موسسات آموزشی تعیین شده کانادا


موسسه آموزشی تعیین شده (DLI)، موسسه‌ای است که دانشجویان بین‌المللی را می‌پذیرد. اخذ نامه‌ی پذیرش از موسسات آموزشی تعیین شده برای دریافت مجوز تحصیلی (Study Permit) در کانادا ضروری است.

 

 

تمام مدارس ابتدایی و متوسطه در کانادا جزء موسسات آموزشی تعیین شده (DLI) هستند. موسسات آموزشی، (شامل دانشگاه‌ها و کالج‌ها بعد از مقطع متوسطه) برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی باید مجوزهای لازم را از دولت دریافت کنند.

اگر می‌خواهید برای تحصیل در مقطع پس از دبیرستان به کانادا بیایید، مطمئن شوید که موسسه‌ای که مدنظر دارید و برنامه‌ی تحصیلی شما در لیست موسسات آموزشی تعیین شده (DLI) کانادا قرار دارد.

اگر می‌خواهید پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا بمانید، مطمئن شوید موسسه‌ای که انتخاب می‌کنید به شما امکان مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی را می‌دهد.

تبدیل شدن به دانشجوی بین‌المللی در کانادا و اخذ ویزای تحصیلی دو مرحله دارد:

ابتدا، باید در یکی از موسسات آموزشی تعیین شده پذیرفته شوید. پس از دریافت نامه‌ی پذیرش، می‌توانید برای مجوز تحصیل از اداره‌ی مهاجرت درخواست دهید.

مجوز تحصیلی صادر شده برای شما صرفا بر اساس پذیرش شما در یک موسسه‌ی کانادایی است. با این حال، اگر در سطح پس از متوسطه تحصیل می‌کنید، می‌توانید موسسه، برنامه، رشته‌ی تحصیلی یا سطح تحصیلی خود را بدون نیاز به درخواست مجوز تحصیلی جدید تغییر دهید.

فقط هنگامی‌که برای تغییر موسسه آموزشی خود اقدام کردید و پذیرش دریافت کردید، باید این تغییر را به اداره مهاجرت اطلاع دهید. می‌توانید این کار را به‌صورت آنلاین و از طریق حساب کاربری خود انجام دهید.

 

کد موسسه آموزشی تعیین شده

هر موسسه‌ای که در کانادا دانشجویان بین‌المللی را پذیرش می‌کند، یک کد DLI منحصر به فرد دارد. کد DLI  را می‌توان در فرم درخواست مجوز تحصیل یافت. عددی است که با حرف O شروع می‌شود.

اگر می‌خواهید به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی به کانادا بیایید، ابتدا مطمئن شوید که موسسه آموزشی موردنظر شما در لیست موسسات آموزشی تعیین شده (DLI) قرار دارد یا خیر.

برای اطلاع از لیست موسسات آموزشی تعیین شده کانادا اینجا را کلیک کنید.

دانشگاه‌های دارای چندین پردیس یا کالج‌های کوچکتر، ممکن است برای هر شعبه‌ای یک کد DLI مستقل داشته باشند. بنابراین دقت به این نکته ضروری می‌باشد.

 

مدارس ابتدایی و متوسطه

در کانادا، تمام مدارس ابتدایی و متوسطه DLI هستند.

در اکثر استان‌ها، این مدارس از کلاس اول تا دوازدهم آموزش ارائه می‌دهند. وقتی دانش‌آموزی از دبیرستان فارغ‌التحصیل می‌شود، دیپلم دبیرستان خود را دریافت می‌کند.

فرزندان خردسال تحت تکفل، نیازی به اجازه‌ی تحصیل ندارند. اگر فرزندان خردسال دارید و با مجوز کار یا تحصیل به کانادا می‌آیید، آنها واجد شرایط حضور در مدرسه خواهند بود. نیازی به درخواست مجوز تحصیل جداگانه نیست.

 

تغییر کد DLI کانادایی

اگر یک تبعه خارجی با مجوز تحصیلی معتبر در کانادا تحصیل می‌کند، اجازه دارد سطح تحصیلی، موسسه‌ی محل تحصیل و یا برنامه‌ی تحصیلی خود را تغییر دهد. با این حال، بسته به تغییر موردنظر، آنها ممکن است مجبور باشند به اداره مهاجرت اطلاع دهند و برای مجوز تحصیلی جدید یا تمدید مجوز تحصیلی قبلی درخواست ارائه دهند.

آیا نیاز به تمدید مجوز تحصیل دارید؟ کارشناسان مجموعه مهاجرتی گلچین با داشتن سال‌ها تجربه مفید و موثر در زمینه‌ی اخذ ویزای تحصیلی در کانادا می‌توانند به شما کمک کنند.

 

تغییر برنامه‌ها

اگر یک دانشجوی بین‌المللی تصمیم بگیرد برنامه‌های خود را در همان مؤسسه آموزشی تعیین‌شده (DLI) تغییر دهد، نیازی به تغییر مجوز تحصیل یا ارتباط با اداره مهاجرت برای به روزرسانی تغییرات نخواهد داشت. با این حال، چند استثناء در این مورد وجود دارد:

اگر در مجوز تحصیلی شرایط خاصی ذکر شده باشد، طوری که این شرایط تحت تأثیر تغییر برنامه‌ها قرار بگیرد، باید به اداره مهاجرت اطلاع داده و تغییرات را در مجوز تحصیلی خود به‌روز کند.

اگر اتباع خارجی به برنامه‌ای با مدت زمانی طولانی تر از مدت اعتبار مجوز تحصیلی خود روی آورند، باید قبل از تاریخ انقضای اولیه برای تمدید مجوز تحصیل خود اقدام کنند.

 

تغییر موسسه آموزشی

اگر یک دانشجوی بین‌المللی تصمیم به تغییر موسسه در همان سطح تحصیلی خود (مثلا لیسانس) بگیرد، در این صورت نیازی به دریافت مجوز تحصیلی جدید نیست. اما باید با اداره مهاجرت تماس گرفته و تغییر موسسه آموزشی را به آنها اطلاع دهد. ذکر این نکته ضروری است، دانشجو باید اطمینان حاصل کند که مؤسسه جدید، یک مؤسسه آموزشی تعیین شده (DLI) است، در غیر اینصورت، این تغییر مورد قبول اداره‌ی مهاجرت قرار نخواهد گرفت.

اگر یک تبعه‌ی خارجی بخواهد از مؤسسه‌ای خارج از استان کبک به مؤسسه‌ای در داخل استان کبک منتقل شود، باید قبل از انتقال، گواهی پذیرش کبک (CAQ) را دریافت کند. این به این دلیل است که استان کبک شرایط منحصر به فردی برای دانشجویان بین‌المللی دارد.

 

تغییر سطح آموزش

برای تغییر سطح آموزش، بسته به سطح تحصیلی‌تان، ممکن است لازم باشد مجوز تحصیل جدید دریافت کنید و یا صرفا اداره مهاجرت را از این تغییرات مطلع نمایید. در زیر تغییرات رایج بین سطوح تحصیلی آورده شده است:

 

تغییر آموزش ابتدایی به متوسطه

اخذ مجوز تحصیل جدید ضروری نیست. اگر در ایجاد این تغییر، دانشجو از یک موسسه به موسسه‌ی دیگر منتقل می‌شود، باید با اداره مهاجرت تماس بگیرد تا موسسه‌ی تحصیلی جدید خود را اعلام کند.

توجه: اگر فرزند کم سن همراه والدین یا سرپرستی باشد که دارای مجوز کار یا تحصیل معتبر است، در این صورت کودک نیازی به اخذ مجوز تحصیل در مقطع ابتدایی و متوسطه ندارد.

 

تغییر از آموزش متوسطه به بعد از متوسطه

در این حالت اخذ مجوز تحصیلی جدید از اداره مهاجرت ضروری است.

 

تغییر از یک سطح پس از متوسطه به سطح دیگر

در صورت جابه‌جایی بین سطوح مختلف تحصیلی پس از متوسطه (مثلاً از مدرک کارشناسی به مدرک کارشناسی ارشد) نیازی به اخذ مجوز تحصیل جدید نیست. با این حال، اگر دانشجو در حال تغییر موسسه‌ی آموزشی است، یا اگر تغییر در برنامه‌ها بر طول مدت تحصیل و یا شرایط ذکر شده در مجوز تأثیر بگذارد، باید مطابق با مطالب ذکر شده در قسمت‌های قبلی، اقدام مناسب را انجام دهد.

 

انتقال به موسسه‌ای در کبک

همانطوریکه که قبلا ذکر شد، استان کبک نظارت خاصی بر اعطای مجوز دانشجویان بین‌المللی دارد و قوانین این استان نسبت به سایر استان‌ها و مناطق کانادا متفاوت دارد. به‌همین دلیل، برای متقاضیان تحصیل در این استان یک مرحله‌ی اضافی برای اخذ مجوز تحصیلی وجود دارد. قبل از درخواست برای مجوز تحصیل، ابتدا یک شهروند خارجی باید گواهی‌نامه پذیرش کبک (CAQ) را دریافت کند. تنها پس از دریافت این گواهی‌نامه، دانشجو می‌تواند درخواست مجوز تحصیلی خود را به اداره مهاجرت ارسال کند.

وجود این گواهی‌نامه، بر دانشجویان بین‌المللی که مایل به انتقال از مؤسسه‌ای خارج از کبک به مؤسسه‌ای واقع در داخل کبک هستند، تأثیر می‌گذارد. برای انجام چنین انتقالی، ابتدا دانشجو باید گواهی‌نامه‌ی پذیرش کبک را از دولت کبک دریافت کند. هنگامی‌که این گواهی‌نامه دریافت شد، معمولاً نیازی به درخواست مجوز تحصیلی جدید از دولت کانادا نیست. با این حال دانشجو باید اداره مهاجرت را با ارسال اطلاعات جدید خود به‌روز کند.

آن دسته از دانشجویانی که مایل به انتقال از یک مؤسسه‌ی آموزشی در کبک به مؤسسه‌ای دیگر در همان استان هستند، درصورتی‌که در یکی از حالت‌های زیر قرار بگیرند، ممکن است برای ادامه تحصیل نیاز به دریافت گواهی‌نامه پذیرش کبک (CAQ) جدید داشته باشند:

  • اگر دانشجو در حال تغییر سطح تحصیلی خود باشد، باید یک CAQ جدید دریافت کند.
  • اگر مدت زمان تحصیل در حالت جدید بیشتر از مهلت ذکر شده (تاریخ انقضا) در CAQ باشد، آنها باید برای یک CAQ جدید درخواست دهند.

 

اگر انتقال به موسسه‌ی آموزشی جدید یا جابه‌جایی برنامه‌های آموزشی بر شرایط ذکر شده در CAQ تأثیر بگذارد و متفاوت با آن شرایط باشد، باید با وزارت مهاجرت، اداره MIDI واقع در استان کبک (اداره مخصوص صدور گواهی‌نامه پذیرش کبک) تماس گرفته و حتی ممکن است نیاز به دریافت CAQ جدید باشد.

 

تغییر گام به گام موسسه آموزشی تعیین شده (DLI)

تا زمانی که هنوز از شرایط مجوز تحصیلی خود خارج نشده اید، می‌توانید DLI خود را تغییر دهید. برای انجام این کار، شما نیاز دارید:

 

  • حساب کاربری آنلاین. اگر درخواست مجوز تحصیلی خود را از طریق پست ارسال کرده‌اید، باید یک حساب آنلاین ایجاد کنید و درخواست خود را ارسال نمایید.
  • شماره‌ی مجوز تحصیلی. شما می‌توانید این را در سمت راست بالای مجوز تحصیلی پیدا کنید. با حرف S شروع می‌شود.
  • کد DLI موسسه‌ی آموزشی جدید. اگر کد را ندارید، می‌توانید آن را از لیست کد‌های DLI کانادا پیدا کنید. لیست موسسات آموزشی تعیین شده (DLI)
  • شماره‌ی دانشجویی جدید. این را می‌توانید در نامه‌ی پذیرش از موسسه‌ی جدید خود پیدا کنید.
  • تاریخ شروع تحصیل در موسسه‌ی آموزشی جدید.

 

اکنون که تمام مدارک لازم را دارید، آماده‌ی شروع فرآیند هستید. برای تغییر DLI خود مراحل زیر را دنبال کنید:

 

مرحله 1: وارد حساب کاربری خود شوید.

مرحله 2: بخش Designated Learning Institution Student Transfer را پیدا کرده و روی گزینه‌ی Transfer from DLI number کلیک کنید.

مرحله 3: شماره‌ی درخواست مجوز تحصیلی خود را وارد کرده و روی Search for my application کلیک کنید.

مرحله 4: جزئیات بیشتری در مورد درخواست اصلی مجوز تحصیلی خود را وارد کنید.

مرحله 5: شماره DLI جدید، شماره‌ی دانشجویی جدید و تاریخ شروع تحصیل در موسسه جدید خود را وارد کرده و روی Submit transfer کلیک کنید.

مرحله 6: جزئیات اطلاعات جدید وارد شده‌ی خود جهت انتقال را مجددا مرور نمایید. اگر تمام اطلاعات صحیح می‌باشد، روی Confirm Transfer کلیک کنید.

مرحله 7: باید پیامی دریافت کنید که انتقال شما کامل شده است. ( transfer is complete) این تأیید می‌کند که شما دولت کانادا را از قصد خود برای تغییر DLI مطلع کرده‌اید.

 

 

چگونه مجموعه مهاجرتی گلچین می‌تواند کمک کند؟

تیم مجموعه مهاجرتی گلچین با دارا بودن سابقه‌ای طولانی و موفقیت آمیز در پرونده‌های ویزای تحصیلی در خدمت شماست تا در هر مرحله‌ای از فرآیند تحصیل در کانادا به شما کمک کند.

مشاوران تحصیلی مجموعه مهاجرتی گلچین می‌توانند به شما کمک کنند تا برنامه‌ی تحصیلی مناسب و دلخواه خود را پیدا کنید، نامه‌ی پذیرش را دریافت کنید و درخواست خود را برای مجوز تحصیلی ارسال کنید. با راهنمایی ما بهترین شانس ممکن برای موفقیت را خواهید داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌ی ویزای تحصیلی مخصوص دانشجویان بین‌المللی، می‌توانید با گرفتن وقت مشاوره رایگان با کارشناسان خبره‌ی مجموعه مهاجرتی گلچین گفتگو کرده و از مشاوره تخصصی ما بهره بگیرید.

4.9/5 - (38 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *