سرمایه‌گذاری در کانادا

سرمایه گذاری در کانادا

یکی از راه‌های مطمئن و مناسب برای مهاجرت به کانادا، سرمایه‌گذاری در کانادا است. روش‌های سرمایه‌گذاری در کانادا بسیار متنوع هستند و اگر می‌خواهید اقامت دائم کانادا را از طریق سرمایه‌گذاری به‌دست آورید باید با انواع روش‌های آن بیشتر آشنا شوید. دولت کانادا و هر استانی به‌طور مستقل برای خود، برنامه‌های مهاجرتی متعددی را طراحی و پیگیری می‌کنند. بنابراین با توجه به شرایط مالی، تحصیلات، تجربه‌ی کاری و تمایلات خود می‌توانید برای هر کدام از برنامه‌ها اقدام نمایید.

سرمایه‌گذاری در طرح‌های اقتصادی کانادا، راه‌اندازی یک بیزنس جدید، و یا ایجاد شعبه‌ای از بیزینس خود در این کشور، مثال‌هایی از برنامه‌های متنوع مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در کانادا می‌باشند.

دولت کانادا تمایل دارد تا کارآفرینان موفق و مدیران توانمند را از طریق برنامه‌های سرمایه‌گذاری و کارآفرینی جذب کند. افرادی که دارای تجربه‌ی مناسب و مهارت‌های لازم در کسب‌وکار هستند و توان کافی برای سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اقتصادی داخل کانادا را دارند. این موضوع باعث می‌شود تا اقتصاد کانادا همچنان به رشد خود ادامه داده و اهدافی مانند توسعه بازار، افزایش صادرات و اشتغال‌زایی محقق گردند.

 

 

نکات مثبت و منفی سرمایه‌گذاری در کانادا

از جمله نکات مثبت سرمایه‌گذاری در کانادا می‌توان به هزینه‌های پایین راه‌اندازی کسب‌وکار و سوددهی بالای آن اشاره کرد. به‌جهت افزایش جمعیت کانادا طی سال‌های اخیر با توجه به نرخ بالای مهاجرت، و نیز نزدیک بودن به بازار کشور آمریکا با جمعیت بالا و نیز سرانه‌ی مصرف بالا، بسیاری از شرکت‌های تولیدی و به‌خصوص خدماتی در کانادا از نرخ بالای پیشرفت و سودآوری برخوردار هستند.

در ضمن ساختار مناسب کشور کانادا از نظر حمایتی، بانکداری مطلوب، نرخ فساد پایین و پیچیده نبودن پروسه‌های کسب‌وکار نسبت به سایر کشورها باعث تبدیل شدن کانادا به کشوری پایدار از نظر اقتصادی گردیده است. این موضوع باعث شده است تا بسیاری از سرمایه‌گذاران در دیگر کشورها تمایل به سرمایه‌گذاری در کانادا داشته باشند.

 

از جمله نکات منفی سرمایه‌گذاری در کانادا می‌توان به تنوع صنعتی و تجاری کمتر نسبت به سایر کشورهای پیشرفته، به‌خصوص آمریکا اشاره داشت. ارتباط تجاری بسیار زیاد کانادا با آمریکا، به‌عنوان مهم‌ترین شریک تجاری باعث شده تا اکثر شرکت‌های آمریکایی محصولات خود را به کانادا صادر کنند و به همین جهت در برخی از حوزه‌های صنعتی، کانادا با کمبود شرکت‌ها و موسسات تولیدی و تجاری فعال روبرو است.

نکته‌ی منفی دیگر در برنامه‌های سرمایه‌گذاری کانادا این است که در بسیاری از استان‌ها، شما برای ثبت شرکت و راه‌اندازی بیزنس خود، باید حداقل یک نفر از افراد مقیم و شهروندان کانادا، در ترکیب هیات‌مدیره‌ی شرکت داشته باشید. و در صورت سرمایه‌گذاری در کانادا از طریق خرید بیزینس یا راه‌اندازی کسب‌وکار، قوانین حاکم در این زمینه در هر استان کانادا تا حدودی با یکدیگر متفاوت است. در بعضی استان‌ها، برای راه‌اندازی بیزینس خود باید یکی از اعضا، مقیم یا شهروند کانادا باشند.

روش‌های سرمایه‌گذاری در کانادا

1- کارآفرینی

برنامه‌های کارآفرینی در کانادا دارای تنوع زیادی است و طیف وسیعی از فعالیت‌های اقتصادی و تجاری را شامل می‌شود. هر کدام از استان‌های کانادا در برنامه‌های مهاجرتی خود، با توجه به نیازهای استان انواعی از دسته‌بندی کارآفرینی را ارائه می‌دهند. بنابراین، سرمایه‌گذاران می‌توانند با توجه به تعاریف صورت گرفته برای هرکدام از گروه‌های اعلام شده توسط استان‌ها، نسبت به انتخاب استان و نیز برنامه‌ی مهاجرتی خود اقدام نمایند.

وجود برنامه‌های متنوع و جذاب در استان‌های مختلف کانادا، هر ساله موجب جذب مهاجران بسیاری می‌گردد. برنامه‌های کارآفرینی در استان‌های کانادا، جزء برنامه‌های مهاجرتی استانی یا PNP هستند و به‌عنوان یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در کانادا محسوب می‌شوند.

 

2- برنامه‌ی استارتآپ

کارآفرینانی که دارای ایده‌های نوآورانه و پر رشد هستند، می‌توانند از برنامه‌ی استارت‌آپ بهره‌مند شوند. در این برنامه، فرد کارآفرین باید یک طرح تجاری مناسب ارائه دهد که هم نوآورانه باشد، هم در کانادا اشتغال‌زا باشد و هم دارای پتانسیل رشد در مقیاس جهانی باشد. پس از ارسال طرح تجاری به سازمان‌های منتخب و اعلام شده دولت کانادا برای بررسی و اعلام حمایت، در صورت پذیرش طرح و دریافت نامه‌ی حمایتی، کارآفرینان می‌توانند برای خود و همه‌ی اعضای خانواده‌شان درخواست مهاجرت به کانادا را داشته باشند. این افراد نوآور، پس از دریافت نامه‌ی پذیرش می‌توانند با شرکت‌های سرمایه‌گذاری و بخش خصوصی کانادا ترکیب شده و کسب‌وکارهایی در مقیاس جهانی را شکل دهند.

 

3- خرید بیزینس، ثبت شرکت و یا انتقال درون شرکتی

یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌گذاری در کانادا، خرید بیزینس یا ثبت شرکت می‌باشد. در این روش متقاضیانی که دارای سابقه‌ی مدیریت و یا مالکیت کسب‌وکار بوده‌اند می‌توانند با نشان دادن مدارک مربوط به سابقه‌ی فعالیت و تخصص خود، با استفاده از این روش مهاجرتی، بیزینس فعالی را در کانادا خریداری کرده و توسعه دهند و یا با ثبت شرکت، بیزینس جدیدی را در این کشور راه‌اندازی کنند. در این روش کارآفرینان باید یک طرح تجاری مناسب ارائه دهند که دارای توجیه فنی و مالی مناسب بوده و مطالعه بازار کانادا در آن به‌صورت کامل انجام شده باشد.

در روش انتقال درون شرکتی (ICT)، شخص متقاضی یا باید از مالکین یک شرکت فعال در ایران باشد، یا از مدیران با تجربه‌ی آن شرکت که توسط مالکین برای ایجاد شعبه‌ای از آن شرکت معرفی شود. در این روش، تمام مستندات مالی و اجرایی شرکت مادر برای درخواست تاسیس شعبه‌ی شرکت در کانادا مورد نیاز می‌باشد. به‌همراه این درخواست، بیزنس پلن مناسب برای محیط کانادا و مطالعات بازار برای محصولات و خدمات شرکت تهیه و ارسال خواهد شد. پس از تایید اداره‌ی مهاجرت، درصورتی‌که مستندات شرکت و نیز طرح تجاری ارائه شده قابل قبول باشد، ویزای کار صادر می‌شود.

در تمام روش‌های بالا، ابتدا شخص متقاضی می‌تواند ویزای کار موقت دریافت کرده و نسبت به شروع کسب‌وکار خود و سرمایه‌گذاری اقدام نماید. در این روش که نسبت به برنامه‌ی استارت‌آپ ویزا کمی بیشتر زمان می‌برد، فرد متقاضی برای دریافت اقامت دائم، پس از طی مراحلی و به‌دست آوردن شرایط خاصی می‌تواند درخواست خود را ارسال کند.

 

 

مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در کانادا

مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در برنامه‌های مختلف، متفاوت می‌باشد. در زیر به بعضی از برنامه‌ها و مبالغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری اشاره می‌شود:

 

 • استان انتاریو:

در استان انتاریو، 2 برنامه‌ی استانی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. اگر تمایل به راه‌اندازی کسب‌وکار در داخل شهرهای بزرگ دارید، باید حداقل 600 هزار دلار سرمایه‌گذاری کنید. چنانچه تمایل دارید کسب‌وکار خود را در حومه‌ی شهرهای بزرگ و یا داخل شهرهای کوچک‌تر راه‌اندازی کنید، باید حداقل مبلغ 200 هزار دلار سرمایه‌گذاری کنید. نکته‌ی قابل توجه این است که شما طی یک الی دو سال فرصت خواهید داشت تا این مبلغ را مستقیما در کسب‌وکارتان سرمایه‌گذاری کنید.

 

 • استان نیوبرانزویک:

در استان نیوبرانزویک، مبلغ سرمایه‌گذاری 250 هزار دلار است. با این تفاوت که در این استان شما باید مبلغ 100 هزار دلار هم به‌عنوان امانت پرداخت کنید. این مبلغ به‌جهت اطمینان دولت از سرمایه‌گذاری صورت می‌پذیرد و پس از ارائه‌ی مستندات لازم به شما برگردانده خواهد شد. با اینکه این برنامه کمی به کندی پیش می‌رود، ولی مزیت آن این است که با این سرمایه‌گذاری می‌توانید اقامت دائم را دریافت نمایید.

 

 • استان پرنس ادوارد:

در این استان، مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری 200 هزار دلار است.

 • استان ……………:
 • استان ……………..:
 • استان ………………..:

 

 

هزینه‌ی ویزای سرمایه‌گذاری کانادا

به‌ طور طبیعی، هزینه‌ی بررسی پرونده‌ها برای درخواست ویزای سرمایه‌گذاری بسته به روشی که برای سرمایه‌گذاری در کانادا انتخاب می‌کنید، متفاوت است. همان‌طوری‌که توضیح داده شد بعضی از روش‌های سرمایه‌گذاری، در مرحله اول منجر به دریافت ویزای کار می‌شود و برخی دیگر از روش‌ها دریافت مستقیم اقامت دائم کانادا را به‌همراه خواهند داشت. با توجه به این توضیحات، هزینه‌های مربوط به هر بخش، به تفکیک به‌صورت زیر اعلام می‌شوند:

 

هزینه‌های مربوط به ویزای کار (برنامه‌ی سرمایه‌گذاری)

 • هزینه‌ی درخواست مجوز کار نفر اصلی:      ۲۵۵ دلار
 • هزینه‌ی درخواست مجوز کار همسر:          ۲۵۵ دلار
 • هزینه‌ی درخواست ویزای بازدید فرزندان:   ۱۰۰ دلار

 

هزینه‌های مربوط به اقامت دائم (برنامه‌ی سرمایه‌گذاری)

 • هزینه‌ی درخواست اقامت دائم متقاضی اصلی:        ۲,۱۴۰ دلار
 • هزینه‌ی درخواست اقامت دائم همسر:                  ۱,۳۶۵ دلار
 • هزینه‌ی درخواست اقامت دائم هر یک از فرزندان:     ۲۳۰ دلار

 

 

حداقل نمره‌ی زبان برای سرمایه‌گذاری در کانادا

در برنامه‌های سرمایه‌گذاری در کانادا، به‌طور میانگین، باید نمره‌ی آیلتس جنرال حداقل ۴ تا ۵ داشته باشید. با توجه به توضیحات داده شده در بالا، روش‌های سرمایه‌گذاری به دو دسته‌ی فدرال و استانی تقسیم می‌شوند. نمره‌ی زبان لازم برای برنامه‌های هر گروه با هم متفاوت است.

اکثر برنامه‌های کارآفرینی استانی در کانادا نیاز به آیلتس حداقل 4 یا 5 دارند. درصورتی‌که برای برنامه‌های سرمایه‌گذاری فدرال بسته به نوع برنامه‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت است. شرایط زیر مربوط به برنامه‌های سرمایه‌گذاری فدرال است:

           

 • برای برنامه‌ی ویزای استارت‌آپ، حداقل نمره‌ی آیلتس 5 می‌باشد.
 • برای برنامه‌ی خوداشتغالی، حداقلی برای نمره‌ی زبان تعیین نشده است. در این برنامه، متقاضیان امتیازبندی می‌شوند و نمره‌ی زبان نیز دارای امتیاز می‌باشد. بنابراین هرچه نمره زبان بیشتری داشته باشید، امتیاز بیشتری نیز کسب خواهید کرد. میزان امتیاز کسب شده برای زبان (در صورت داشتن نمره آیلتس جنرال حداقل ۴ تا ۹) بین ۴ تا ۱۶ خواهد بود. تسلط به زبان فرانسه هم می‌تواند تا ۸ امتیاز به شما اضافه کند. لازم به ذکر است، حداکثر امتیازات مربوط به زبان ۲۴ خواهد بود.
 • برای برنامه‌های خرید بیزنس، ثبت شرکت و انتقال درون شرکتی، برای گرفتن ویزای کار، ارائه مدرک زبان لازم نیست. ولی به‌طور طبیعی باید آفیسر قانع شود که شما دارای مهارت‌های زبانی لازم برای راه‌اندازی بیزنس یا توسعه‌ی بیزنس خریداری شده هستید. دانستن این نکته ضروریست که پس از مدت مشخصی کار در کانادا، در زمان اقدام برای اقامت دائم کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری، نمره‌ی آیلتس جنرال شما باید حداقل ۶ در هر ۴ مهارت زبانی باشد.

 

مهمترین صنایع برای سرمایه‌گذاری در کانادا

برنامه‌های مهاجرت تجاری و سرمایهگذاری کانادا

 

همان‌طوری‌که در بالا اشاره شد، غیر از برنامه‌های اصلی فدرال کانادا، بسیاری از استان‌های کانادا برنامه‌های مخصوص خود را برای مهاجرت دارند که قسمتی از برنامه‌های PNP را تشکیل می‌دهند.

در ادامه این برنامه‌ها را به‌طور مختصر مورد اشاره قرار خواهیم داد:

 

 • برنامه‌ی ویزای استارت‌آپ

(Federal Start-Up visa Program)

در این برنامه شما نیازی به نشان دادن میزان دارایی خود ندارید. فقط باید اثبات کنید از توانایی مالی کافی برای هزینه‌های یک‌سال خود و خانواده‌تان در کانادا برخوردارید. میزان تمکن لازم، به تعداد افراد خانواده بستگی دارد. ضمنا، سرمایه‌گذاری در طرح کسب‌وکار شما از طرف سازمان‌های منتخب دولت کانادا انجام می‌شود. یعنی شما نیازی به سرمایه‌گذاری برای دریافت اقامت دائم ندارید. اگر سرمایه‌گذاری از طرف شرکت‌های ونچر کپیتال باشد، میزان این سرمایه‌گذاری حداقل ۲۰۰ هزار دلار و اگر از سمت شرکت‌های انجل باشد، میزان آن حداقل ۷۵ هزار دلار باید باشد.

اخذ نامه حمایت از سازمان‌های منتخب دولت در برنامه استارت‌آپ ویزا از جمله الزامات اصلی می‌باشد. برای این منظور باید ایده‌ی کاری شما دارای نوآوری، برای کانادا اشتغال‌زا و دارای پتانسیل رشد سریع باشد. داشتن یک طرح کسب‌وکار کامل همراه با مطالعات بازار از جمله مدارکی است که سازمان‌های منتخب برای بررسی ایده‌ی بیزنسی شما، تایید آن و ارسال نامه‌ی حمایتی نیاز دارند.

برای این برنامه، شما باید سابقه‌ی کاری خود را نشان دهید. مرتبط بودن سابقه‌ی کاری و یا مدیریتی با طرح ارائه شده، یکی از الزامات این برنامه می‌باشد.

 

 • برنامه‌ی کشاورزان خود اشتغال آلبرتا

(Alberta Self-Employed Farmer Stream)

در این برنامه، حداقل میزان دارایی که به دولت نشان می‌دهید و حداقل میزان سرمایه‌گذاری شما در استان آلبرتا باید ۵۰0 هزار دلار باشد. شما نیاز به یک طرح تجاری مناسب در یکی از حوزه‌های کشاورزی، دامداری و یا شیلات دارید. لازم به ذکر است که پس از ارسال طرح کسب‌وکار خود، یکی از شرکت‌های منتخب سرمایه‌گذاری در کانادا باید طرح شما رو پذیرفته و نسبت به تامین مالی آن اقدام نماید.

از جمله مدارک مورد نیاز در این برنامه، سابقه‌ی کاری و به‌خصوص مدیریتی در حوزه‌های ذکر شده است. شما باید تجربه‌ی مدیریت مزرعه، دامداری یا شیلات را در کارنامه خود داشته باشید و آن را اثبات کنید. در این برنامه، افسر مهاجرتی با شما مصاحبه خواهد کرد و پس از تایید و دریافت گواهی انتخاب استانی، می‌توانید برای اقامت دائم اقدام نمایید.

 

 • برنامه‌ی کارآفرینی اصلی بریتیش کلمبیا

(BC PNP Entrepreneur Immigration Stream)

در این برنامه، شما باید تمکن مالی حداقل به میزان 600 هزار دلار به دولت کانادا نشان دهید و حداقل میزان سرمایه‌گذاری شما در برنامه باید بین ۲۰0 هزار دلار تا ۴۰۰ هزار دلار ، بسته به شرایط مختلف باشد. سابقه‌ی کاری شما در این برنامه بسیار مهم می‌باشد. شما باید حداقل ۳ سال سابقه‌ی مالکیت و یا مدیریت یک بیزنس را داشته باشید. و یا دارای حداقل ۴ سال سابقه مدیریت در سطح ارشد باشید. و یا طی 10 ساله گذشته، حداقل یک سال سابقه‌ی مالکیت و یا مدیریت یک بیزنس و همچنین حداقل ۲ سال سابقه مدیریت ارشد داشته باشید.

در این برنامه شما باید طرح تجاری مناسب، به‌همراه تحلیل بازار کانادا داشته باشید. پس از ارسال طرح تجاری و مدارک، در صورت تایید ابتدا مجوز کار دریافت کرده و به مدت ۲ سال در استان بریتیش کلمبیا باید کسب‌وکار خود را مطابق با طرحی که ارائه کردین اجرا نمایید. در مرحله بعدی، شما گواهی انتخاب استانی را دریافت کرده و می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایید.

لازم به ذکر است، دریافت اقامت دائم، مشروط به اجرا و راه‌اندازی کسب‌وکار اشاره شده است. در این برنامه، دولت به موضوع اشتغال برای شهروندان کانادا اهمیت خاصی می‌دهد.

 

 • برنامه‌ی کارآفرینی بریتیش کلمبیا پایلوت منطقه‌ای

(BC PNP Entrepreneur Immigration – Regional Pilot)

در این برنامه، شما باید تمکن مالی حداقل به میزان 300 هزار دلار به دولت کانادا نشان دهید و حداقل میزان سرمایه‌گذاری شما در برنامه باید 1۰0 هزار دلار باشد. سابقه‌ی کاری شما در این برنامه بسیار مهم می‌باشد. شما باید حداقل ۳ سال سابقه‌ی مالکیت و یا مدیریت یک بیزنس را داشته باشید. و یا دارای حداقل ۴ سال سابقه‌ی مدیریت در سطح ارشد باشید. و یا طی 10 ساله گذشته، حداقل یک سال سابقه‌ی مالکیت و یا مدیریت یک بیزنس و همچنین حداقل ۲ سال سابقه‌ی مدیریت ارشد داشته باشید.

شما برای اقدام در این برنامه نیاز به سفر اکتشافی دارید. یعنی قبل از ارسال درخواست و مدارک باید برای بررسی شرایط منطقه‌ی موردنظر در استان بریتیش کلمبیا به کانادا سفر کنید و گزارش بررسی‌های خود را تهیه و به پیوست سایر مدارک ارسال نمایید. در این برنامه شما باید طرح تجاری مناسب، به همراه تحلیل بازار کانادا داشته باشید. پس از ارسال طرح تجاری و مدارک، در صورت تایید ابتدا مجوز کار دریافت کرده و به‌مدت یک سال در استان بریتیش کلمبیا باید کسب‌وکار خود را مطابق با طرحی که ارائه کردین اجرا نمایید. در مرحله‌ی بعدی، شما گواهی انتخاب استانی را دریافت کرده و می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایید.

لازم به ذکر است، دریافت توافق‌نامه از نماینده‌ی محلی منطقه مورد نظر که قصد راه‌اندازی کسب‌وکار در آن را دارید، لازم است و نمایندگان محلی باید متقاضیان را به برنامه‌ی منتخب استانی بریتیش کلمبیا BC PNP ارجاع دهند. دریافت اقامت دائم، مشروط به اجرا و راه‌اندازی کسب‌وکار اشاره شده است. در این برنامه، دولت به موضوع اشتغال برای شهروندان کانادا اهمیت خاصی می‌دهد.

 

 • برنامه‌ی کارآفرینی منیتوبا

(Manitoba PNP Business Investor Stream – Entrepreneur Pathway)

در این برنامه، شما باید تمکن مالی حداقل به میزان 500 هزار دلار به دولت کانادا نشان دهید و حداقل میزان سرمایه‌گذاری شما باید ۲۵0 هزار دلار برای کسب‌وکارهای واقع در منطقه‌ی مرکزی منیتوبا، یا ۱۵۰ هزار دلار برای کسب‌وکارهای بیرون از منطقه‌ی مرکزی منیتوبا باشد. سرمایه‌گذاری باید در کسب‌وکارهای واجد شرایط در استان انجام شود.

شما باید در طی 5 سال گذشته حداقل ۳ سال سابقه‌ی مالکیت و یا مدیریت یک بیزنس و یا سابقه‌ی مدیریت اجرایی داشته باشید. ذکر این نکته ضروریست که صاحبان مشاغل در مقایسه با مدیران ارشد اجرایی امتیاز بیشتری می‌گیرند. صاحبان مشاغل باید مالکیت حداقل یک سوم (34%) از کسب‌وکار را داشته باشند تا واجد شرایط دریافت امتیاز شوند.

شما برای اقدام در این برنامه نیاز به سفر اکتشافی دارید. یعنی قبل از ارسال درخواست و مدارک باید برای بررسی شرایط منطقه‌ی موردنظر در استان منیتوبا به کانادا سفر کنید و گزارش بررسی‌های خود را تهیه و به پیوست سایر مدارک ارسال نمایید. نکته‌ی مهم برای این برنامه آن است که، نباید بیش از یک سال از سفر اکتشافی به منطقه بابت تحقیق در مورد کسب‌وکار مورد نظر گذشته باشد.

در این برنامه شما باید طرح تجاری مناسب، به همراه تحلیل بازار کانادا داشته باشید. پس از ارسال طرح تجاری و مدارک، مصاحبه‌ای با شما ترتیب داده خواهد شد. در صورت تایید، ابتدا مجوز کار دریافت کرده و  سپس باید کسب‌وکار خود را مطابق با طرحی که ارائه کردین اجرا نمایید. در مرحله بعدی، شما می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایید.

 

 • برنامه‌ی سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی منیتوبا

(Manitoba PNP Business Investor Stream Farm Investor Pathway)

 

در این برنامه، شما باید تمکن مالی حداقل به میزان 500 هزار دلار به دولت کانادا نشان دهید و حداقل میزان سرمایه‌گذاری شما باید 3۰0 هزار دلار برای راه‌اندازی مزرعه در مناطق روستایی منیتوبا باشد. سابقه‌ی کاری شما در این برنامه بسیار مهم می‌باشد. شما باید حداقل ۳ سال سابقه‌ی مالکیت و یا مدیریت یک مزرعه را، با ارائه اسناد قابل بررسی داشته باشید.

در این برنامه شما باید طرح تجاری مناسب، به همراه تحلیل بازار کانادا داشته باشید. در ضمن برای اقدام در این برنامه نیاز به سفر اکتشافی دارید. یعنی قبل از ارسال درخواست و مدارک باید برای بررسی شرایط منطقه‌ی موردنظر در استان منیتوبا به کانادا سفر کنید و گزارش بررسی‌های خود را تهیه و به پیوست سایر مدارک ارسال نمایید.

پس از ارسال طرح تجاری و مدارک و نیز ودیعه‌ی 75 هزار دلاری، و نیز پس از برگزاری مصاحبه با افسر مهاجرتی، در صورت تایید ابتدا مجوز کار دریافت کرده و پس از راه‌اندازی مزرعه مطابق با طرحی که ارائه کردین، می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایید.

لازم به ذکر است، دریافت اقامت دائم مشروط به اجرا و راه‌اندازی کسب‌وکار اشاره شده است. در این برنامه دولت به موضوع اشتغال برای شهروندان کانادا اهمیت خاصی می‌دهد.

 

 • برنامه‌ی کارآفرینی نیوبرانزویک

(New Brunswick PNP Entrepreneur Stream)

 

در این برنامه، شما باید تمکن مالی حداقل به میزان 500 هزار دلار به دولت کانادا نشان دهید و حداقل میزان سرمایه‌گذاری شما باید 150 هزار دلار در برنامه‌ی کسب‌وکارتان باشد. سابقه‌ی کاری شما در این برنامه بسیار مهم می‌باشد. شما باید حداقل ۳ سال سابقه‌ی مالکیت یک بیزنس را در 5 سال گذشته داشته باشید و یا 5 سال سابقه‌ی مدیریت ارشد یک بیزنس را در 5 سال اخیر داشته باشید.

از جمله شرایط دیگر این برنامه به محدودیت سنی آن برمی‌گردد. محدودیت سنی این برنامه بین ۲۲ تا ۵۵ سال می‌باشد. ارائه‌ی نمره‌ی 5 برای زبان انگلیسی یا فرانسوی در هر چهار مهارت زبانی از دیگر الزامات این برنامه است. ضمن اینکه شما باید حداقل ۲ سال تحصیلات دانشگاهی تمام‌وقت داشته باشید.

در این برنامه شما باید طرح تجاری مناسب، به همراه تحلیل بازار کانادا داشته باشید. در ضمن برای اقدام در این برنامه نیاز به سفر اکتشافی دارید. یعنی قبل از ارسال درخواست و مدارک باید برای بررسی شرایط منطقه موردنظر در استان نیوبرانزویک به کانادا سفر کنید و گزارش بررسی‌های خود را تهیه و به پیوست سایر مدارک ارسال نمایید.

پس از ارسال طرح تجاری و مدارک و نیز ودیعه 100 هزار دلاری، و نیز پس از برگزاری مصاحبه با افسر مهاجرتی، در صورت تایید ابتدا مجوز کار دریافت کرده و پس از راه‌اندازی مزرعه مطابق با طرحی که ارائه کردین و دریافت گواهی انتخاب استانی، می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایید.

 

 • برنامه‌ی کارآفرینی پس از فارغ‌التحصیلی نیوبرانزویک

(New Brunswick PNP Post Graduate Entrepreneur Stream)

 

در این برنامه، نشان دادن حداقل میزان دارایی مورد نیاز نمی‌باشد. شما باید 100 درصد مالکیت یک بیزنس مورد قبول و واجد شرایط را داشته باشید و آن را نشان دهید. برای سابقه‌ی کاری، شما باید طی 10 سال اخیر حداقل 6 سال سابقه‌ی کاری در مشاغل با کد ناک 0 ، A یا B را داشته باشید.

از جمله شرایط دیگر این برنامه به محدودیت سنی آن برمی‌گردد. محدودیت سنی این برنامه بین ۲۲ تا 40 سال می‌باشد. ارائه‌ی نمره‌ی 7 برای زبان انگلیسی یا فرانسوی در هر چهار مهارت زبانی از دیگر الزامات این برنامه است. ضمن اینکه شما باید حداقل ۲ سال تحصیلات دانشگاهی تمام‌وقت در یکی از دانشگاه‌ها یا کامیونیتی کالج‌های معتبر نیوبرانزویک داشته باشید. در ضمن داشتن مجوز کار پس از تحصیل نیز در این برنامه لازم می‌باشد.

در این برنامه ممکن است بسته به شرایط مختلف و کسب‌وکار مورد تقاضا، طرح تجاری مورد نیاز باشد. پس از ارسال طرح تجاری و مدارک و نیز پس از برگزاری مصاحبه با افسر مهاجرتی، در صورت تایید ابتدا مجوز کار دریافت کرده و پس از راه‌اندازی کسب‌وکار مطابق با طرحی که ارائه کردین و دریافت گواهی انتخاب استانی، می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایید.

 

 • برنامه‌ی کارآفرینی نواسکوشیا

(Nova Scotia Nominee Program – Entrepreneur Stream)

 

در این برنامه، شما باید تمکن مالی حداقل به میزان 600 هزار دلار به دولت کانادا نشان دهید و حداقل میزان سرمایه‌گذاری شما باید 1۵0 هزار دلار باشد. شما باید در طی 10 سال گذشته حداقل ۳ سال سابقه‌ی مالکیت یک بیزنس با حداقل یک سوم (34%) سهام را داشته، و یا در طی 10 سال گذشته حداقل 5 سال سابقه‌ی مدیریت اجرایی یک بیزنس را داشته باشید. ارائه‌ی نمره‌ی 5 برای زبان انگلیسی یا فرانسوی در هر چهار مهارت زبانی از دیگر الزامات این برنامه است.

در صورت خرید بیزنس در برنامه، شما نیاز به سفر اکتشافی دارید. یعنی قبل از ارسال درخواست و مدارک باید برای بررسی شرایط منطقه‌ی موردنظر در استان نواسکوشیا به کانادا سفر کنید و گزارش بررسی‌های خود را تهیه و به پیوست سایر مدارک ارسال نمایید.

در این برنامه شما باید طرح تجاری مناسب، به همراه تحلیل بازار کانادا داشته باشید. پس از ارسال طرح تجاری و مدارک، مصاحبه‌ای با شما ترتیب داده خواهد شد. در صورت تایید، ابتدا مجوز کار دریافت کرده و  سپس باید کسب‌وکار خود را به‌مدت حداقل یک‌سال مطابق با طرحی که ارائه کردین اجرا نمایید. در مرحله‌ی بعدی و پس از دریافت گواهی انتخاب استانی شما می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایید.

 

 • برنامه‌ی کارآفرینی فارغ‌التحصیلان خارجی نواسکوشیا

(Nova Scotia Nominee Program – International Graduate Entrepreneur Stream)

 

در این برنامه، نشان دادن حداقل میزان دارایی مورد نیاز نمی باشد. شما باید 100 درصد مالکیت یک بیزنس مورد قبول و واجد شرایط را داشته باشید و آن را نشان دهید. در این برنامه شما باید حداقل یک‌سال سابقه‌ی مالکیت یک بیزنس در نواسکوشیا را قبل از ارسال پروفایل خود داشته باشید.

ارائه‌ی نمره‌ی 7 برای زبان انگلیسی یا فرانسوی در هر چهار مهارت زبانی از دیگر الزامات این برنامه است. ضمن اینکه شما باید حداقل ۲ سال تحصیلات دانشگاهی تمام‌وقت در یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های معتبر نواسکوشیا را داشته باشید. در ضمن داشتن مجوز کار پس از تحصیل نیز در این برنامه لازم می‌باشد.

برای اقدام در این برنامه، شما نیاز به سفر اکتشافی دارید. یعنی قبل از ارسال درخواست و مدارک باید برای بررسی شرایط منطقه‌ی موردنظر در استان نواسکوشیا سفری داشته باشید و گزارش بررسی‌های خود را تهیه و به پیوست سایر مدارک ارسال نمایید.

در این برنامه شما باید طرح تجاری مناسب، به همراه تحلیل بازار کانادا داشته باشید. پس از ارسال طرح تجاری و مدارک، مصاحبه‌ای با شما ترتیب داده خواهد شد. در صورت تایید، باید کسب‌وکار خود را مطابق با طرحی که ارائه کردین راه‌اندازی کنید. در مرحله‌ی بعدی و پس از دریافت گواهی انتخاب استانی شما می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایید.

 

 • برنامه‌ی کارآفرینی انتاریو

(Ontario Immigrant Nominee Program – Entrepreneur Stream)

 

در این برنامه، حداقل میزان دارایی شما برای سرمایه‌گذاری در شهر بزرگ تورنتو باید 800 هزار دلار و در خارج از تورنتو 400 هزار دلار باشد. چنانچه ایده‌ی کسب‌وکار شما مربوط به حوزه‌ی دیجیتال یا فناوری اطلاعات و ارتباطات باشد، میزان دارایی شما، در هر منطقه‌ای از استان انتاریو باید ۴۰۰ هزار دلار باشد.

حداقل میزان سرمایه‌گذاری شما در طرحی که ارائه می‌دهید در شهر بزرگ تورنتو باید 600 هزار دلار و در خارج از تورنتو 200 هزار دلار باشد. چنانچه ایده‌ی کسب‌وکار شما مربوط به حوزه‌ی دیجیتال یا فناوری اطلاعات و ارتباطات باشد، میزان سرمایه‌گذاری شما، در هر منطقه‌ای از استان انتاریو باید حداقل 2۰۰ هزار دلار باشد. لازم به ذکر است که در تمام حالت‌های سرمایه‌گذاری بالا، شما باید مالکیت حداقل یک سوم از سهام شرکت تاسیس شده را داشته باشید.

سابقه‌ی کاری شما در این برنامه بسیار مهم می‌باشد. شما باید حداقل 2 سال از 5 سال گذشته سابقه‌ی مالکیت و یا مدیریت ارشد یک بیزنس را داشته باشید. ارائه‌ی نمره‌ی 4 برای زبان انگلیسی یا فرانسوی در هر چهار مهارت زبانی از دیگر الزامات این برنامه است.

در این برنامه شما باید طرح تجاری مناسب، به همراه تحلیل بازار کانادا داشته باشید. در صورت خرید بیزنس در برنامه، شما نیاز به سفر اکتشافی دارید. یعنی قبل از ارسال درخواست و مدارک باید برای بررسی شرایط منطقه موردنظر در استان انتاریو سفری داشته باشید و گزارش بررسی‌های خود را تهیه و به پیوست سایر مدارک ارسال نمایید.

پس از ارسال طرح تجاری و مدارک، در صورت تایید ابتدا باید یک توافق‌نامه‌ی اجرایی با استان انتاریو امضاء نمایید. پس از آن مجوز کار دریافت کرده و باید کسب‌وکار خود را مطابق با طرحی که ارائه کردین اجرا نمایید. در مرحله‌ی بعدی می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایید.

لازم به ذکر است، دریافت اقامت دائم مشروط به اجرا و راه‌اندازی کسب‌وکار اشاره شده است. در این برنامه، دولت به موضوع اشتغال برای شهروندان کانادا اهمیت خاصی می‌دهد و شما باید حداقل 2 شغل تمام‌وقت و دائمی برای شهروندان یا اشخاصی که اقامت دائم در کانادا دارند، ایجاد نمایید.

 

 • برنامه‌ی کارآفرینی مناطق شمال غربی

(Northwest Territories Nominee Program – Entrepreneur Business Stream)

 

در این برنامه، حداقل میزان دارایی شما که به اداره‌ی مهاجرت نشان می‌دهید، در منطقه‌ی یلونایف باید 500 هزار دلار و در خارج از منطقه‌ی یلونایف 250 هزار دلار باشد. حداقل میزان سرمایه‌گذاری شما در طرحی که ارائه می‌دهید در منطقه‌ی یلونایف باید 300 هزار دلار و در خارج از منطقه‌ی یلونایف 150 هزار دلار باشد. لازم به ذکر است که در تمام حالت‌های سرمایه‌گذاری بالا، شما باید مالکیت حداقل یک سوم از سهام شرکت تاسیس شده را داشته باشید.

سابقه‌ی کاری شما در این برنامه باید متناسب با کسب‌وکاری که ارائه می‌دهید باشد. سابقه‌ی کاری مدیریتی و مرتبط با بیزنس از جمله الزامات این برنامه می‌باشد. ارائه‌ی نمره‌ی 4 برای زبان انگلیسی یا فرانسوی در هر چهار مهارت زبانی از دیگر الزامات این برنامه است.

در این برنامه شما باید طرح تجاری مناسب، به همراه تحلیل بازار کانادا داشته باشید. ضمنا، شما نیاز به سفر اکتشافی دارید. یعنی قبل از ارسال درخواست و مدارک باید برای بررسی شرایط منطقه‌ی موردنظر در مناطق شمال غربی سفری داشته باشید و گزارش بررسی‌های خود را تهیه و به پیوست سایر مدارک ارسال نمایید.

پس از ارسال طرح تجاری، مدارک و نیز مبلغ 75 هزار دلار به‌عنوان ودیعه، در صورت تایید ابتدا مجوز کار دریافت کرده و به مدت 2 سال باید کسب‌وکار خود را مطابق با طرحی که ارائه کردین اجرا نمایید. در مرحله‌ی بعدی می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایید.

لازم به ذکر است، دریافت اقامت دائم مشروط به اجرا و راه‌اندازی کسب‌وکار و نیز برآورده شدن الزامات برنامه می‌باشد. در این برنامه، دولت محلی به موضوع اشتغال برای شهروندان مناطق شمال غربی و ساکنان محلی اهمیت خاصی می‌دهد.

 

 • برنامه‌ی مجوز کار جزیره‌ی پرنس ادوارد

(Prince Edward Island PNP – Work Permit Stream)

 

در این برنامه، حداقل میزان دارایی شما که به اداره‌ی مهاجرت نشان می‌دهید، باید 600 هزار دلار باشد و حداقل میزان سرمایه‌گذاری شما در طرحی که ارائه می‌دهید باید 150 هزار باشد. داشتن سابقه‌ی مدیریتی از جمله الزامات این برنامه می‌باشد. شما باید حداقل مدرک تحصیلی دیپلم داشته و در محدوده‌ی سنی 21 تا 59 سال باشید. ارائه‌ی نمره‌ی 4 برای زبان انگلیسی یا فرانسوی در هر چهار مهارت زبانی از دیگر الزامات این برنامه است.

در این برنامه شما باید طرح تجاری مناسب، به همراه تحلیل بازار کانادا داشته باشید. ضمنا، سفر اکتشافی به شما توصیه می‌شود. وجود مدارک سفر اکتشافی در پرونده‌ی شما باعث تقویت پرونده و افزایش احتمال پذیرفته شدن خواهد شد.

پس از ارسال طرح تجاری و مدارک و انجام مصاحبه با آفیسر اداره‌ی مهاجرت، در صورت تایید ابتدا باید یک توافق‌نامه اجرایی با استان پرنس ادوارد امضاء نمایید. پس از دریافت نامه‌ی حمایتی از استان، می‌توانید مجوز کار موقت دریافت کرده و کسب‌وکار خود را مطابق با طرحی که ارائه کردین اجرا نمایید. در مرحله‌ی بعدی و پس از برآوردن تمام شروط توافق‌نامه‌ی اجرایی، گواهی انتخاب استانی را دریافت کرده و می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایید.

 

 • برنامه‌ی مالک/گرداننده مزرعه در ساسکچوان

(Saskatchewan Immigrant Nominee Program – Farm Owner/Operator Category)

در این برنامه، حداقل میزان دارایی شما که به اداره‌ی مهاجرت نشان می‌دهید، باید 500 هزار دلار باشد. در این برنامه حداقل میزان سرمایه‌گذاری اعلام نشده است و به این معنی است که ارائه طرح کشاورزی متناسب با نیازهای استان و اجرای آن دارای اهمیت می‌باشد.

شما باید برای این برنامه دارای سابقه‌ی کاری مرتبط باشید. داشتن سابقه مالکیت و راه‌اندازی مزرعه با استفاده از شیوه‌های نوین کشاورزی، که در حال حاضر در استان ساسکچوان انجام می‌شود، از جمله نیازهای اصلی این برنامه می‌باشد.

در این برنامه شما باید طرح تاسیس مزرعه (Farm Establishment Plan) تهیه و ارائه دهید که تقریبا مشابه طرح تجاری است. ضمنا، شما نیاز به سفر اکتشافی دارید. یعنی قبل از ارسال درخواست و مدارک باید برای بررسی شرایط منطقه‌ی موردنظر در استان ساسکچوان سفری داشته باشید و گزارش بررسی‌های خود را تهیه و به پیوست سایر مدارک ارسال نمایید.

پس از ارسال طرح تاسیس مزرعه و مدارک لازم، ممکن است افسر اداره‌ی مهاجرت، انجام مصاحبه را برای شما ضروری بداند و درخواست مصاحبه داشته باشد. در صورت تایید و پس از پرداخت ودیعه 75 هزار دلاری، ابتدا باید یک توافق‌نامه اجرایی با استان ساسکچوان امضاء نمایید. در مرحله‌ی بعدی و پس از برآوردن تمام شروط توافق‌نامه‌ی اجرایی، گواهی انتخاب استانی را دریافت کرده و می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایید.

 

 • برنامه‌ی تجاری یوکان

(Yukon Business Nominee Program)

در این برنامه، حداقل میزان دارایی شما که به اداره‌ی مهاجرت نشان می‌دهید، باید 500 هزار دلار باشد و از این میزان، 300 هزار دلار آن باید موجودی نقد باشد. حداقل میزان سرمایه‌گذاری شما در طرحی که ارائه می‌دهید باید 300 هزار دلار باشد و میزان مالکیت شما در کسب‌وکارتان نباید کمتر از یک سوم (34%) باشد. شما باید در این طرح با یک شهروند یا مقیم دائم کانادا شریک باشید.

شما باید حداقل ۳ سال سابقه‌ی مالکیت و یا مدیریت کسب‌وکار را داشته باشید و یا حداقل ۵ سال سابقه‌ی کار مرتبط با طرح کسب‌وکاری که ارائه می‌دهید.

در این برنامه شما باید طرح تجاری مناسب، به همراه تحلیل بازار کانادا داشته باشید. طرح شما باید در حوزه‌ای باشد که استان یوکان از قبل جزء طرح‌های استراتژیک خود برای توسعه و پیشرفت استان تدوین کرده است. ضمنا، سفر اکتشافی به شما توصیه می‌شود. وجود مدارک سفر اکتشافی در پرونده، باعث تقویت آن و افزایش امتیازات شما خواهد شد.

پس از ارسال طرح تجاری و مدارک و انجام مصاحبه با آفیسر اداره‌ی مهاجرت، در صورت تایید ابتدا یک ویزای کار 2 ساله برای شما صادر می‌شود تا بتوانید کسب‌وکار خود را عملیاتی نمایید. در مرحله‌ی بعدی و پس از برآوردن تمام شروط و الزامات برنامه، می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایید.

 

اخذ اقامت دائم کانادا پس از سرمایه‌گذاری

 

اخذ اقامت دائم کانادا بسته به روش سرمایه‌گذاری شما که فدرالی یا استانی است، متفاوت می‌باشد:

 • اخذ اقامت دائم کانادا در روش سرمایه‌گذاری فدرال

اخذ اقامت دائم کانادا در روش سرمایه‌گذاری فدرال دو حالت دارد. دریافت مستقیم اقامت دائم یا دریافت ویزای کار موقت برای شروع کار.

در بعضی از برنامه‌های سرمایه‌گذاری فدرال مانند استارتاپ و خوداشتغالی، شما می‌توانید مستقیما اقامت دائم دریافت کنید ولی در روش‌های دیگر مانند خرید بیزینس یا ثبت و راه‌اندازی شرکت که تحت برنامه‌های Owner-operator  یا ICT انجام می‌شود، ابتدا ویزای کار دریافت می‌کنید.

در صورت اخذ مجوز و ویزای کار، پس از ورود به کانادا و راه‌اندازی یا توسعه‌ی بیزینس خود، می‌توانید پس از حداقل یک سال تجربه‌ی کاری، از طریق سیستم اکسپرس انتری اقدام کرده و تحت یکی از زیرگروه‌های آن مانند فدرال اسکیل ورکر FSW یا کلاس تجربه‌ی کانادایی CEC برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

 

 • اخذ اقامت دائم کانادا در روش سرمایه‌گذاری استانی

اخذ اقامت دائم کانادا در روش سرمایه‌گذاری استانی، دو حالت دارد. دریافت مستقیم اقامت دائم یا دریافت ویزای کار موقت برای شروع کار.

در برنامه‌ی کارآفرینی بعضی از استان‌ها، در صورت دریافت مجوز کار و ورود به کانادا، باید بیزینس مورد نظر را طی مدت مشخصی در استان راه‌اندازی کنید، با استان توافق‌نامه‌ی اجرایی امضا کنید و در صورت برآوردن تمام شروط توافق‌نامه، برای انتخاب استانی درخواست دهید و در نهایت از استان مورد نظر گواهی انتخاب استانی دریافت کنید. وقتی به این مرحله رسیدید، آن وقت می‌توانید برای اقامت دائم کانادا از طریق همان استان اقدام کنید.

4.9/5 - (49 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *