تجربه زندگی در مونترال کانادا

experience-living in-montreal-canada-1

مونترال، در یکی از شرقی‌ترین ایالت‌های کانادا، کبک قرار دارد. مونترال با جمعیتی در حدود 4 میلیون نفر، پس از تورنتو، از کلان‌ شهرهای کانادا محسوب می‌شود. گرچه تورنتو به عنوان پایتخت تجاری کانادا، نسبت به مونترال پیشی گرفته، اما همچنان مونترال برای قطب مهمی از فرهنگ، هنر و تجارت محسوب می‌شود.

آب و هوای مونترال، نسبت به سایر شهرهای سردسیر، کمی متعادل‌تر است. در این شهر، بهار و تابستان با دمایی حدود 26 درجه و زمستان‌هایی شگفت انگیز سرد و گاهی همراه با برف را مشاهده خواهید کرد.

زبان رسمی مردم در مونترال، فرانسوی است و فرهنگی اروپایی دارند. مونترال پس از پاریس، دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان دنیا محسوب می‌شود.

در این مقاله قصد داریم به طور مفصل درباره‌ی مونترال، مزایا و معایب آن صحبت کنیم. به طوری که بتوانید از تجربه‌ زندگی در مونترال کانادا مطلع شوید. با ما همراه باشید.

تجربه زندگی در مونترال کانادا: مزایا

طبق آمار Mercer Quality of Living  در سال 2010، 94 درصد از مردم از زندگی در مونترال رضایت دارند، به همین دلیل این شهر جزو 50 شهر برتر جهان قرار دارد. اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید، در لیست زیر، می‌توانید مهم‌ترین مزایای زندگی در مونترال کانادا را مشاهده کنید:

 1. قیمت اجاره مسکن در مونترال پایین است. همین امر موجب شده مونترال به یک شهر بزرگِ مقرون به صرفه برای زندگی تبدیل شود.
 2. سیستم حمل و نقل عمومی عالی و همچنین سرمایه گذاری در بخش زیر ساختِ دوچرخه سواری در مونترال باعث شده بتوانید به راحتی بدون ماشین شخصی در شهر رفت و آمد کنید.
 3. مونترال قطب تعاملات اجتماعی و فرهنگی است.
 4. بر طبق راهنمای سفر به Lonely planet، مونترال در جایگاه دوم عنوان ” 10 مکان شاد در جهان” قرار دارد.
 5. وجود مکان‌های دیدنی و زیبا در مونترال، این شهر را به یک شهر زیبا و هیجان انگیز مبدل ساخته است.
 6. در مونترال کانادا، آمار جرم جنایت پایین و امنیت بالا است.
 7. امکانات رفاهی، بهداشتی و همچنین حمل و نقل عمومی در تمام مناطق در دسترس است.
experience-living in-montreal-canada-2

تجربه زندگی در مونترال کانادا: معایب

گرچه میزان رضایت از زندگی در مونترال با اخذ اقامت کانادا به طور قابل توجهی بالاست و این شهر جزو بهترین شهرهای دنیا برای زندگی قرار دارد، اما با این وجود، تجربه زندگی در مونترال کانادا معایبی هم دارد. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. هزینه‌های زندگی به دلیل کلان شهر بودن مونترال بالا است.
 2. پیدا کردن شغل برای افرادی که به طور کامل به زبان فرانسوی مسلط نیستند، دشوار است.
 3. به ازای هر ساکن مونترال 1.8 اتومبیل وجود دارد. به همین دلیل رفت و آمد و یافتن جای پارک برای ماشین خودتان سخت می‌شود.
 4. زمستان‌های مونترال از سایر شهرهای کانادا سردتر است.
 5. در مونترال تنها 65 درصد از خانواده‌ها پزشک خانواده دارند. مونترال با کمبود پزشک مواجه است.

همچنین می‌توانید به طور کلی درباره‌ی مزایا و معایب مهاجرت به کانادا مطلع شوید.

experience-living in-montreal-canada-3

درآمد و هزینه‌ مسکن در مونترال

شما از هر یک از روش‌های دریافت اقامت کانادا که اقدام کند، در نهایت نیاز به تامین مسکن خواهید داشت. گفتیم که هزینه‌ی اجاره مسکن در مونترال پایین است. این مبلغ در مناطق مختلف مونترال بین 1000 تا 2000 دلار در ماه برای اجاره‌ی یک خانه‌ی دو خوابه متغیر است. در مناطقی مانند Westmount و Outremont مبلغ اجاره مسکن دوخوابه بین 1400 تا 3000 دلار است.

برای خرید مسکن یک خوابه در محله‌ی Westmount  و  Outremont به طور متوسط 386 هزار دلار لازم است. این مبلغ نسبت به سایر شهرهای بزرگ کانادا حدود 108 هزار دلار کمتر است.

از جمله محله‌های محبوب در مونترال با قیمت متوسط، لاوال حدود 275 هزار دلار و محله‌های گران قیمت حدود 1 تا 5 میلیون دلار است.

بر طبق آخرین آمار منتشره در مونترال، متوسط درآمد خانوار به صورت سالانه، برابر با 81.800 دلار است.

experience-living in-montreal-canada-4

فرهنگ مردم در مونترال کانادا

در مجله‌ی Monocle، مونترال پایتخت فرهنگی کانادا نامیده شده است. همچنین بر اساس آمار راهنمای سفر به Lonely planet، این شهر جزو 10 شهرهای شاد، تمیز و چند فرهنگی در جهان است.

تعداد اقوامی که در کانادا زندگی می‌کنند بسیار زیاد است. این موضوع را می‌توانید به طور واضح در محله‌های این شهر مشاهده کنید. تعدادی از این محله، شهرک چینی‌ها، پرتقال کوچک، ایتالیای کوچک و … است که توسط مهاجران نام گذاری می‌شود.

موضوع تعدد فرهنگ و قومیت در مونترال کانادا باعث شده تا تنوع موسیقی و غذا هم در این شهر بسیار بالا باشد. در اکثر مواقع خیابان‌های مونترال به دلیل برگزاری جشنواره‌ها، مسدود می‌شود. جشنواره‌هایی مانند: جشنواره‌ی جهانی فیلم مونترال، جشنواره‌ی بین المللی جاز مونترال، جشنواره‌ی آتش بازی مونترال و … از جمله جشنواره‌های معروف مونترال هستند.

گرچه اغلب مردم در مونترال به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند، اما 73 درصد از ساکنین مونترال از زبان اصلی خود استفاده می‌کنند. بر طبق آماری که در سال 2016 گرفته شد، تنها 11 درصد از مردم، زبان انگلیسی را زبان مادری و اصلی خود می‌دانند.

experience-living in-montreal-canada-5

مشاغل مورد نیاز مونترال کانادا

مرکز تجاری کانادا، تا اواخر سال 1970 مونترال بود و نسبت به تورنتو پر جمعیت‌تر و با قدرت اقتصادی بالاتری بود. مهم‌ترین صنایع تاثیر گذار در اقتصاد کانادا که در مونترال است، نرم افزار، هوافضا، الکترونیک، حمل و نقل، ساخت و ساز و داروسازی می‌باشند.

در بخش آمریکای شمالی، مونترال یکی از بزرگ‌ترین مراکز هوافضا است. بالغ بر 40 هزار نفر در صنایع هوافضای ایالت کبک، در شرکت‌هایی مانند بمباردیر هوافضا، پرات و ویتنی، بل هلیکوپتر تکسترون، CAE و رولزرویس کار می‌کنند.

صنایع بزرگ مونترال به شرح زیر هستند:

 • هوافضا
 • خدمات بازرگانی
 • خرده فروشی
 • تولید

بر طبق آخرین سرشماری، حدود نیمی از شاغلین این شهر، در صنعت فروش و خدمات مشغول به کار بوده‌اند. طبق قوانین حاکم بر این شهر، کارکنانی که با مردم در ارتباط هستند موظف هستند که به زبان فرانسویِ صحیح، صحبت کنند.

اکثر کارفرمایان، افرادی را استخدام می‌کنند که به دو زبان انگلیسی و فرانسوی مسلط باشند، تا بتوانند خدمات بهتری به همه‌ی اقشار شهر ارائه کنند.

بزرگ‌ترین بندر داخلی جهان، بندر مونترال است. سالانه بیشتر از 26 میلیون تن بار، از این بندر عبور می‌کنند. از بندر مونترال برای انتقال فرآورده‌های روغنی، غلات و شکر که متعلق به بازار جهانی هستند، استفاده می‌شود.

به همین دلیل یکی از بزرگ‌ترین مراکز ریلی کانادا و مرکزیت اصلی راه آهن ملی کانادا در مونترال واقع شده است. بندر مونترال به صورت سالانه حدود 1.5 میلیارد دلار اسپین آف اقتصادی و بیشتر از 18 هزار شغل ایجاد می‌کند.

علاقه مندان به سرمایه گذاری و یا کارآفرینی در کانادا می‌توانند از طریق ویزای استارت آپ کانادا اقدامات لازم را به عمل بیاورند.

experience-living in-montreal-canada-6

تحصیل در مونترال

در خصوص مهاجرت تحصیلی به کانادا، شرایط هر ایالت، با سایر استان‌ها یا همان ایالت‌ها متفاوت است. همانطور که گفته شد، تسلط به زبان فرانسوی، برای زندگی، کار و تحصیل در مونترال، ضروری است. اگر به زبان فرانسوی مسلط نباشید، یافتن مدارس انگلیسی زبان در این شهر برایتان دشوار می‌شود.

حمل و نقل در مونترال کانادا

مونترال با داشتن سیستم ترانزیت قوی، 185 خط اتوبوس و 4 خط مترو دارد. بدون ماشین در این شهر، سریع و آسان به مقصد خود می‌رسید.

در ساعات اوج شلوغیِ صبح و عصر، ایستگاه‌های اتوبوس هر 15 دقیقه یکبار و خطوط مترو هر 6 دقیقه یکبار فعالیت دارند. ایستگاه‌های مترو در مونترال، به دلیل طراحی‌ها و معماری‌های جذاب، بسیار چشم نواز است. این آثار، هنری و دارای مضامین اصلی است.

ساکنین مونترال، برای رفت و آمد به محل کار خود از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند و از وسیله نقلیه‌ی شخصی خود برای آخر هفته‌ها استفاده می‌کنند. آپارتمان‌های مونترال به ندرت دارای پارکینگ هستند، بنابراین، داشتن وسیله‌ی نقلیه‌ی شخصی در مونترال، اغلب خسته کننده است.

یکی از محبوب‌ترین وسایل نقلیه در این شهر، دوچرخه است. معمولا مسابقات دوچرخه سواری دوستانه هم برگزار می‌شود. اغلب خیابان‌های اصلی، خطوط مخصوص دوچرخه سواری دارند. در هنگام ترافیک شدید، استفاده از دوچرخه ایمن‌تر است و استرس کمتری دارد.

experience-living in-montreal-canada-7

مناطق دیدنی مونترال

مونترال بزرگ‌ترین شهر فرانسوی در کانادا است و جاذبه‌های فرنگی بسیار زیادی دارد. در ادامه به برخی مناطق دیدنی این شهر، اشاره می‌کنیم:

 1. Mount Royal ( پارکی در قلب شهر، دارای مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری در تابستان و اسکی در زمستان )
 2. موزه‌ی هنر معاصر مونترال ( آثار هنرمندان برجسته‌ی کانادایی و بین المللی معاصر )
 3. پارک المپیک ( به سبک سال 1976، مناسب بازی‌های تابستانی )
 4. مونترال قدیم
 5. شهر زیر زمینی ( مناسب فصل سرما )
 6. باغ گیاه شناسی ( دارای خانه‌های شیشه‌ای زیبا، نمایشگر تاریخ چین و ژاپن )
2.3/5 - (30 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *