مجوز کار پس از تحصیل


مجوز کار پس از تحصیل، مجوز کار آزاد است و به دانشجویان بین‌المللی که در کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند داده می‌شود و این امکان را می‌دهد تا برای هر کارفرمایی، به‌مدت چند ساعت، در هر نقطه از کانادا کار کنند.

این مجوز بین هشت ماه تا سه سال معتبر است و راهی عالی برای به دست آوردن تجربه‌ی کاری ارزشمند در کانادا است. زمانی‌که متقاضی تجربه‌ی کاری در کانادا داشته باشد، فرصت‌های زیادی برای اخذ اقامت دائم کانادا خواهد داشت.

 

مجوز کار پس از تحصیل چیست؟

 

مجوزهای کار پس از تحصیل، ویژه‌ی دانشجویان بین‌المللی است که از یک موسسه‌ی آموزشی تعیین شده در کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند. این مجوزها، مجوزهای کار آزاد هستند، به این معنی که به اتباع خارجی اجازه می‌دهد تا برای هر کارفرمایی، در هر نقطه از کانادا کار کنند.

نکته مهاجرتی: همه برنامه‌های تحصیلی در کانادا واجد شرایط مجوز کار پس از تحصیل نیستند. قبل از انتخاب برنامه‌ی آموزشی و موسسه‌ی آموزشی، حتماً مطمئن شوید که پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانید مجوز کار دریافت کنید.

 

برخلاف اکثر مجوزهای کار در کانادا، مجوز کار پس از تحصیل نیازی به اخذ مجوز (LMIA)  توسط کارفرما ندارد. این مجوز، فارغ‌التحصیلان واجد شرایط را قادر می‌سازد تا تجربه‌ی کاری ارزشمند کانادایی به‌دست آورند. با داشتن تجربه‌ی کاری کافی در کانادا، فارغ‌التحصیلان واجد شرایط برنامه‌های اقامت دائم کانادا می‌شوند، در یکی از مسیرهای زیر:

 • کلاس تجربه‌ی کانادایی (CEC)
 • نیروی کار ماهر فدرال (FSW)
 • نیروی ماهر فنی و حرفه‌ای ماهر فدرال (FST)
 • برنامه‌های نامزدی استانی (PNP)
 • برنامه‌های مهاجرت کبک

 

نکاتی در مورد مجوز کار پس از تحصیل

 

 • مجوز کار پس از تحصیل می‌تواند برای هر مدت زمانی بین هشت ماه تا سه سال معتبر باشد.
 • این مجوز، برای مدتی بیشتر از مدت زمان تحصیل متقاضی در کانادا صادر نمی‌شود.
 • به‌طور کلی، مدت زمان این مجوز تقریباً به اندازه دوره‌ی تحصیل متقاضی، حداکثر تا سه سال خواهد بود.
 • تا زمانی که بیش از 50 درصد برنامه‌ی تحصیلی شما از طریق کلاس‌های حضوری انجام شود، شما واجد شرایط دریافت مجوز کار برابر با مدت برنامه‌ی تحصیلی خود هستید.
 • اگر شما به‌صورت پاره‌وقت تحصیل کرده‌اید یا سریع‌تر تحصیلات خود را انجام داده‌اید، طول دوره‌ی مجوز کار شما با توجه به مدت برنامه‌ی تحصیلی تمام‌وقت شما صادر خواهد شد.

 

چه کسانی واجد شرایط مجوز کار پس از تحصیل هستند؟

 

اولین شرایطی که برای مجوز کار پس از تحصیل نیاز دارید، حداقل 18 سال سن داشته و در یک دوره آموزشی حداقل 8 ماهه به‌طور تمام‌وقت در کانادا تحصیل کرده باشید. برنامه‌ی تحصیلی شما باید در یکی از موسسات آموزشی تعیین شده بوده و در یکی از سطوح قابل قبول دولت کانادا، تحصیل کرده باشید. همچنین، برای درخواست مجوز کار، باید ظرف 180 روز پس از فارغ‌التحصیلی اقدام کنید.

اگر از داخل کانادا درخواست می‌دهید، باید در زمان درخواست حضور قانونی و معتبر در کانادا داشته باشید. اگر مجوز تحصیلی شما منقضی شده یا در حال انقضاء می‌باشد، می‌توانید قبل از درخواست برای مجوز کار، درخواست ویزای توریستی نمایید. با این حال، متقاضیانی که قبل از انقضای مجوز تحصیلی خود درخواست مجوز کار می‌کنند، واجد شرایط هستند که بلافاصله کار تمام‌وقت را شروع کنند، درحالی‌که درخواست آنها در حال بررسی است. در ضمن، متقاضیان می‌توانند برای مجوز کار پس از تحصیل از خارج از کشور درخواست دهند.

 

چه مدت طول می‌کشد تا مجوز کار پس از تحصیل را دریافت کنید؟

 

صدور مجوز کار پس از تحصیل، ممکن است بین 80 تا 180 روز طول بکشد. در طول این مدت که منتظر مجوز کار خود هستید، می‌توانید در کانادا کار کنید مشروط بر اینکه قبل از تاریخ انقضای مجوز دانشجویی خود درخواست داده باشید.

شما 180 روز پس از فارغ‌التحصیلی فرصت دارید تا برای مجوز کار خود اقدام نمایید. اگر پس از اتمام تحصیلات خود، کانادا را ترک کنید، اکنون می‌توانید برای مجوز کار از خارج از کشور درخواست دهید. در گذشته، درخواست‌های مجوز کار حتما باید از داخل کانادا ارسال می‌شد. اگر درخواست مجوز کار از خارج از کانادا ارسال شود، بسته به نظر افسر اداره‌ی مهاجرت که درخواست را پردازش می‌کند، ممکن است اسناد و مدارک اضافی از شما درخواست شود.

 

آیا می‌توانم بعد از اتمام زمان مجوز کار پس از تحصیل، برای مجوز کار اقدام کنم؟

 

داشتن مجوز کار پس از تحصیل، هیچ محدودیتی برای شما بوجود نمی‌آورد و مانع از درخواست شما برای مجوز کار دیگری در آینده نمی‌شود. اگر واجد شرایط هستید، می‌توانید هر نوع درخواست مجوز کار را به اداره‌ی مهاجرت ارسال نمایید. اما با توجه به اینکه قبلاً تجربه‌ی کاری در کانادا داشتید، بهتر است برای اقامت دائم از طریق یکی از برنامه‌های زیر اقدام کنید:

 • کلاس تجربه‌ی کانادایی
 • برنامه نیروی کار ماهر فدرال
 • برنامه‌های نامزد استانی
 • گزینه‌های مهاجرت کبک

 

آیا می‌توانم بعد از فارغ‌التحصیلی قبل از درخواست برای مجوز کار، کار کنم؟

 

فارغ‌التحصیلان بین‌المللی که قبل از انقضای مجوز تحصیلی خود برای درخواست مجوز کار اقدام کرده‌اند، می‌توانند به‌طور قانونی در کانادا کار کنند. این افراد تا زمانی که در انتظار تصمیم‌گیری درخواست خود برای کار هستند، نیازی به داشتن مجوز کار کانادایی ندارند. حتی اگر مجوز دانشجویی شما منقضی شده باشد، چنانچه واجد شرایط باشید و بیشتر از 90 روز از تاریخ انقضای مجوز تحصیلی شما نگذشته باشد، می‌توانید درخواست تمدید مجوز تحصیلی خود را ارائه دهید.

 

چند بار می‌توانم برای مجوز کار پس از تحصیل اقدام کنم؟

 

فقط یک بار می‌توانید برای مجوز کار پس از تحصیل درخواست دهید. اگر قصد دارید برنامه تحصیلی دیگری را انتخاب کنید که ادامه‌ی برنامه‌ی اول شما است، یا در نظر دارید یک برنامه‌ی تحصیلی طولانی‌تری در کانادا انتخاب نمایید، ممکن است تمایل داشته باشید تا همین لحظه و قبل از اجرای برنامه‌ی آموزشی خود، برای مجوز کار پس از تحصیل درخواست دهید. ولی ارسال درخواست پس از طولانی‌ترین دوره‌ی تحصیل، به شما یک مجوز کار پس از تحصیل با اعتبار طولانی‌تر، حداکثر تا سه سال، اعطاء می‌کند.

 

چگونه مجوز کار پس از تحصیل می‌تواند به مهاجرت به کانادا کمک کند؟

 

برنامه‌ی کار پس از فارغ‌التحصیلی به گونه‌ای طراحی شده است که مسیری کارآمد برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا برای کسب وضعیت اقامت دائم در این کشور فراهم کند. توام شدن تحصیلات کانادایی با تجربه‌ی کاری تمام‌وقت در این کشور، باعث می‌شود تا شما یک متقاضی عالی برای مهاجرت تحت سیستم مهاجرتی اکسپرس اینتری کانادا باشید.

برنامه‌های نامزد استانی (PNP) یا اگر در کبک تحصیل کرده‌اید، برنامه‌ی کلاس تجربه کبک نیز از جمله برنامه‌های مهاجرتی به نفع داوطلبانی است که دارای مدرک تحصیلی و تجربه‌ی کاری کانادایی می‌باشند.

4.9/5 - (27 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *