کار در کانادا


مجوز کار (Work Permit)، سندی قانونی است که به اتباع خارجی اجازه‌ی کار در داخل کانادا را می‌دهد. هر سال، دولت کانادا حدود نیم میلیون مجوز کار برای نیروهای کار خارجی صادر می‌کند. کانادا مقصد اصلی بسیاری از اتباع خارجی است که به دنبال فرصت‌های شغلی هستند. ضمن اینکه کار در کانادا، اولین قدم مناسب برای کسانی است که به دنبال مهاجرت دائم به این کشور هستند.

انواع ویزای کار کانادا

1-مجوز کار با تائیدیه وزارت کار (LMIA)

برای کار کردن در کانادا، اکثر نیروهای کار خارجی نیاز به ویزای کار دارند. نیروهای متخصص خارجی معمولا برای اینکه بتوانند از اداره‌ی مهاجرت کانادا ویزای کار اخذ کنند، باید از قبل یک پیشنهاد کار یا جاب آفر از یکی از کارفرمایان کانادا دریافت کرده باشند. برای بسیاری از پیشنهادهای کاری، لازم است کارفرما از وزارت کار درخواست صدور LMIA کند. این فرآیند چندین مرحله دارد.

2-مجوز کار بدون نیاز به تائیدیه اداره کار (LMIA)

به‌منظور آوردن یک نیروی کار خارجی موقت به کانادا، کارفرمایان کانادایی به‌طور معمول باید مجوز LMIA  دریافت نمایند. با این حال در برخی موارد ممکن است نیازی به اخذ مجوز LMIA نباشد.

برخی از حالت‌های رایج معافیت از اخذ مجوز LMIA شامل: مشاغل تحت قرارداد کانادا با یکی از استان‌ها یا مناطق آن و یا مشاغلی است که فواید زیادی برای کشور کانادا داشته باشد.

از جمله برنامه‌هایی که نیاز به LMIA ندارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برنامهی تاسیس شرکت و یا خرید بیزنس (C11)

در این برنامه شخص متقاضی با تاسیس شرکت و راه‌اندازی کسب‌وکار در کانادا و یا خرید بیزنس در کانادا می‌تواند نسبت به دریافت ویزای کار بدون نیاز به LMIA اقدام نماید.

 • برنامهی انتقال درون شرکتی (ICT)

در این برنامه شرکت‌های موفق بین‌المللی به‌عنوان شرکت مادر، برای راه‌اندازی شعبه در کانادا، می‌توانند برای برخی از مدیران و متخصصین کلیدی خود در خارج از کانادا درخواست ویزای کار داده و آنها را به کانادا بیاورند. در این حالت نیازی به اخذ مجوز کار، یا LMIA نیست.

3-ویزای کار پرستاران خانگی Caregiver

این برنامه به پرستاران و خانواده‌هایشان این امکان را می‌دهد که به کانادا وارد شده و در نهایت اقامت دائم دریافت کنند. اگر شخصی پیشنهاد کار به‌عنوان پرستار خانگی از کانادا داشته باشد و یا تجربه‌ی کار به‌عنوان یک پرستار خانگی در کانادا داشته باشد، ممکن است بتواند از طریق این برنامه‌ی آزمایشی، اقامت دائم کانادا را دریافت کند.

4-ویزای کار پس از تحصیل

این برنامه به فارغ‌التحصیلان بالاتر از مقطع دیپلم اجازه می‌دهد تا برای کار در کانادا بمانند و سابقه‌ی کار کانادایی به‌دست آورند. سپس آنها می‌توانند برای اقامت دائم از طریق برنامه‌ی کلاس تجربه‌ی کانادایی (CEC) اقدام نمایند.

5-ویزای کار همسر دانشجو یا نیروی کار در کانادا

همسر و فرزندان شخص دانشجو و یا نیروی کار در کانادا، می‌توانند تا زمانیکه او مشغول به تحصیل و یا کار است، ویزای کار دریافت کرده و در کانادا مشغول کار شوند.

شرایط دریافت ویزای کاری کانادا

برای دریافت ویزای کاری (مجوز کار) در کانادا شما باید دارای شرایط زیر باشید:

 • داشتن پیشنهاد شغلی معتبر از یک شرکت کانادایی.
 • دریافت تاییدیه LMIA از وزارت کار کانادا که باید توسط کارفرما پیگیری و اخذ شود. البته برای مواردی که نیاز به مجوز LMIA دارند.
 • عنوان شغلی کار پیشنهادی در طبقه‌بندی ملی مشاغل NOC کانادا باید شامل ناک 0 یا A یا B باشد.
 • مدرک تحصیلی معتبر و مورد تایید دولت کانادا.
 • تجربه‌ی کاری تخصصی و مرتبط با عنوان شغلی اعلام شده.
 • نامه تمکن بانکی برای اثبات توانایی تامین هزینه‌های زندگی در کانادا.
 • مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی.
 • سلامت جسمانی
 • عدم سوء پیشینه

چگونه ویزای کاری کانادا بگیریم؟

برای دریافت ویزا کار کانادا و مهاجرت کاری به این کشور باید مراحلی را طی کنید. این مراحل بستگی به این دارد که آیا پیشنهاد کاری دارید یا خیر، و آیا پیشنهاد کاری شما نیاز به تاییدیه‌ی  MLIA دارد یا خیر.

1-داشتن پیشنهاد کاری

در بعضی از موارد شرکت پیشنهاد دهنده‌ی کار، نیازی به دریافت LMIA  ندارد اما به‌طور کلی مراحل دریافت ویزای کار در کانادا به‌صورت زیر است:

 • دریافت پیشنهاد کار از یک شرکت کانادایی.
 • دریافت تاییدیه اداره‌ی کار LMIA در صورت نیاز.
 • بستن قرارداد کاری با شرایط ذکر شده در آگهی های جذب نیروی کار.
 • ارسال درخواست برای مجوز کار و ویزای کار.
 • صدور ویزای کار

2-بدون پیشنهاد کاری

اگر به پیشنهاد کار در کانادا نیاز ندارید، برای درخواست ویزای کار در کانادا باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • اسناد و مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست را جمع‌آوری کنید.
 • وارد سایت اداره‌ی مهاجرت کانادا شده و در قسمت apply for a work permit حساب کاربری ایجاد نمایید.
 • اسناد و مدارک درخواستی را بارگزاری نمایید.
 • در این مرحله باید هزینه‌های مربوط به ویزای کار و انگشت‌نگاری را پرداخت نمایید.
 • پس از پرداخت هزینه‌ها، باید از سفارت کانادا در یکی از کشورهای مجاور ایران وقت انگشت‌نگاری گرفته و مراحل مربوطه را به‌صورت حضوری انجام دهید.
 • پس از دریافت ایمیل درخواست پاسپورت، پاسپورت خود را برای دریافت ویزا به سفارت کانادا ارسال نمایید.

تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا

ویزای کار برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند به‌طور موقت و برای مدت زمان محدودی در کانادا کار و زندگی کنند. برای اینکه بتوانید به‌طور دائم در کانادا کار و زندگی کنید، باید درخواست اقامت دائم داده و ویزای کاری خود را به اقامت دائم کانادا تبدیل کنید.

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق چند برنامه‌ی مهاجرتی امکان‌پذیر است:

 • اکسپرس انتری: شامل برنامه‌‌های نیروی کاری ماهر فدرال FSW، کلاس تجربه کانادایی CEC و نیروی کاری فنی و حرفه‌ای FST
 • برنامه‌های مهاجرت استانی PNP
 • برنامه‌های مهاجرتی استان کبک

هر کدام از برنامه‌های مهاجرتی بالا نیاز به شرایط خاصی دارند. برای تبدیل ویزای کار خود به اقامت دائم کانادا باید شرایط آن برنامه را داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحات مربوط به هر برنامه‌ی مهاجرتی مراجعه کنید.

هزینه‌ی ویزای کار کانادا

 

نوع درخواست                                                     هزینه به دلار کانادا

ورک پرمیت  (work permit)                                   ۱۵۵ دلار

تمدید ورک پرمیت (work permit extension)              ۱۵۵ دلار

انگشت نگاری (بایومتریک) به ازای هر نفر                         ۸۵ دلار

انگشت نگاری خانواده (دو نفر و بیشتر)                           ۱۷۰ دلار

تمدید ویزای کار کانادا به چه صورت است؟

اگر مجوز کاری دارید که تاریخ انقضای آن نزدیک است، باید نسبت به تمدید آن اقدام کنید. لازم است حداقل ۳۰ روز قبل از اتمام مهلت ویزای کار خود، این کار را انجام دهید. از آنجا که ویزای کار بر اساس تاریخ انقضای پاسپورت تمدید می‌شود، بنابراین بسیار دقت کنید که پاسپورت شما به اندازه‌ی کافی اعتبار داشته باشد.

 • حفظ وضعیت مهاجرتی (Maintained Status)

اگر برای تمدید ویزای کار خود (Work Permit extension) اقدام کردید ولی در زمان بررسی پرونده اعتبار ویزای شما به اتمام رسیده نگران نباشید. طبق قوانین مهاجرتی کانادا شما با حفظ همان وضعیت قبلی می‌توانید به کار خود ادامه ادامه دهید تا زمانی که تمدید ویزای کار را دریافت کنید. حفظ وضعیت قبلی به معنای، همان کارفرما، همان شغل و همان محل کار می باشد.

البته در ویزای کار باز یا اوپن ورک پرمیت (Open work permit) می‌توانید کارفرما یا شغل خود را تغییر دهید بدون اینکه تاثیری منفی بر تمدید ویزای کار شما داشته باشد.

آیا بدون مدرک زبان می‌توان ویزای کار گرفت؟

جواب به این سوال مثبت است اما شرایطی دارد. برای گرفتن ویزای کار کانادا هیچ اجبار قانونی برای داشتن مدرک زبان وجود ندارد. در واقع مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه برای افرادی لازم است که قصد گرفتن اقامت دائم کانادا را داشته باشند.

البته اگر ویزای کار شما ملزم به داشتن جاب آفر از کارفرمایی کانادایی باشد، معمولا برای کارفرماها مهم است که از لحاظ مهارت زبانی در سطح خوبی باشید و ممکن است با توجه به نوع شغل پیشنهادی، از شما مدرک زبان بخواهند.

در وضعیت‌های دیگری مانند ویزای کار پرستاران خانگی کانادا، داشتن مدرک زبان الزامی است چون این نوع ویزای کار وابسته به اقامت دائم کانادا است و همان‌طور که قبلا گفته شد برای هر برنامه‌ی مهاجرتی داشتن مدرک زبان الزامی است.

4.9/5 - (15 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *