ویزای توریستی کانادا


ویزای توریستی کانادا، مجوز ورود شما به این کشور است و با هر عنوان و هدفی که بخواهید وارد خاک این کشور شوید، باید ویزای توریستی دریافت کنید. ویزای توریستی با نام ویزای اقامت موقت (TRV) هم شناخته می‌شود و به شهروندان غیر کانادایی اعطا می‌شود که به هدف کار، تحصیل، و یا گشت و گذار، قصد ورود به این کشور را دارند. در این صفحه قصد داریم اطلاعات لازم درباره‌ی ویزای توریستی کانادا را با شما به اشتراک بگذاریم.

ویزای توریستی چیست؟

شهروندان برخی کشورها برای رفت‌وآمد به کانادا نیازی به اخذ ویزا ندارند که این موضوع ممکن است به‌علت اعتبار بالای کشور مبدا و یا توافق‌نامه‌ای باشد که دو کشور با یکدیگر دارند. اما ساکنان عموم کشورها مانند ایران، برای وارد شدن به کانادا نیاز به دریافت ویزا دارند. اگر ورود شما به کشور کانادا به نیت کار، تحصیل و… نباشد، ویزایی که برای اقامت موقت به شما تعلق می‌گیرد، ویزای توریستی یا همان Visitor visa نامیده می‌شود.

ویزای توریستی کانادا، در واقع یک ویزای عمومی است که قبل از سفر به این کشور، باید دریافت کنید؛ حتی اگر هدف از سفر به کانادا، کاری و تحصیلی باشد باز هم برای ورود، به این ویزا نیاز دارید.

شرایط جدید ( 2023 ) دریافت ویزای توریستی کانادا

در سال 2023 یک خبر بسیار خوب برای متقاضیان دریافت ویزای توریستی کانادا اعلام شد. در تاریخ 28 فوریه سال 2023 دولت کانادا اعلام کرد که بر طبق قوانین جدید، ایرانیانی که با ویزای موقت ( توریستی ) در خاک کانادا حضور دارندد، اجازه‌ی کار در کانادا را خواهند داشت.

قبل از این تاریخ، افرادی که با ویزای توریستی در کانادا حضور داشتند، اجازه‌ی کار کردن در این کشور را نداشتند.

بر طبق قوانین جدید، که به مدت یک سال یعنی تا تاریخ 28 فوریه 2024، طبق بندهایی از دستور العمل‌ها، ایرانیانی که با ویزای توریستی به کشور کانادا سفر کرده‌اند، می‌توانند بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای، اپن ورک پرمیت ( اجازه‌ی کار آزاد ) دریافت کرده و در کانادا مشغول به کار شوند.

گرچه مدت اعتبار ویزای توریستی کانادا 10 ساله است، اما پارسپورت ایرانیان فقط 5 سال اعتبار دارد و بنا به همین دلیل، ویزای توریستی برای ایرانیان نیز 5 سال معتبر است.

تا قبل از وضع قوانین جدید، ایرانیان اجازه‌ی حضور مستمر در کانادا را نداشتند، طبق این قانون جدید، ایرانیان می‌توانند با داشتن ویزای توریستی، به مدت 3 سال حضور مستمر در کشور کانادا داشته باشند.

یکی دیگر از قوانین جدیدی که به نفع ایرانیانی است که با ویزای توریستی در کانادا حضور دارند، امکان تمدید ویزای توریستی با سختگیری و هزینه‌ی کمتر است.

اکنون دولت کانادا رسیدگی به تمدید ویزای توریستی ایرانیان را در اولویت‌های کاری، قرار داده است. همچنین اگر اعتبار ویزای توریستی افراد تمام شده باشد، تا زمانی که نتیجه‌ی تمدید ویزا از سوی دولت اعلام شود، اقامت فرد متقاضی در کانادا قانونی و بلامانع است.

Canadian-tourist-visa

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کار طبق قانون جدید

برای تبدیل ویزای توریستی کاناا به اپن ورک پرمیت یا اجازه‌ی کار آزاد نیازی به جاب آفر یا پیشنهاد شغلی ندارید. روند این درخواست بسیار آسان بوده و  در حال حاضر بسیاری از ایرانیان حاضر در کانادا، با این درخواست، مشغول به کار شده‌اند.

تبدیل ویزای توریستی کانادا به تحصیلی

افراد متقاضی می‌توانند با داشتن ویزای توریستی کانادا، پذیرش یکی از مراکز آموزشی معتبر کانادا که کد DLI دارند را دریافت کرده و ویزای توریستی خود را به ویزای تحصیلی تغییر دهند.

قانون قصد دوگانه در مهاجرت به کانادا

قصد دوگانه به این معناست که فرد متقاضی یک سری اقدامات برای اخذ اقامت دائم کانادا انجام داده و هم قصد دارد مدتی را به صورت موقت در این کشور حضور داشته باشد.

در تاریخ 5 آوریل 2023 طبق اطلاعیه‌ای که اداره‌ی مهاجرت کانادا صادر کرد، از این پس اقدام دوگانه برای دریافت اقامت موقت و دائم کانادا قانونی بوده و هیچ منعی برای آن وجود ندارد.

از این تاریخ به بعد چنانچه فردی اقدام برای دریافت اقامت دائم کانادا انجام داده باشد و یا قصد انجام آن را داشته باشد، می‌تواند درخواست ویزای کاری، توریستی و یا تحصیلی داده و بدون هیچ مشکلی، مدتی را در این کشور حضور داشته باشد.

بر طبق این قانون، اگر آفیسر تصمیم مغرضانه‌ای بگیرد و یا اشتباه کند، افراد می‌توانند به صورت قانونی اعتراض کرده و با ارائه‌ی دلایل موجه تصمیم آفیسر را تغییر دهد.

ارزیابی آفیسر در مورد پرونده، بر اساس این موارد صورت می‌گیرد:

 • تای در کشور مبدا ( تعلقات شخصی که او را وادار به بازگشت به کشورش می‌کند )
 • اعتبار اسناد و مدارک ارائه شده
 • هدف از اقامت موقت
 • مدت اقامت در کشور کانادا
 • سوابق شخص متقاضی در خصوص رعایت مقررات اداره‌ی مهاجرت کانادا
 • تمکن مالی فرد متقاضی

شرایط ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا با وجود اینکه برای اقامت موقت صادر می‌شود، اما شرایط و ضوابطی دارد که تنها با متعهد بودن به آن‌ها موفق به دریافت این نوع ویزا خواهید شد. این شرایط عبارتند از:

 • داشتن حمایت معتبر در کانادا و دعوتنامه
 • اخذ گواهی عدم سوء پیشینه
 • داشتن تمکن مالی برای ساپورت هزینه‌های طول سفر
 • ارائه آزمایشات پزشکی (در برخی موارد)
 • تعهد برای ترک کانادا پس از اتمام سفر در زمان محدود
 • تعهد به عدم پیگیری برای استخدام در کانادا در طول سفر
 • تعهد به عدم ارتکاب اقداماتی که امنیت ملی کانادا را خدشه دار کند
 • تعهد به پیروی از قوانین کشور کانادا مادامی که در آن‌جا حضور دارید
ویزای توزیستی کانادا

انواع ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا سه نوع مختلف دارد، اعم از؛ سینگل(یکبار ورود)، مولتیپل(چندبار ورود) و سوپر ویزای والدین. در این بخش قصد داریم به طور مفصل هر یک از این ویزاهای توریستی را بررسی کرده و شرایط اخذ هر کدام را توضیح دهیم.

ویزای سینگل انتری (یکبار ورود)

ویزای سینگل کانادا، مناسب افرادیست که می‌خواهند تنها یک‌بار و با هدف بازدید تفریحی یا رسمی از یک مکان، و یا شرکت در یک رویداد خاص در کانادا حضور داشته باشند.

 

بیشتر بخوانید: بررسی کامل دریافت اقامت کانادا

از لحظه‌ی اخذ این ویزا تا قبل از منقضی شدن تاریخ پاسپورت، می‌توانید یک‌بار وارد کانادا شوید. نکته اینجاست که به محض خروج از خاک کانادا، ویزای شما منقضی می‌شود و برای ورود دوباره، نیاز به اخذ مجدد ویزای توریستی کانادا دارید.

ویزای مولتیپل انتری (چندبار ورود)

این ویزا برای افرادی پیشنهاد می‌شود که به‌علل مختلف کاری، خانوادگی و..‌. مدام نیاز به رفت‌وآمد در کانادا دارند. به محض دریافت این ویزا تا پایان اعتبار آن، می‌توانید هر چند بار که نیاز داشتید و هر بار به‌مدت ۶ ماه، به کانادا بروید و اقامت موقت در آنجا داشته باشید. لحظه‌ی ورودتان به کشور کانادا، باید ویزای توریستی شما اعتبار داشته باشد.

سوپرویزای والدین

این ویزا به والدین و پدربزرگ و مادربزرگ‌های شهروندان کانادایی تعلق می‌گیرد‌. سوپر ویزا در واقع یک ویزای مولتیپل است که مجوز هر بار اقامت در کانادا ۲ سال و مدت اعتبار آن ۱۰ سال خواهد بود. اگر می‌خواهید اطلاعات دقیقتری درباره‌‌ی آن کسب کنید، حتما سری به مقاله‎‌ی سوپر ویزای والدین  بزنید.

زمان اعتبار ویزای توریستی کانادا

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، اعتبار هر یک از ویزاها تا حدودی با یکدیگر متفاوت است. اعتبار سوپر ویزای توریستی کانادا و البته مولتیپل ویزا، تا زمان پایان اعتبار پاسپورت شماست امّا اعتبار ویزای سینگل، اگر چه باز هم به اعتبار پاسپورت شما بستگی دارد امّا با ورود شما به خاک کانادا و خارج شدن از آن، ویزای شما بی اعتبار خواهد شد و در صورت نیاز به سفر مجدد به کانادا، باید برای اخذ ویزای توریستی اقدام کنید.

 

بیشتر بخوانید: هزینه و شرایط تحصیل در کانادا

زمان اعتبار ویزای توریستی کانادا

هزینه‌ی ویزای توریستی کانادا

اگر قصد داشته باشید که به کمک تیم مهاجرتی گلچین اقدام کنید، هزینه‌ی ویزای توریستی کانادا، معادل 550 دلار خواهد بود که بخشی از آن به سفارت خانه پرداخت می‌شود. این مبلغ شامل هزینه بررسی مدارک ویزا، انگشت نگاری و هزینه پیکاپ می باشد.

 
عنوان هزینه مورد نیاز
بررسی مدارک 100 دلار
انکشت نگاری 85 دلار
پیکاپ 500 هزار تومان

مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا

پیش از اقدام به اخذ ویزای توریستی کانادا، بهتر است اطلاعات تکمیلی درباره‌ی نقشه راه دریافت آن داشته باشید تا در این مسیر دچار سردرگمی نشوید. در این بخش همه‌ی مراحل دریافت ویزای توریستی کانادا، عنوان شده است و با مطالعه‌ی آن می‌توانید ضمن آشنایی با این مراحل، توانایی خود را نیز امکان سنجی کنید.

۱) ارائه‌ی درخواست

متقاضیانی که برای ورود به کانادا به ویزای توریستی نیاز دارند، می‌توانند از سه طریق آنلاین، ارسال درخواست به صورت کاغذی و از طریق پست یا حضوری در مرکز درخواست ویزا (VAC) درخواست دهند. اگر به‌صورت خانوادگی سفر می‌کنید، هر یک از اعضای خانواده، از جمله فرزندان تحت تکفل، باید درخواست خود را جداگانه تکمیل و ارسال کنند. با این حال، می‌توانید همه‌ی درخواست‌ها را با هم ارسال کنید.

 

2) مراجعه به مرکز جمع‌آوری اطلاعات بیومتریک

ممکن است از متقاضیان خواسته شود که اطلاعات بیومتریک را در درخواست خود لحاظ کنند. در این صورت، متقاضی باید اثر انگشت و عکس پرسنلی خود را در یک مرکز جمع‌آوری اطلاعات بیومتریک، که معمولا بخشی داخل سفارت کانادا در سایر کشورهاست، ثبت نماید. اطلاعات بیومتریک را می‌توان پس از ارسال درخواست ویزای توریستی، زمانی که از شما خواسته شد، یا هم‌زمان با ثبت درخواست حضوری در مرکز درخواست ویزا (VAC) ارائه کرد.

3) پیکاپ

در نهایت شما باید به همراه پاسپورت به یک دفتر VAC مراجعه کنید تا طی یک فرآیند تقریبا یک هفته‌ای، ویزای شما به پاسپورتتان الصاق شود‌.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی کانادا

قبل از شروع مراحل پارت قبلی، پیشنهاد می‌کنیم همه‌ی مدارک مورد نیاز خود را برای اخذ ویزای توریستی کانادا تهیه و تنظیم کنید تا در هنگام پیشبرد مراحل، به چالش نخورید. موارد زیر مهمترین مدارکی هستند که به آن‌ها نیاز خواهید داشت.

 • یک قطعه عکس
 • پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار
 • پاسپورت‌های قبلی که مهر ویزا دارند
 • ترجمه سند ازدواج
 • مجوز خروج برای افراد زیر 18 سال (و بانوان)
 • نامه تمکن مالی مهر شده
 • گواهی اشتغال به تحصیل برای محصلین
 • فرم درخواست ویزا
 • ترجمه رزومه و مدارک
 • ترجمه شناسنامه
 • کارت ملی و مدارک هویتی
 • سند ملکی

زمان صدور ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا بلافاصه بعد از ثبت درخواست شما صادر نمی‌شود و اگر برای سفر برنامه مشخصی دارید بهتر است حداقل از چهار ماه قبل برای ارسال مدارک و ثبت درخواست اقدام کنید. طبق آخرین گزارش سفارت خانه‎‌ی کانادا در سال 2019، صدور ویزای توریستی کانادا 92 روز کاری زمان خواهد برد.

زمان صدور ویزای توریستی کانادا

تمکن مالی ویزای توریستی کانادا

تمکن مالی برای ویزای توریستی کانادا بر اساس میانگین هزینه‌های روزمره کانادا محاسبه و در گزارشی از سوی سفارتخانه کانادا، اعلام شده است. مبالغ اعلام شده هم به صورت فردی و هم به صورت خانوادگی تعیین شده است که در جدول زیر برایتان شرح داده ایم:

 
تعداد افراد حداقل تمکن مالی
1 نفر 12.500 دلار
2 نفر 15.600 دلار
3 نفر 19.100 دلار
4 نفر 23.200 دلار
5 نفر 26.300 دلار
به ازای هر نفر 3.400 دلار

آخرین مقالات ویزای توریستی کانادا

سوالات ویزای توریستی در کانادا

شرایط دریافت ویزای توریستی کانادا در 2022

شرایط و ضوابط برای اخذ ویزای توریستی کانادا شامل موارد زیر است که همانطور که مشاهده میکنید به پیچیدگی سایر ویزاها نیست.

 • اخذ ساپورت معتبر
 • اخذ گواهی عدم سوء پیشینه
 • داشتن تمکن مالی برای ساپورت هزینه‌های طول سفر
 • تعهد برای ترک کانادا پس از اتمام سفر در زمان محدود
 • تعهد به عدم پیگیری برای استخدام در کانادا در طول سفر
 • تعهد به عدم ارتکاب اقداماتی که امنیت ملی کانادا را خدشه دار کند
 • تعهد به پیروی از قوانین کشور کانادا مادامی که در آن‌جا حضور دارید
 • ارائه آزمایشات پزشکی (در برخی موارد)
هزینه های دریافت ویزای توریستی کانادا چقدر است؟

هزینه‌های اخذ ویزای توریستی کانادا که باید به سفارت خانه و دفاتر VAC باید پرداخت شوند در جدول زیر آورده شده. البته دستمزد آژانس مهاجرتی و مشاوران شما مازاد بر این هزینه‌هاست.

 
عنوان هزینه مورد نیاز
بررسی مدارک 100 دلار
انکشت نگاری 85 دلار
پیکاپ 500 هزار تومان
زمان اعتبار ویزای توریستی کانادا چقدر است؟

اعتبار ویزای توریستی مولتی و سوپر، بستگی به اعتبار پاسپورت شما دارد و تا سقف 10 سال اعتبار خواهد داشت. اما سینگل ویزا بعد از یک بار رفت و آمد منقضی خواهد شد.

4.9/5 - (33 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *