نیروی کار ماهر فدرال (FSW)

کارآفرینی در انتاریو

برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSW) یکی از سه برنامه موجود در سیستم اکسپرس انتری کانادا برای درخواست مهاجرت می‌باشد. این برنامه مناسب داوطلبانی است که تجربه کاریشان خارج از کانادا بوده و هیچ ارتباط کاری و تحصیلی با کانادا نداشته‌اند.

برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSW) چیست؟

  برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSW) تحت سیستم اکسپرس انتری کانادا مدیریت می‌شود و از سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS)  برای رتبه‌بندی نامزدهایی که مایل به اقامت دائم در کانادا هستند استفاده می‌کند. برخلاف نامزدهای کلاس تجربه کانادا  (CEC)، کارگران ماهر فدرال برای ورود به استخر اکسپرس انتری نیازی به داشتن تجربه کاری کانادایی ندارند. در عوض، داوطلبان باید حداقل امتیاز مورد نیاز را بر اساس عواملی مانند تجربه کاری، توانایی زبان و تحصیلات داشته باشند.

  پس از ورود به استخر امتیازات، متقاضیانی که بیشترین امتیازات CRS را دارند، برای اقامت دائم در کانادا دعوت می‌شوند.

چه کسانی شرایط لازم را برای درخواست تحت برنامه FSW دارند؟

در این برنامه معیارهایی نظیر تجربه کاری، سطح تحصیلات، سن و مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی مورد نظر می باشد:

تجربه کاری

شما باید حداقل 12 ماه تجربه کاری مستمر، تمام‌وقت و تخصصی (مهارتی) طی 10 سال گذشته داشته باشید. (یا به همان میزان در تجربه نیمه‌وقت). تجربه کار تخصصی، با توجه به طبقه‌بندی ارائه شده در سطح مهارت‌های ناک (NOC 0 – NOC A – NOC B) مشخص می‌گردد.

مهارت زبانی

نمره شما در آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی باید حداقل 7 (CLB 7) یا معادل آن در آیلتس، 6 باشد.

تحصیلات

داشتن حداقل مدرک دیپلم دبیرستان.

پشتیبانی مالی

اثبات داشتن بودجه کافی برای حمایت از خود و خانواده در کانادا.

اقامت در کانادا

شما می‌توانید در هر استانی در کانادا غیر از استان کبک اقامت داشته باشید.

  غیر از شرایط ذکر شده در بالا، فرد متقاضی باید حداقل 67 امتیاز از 100 ممکن را در شبکه امتیازات FSW کسب کند. در این صورت، آن شخص واجد شرایط ارسال مشخصات به سیستم اکسپرس انتری برای برنامه نیروی کار ماهر فدرال خواهد بود.

با این حال، باید توجه داشت که داشتن شرایط اولیه پذیرش کانادا، مانند گواهی سوء پیشینه و معاینات پزشکی بسیار ضروری می‌باشد.

برای برنامه FSW چه مدارکی باید ارسال شود؟

شما باید مشخصات و مدارک خود را در سیستم اکسپرس انتری برای اداره مهاجرت ارسال کنید. ارسال مشخصات اکسپرس انتری تضمینی برای دریافت اقامت دائم کانادا نیست. زیرا در گام اول امتیازات شما محاسبه و ثبت می‌شود و سپس در قرعه‌کشی‌های اکسپرس انتری، در صورتی که جزء پذیرفته‌شدگان باشید برای شما دعوت‌نامه ارسال می‌شود تا درخواست خود را برای اقامت دائم کانادا ارسال نمایید.

هنگام ارسال پروفایل در سیستم اکسپرس انتری برای برنامه FSW باید مدارک زیر را ارائه دهد:

ارزیابی مدارک تحصیلی (ECA)

  برای دریافت امتیاز تحصیل، شما نیاز دارید تا مدارک تحصیلی خود را برای ارزیابی به موسسات مجاز در کانادا مانند WES ارسال نموده و تاییدیه دریافت کنید. این موسسات ارزش مدارک تحصیلی شما را بر اساس استانداردهای کانادا بررسی و تایید می‌کنند. پنج سازمان در کانادا مجاز به ارزیابی مدارک تحصیلی و صدور گزارش ECA  هستند. برای مدارک تحصیلی از موسسات آموزشی داخل کانادا نیازی به دریافت تاییدیه نیست.

نتایج آزمون زبان

همه داوطلبان تحت برنامه‌های اکسپرس انتری باید مدارک تایید آزمون زبان را که در دو سال گذشته برگزار شده است ارائه دهند. آزمون‌های پذیرفته شده برای زبان انگلیسی شامل آزمون‌های آیلتس (IELTS) و سلپیپ (CELPIP)، و برای زبان فرانسه تف (TEF) و تی‌سی‌اف (TCF Canada) است.

مدارک شناسایی

متقاضیان باید مدارک شناسایی خود را ترجمه و ارسال نمایند. اطلاعات درج شده در فرم‌ها باید با مدارک شناسایی مطابقت داشته باشد. ضمن اینکه شخص متقاضی و تمام افراد خانواده باید دارای گذرنامه معتبر برای سفر باشند.

نکته مهم: اگر داوطلبی موفق به دریافت دعوت‌نامه برای اقامت دائم کانادا شود، وارد مرحله دوم فرآیند درخواست می‌شود. در مرحله دوم، متقاضی 60 روز فرصت دارد تا درخواست الکترونیکی برای اقامت دائم (eAPR)  را تهیه و ارسال کند. در این مرحله، شما نیاز به ارائه مستندات بیشتری دارید. از زمانی که سیستم اکسپرس انتری در سال 2015 راه‌اندازی شد، پایین‌ترین رتبه برای دریافت ITA در برنامه FSW دارای امتیاز 413 بود. اگر امتیاز شما کمتر از این باشد، باید فعالانه تلاش کنید تا امتیازات خود را افزایش دهید.

چه مدت طول می‌کشد تا یک برنامه FSW پردازش شود؟

  مشخصات اکسپرس انتری نیروی کار ماهر فدرال (FSW) برای مدت 12 ماه معتبر خواهد بود. اگر زمانی که در جمع نامزدها هستید، دعوت‌نامه‌ای برای درخواست (ITA) دریافت کردید، 60 روز فرصت دارید تا درخواست و مدارک کامل را به دولت کانادا ارسال کنید. زمان استاندارد رسیدگی به درخواست‌های اکسپرس انتری از زمان دریافت درخواست توسط مقامات کانادایی تا صدور ویزای اقامت دائم شش ماه است.

عوامل دیگری ممکن است بر زمان پردازش پرونده شما تأثیر بگذارند، از جمله:

  • پیچیدگی و یا کامل نبودن پرونده شما.
  • اضافه کردن یک عضو دیگر از خانواده به پرونده.

آیا من برای FSW باید نامه تمکن بانک ارائه کنم؟

کارگران ماهر فدرال باید نشان بدهند که می‌توانند پس از استقرار در کانادا، زندگی خود و خانواده خود را تامین کنند. بنابراین، شما نیاز به ارائه نامه تمکن دارید. مبلغی که باید در نامه تمکن نشان دهید، بستگی به تعداد اعضای خانواده دارد. جدول زیر نشان دهنده حداقل مبلغ مورد نیاز می‌باشد:

KAR2

هزینه‌های پردازش برای اعمال تحت برنامه FSW چیست؟

هنگام ارسال درخواست برای اقامت دائم تحت برنامه نیروی کار ماهر فدرال، هزینه‌های پردازش دولتی باید پرداخت شود. این هزینه‌ها به شرح زیر است:

KAR3

آیا باید نتایج آزمون زبان را برای برنامه FSW ارائه کنم؟

شما برای درخواست تحت برنامه نیروی کار ماهر فدرال، باید مدرک معتبر زبان خود را ارائه کنید. حداقل نمره زبان قابل قبول برای این برنامهCLB 7  (یا معادل آن در سایر آزمون‌ها) می‌باشد.

چگونه امتیاز نیروی کار ماهر فدرال را محاسبه کنم؟

برای ارسال برنامه تحت برنامه کارگر ماهر فدرال (FSWP)، باید حداقل امتیاز 67 را در شبکه امتیازات FSW کسب کنید. برای محاسبه امتیاز کارگر ماهر فدرال، می‌توانید امتیازات خود را در جدول زیر بررسی کنید.

جدول حداکثر امتیازات برای هر فاکتور:

KAR4

نحوه محاسبه امتیاز تحصیلات:

KAR5

نحوه محاسبه امتیاز سطح زبان:

KAR1

نحوه محاسبه سن:

KAR6

نحوه محاسبه امتیاز سابقه کاری خارج از کانادا:

KAR7

نحوه محاسبه امتیاز پیشنهاد کاری در کانادا:

KAR10

نحوه محاسبه امتیاز انطباق پذیری کانادا:

KAR11

تفاوت بین امتیازات واجد شرایط بودن FSW و امتیاز CRS چیست؟

برای ارسال پروفایل به‌عنوان نیروی کار ماهر فدرال  (FSW)، باید حداقل 67 امتیاز با توجه به جدول اعلام شده در قسمت بالا داشته باشید. در صورت کسب این امتیاز می‌توانید مشخصات و مدارک خود را برای سیستم اکسپرس انتری ارسال و خود را به مجموعه نامزدها اضافه نمایید. سپس توسط سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS)  رتبه‌بندی می‌شوید و امتیاز CRS به شما داده می‌شود. ملاک اصلی برای قرعه‌کشی برای اقامت دائم کانادا، امتیاز CRS می‌باشد.

سابقه کار خارجی چیست؟

شما برای ارسال پروفایل به اکسپرس انتری تحت برنامه نیروی کاری ماهر فدرال، نیاز به حداقل یک سال سابقه کار تمام‌وقت (یا معادل آن پاره‌وقت) خارج از کانادا دارید. سابقه کاری خارجی به هر تجربه کاری با دریافت حقوق گفته می‌شود که در 10 سال گذشته در خارج از کانادا کسب شده باشد. این سابقه کاری باید در نوع مهارت‌های طبقه بندی ملی شغلی (NOC) A ، B یا 0 باشد. برای تعیین نوع مهارت کاری خود، ابتدا باید کد NOC خود را پیدا کنید.

چگونه امتیاز CRS را برای سابقه کار خارج از کانادا محاسبه کنیم؟

شما می‌توانید برای محاسبه امتیازات خود، از ترکیب عوامل مختلف با سابقه کاری خارج از کانادا استفاده نمایید. این عوامل شامل:  1- مهارت شما در زبان رسمی و 2- سابقه کاری کانادایی شما می‌باشد.

داشتن سه سال یا بیشتر سابقه کار خارج از کانادا به شما این امکان را می‌دهد که بالاترین میزان امتیاز را کسب کنید. برای تفکیک کامل امتیازات CRS در زمینه سابقه کار خارج از کانادا، می‌توانید به جداول زیر مراجعه کنید:

سابقه کار خارج از کانادا و مهارت زبان رسمی

KAR8

سابقه کار خارج از کانادا و تجربه کاری کانادایی

KAR9

پاسخ به سوالات شما

آیا برنامه نیروی کار ماهر فدرال باز است؟

قرعه‌کشی اکسپرس انتری برای نامزدهای نیروی کار ماهر فدرال (FSW) از دسامبر 2020 متوقف شده است. دولت کانادا اخیراً اعلام کرد که قرعه‌کشی‌ها برای برنامه نیروی کار ماهر فدرال از اوایل جولای 2022 از سر گرفته می‌شود.

بنابراین توصیه می شود که متقاضیان FSW بهتر است هرچه سریعتر پروفایل خود را ایجاد کرده و وارد استخر اکسپرس انتری شوند. به علت سطح امتیازات بالاتر نامزدهای استانی، ممکن است شما تا ژوئیه 2022 در قرعه‌کشی اکسپرس انتری فدرال دعوت نشوید. به همین جهت، استان‌ها همچنان از کاندیداها برای شانس نامزد شدن برای اقامت دائم از طریق برنامه‌های نامزد استانی دعوت می‌کنند.

آیا یک کاندید نیروی کار ماهر فدرال می‌تواند در استان کبک کار کند؟

طبق مقررات اداره مهاجرت، نیروی کاری ماهر فدرال فردی هستند که قصد دارد در کانادا و در استانی خارج از کبک اقامت کند. بنابراین، یکی از شرط های این برنامه این است که نباید قصد اقامت در استان کبک را داشته باشید. اگر قصد اقامت در کبک را دارید، باید از طریق برنامه مهاجرتی کبک اقدام نمایید.

آیا محدودیت سنی برای درخواست تحت برنامه FSW وجود دارد؟

هیچ محدودیت سنی برای درخواست تحت برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSW) وجود ندارد. با این حال، پس از 35 سالگی، نامزدها شروع به از دست دادن امتیاز خواهند کرد. پس از 29 سالگی، نامزدها نسبت به ضریب سنی امتیاز رتبه‌بندی جامع (CRS) نیز امتیاز از دست خواهند داد. به‌همین دلیل، داوطلبانی که سن بالاتری دارند باید از طریق فاکتورهای دیگر، امتیازات خود را افزایش دهند.

آیا همسر و فرزندان من می‌توانند در پروفایل من در برنامه FSW گنجانده شوند؟

افرادی که تحت برنامه نیروی کار ماهر فدرال درخواست ارسال می‌کنند، می‌توانند فرزندان و همسر خود را در درخواست خود برای اقامت دائم اضافه کنند. با این حال، متقاضی باید در نظر داشته باشد که چگونه امتیاز سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) آنها هنگام درخواست با همسر ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.

آیا می‌توانم والدینم را در درخواست نیروی کار ماهر فدرال خود لحاظ کنم؟

متأسفانه والدین نمی‌توانند در درخواست اقامت دائم از طریق برنامه نیروی کار ماهر فدرال درج شوند. با این حال، پس از گرفتن اقامت دائم، می‌توانید برای اسپانسر کردن والدین خود اقدام نمایید.

من سابقه جنایی یا پرونده پزشکی جدی دارم. آیا هنوز می‌توانم تحت برنامه FSW درخواست بدهم؟

اگر سابقه کیفری یا وضعیت پزشکی جدی دارید، ممکن است در کانادا غیرقابل پذیرش در نظر گرفته شوید و نتوانید با موفقیت تحت برنامه نیروی کار ماهر فدرال درخواست دهید. با این حال، عدم پذیرش به معنای ممنوعیت دائمی برای ورود به کانادا نیست. راه‌حل‌هایی برای کمک به این افراد وجود دارد که می‌توانید از مشاوره‌های مجموعه مهاجرتی گلچین بهره‌مند شوید.

آیا برای درخواست تحت برنامه FSW به پیشنهاد شغلی نیاز دارم؟

برای برنامه نیروی کار ماهر فدرال به پیشنهاد شغلی نیازی نیست. در واقع، اکثر کاندیداهایی که تحت سیستم اکسپرس انتری دعوت شده‌اند، پیشنهاد کار رسمی کانادایی نداشته‌اند. البته داشتن پیشنهاد شغلی معتبر ممکن است امتیاز CRS شما را بین 50 تا 200 امتیاز افزایش دهد. برای گرفتن این امتیاز، پیشنهاد شغلی شما احتمالاً به ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) نیاز خواهد داشت.

4.9/5 - (19 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *