پشیمانی از مهاجرت به کانادا

پشیمانی از مهاجرت به کانادا

پشیمانی از مهاجرت به کانادا، از مواردی است که شاید کمتر کسی نگران آن باشد چرا که کانادا همواره به عنوان کشوری توسعه یافته و مهاجرپذیر شناخته شده که اگر موفق به کسب اقامت آن شویم، زندگی خود و خانواده‌مان را تضمین کرده‌ایم؛ اما همیشه اینطور نیست. زندگی در این کشور معایب و چالش‌های زیادی نیز دارد که بهتر است قبل از مهاجرت آن‌ها را بررسی کنید تا شوکه نشوید. چرا که پشیمانی از مهاجرت به کانادا و یا هر کشور دیگری، تحقیق و مطالعه ناکافی قبل از اقدام است.

مزایا و معایب مهاجرت به کانادا

اگر بخواهید یک چشم‌انداز کلی داشته باشید که آیا از مهاجرت به یک کشور پشیمان خواهید شد یا خیر، باید ابتدا تمام نکات مثبت و منفی درباره‌ی آن را بدانید؛ پیش از این در مقاله‌ای به مزایا و معایب مهاجرت به کانادا به طور مفصل پرداخته‌ایم که مطالعه‌ی آن را پیشنهاد می‌کنیم.
در ادامه به صورت تیتروار برخی مزایا و معایب این کشور پرطرفدار را بیان خواهیم کرد:

مزایای مهاجرت به کانادا

 • اقتصاد قوی
 • مستعد برای جذب سرمایه
 • موقعیت‌های شغلی مناسب
 • ثبات سیاسی
 • امکانات توسعه یافته شهری
 • امنیت بالا
 • مهاجرپذیری
 • قوانین حمایت از مهاجران
 • سطح علمی بالای دانشگاه‌ها
 • تنوع فرهنگی
پشیمانی از مهاجرت به کانادا

معایب مهاجرت به کانادا

 • بازارکار پررقابت
 • هزینه‌های بالای زندگی
 • دو زبان رسمی
 • مالیات‌های سنگین
 • اجاره مسکن بالا
 • امنیت بالا
 • هزینه‌ی بالای تحصیل
 • سخت گیری در مراحل اولیه مهاجرت
 • آب و هوای سرد و نامتعادل
 • رفت و آمد بین شهری چالش برانگیز

چقدر ممکن است از مهاجرت به کانادا پشیمان شویم؟!

زندگی در هر کشوری خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد و شما هرگز نباید به دنبال یک آرمانشهر برای زندگی باشید؛ مردم در هیچ کجای دنیا از رفاه صد درصدی برخوردار نیستند ک هر چقدر هم که یک کشور مهاجرپذیر باشد باز هم شرایط زندگی برای مردم کشور خودش و مهاجرانش متفاوت خواهد بود.
اما اینکه کانادا با وجود چالش‌هایی که دارد، مقصد خوبی برای شما هست یا قرار است از رفتن به آن پشیمان شوید، کاملا بستگی به خودتون دارد!
سعی کنید همه‌ی موانعی که برای زندگی ایده‌آل در آن جا دارید را بررسی کنید و از خود سوال کنید؛ آیا حاضرم برای رسیدن به رویای مهاجرت به کانادا، این سختی‌ها را به جان بخرم؟!

در ادامه‌ی این مقاله سعی خواهیم کرد تنها به چالش‌های مهاجرت به کانادا بپردازیم؛ اگر میخواهید اطلاعات دقیق‌تر و کامل‌تری از اقامت و مهاجرت به کانادا کسب کنید، حتما این عنوان و سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید.

چالش زبان و برقراری ارتباط در کانادا

اولین گام برای حضور در یک کشور خارجی، حتی به عنوان توریست، یادگیری زبان رسمی آن کشور است چرا که بدون آموختن زبان آن‌ها نمی‌توانید حتی برای امور روزمره ارتباط برقرار کنید. این مسئله در کانادا وقتی چالش‌ برانگیرتر می‌شود که بدانید برای زندگی در برخی استان‌های کانادا مثل کبک، علاوه بر انگلیسی باید به فرانسوی هم مسلط باشید.
مورد دیگری که زبان‌آموزی برای مهاجرت به کانادا را دشوار می‌کند، این است که دانش انگلیسی‌ای که به کمک آن آیلتس گرفتید، همه‌ی زبان کانادا نیست! کانادایی‌ها از کلمات و اصطلاحات مخصوص به خود استفاده می‌کنند و در روزمره دنیایی از عبارات و واژه‌های غیررسمی دارند که ممکن از شما را گیج و مهبوت کند.

پشیمانی از مهاجرت به کانادا به خاطر دوری از خانواده

پیش از این هم در مقاله‌ی مشکلات دانشجویان ایرانی در کانادا، اشاره کردیم که زندگی در غربت برای هر کسی سخت و طاقت‌فرساست؛ در اوایل مهاجرت شما عادت ندارید که مشکلاتتان را به تنهایی حل کنید و حتی شخص نزدیکی نباشد که دل‌مشغولی‌هایتان را با آن در میان بگذارید.
پس‌ اگر قصد مهاجرت تنهایی و بدون خانواده به کانادا را دارید، حتما سعی کنید روی استقلال فکری و احساسی خود کار کنید و بدانید که بعد از مهاجرت این خود شمایید که باید با تلاش و فکر زیاد، چالش‌هایی که پیش می‌آید را کنترل و حل کنید.

پشیمانی از مهاجرت به کانادا

چالش‌ها و تفاوت‌های فرهنگی ایران و کانادا

یکی از سخت‌ترین مراحل مهاجرت، کنار آمدن با فرهنگ و اعتقادات کشور مقصد است؛ ممکن است شما یک معیار فرهنگی در کشور خود داشته باشید که مردم کانادا آن را مهم ندانند و برعکس. متاسفانه بیشتر مواقع حالت دوم برای ایرانیان مقیم کانادا پیش می‌آید. چرا که کانادایی‌ها اصولا خیلی رسمی و مودب هستند (حتی در روابط دوستانه) پس تا بتوانید به تعارف‌های آن‌ها عادت کنید مدت‌ها طول می‌کشد و ممکن است کمی تحت فشار باشید.
پیشنهاد ما به شما این است که برای جلوگیری از شوک فرهنگی، حتما مطالعه کنید، فیلم‌های کانادایی ببینید و البته حتی‌المقدور با شخصی که مقیم کانادا است، صحبت کنید و مطمئن شوید فرهنگ و نوع برخورد مردم کانادا که قرار است باقی عمرتان را در آن بگذرانید، برایتان قابل قبول هست یا خیر.

هزینه‌های زندگی در کانادا

یکی از نکات مهم قبل از مهاجرت به کانادا که اگر آن را در نظر نگیرید ممکن است پشیمان یا حتی دیپورت شوید، برآورد هزینه‌های زندگی در کانادا است که با ایران تفاوت فاحشی دارد؛ پس‌ حتی اگر تمکن مالی شما توسط دولت کانادا تایید شد، به این فکر کنید که آیا میتوانید در این کشور دوام بیاورید؟! آیا به فکر یک منبع درآمد که کفایت زندگی شما در کانادا را بدهد فکر کرده‌اید؟!

مالیات‌های سنگین دلیل پشیمانی از مهاجرت به کانادا

همانطور که میدانید، کانادا کشوری است با امکانات رفاهی فوق‌العاده که شهروندانش زندگی‌ای پیشرفته و تمام و کمال را تجربه می‌کنند؛ پس طبیعی است با این سبک زندگی، مجبور پرداخت مالیات‌های زیادی در مقایسه با سایر کشورها بشوید. این مورد برای خود کانادایی‌ها امری عادی است اما برای مهاجران تازه واردی که حتی برای هزینه‌های روزمره هم با چالش رو به رو هستند، کمی استرس زا و نگران کننده است و حتی ممکن است فکر کنید که این مبلغ به ناحق از شما گرفته می‌شود.

سرمای بی نهایت در کانادا

حتی اگر تمام مشکلات فرهنگی، اقتصادی و… در کانادا را پشت سر بگذارید اما نتوانید با آب و هوای آن کنار بیایید، شاید حتی مجبور به ترک این کشور شوید! سرمای کانادا یک سرمای زمستانی معمولی نیست و اکثر روزهای سال ممکن است با بارش برف رو به رو شوید. کانادا در برخی مناطق حتی دمای ۴۰- درجه را نیز به خود دیده است. پس‌ اگر از سرما بیزارید و در حال حاضر در یک منطقه گرم‌سیری در ایران زندگی‌ می‌کنید، شاید سرمای هوا شما را مجبور به ترک کانادا کند‌.

مراحل پیچیده اخذ ویزا کانادا

مهاجرت به کانادا پروسه‌ی سختتری در مقایسه با سایر کشورها دارد. پس بدیهی است که در این مسیر دچار سردرگمی و ناامیدی شوید. خیلی‌ از افراد با وجود اینکه شرایط مناسبی برای مهاجرت دارند، اما به دلیل انتخاب روش نادرست و یا نقص مدارک و.. از مهاجرت به کانادا صرف نظر میکنند. پیشنهاد میکنیم صفحه‌ی اقامت و مهاجرت به کانادا را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

مطمئن باشید استفاده از تجارب یک تیم مشاوره مهاجرتی، میتواند مسیر را برای شما روشن تر و هموارتر کند، پس با ما در تماس باشید.

نظر و تجربه های شخصی مهاجرین کانادا

در این بخش به بررسی دیدگاه افرادی که به کشور کانادا مهاجرت کرده‌اند و به دلایلی از مهاجرت خود به صورت مقطعی پیشمان شده‌اند می‌پردازیم:

 

نظر خانم سارا در مورد مهاجرت به کانادا

اینکه کشور کانادا یک کشور دو زبانه‌ی انگلیسی-فرانسوی است، مسئله‌ی یادگیری زبان و برقراری ارتباط چه به ارتباط با افراد و چه به لحاظ یادگیری زبان‌ها به عنوان زبان دوم و سوم برای ما به خصوص فرزندانم دشواری‌هایی را به همراه دارد.

این موضوع تا حدی باعث گوشه گیری و ناراحتی فرزندانم در مدرسه شد. با گذشت زمان و روحیه‌ی مهاجر پذیری کانادایی‌ها، این مسئله برایمان حل شد.

نظر آقای داوود در مورد مهاجرت به کانادا

من حدود 3 سال است که در تورنتو کانادا زندگی می‌کنم. قبل از مهاجرت ساکن شیراز بودم. برای من آب و هوای کشور کانادا بسیار قطبی و یخ است. این موضوع به شدت مرا آزار می‌دهد. چرا که اکثر روزهای سال سرما در درجه دمای بسیار پایین را تجربه می‌کنیم.

برای افرادی که سرما را به گرما ترجیح می‌دهند خوب است. البته ما هم در ابتدا برایمان سخت بود ولی الان با استفاده از لباس‌های گرم و رعایت موارد مربوط به سرما، بهتر با این موضوع کنار آمدیم.

نظر خانم النا در مورد مهاجرت به کانادا

ما وابستگی زیادی به خانواده داشتیم. بعد از مهاجرت به دلیل مسافت زیاد بین ایران و کانادا، هزینه‌های زیاد بلیط و … دیدار با خانواده سخت شد.

اکنون بعد از گذشت 2 سال، با این موضوع کنار آمده‌ایم و مشغله‌های زندگی، دوستان جدید و بسیار عزیز باعث دلگرمی ما شده‌اند. در کل بنظر من گرچه دوری و حس غربت سخت هست اما بعد از گذشت مدتی متوجه می‌شوید که کاملا ارزش تحمل را دارد. اوضاع خیلی زود خوب می‌شود.

نظر آقای آرش در مورد مهاجرت به کانادا

سال گذشته، فرزند ما به دنیا آمد. شاید ندانید اما ایران در کانادا سفارت ندارد. یعنی شما هر کاری که درباره‌ی ایران دارید، مثلا تمدید پاسپورت، گرفتن شناسنامه‌ی ایرانی، تایید اشتغال به تحصیل و … باید مدارک خود را به واشینگتن یا مکزیکو سیتی، که دارای دفتر حفاظت منافع هست بفرستید.

خب این مسئله هم مدت زمان انجام کار را بالا می‌برد و هم تا حدی استرس به همراه دارد. گرچه کمی سخت بود گرفتن شناسنامه‌ی پسر ما، اما غیر ممکن نبود و انجام شد.

نظر خانم زهرا در مورد مهاجرت به کانادا

من از مهاجرتم به طور کلی راضی هستم. زندگی در کانادا نسبت به ایران خیلی بهتر هست؛ اما یک مسئله که من رو تا حدی دودل کرده این هست که درآمد کاری که من در کانادا انجام می‌دهم در برابر  همین شغل در آمریکا کمتر هست.

این در حالی است که مالیات بر درآمد در کانادا نسبت به آمریکا خیلی بالاتر است. ما کانادایی‌ها تا حدی، اکثرا میزان ثروتمان را با آمریکایی‌ها مقایسه می‌کنیم.

بسیاری از دوستانم به همین دلیل بعد از مدتی به آمریکا مهاجرت کرده‌اند.

نظر آقای شهرام در مورد مهاجرت به کانادا

قیمت خانه در کانادا نسبت به اقتصاد منظمی که این کشور دارد، عجیب بالا می‌رود. دلیل اصلی این موضوع خرید خانه‌ها برای سرمایه گذاری توسط چینی‌ها است. قیمت در شهر‌های مختلف متفاوت هست و باید خیلی حواس جمع باشید تا مورد مناسبی پیدا کنید.

نظر خانم یگانه در مورد مهاجرت به کانادا

بهتر است قبل از مهاجرت به کانادا، با خودتان کنار بیایید که بتوانید به سایر عقاید، مذهب‌ها و … احترام بگذارید. در کانادا تنوع فرهنگی بسیاری وجود دارد. از سوی دیگر احترام به عقاید، نژاد و …. بسیار مهم است.

کار سختی نیست و زمانی که در محیط قرار می‌گیرید و متوجه می‌شوید که همه به یکدیگر احترام می‌گذارند، رعایت این مورد برایتان راحتتر خواهد بود.

نظر آقای علی در مورد مهاجرت به کانادا

از من به شما نصیحت، قبل از سفر به کانادا، به تامین هزینه‌ها و شغل و درآمدتان به صورت دقیق فکر کنید.

هزینه‌ی زندگی در شهرهای مختلف متفاوت هست اما در اکثر شهرهای بزرگ به دلیل وجود امکانات بیشتر، هزینه‌های زندگی هم بالاتر است.

داشتن برنامه ریزی دقیق و آینده نگری، شما را با چالش‌های کمتری مواجه می‌کند.

نظر خانم محبوبه در مورد مهاجرت به کانادا

پس از اینکه با مشکل یادگیری زبان دست و پنجه نرم کردیم و بالاخره آموزش دیدیدم؛ با معضل پیدا کردن شغل مناسب روبرو شدیم. البته این مورد فقط در ابتدای کار برای مهاجران سخت است. پس از گذشت مدتی، متوجه می‌شوید که هم کار به راحتی پیدا می‌شود و هم شما با محیط و فرهنگ بیشتر کنار آمده‌اید.

نظر آقای سالار در مورد مهاجرت به کانادا

من از شهر بزرگی مثل تهران به تورنتو نیامدم. اوایل مهاجرتم، ترافیک تورنتو به شدت برای من آزار دهنده بود. با این موضوع کنار آمدم ولی به طور کلی سیستم حمل و نقل مناسب هست و روش‌های مختلفی برای رسیدن به مقصد وجود دارد.

البته اگر در شهرهای بزرگی مانند تهران زندگی کرده باشید تحمل این مسئله برایتان راحت‌تر است.

سخن پایانی

مهاجرت به کانادا، موفقیت بزرگی است اما بدانید غایت و نهایت رویای شما نخواهد بود. بعد از کسب اقامت، تازه روزهای سخت و جنگیدن شما با مشکلات آغاز می‌شود پس هرچه برای روزهای بعد از مهاجرت آمادگی ذهنی بیشتری داشته باشید، تصمیم عاقلانه‌تری خواهید گرفت و احتمال پشیمانی از مهاجرت به کانادا را برای خود کاهش می‌دهید.
مواردی که گفته شد، اگرچه هر کدام یک چالش بزرگ است اما می‌تواند قابل حل و یا قابل تحمل باشد چرا که مزایای زندگی در این کشور آن قدر زیاد است که کسی به این سادگی‌ها حس پشیمانی از مهاجرت به کانادا را تجربه نخواهد کرد.

4.8/5 - (13 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *