راهنمای دانشجویان بین‌المللی


آیا تصمیم دارید برای تحصیل به کانادا مهاجرت کنید؟ در مجموعه مهاجرتی گلچین پاسخ تمام سوالات اصلی خود را دریافت خواهید کرد. اینکه هزینه تحصیل در کانادا چقدر خواهد شد. کدام دوره‌ها و مراکز دانشگاهی در دسترس شما هستند. و مهمتر از همه اینکه چگونه می‌توانید از مجوز تحصیل کانادا به‌عنوان مسیری برای دریافت اقامت دائم بهره بگیرید.

 

 

فهرست مطالب

 

شانس من برای دانشجوی بین‌المللی شدن در کانادا چقدر است؟

هر ساله شاهد افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی در کانادا هستیم. بسیاری از آنها پس از پایان تحصیل می‌توانند در کانادا بمانند. نکته مهم و حیاتی آن است که تایید مجوز تحصیل کانادا همیشه در اختیار افسر ویزا است.

برای دولت کانادا، تنوع دانشجویان بین‌المللی اولویت دارد. بنابراین در سال 2019، یک استراتژی آموزش بین‌المللی جدید (IES) را با نام “Building on Success” راه‌اندازی کرد. برای این منظور و اجرای هرچه بهتر این برنامه، دولت 147.9 میلیون دلار برای پنج سال بودجه اختصاص داده است.

در سال 2020، دولت کانادا بیش از 400 هزار دانشجوی بین‌المللی را پذیرش کرد. اکثر این دانشجویان از چین، هند، فرانسه، ایران، نیجریه، برزیل، ژاپن، آمریکا، ویتنام و کره جنوبی بودند.

شما می‌توانید با همکاری ما از طریق برنامه دانشجویان بین‌المللی، شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

 

برنامه دانشجویی بین‌المللی مجموعه مهاجرتی گلچین

مجموعه مهاجرتی گلچین، با سابقه‌ای طولانی و درخشان در زمینه مهاجرت از طریق برنامه دانشجویی بین‌المللی می‌تواند به شما کمک کند. ما برای انجام کلیه مراحل ویزای تحصیلی از گرفتن مجوز تحصیلی تا اقامت دائم، در هر مرحله در کنار شما خواهیم بود. با کمک ما می‌توانید تحصیلات کانادا را به اقامت دائم کانادا تبدیل کنید.

هر یک از متقاضیان محترم برنامه‌ی تحصیلی ما، با یک مشاور آموزشی که در زمینه‌ی آموزش عالی و مهاجرت در کانادا آموزش دیده و دارای تجربه می‌باشد، همراه خواهد شد. با کمک کارشناسان خبره ما، شما می‌توانید بهترین و متناسب‌ترین درخواست برای ثبت‌نام در دانشگاه یا کالج را داشته باشید و مسیری را انتخاب نمایید تا به اقامت دایم شما منجر شود.

مراحل اساسی فرآیند درخواست برای پرونده‌های تحصیلی عبارتند از:

 

 • انتخاب یک برنامه: انتخاب برنامه و رشته تحصیلی یکی از مهم‌ترین عوامل برای درخواست مجوز تحصیل شما است. شما باید برای تحصیل در کانادا برنامه‌ی خاص خود را ارائه دهید. ما توصیه‌های برنامه‌ای را بر اساس تجربه کاری و سابقه تحصیلی شما ارائه می‌کنیم. این بهترین شانس ممکن را برای ارسال یک درخواست موفق به شما می‌دهد.
 • درخواست برای موسسه آموزشی: پس از تصمیم‌گیری در مورد یک برنامه، ما به شما کمک می‌کنیم تا درخواست خود را تهیه و ارسال کنید. قبل از اینکه بتوانید برای مجوز تحصیل درخواست دهید، باید نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده کانادا (DLI) داشته باشید.
 • درخواست مجوز تحصیلی: با در دست داشتن نامه پذیرش، آماده درخواست برای مجوز تحصیل خود خواهید بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا درخواست خود را برای مهاجرت به کانادا آماده و ارسال کنید.

چک لیست اسناد بین‌المللی دانشجویی

ما برای ارسال درخواست شما برای پذیرش و دریافت مجوز تحصیلی به مدارک خاصی نیاز خواهیم داشت. در زیر لیست اسنادی که ممکن است از شما درخواست شود قرار دارد:

نامه پذیرش: نامه‌ای که توسط موسسه آموزشی ارسال می‌شود و قبولی شما را در برنامه تحصیلی تایید می‌کند.

اثبات حمایت مالی: اثبات اینکه شما پولی برای حمایت از خود و اعضای خانواده دارید. شما باید نشان دهید که می‌توانید هزینه‌های تحصیل و همچنین هزینه‌های زندگی خود (اسکان، غذا و غیره) را برای سال اول در کانادا پوشش دهید.

مدارک هویتی: شناسنامه، گواهی ازدواج و گذرنامه.

مجوز تحصیل کانادا چیست؟

مجوز تحصیل کانادا مدرکی است که به شما امکان می‌دهد تا در موسسه‌ای آموزشی در کانادا تحصیل کنید.

هنگامی که برای تحصیل در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) پذیرفته شدید، می‌توانید برای مجوز تحصیل کانادا اقدام کنید.

مراحل درخواست برای مجوز تحصیل در کانادا چیست؟

برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا چهار مرحله وجود دارد:

 

بررسی واجد شرایط بودن

اطمینان حاصل کنید که شرایط لازم برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا را دارید. مواردی که شما نیاز خواهید داشت عبارتند از:

 • نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI)،
 • مدرک حمایت مالی،
 • مدارک پشتیبانی (بسته به کشور شهروندی و اقامت شما متفاوت است)

 

تهیه درخواست مجوز تحصیلی

اگر تمام شرایط لازم را دارید، می‌توانید شروع به تهیه درخواست مجوز تحصیلی خود کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک مورد نیاز برای کشور خود را جمع‌آوری کرده‌اید. اگر مدارک شما دارای نقص باشد و یا دارای ثبات و قدرت لازم نباشد، افسر مهاجرتی ممکن است درخواست شما را رد کند. ما قبل از ارسال درخواست شما، مدارک را بررسی و ریسک آن را به حداقل می‌رسانیم.

 

ارسال درخواست مجوز تحصیلی

برای ارسال درخواست مجوز تحصیلی 2 راه وجود دارد:

 

-ارسال الکترونیکی درخواست: در ابتدا باید یک حساب کاربری در وب‌سایت مهاجرت کانادا (IRCC)  ایجاد شود. سپس باید مدارک اسکن شده و فایل‌های الکترونیکی مورد نیاز، آپلود و درخواست مجوز تحصیلی ارسال شود.

 

-ارسال پستی (کاغذی) درخواست: در این روش باید نسخه‌های چاپی اسناد، جمع‌آوری شده و به مرکز درخواست ویزا (VAC) که به کشور شما اختصاص داده شده است، پست شود.

 

تایید مجوز تحصیل و سفر به کانادا

تا زمانی که به مبادی ورودی کانادا نرسیده‌اید، مجوز تحصیل در کانادا را دریافت نمی‌کنید. اگر مجوز شما تایید شود، دولت کانادا برای شما یک معرفی‌نامه برای ورود به کانادا صادر می‌کند. شما باید این نامه را هنگام ورود به کانادا برای دریافت مجوز تحصیل به مسئول اداره مهاجرت نشان دهید.

 

چه مدت طول می‌کشد تا برای مجوز تحصیل کانادا اقدام کنید؟

زمان پردازش مجوزهای تحصیلی بسیار متفاوت است. مدت زمان پروسه، بستگی به کشور محل اقامت شما دارد. کوتاه‌ترین زمان پردازش 1 الی 2 هفته است، اما برای برخی از متقاضیان ممکن است تا 16 هفته طول بکشد. زمان پردازش درخواست مجوزهای تحصیلی به حجم پرونده‌های دریافتی بستگی دارد. اگر نزدیک به آغاز سال تحصیلی کانادا درخواست دهید، ممکن است با تاخیر مواجه شوید.

آیا زمان پردازش سریع‌تری می‌خواهید؟ برای این منظور باید بررسی کنید که آیا برای مطالعه جریان مستقیم (SDS) واجد شرایط هستید یا خیر.

 

شرایط مجوز تحصیل کانادا چیست؟

شرایط و ضوابط خاصی برای مجوز تحصیل کانادا وجود دارد. شما باید این شرایط را رعایت نمایید تا بتوانید از تمام مزایای تجربه تحصیلی خود استفاده نمایید. این شرایط عبارتند از:

 • شما باید در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) ثبت‌نام کنید.
 • اگر در کبک تحصیل می‌کنید باید به‌عنوان دانشجوی پاره‌وقت یا دانشجوی تمام‌وقت ثبت‌نام کنید.
 • شما نباید بیش از 150 روز از برنامه تحصیلی خود مرخصی مجاز بگیرید.

درک و احترام به شرایط مجوز تحصیل شما بسیار مهم است. با انجام این کار، بیشترین بهره را از تجربه تحصیل در کانادا خواهید برد. دانشجویانی که به شرایط مجوزهای تحصیلی خود احترام می‌گذارند نیز شانس بیشتری برای دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی دارند.

 

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

در مقایسه با سایر کشورها، تحصیل در کانادا مقرون به‌صرفه است. هزینه‌های تحصیل در کانادا به‌طور کلی کمتر از هزینه‌های تحصیل در استرالیا، ایالات متحده و بریتانیا است.

در سال تحصیلی 2018/2019، متوسط شهریه سالانه یک دانشجوی بین‌المللی در مقطع کارشناسی در کانادا 27159 دلار کانادا بود. متوسط شهریه در همان سال در یک دانشگاه آمریکایی 45950 دلار آمریکا بده است. برای اطلاع کلی از هزینه‌های تحصیلی در کانادا، می‌توانید از کارشناسان خبره مجموعه مهاجرتی گلچین مشاوره دریافت نمایید.

هنگام تصمیم‌گیری در مورد محل تحصیل در خارج از کشور، هزینه‌ی زندگی نیز عامل مهمی است که باید در نظر گرفته شود. هزینه‌ی زندگی در کانادا در مقایسه با سایر مقاصد برتر برای دانشجویان بین‌المللی می‌تواند مقرون به‌صرفه باشد. متوسط هزینه‌ی سالیانه‌ی زندگی در کشور کانادا حدود 30 هزار دلار می‌باشد که در مقایسه با کشورهای انگلستان (35 هزار دلار)، آمریکا (37 هزار دلار) و استرالیا (42 هزار دلار) مناسب‌تر می‌باشد.

 

هزینه اسکان برای دانشجویان کانادا

گزینه‌های زیادی برای زندگی دانشجویی در کانادا وجود دارد. از زندگی در خوابگاه‌های دانشگاه گرفته تا اجاره آپارتمان، دانشجویان می‌توانند سبک زندگی مناسب خود را انتخاب کنند. به‌طور معمول در شهرهای بزرگ، مانند تورنتو و ونکوور، هزینه‌ی مسکن نسبت به شهرهای کوچک بالاتر است.

در دانشگاه تورنتو، با ظرفیت نزدیک به 20 هزار دانشجوی بین‌المللی، هزینه‌ی ماهانه مسکن برای یک دانشجو بین 1080 تا 2982 دلار کانادا، در مرکز شهر تعیین شده است.

در مونترال، هزینه زندگی در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ آمریکای شمالی پایین‌تر است. در دانشگاه مونترال هزینه مسکن دانشجویی، به‌طور متوسط ماهانه 550 دلار کانادا می‌باشد. شهر مونترال همچنان یک مقصد تحصیلی بسیار محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است و اخیراً در رتبه‌ی پنجم بهترین مقصد تحصیلی در جهان قرار گرفته است.

در سنت جانز، نیوفاندلند، یکی از کوچک‌ترین شهرهای کانادا، هزینه‌ی زندگی 10 تا 30 درصد کمتر از سایر شهرهای کانادا است. میانگین هزینه‌ی ماهانه‌ی اجاره‌ی یک واحد دو خوابه فقط 710 دلار کانادا یا 350 دلار برای هر اتاق است.

 

هزینه‌های غذا و حمل‌ و نقل

مشابه مسکن، هزینه‌ی غذا و حمل‌و‌نقل بین استان‌ها متفاوت است. لیکن به‌طور میانگین و در مورد شهرهای بزرگ‌تر مانند تورنتو و ونکوور مجموع هزینه‌های ماهیانه‌ی غذا و حمل‌و‌نقل بین 500 تا 600 دلار کانادا برای هر نفر تخمین زده می‌شود.

 

هزینه بیمه سلامت

همه دانشجویان بین‌المللی در کانادا باید از پوشش مراقبت‌های بهداشتی برخوردار باشند. برخی از استان‌ها به طور خودکار به دانشجویان بین‌المللی دسترسی به سیستم مراقبت‌های بهداشتی عمومی کانادا را می‌دهند، اما برخی دیگر این امکان را ندارند.

برخی از استان‌های کانادا، پوشش درمانی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه نمی‌دهند، بنابراین دانشجویان باید بیمه درمانی خصوصی خریداری کنند. البته دانشگاه‌ها در این استان‌ها، طرح‌هایی را برای بیمه درمانی دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند که ممکن است به شهریه و هزینه‌های تحصیلی اضافه شود.

 

نحوه تحصیل رایگان در کانادا

 

شما می‌توانید برای تحصیل در کانادا از بورسیه استفاده نمایید. فرصت‌های بورسیه تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند در کانادا تحصیل کنند وجود دارد. فرصت‌های موجود به رشته تحصیلی یا موقعیت‌های تحقیقاتی کشور مبدا بستگی دارد.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت www.educanada.ca  اطلاعات بیشتری در مورد بورسیه‌هایی که ممکن است در دسترس شما باشد بدست آورید.

 

موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) چیست؟

 

موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) هر موسسه‌ای است که مجاز به پذیرش دانشجویان بین‌المللی باشد. تمام مدارس ابتدایی و متوسطه در کانادا DLI هستند و می‌توانند دانش‌آموزانی از کشورهای خارجی پذیرش کنند.

اما همه موسسات آموزشی بعد از دبیرستان، DLI نیستند. بنابراین باید قبل از درخواست، لیست موسسات آموزشی تعیین شده توسط دولت کانادا را بررسی کنید.

 

انواع مختلف موسسات آموزشی بعد از دبیرستان در کانادا کدامند؟

 

سیستم آموزشی کانادا، به دلیل ارائه آموزش در انواع سطوح و با کیفیت بالا برای دانشجویان بین‌المللی شهرت دارد. برای اینکه بدانید کدام برنامه برای شما مناسب‌تر است، ابتدا باید با سطوح تحصیلی کانادا آشنا شوید.

هر برنامه آموزشی فراتر از کلاس دوازدهم در کانادا تحصیلات پس از متوسطه محسوب می‌شود. چند نوع مختلف آموزش پس از متوسطه وجود دارد که هر کدام از آنها هدف متفاوتی دارند. برای هر برنامه‌ی خاصی ممکن است شرایط پذیرش خاصی وجود داشته باشد. وظیفه‌ی ما این است که اطمینان حاصل کنیم، شرایط پذیرش اولیه برای هر برنامه‌ای را که درخواست می‌کنید دارید یا خیر.

 

آیا برای تحصیل در کانادا به آیلتس نیاز دارم؟

برای تحصیل در یک موسسه آموزشی کانادایی باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی تسلط داشته باشید.

هر کدام از موسسات آموزشی دانشگاهی در کانادا، شرایط خاص خود را برای مهارت‌های زبانی دانشجویان بین‌المللی دارند. الزامات مهارت زبان از یک موسسه به موسسه دیگر متفاوت است.

هنگام تهیه درخواست خود، باید در مورد الزامات خاص برنامه خود تحقیق کنید. حتی برخی از موسسات آموزشی به شما اجازه می‌دهند پس از شروع تحصیل، دوره‌های زبان انگلیسی را تکمیل کنید.

برخی از دانشجویان بین‌المللی نیازی به ارائه مدرک مبنی بر مهارت‌های زبانی خود ندارند. اگر اهل یک کشور انگلیسی زبان هستید یا به زبان انگلیسی تحصیل کرده‌اید، ممکن است نیازی به شرکت در آیلتس نداشته باشید.

هر موسسه الزامات زبان خود را تعیین می‌کند. مهم است که شرایط خاص موسسه ای را که می‌خواهید در آن درخواست دهید بررسی کنید.

 

آیا برای تحصیل در کانادا نیاز به ارسال نامه انگیزشی دارم؟

 نامه انگیزشی (Letter of Intent) بخش مهمی از درخواست مجوز تحصیل شما است و باید برنامه‌های شما برای تحصیل در کشور و اهداف شما را توضیح دهد. در واقع شما باید شرایط داشتن مجوز تحصیلی در کانادا را بپذیرید.

هدف از این نامه این است که به دولت کانادا اطمینان دهد که شرایط مجوز خود را رعایت خواهید کرد. یکی از موارد مهم این است که شما موافقت می‌کنید پس از اتمام مجوز تحصیلی، از کشور خارج شوید.

مجموعه مهاجرتی گلچین با سابقه‌ای طولانی و درخشان در زمینه‌ی ویزای تحصیلی، راهنمایی‌های لازم را برای نوشتن بهترین نامه انگیزشی به شما ارائه خواهد داد.

 

آخرین مهلت درخواست چه زمانی است؟

هر موسسه آموزشی مهلت خاص خود را برای ثبت‌نام دارد. شما باید مطمئن شوید که درخواست خود را قبل از این مهلت ارسال کرده‌اید. موسسات آموزشی در کانادا هر سال تعداد زیادی از برنامه‌های آموزشی خود را ارایه می‌دهند. با نزدیک شدن به روزهای پایانی مهلت ثبت‌نام، امکان انتخاب درست موسسه آموزشی و رشته موردنظر کاهش می‌یابد. هرچه موسسات آموزشی معتبرتر باشند رقابت برای آنها بیشتر خواهد بود، بنابراین هرچه زودتر درخواست خود را ارسال کنید، بهتر است.

 

کدام دانشگاه کانادایی برای من مناسب است؟

کانادا دارای مجموعه‌ای از موسسات دانشگاهی با اندازه‌ها و تخصص‌های مختلف است. در اینجا فهرستی از پنج مورد از معروفترین دانشگاه‌های کشور به‌همراه معرفی مختصری از هر کدام آمده است.

 

دانشگاه تورنتو (UofT)

دانشگاه تورنتو احتمالاً یکی از دانشگاه‌هایی است که قبلاً نام آن را شنیده‌اید. دانشجویان بین‌المللی، برای برتری علمی و زندگی پر جنب و جوش دانشگاه تورنتو را انتخاب می‌کنند. این دانشگاه به‌طور دقیق، میزبان 20 هزار دانشجوی بین‌المللی می‌باشد و در مرکز شهر تورنتو، به‌عنوان یکی از متنوع‌ترین شهرهای جهان، واقع شده است.

 

دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC)

دانشگاه بریتیش کلمبیا، بین‌المللی‌ترین دانشگاه آمریکای شمالی است. 30 درصد از جمعیت دانشجویان UBC  بین‌المللی هستند، یعنی حدود 16 هزار دانشجو از 156 کشور. این دانشگاه که در سواحل زیبای غربی کانادا واقع شده، بخشی از شهر بزرگ ونکوور است. این دانشگاه یک انتخاب عالی برای کسانی است که علاقه‌مند به زندگی در یک شهر و در عین حال دسترسی به طبیعت هستند. زندگی در ونکوور به معنای دسترسی آسان به فضای باز و زیبا از جمله جنگل، اقیانوس و کوه است.

 

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل از شهرت بین‌المللی خوبی برخوردار است. جای تعجب نیست که تعداد دانشجویان بین‌المللی آن بیش از 12 هزار نفر است. اگرچه مک گیل در استان کبک فرانسه است، اما یک دانشگاه انگلیسی زبان است. شهر مونترال به‌عنوان یکی از بهترین شهرها برای زندگی دانشجویی شناخته می‌شود. هزینه زندگی در آن پایین‌تر از تورنتو و ونکوور است و فضای هنری و فرهنگی پر جنب و جوشی دارد.

 

دانشگاه مونترال (UdeM)

دانشگاه مونترال دارای یکی از بالاترین رتبه‌های دانشگاهی در کانادا می‌باشد و یک گزینه‌ی عالی برای کسانی است که علاقه‌مند به تحصیل به زبان فرانسه هستند. دانشگاه مونترال و موسسات آموزشی وابسته به آن، در شهر مونترال واقع شده‌اند و هر ساله به 9500 دانشجوی بین‌المللی خدمات ارائه می‌دهند.

 

دانشگاه مک مستر

مک مستر یکی از 100 دانشگاه برتر جهان است. این دانشگاه که در شهر همیلتون، در استان انتاریو واقع شده، تنها یک ساعت رانندگی از تورنتو فاصله دارد. همیلتون در بخش صنعتی و فناوری، در حال تجربه پیشرفت و رونق قابل توجه در مشاغل می‌باشد. این یک خبر عالی برای کسانی است که علاقه‌مند به کار در حین تحصیل یا بعد از تحصیل هستند.

 

آیا می‌توانم درحالی که مجوز تحصیلی دارم، دانشگاه یا برنامه تحصیلی خود را تغییر دهم؟

 

با مجوز تحصیل کانادا، می‌توانید موسسه یا برنامه تحصیلی خود را در هر زمانی تغییر دهید. برای انجام این کار، باید مطمئن شوید که روش درست را دنبال می‌کنید و در شرایط مجوز تحصیلی اولیه خود باقی می‌مانید.

در اینجا مراحل دقیقی وجود دارد که باید برای تغییر موسسه‌ی آموزشی یا برنامه تحصیلی خود از طریق پورتال آنلاین انجام دهید:

 • به حساب کاربری خود وارد شوید.
 • این قسمت را پیدا کنید: Designated Learning Institution student transfer
 • روی این لینک کلیک کنید: transfer from DLI number
 • شماره درخواست مجوز تحصیلی خود را در قسمت جستجو وارد کرده و سپس روی این عبارت کلیک کنید: search for my application
 • ممکن است از شما خواسته شود که جزئیات بیشتری را از درخواست اصلی مجوز تحصیلی خود وارد کنید، بنابراین مهم است که این موارد را در اختیار داشته باشید.
 • اطلاعات مربوط به برنامه یا موسسه‌ی آموزشی جدید خود، از جمله شماره DLI جدید، شماره شناسه دانشجویی جدید و تاریخ شروع خود را وارد کنید.
 • روی این عبارت کلیک کنید: submit transfer
 • سپس از شما خواسته می‌شود تمام اطلاعاتی را که ارسال کرده‌اید بررسی کنید. اگر همه اطلاعات درست بودند، می‌توانید با کلیک روی confirm transfer ، فرآیند را تکمیل کنید.
 • پیامی دریافت خواهید کرد که درخواست شما تکمیل شده است. این تأیید می‌کند که شما با موفقیت، دولت را از تغییر برنامه‌های خود مطلع کرده‌اید.

 

آیا می‌توانم در حین تحصیل در کانادا کار کنم؟

 

یکی دیگر از مزایای تحصیل در کانادا این است که دانشجویان بین‌المللی حق کار دارند. این به جبران هزینه‌های شهریه و هزینه‌های زندگی کمک می‌کند. دانشجویان بین‌المللی در کانادا می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت (حداکثر 20 ساعت در هفته) در طول دوره تحصیل کار کنند. در طول تعطیلات برنامه‌ریزی شده مانند تعطیلات تابستانی، دانشجویان بین‌المللی ممکن است تمام‌وقت کار کنند.

اکثر دانشجویان برای کار در حین تحصیل نیازی به مجوز کار ندارند، چه شغلشان در داخل دانشگاه باشد یا خارج از دانشگاه. مجوز تحصیلی شما بیان می‌کند که آیا شما مجاز به کار در خارج از دانشگاه هستید یا خیر.

اگر برنامه تحصیلی شما شامل تجربه کاری باشد، ممکن است بتوانید بیش از 20 ساعت در طول ترم کار کنید. این در نامه پذیرش شما مشخص خواهد شد. اگر دولت این شرط را بپذیرد، همزمان هم اجازه کار و هم اجازه تحصیل به شما داده می‌شود. البته در این شرایط این مجوز کار به شما امکان می‌دهد فقط در محوطه دانشگاه کار کنید.

 

آیا می‌توانم در حین تحصیل خانواده ام را با خود بیاورم؟

 

دانشجویان بین‌المللی که متاهل هستند یا بچه دارند ممکن است بخواهند خانواده خود را با خود بیاورند. علی‌رغم اینکه افسران ویزای کانادا این درخواست‌ها را باید بررسی کنند، ولی باید توجه داشته باشید که قرار دادن اعضای خانواده در درخواست مجوز تحصیل، ممکن است بر تصمیم افسر ویزا تأثیر بگذارد.

اگر به‌عنوان یک خانواده تایید شوید، همسرتان می‌تواند تمام‌وقت در کانادا کار کند و کودکان همراه می‌توانند به صورت رایگان تحصیل کنند.

 

آیا می‌توانم در کبک تحصیل کنم؟

 

تحصیل در کبک به شما این امکان را می‌دهد که به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی یا هر دو تحصیل کنید. با این حال، شرایط ویزای دانشجویی کبک کمی با بقیه کانادا متفاوت است.

 

شرایط تحصیل در کبک چیست؟

 

برای تحصیل در استان کبک، به گواهی پذیرش کبک (CAQ) نیاز دارید. این گواهی‌نامه توسط وزارت مهاجرت، صادر می‌شود. این گواهی‌نامه تایید می‌کند که کبک شما را به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی پذیرفته است. اگر برنامه تحصیلی شما در کبک باشد، قبل از اینکه بتوانید برای مجوز تحصیل درخواست دهید، به CAQ  نیاز دارید.

برای واجد شرایط بودن برای درخواست  CAQ، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • در یک موسسه آموزشی تعیین شده در کبک پذیرفته شده باشید.
 • هزینه‌های مربوط به برنامه CAQ را بپردازید.
 • شرایط صدور CAQ برای ادامه تحصیل را بپذیرید.

اگر قصد تحصیل در برنامه‌ی آموزشی کمتر از 6 ماه دارید، نیازی به CAQ یا مجوز تحصیلی ندارید.

هنگامی که گواهی پذیرش کبک را دریافت کردید، باید برای دریافت مجوز تحصیل از دولت کانادا درخواست خود را ارایه دهید. هنگامی که مجوز تحصیل خود را دریافت کردید، آماده شروع تحصیل در استان کبک کانادا هستید.

 

آیا دانشجویان بین‌المللی تحت پوشش سیستم بهداشت و درمان کانادا هستند؟

 

همه دانشجویان بین‌المللی در کانادا باید از پوشش مراقبت‌های بهداشتی برخوردار باشند. برخی استان‌ها به دانشجویان بین‌المللی اجازه دسترسی به سیستم مراقبت‌های بهداشتی عمومی کانادا را می‌دهند. دانشجویان در استان‌هایی که پوشش درمانی ارائه نمی‌کنند، باید بیمه درمانی خصوصی خریداری کنند. همه موسسات آموزشی کانادا طرح‌های بیمه درمانی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند.

 

آیا می‌توانم بعد از فارغ‌التحصیلی در کانادا بمانم؟

 

کانادا این امکان را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند که در صورت تمایل به ماندن در این کشور اقامت دائم داشته باشند. مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی، به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا در کانادا بمانند و تا سه سال پس از فارغ‌التحصیلی کار کنند. پس از یک سال کار در کانادا، فارغ‌التحصیلان بین‌المللی ممکن است واجد شرایط برای درخواست اقامت دائم باشند.

برای درخواست مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی، باید ثابت کنید که تمام شرایط مجوز تحصیل خود را رعایت کرده‌اید. تحصیل باید فعالیت اصلی شما در طول مدت اقامتتان در کانادا بوده باشد. این مجوز، معمولاً به مدت زمان تحصیل شما در کانادا بستگی دارد.

4.9/5 - (54 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *