرم و زمستان‌های آن بسیار سرد است. زبان اصلی مردمان نیوفاندلند و لابرادور انگلیسی است. به طوری که 97.6 درصد افراد ساکن در آن انگلیسی زبان هستند.

دانشگاه مهم این استان، دانشگاه مموریال نیوفاندلند است که بیش از 100 رشته را در تمامی مقاطع ارائه می‌کند. از مهم‌ترین کالج‌های این استان می‌توان به و College of the North Atlantic و Sir Wilfred اشاره کرد. این کالج‌ها از تمامی کشور‌ها، دانشجو می‌پذیرند.

canadian-states-10

8. ساسکاچوان ( Saskatchewan )

ساسکاچوان در شمال غربی کشور کانادا واقع شده است. زندگی در ساسکاچوان، کیفیت بالا در عین حال هزینه‌های پایینی دارد. این استان، یکی از ایالت‌های غربی کانادا است و مناظر طبیعی بسیار زیبایی دارد.

ایالت ساسکاچوان هم یک ایالت 4 فصل است که تمام فصل‌های بهار، تابستان، پاییز و زمستان را دارد.

دانشگاه ساسکاچوان همیشه بین 15 دانشگاه برتر کانادا است. سیستم آموزش و پرورش در ساسکاچوان به صورتی است که در هر سطحی باشید، فرصت شغلی‌ای برای شما فراهم خواهد بود. با مطالعه‌ی تجربه زندگی و مهاجرت به کانادا که افراد ساکن این کشور مطرح کرده‌اند، با این سرزمین زیبا بیشتر آشنا شوید..

ساسکاچوان در ناحیه‌ی سرسبز کانادا قرار دارد و 28 درصد از غلات و 54 درصد گندم کشور در این استان تولید می‌شود.

مهم‌ترین شهر‌های ساسکاچوان، رجاینا ( پایتخت ) و ساسکاتون ( بزرگ‌ترین ) هستند. این ایالت از مهم‌ترین استان‌های مهاجرپذیر کانادا است؛ که دلیل آن هم اقتصاد رو به رشد ساسکاچوان است.

مشهورترین فعالیت‌ها:

 • کشاورزی
 • ماهیگیری
 • شکار

مهم‌ترین فعالیت‌های اقتصادی:

 • معدن و نفت
 • آموزش، سلامت و خدمات اجتماعی
 • بانک، بیمه، ملک، لیزینگ
 • حمل و نقل و ارتباطات
 • تولیدات صنعتی و کشاوزی
canadian-states-11

9. نوا اسکوشیا ( Nova Scotia )

نوا اسکوشیا در ساحل جنوب شرقی کانادا قرار دارد. این ایالت جزو اولین استان‌های اضافه شده به کنفدراسیون کانادا است.

این استان به غذاهای دریایی تازه، فرهنگ سلتیک و قلعه نظامی لویزبورگ مشهور است. جاده‌های معروفی در این ایالت وجود دارند که گردشگران از سرتاسر دنیا برای دیدن آن‌ها به نوا اسکوشیا سفر می‌کنند. از معروف‌ترین این جاده‌ها می‌توان به جاده‌ی کابوت تریل Cabot Trail اشاره کرد.

پایتخت نوا اسکوشیا شهر هالیفاکس است. اقتصاد در این ایالت به خصوص در شهر پایتخت آن ( قلب اقتصاد استان )، بسیار متنوع است.

جنگل‌داری، ماهیگیری، تولید، معدن وکشاورزی از مهم‌ترین فعالیت‌های اقتصادی استان است. از دیگر فعالیت‌های مهم ایالت نوا اسکوشیا می‌توان به معدن زغال سنگ، سکو‌های نفتی و گازی و صنعت گردشگری اشاره کرد.

میانگین درآمدی در این ایالت، کمی بیشتر از میانگین درآمد کانادا است و همین امر موجب شده تا ساکنان آن، بتوانند هزینه‌های زندگی در نوا اسکوشیا را تامین کنند.

یکی از مهم‌ترین مزایای نوا اسکوشیا، پایین بودن قیمت مسکن در این ایالت است.

canadian-states-12

10. جزیره پرنس ادوارد ( Prince Edward Island )

جزیره‌ی پرنس ادوارد، از طریق تنگه‌ی نورثامبرلند از مینلند، نیوبرانزویک و نوااسکوشیا جدا می‌شود. همچنین از طریق پل 13 کیلومتری معروف به پل کنفدراسیون به نیوبرانزویک وصل می‌شود.

این جزیره برخلاف سایر استان‌‌ها، هیچ شهر بزرگی ندارد.

شارلوت تون، شهر مرکزی جزیره‌ی پرنس ادوراد است. نام این شهر، به افتخار نام ملکه شارلوت ( همسر شاه جورج سوم ) انتخاب شده است.

صنایع اصلی استان:

 • ماهیگیری
 • تولیدات صنعتی
 • کشاورزی
 • گردشگری

جزیره‌ی پرنس ادوراد، دارای آب و هوای 4 فصل است. البته به طور کلی این جزیره نه خیلی سرد و نه خیلی گرم می‌شود.

این ایالت با بیش از 90 ساحل و تپه‌ی شنی احاطه شده است. خاک این جزیره، از ماسه سنگ نرم و قرمز تشکیل شده است. قرمزی خاک به دلیل وجود مقدار زیادی اکسید آهن در آن است.

خوراکی‌های معروف:

 • ماهی‌های تن
 • خرچنگ
 • صدف‌های خوراکی

برای آشنایی با شرایط و هزینه‌های مهاجرت به کانادا با ما در تماس باشید.

canadian-states-13

تفاوت ایالت‌ های کانادا و ناحیه ها

ایالت‌های کانادا بر اساس قانون اساسی به نام کنفدراسیون کانادا که در زمان ملکه ویکتوریا نوشته شد، ایجاد شده‌اند.

قلمرو‌ها یا همان ناحیه‌ها توسط قانون فدرال ایجاد شده و اختیاراتشان توسط دولت فدرال به آن‌ها  داده می‌شود. تغییر در اختیارات ناحیه‌ها، توسط دولت امکان پذیر است اما برای تغییز اخیار ایالت‌ها باید قانون اساسی تغییر داده شود!

ناحیه‌ها، وارث تاج و تخت کانادا نیستید ولی یک نماینده در سطح فدرال به صورت مستقیم دارند. قدرت سیاسی و اقتصادی ایالت‌ها بالاتر از قلمروها است و سرعت گشترش بیسیار بالاتری هم دارند.

ناحیه های کانادا

به طور کلی در کانادا 3 ناحیه وجود دارد:

 • نورث وست تریتوریز
 • یوکان
 • نوناووت

سوالات متداول ویزای استارت آپ کانادا

استان‌های گرم کانادا کدامند؟

اولین استان گرم کانادا، نوااسکوشیا و دومین استان گرم، انتاریو است.

ایالت‌های انگلیسی زبان کانادا کدامند؟

تمام ایالات کانادا به جز کبک، انگلیسی زبان هستند.

بهترین ایالت‌های کانادا برای مهاجرت کدامند؟

بهترین ایالات برای مهاجرت، بسته به هدف مهاجرت، بودجه‌ی مالی، وجود آشنایان و … برای هر فرد متفاوت است. شما می‌توانید با دریافت مشاوره از کارشناسان ما، مناسب‌ترین شهر بنا بر اطلاعات خود را جستجو کنید.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *