ویزای استارت آپ کانادا

سرمایه گذاری در کانادا

یکی از راه‌های مهاجرت به کشورها، سرمایه گذاری در کشور مقصد است. سرمایه گذاری، ممکن است به صورت خرید ملک، تاسیس شرکت، کارآفرینی و … باشد. قوانین مرتبط با سرمایه گذاری، تمکن مالی مورد نیاز، میزان سرمایه‌ی لازم و … در هر کشور با کشور دیگر متفاوت است.

کانادا، یکی از مقاصد اصلی سرمایه گذاری برای سرمایه داران است.

این کشور، به علت سیاست‌هایی که برای جذب ایده، سرمایه و نیروی کار دارد، به مهاجرپذیرترین کشور جهان شناخته شده است. از طرفی با مزایای خوبی که در اختیار مهاجران قانونی خود قرار می‌دهد، از سر تا سر جهان همه ساله هزاران نفر برای مهاجرت به این کشور اقدام می‌کنند. یکی از روش‌های مطمئن برای اخذ اقامت دائم، دریافت ویزای استارتاپ کانادا است.
اگر ایده‌ی نوآورانه‌ای برای ارائه دارید، و یا سرمایه‌ی لازم برای خرید کپی رایت ایده و اختراع شخصی دیگری را دارید، دریافت ویزای استارتاپ کانادا، دور از دسترس نیست و با پیگیری‌های کافی و پیشبرد مراحل به کمک یک مشاور خبره، به آن برسید.

 

ویزای استارت‌ آپ چیست؟

با استفاده از ویزای استارت آپ کانادا، افراد کارآفرین می‌توانند بیزینس خود را در کشور کانادا راه اندازی کرده و به اشتغال زایی بپردازند. سیاست‌های دولت کانادا برای اعطای ویزای استارتاپ به گونه‌ای که انتظار می‌رود در آینده، همانند سیلیکن ولی آمریکا، بهترین‌های دنیا به کانادا وارد شوند.

نکته‌ی مهم برای دریافت ویزای استارت آپ کانادا این است که تنها داشتن نوآوری و ایده کافی نیست. شما باید ضمن مطمئن بودن از رشد ایده‌ی خود، برای دریافت تاییدیه از یکی از سازمان‌های مورد تایید دولت کانادا اقدام کنید.

پس از اینکه سازمانی مجاب به سرمایه گذاری روی ایده‌ی شما شد و نامه‌ی ساپورت را دریافت کردید، اداره‌ی مهاجرت کانادا را نیز باید قانع کنید که قصد راه اندازی استارت آپ دارید. در مرحله‌ی پایانی، اقامت کانادا از طریق ویزای استارت آپ برای شما و خانواده‌تان صادر می‌شود.

برای دریافت ویزای استارت آپ کانادا می‌توانید ابتدا با ویزای کار وارد این کشور شده و بیزینس خود را راه اندازی کنید و سپس در کانادا درخواست اقامت دائم دهید؛ و یا در کشور مبدا برای دریافت اقامت دائم اقدام کرده و پس از دریافت ویزای اقامت دائم، به این کشور سفر کنید.

بهتر است بدانید که ویزای استارت آپ کانادا مناسب همه‌ی افراد نیست و ظرفیت ثبت نام محدودی دارد.

ویزای استارتاپ، نوعی از ویزا است و به افرادی تعلق می‌گیرد که صاحب ایده‌ای نوآورانه، سودآور و با امکان اشتغال‌زایی باشند، برنامه استارتاپ کانادا، یکی از روش‌های مهاجرت و اخذ اقامت است که می‌توانید برای آن اقدام کنید.

هدف برنامه‌ی ویزای استارت‌آپ کانادا، کارآفرینانی است که قصد مهاجرت به کانادا را دارند و دارای مهارت‌ها و پتانسیل ایجاد کسب‌وکار می‌باشند. کسب‌وکارهایی که توسط این کارآفرینان معرفی می‌شود باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

 • نوآور باشند.
 • برای کانادایی‌ها شغل ایجاد کنند.
 • پتانسیل رشد و رقابت در مقیاس جهانی را داشته باشند.

تفاوت عمده‌ی ویزای استارتاپ کانادا و ویزای کارآفرینی، این است که با دریافت ویزای استارتاپ می‌توانید از روز اول برای اخذ اقامت دائم به همراه خانواده، اقدام کنید.

آیا ایده‌ی کسب‌وکار نوآورانه‌ای دارید؟ اگر بتوانید برای ایده‌ی خود از یکی از سازمان‌های تعیین شده توسط اداره‌ی مهاجرت کانادا نامه‌ی پشتیبانی دریافت کنید، قسمت مهمی از مسیر مهاجرت را طی کرده‌اید. قدم بعدی تهیه‌ی مدارک لازم و گزارش‌های پیشرفت کسب‌وکارتان می‌باشد که باید برای اداره‌ی مهاجرت ارسال کرده و آنها را متقاعد کنید تا با درخواست اقامت دائم شما موافقت کنند.

 

بهترین کشورها برای ویزای استارت اپ

از آنجایی که برنامه‌ ویزای استارتاپ، سودآوری و اشتغال زایی برای کشور مقصد به دنبال دارد، برخی از کشورهای مطرح دنیا به‌جهت جذب کارآفرینان و نخبه‌های اقتصادی، به‌ویژه از کشورهای کمتر توسعه‌یافته، برنامه‌های جذابی ارائه کرده‌اند. یکی از این برنامه‌ها که در اولویت برنامه‌های کشورها قرار دارد، برنامه‌ی ویزای استارت‌آپ می‌باشد.

تعداد زیادی از کشورهای دنیا مانند هلند، شیلی، انگلستان، فرانسه، آمریکا، پرتغال، ایتالیا، آلمان، استرالیا، مالزی و … برنامه‌ی ویزای استارت‌آپ را برای جذب کارآفرینان ارائه می‌کنند.

لیکن با توجه به جذابیت کشورها از نظر محیط اقتصادی و حمایتی و نیز با در نظر گرفتن شرایط برنامه‌های مهاجرتی در حوزه‌ی استارت‌آپ، کشورهای انگلستان، پرتغال، فرانسه و استرالیا به‌عنوان بهترین نمونه‌ها انتخاب شده‌اند. در این قسمت قصد داریم جهت مقایسه و اثبات بهتر بودن شرایط برنامه‌ی ویزای استارت‌آپ کانادا با این کشورها مطالبی را ارائه نماییم:

 

انگلستان

ویزای استارت‌آپ در انگلستان برای کارآفرینان فرصتی مناسب فراهم می‌کند که با ارائه یک ایده‌ی تجاری در انگلستان کسب‌وکاری را شروع کنند که برای اقتصاد این کشور منفعت زیادی داشته باشد.

در واقع، ویزای استارت‌آپ انگلیس برای کارآفرینان جوان و با پتانسیل بسیار بالا طراحی شده تا بتوانند ایده‌های کاری و تجاری خود را در انگلستان پیاده کنند. یکی از ضعف‌های بزرگ این طرح، عدم دریافت اقامت دائم به‌صورت مستقیم می‌باشد. داشتن ویزای استارت‌آپ منجر به دریافت مستقیم شهروندی انگلستان نمی‌شود.

ویزای استارتاپ انگلستان

حداکثر مدت اعتبار این ویزا دو سال است و بعد از آن کارآفرین باید ویزای خود را به ویزای دیگری مانند ویزای نوآوری انگلستان تغییر دهد تا بتواند همچنان در انگلستان، به‌صورت قانونی حضور داشته و بیزنس خود را ادامه دهد. بعد از تغییر ویزا و سه سال دیگر اقامت در انگلستان، کارآفرین می‌تواند برای دریافت اقامت دائم این کشور درخواست دهد. این ویزا فقط برای کارآفرینانی مناسب است که ایده‌ی آنها در ابتدا مورد تایید قرار گیرد. به موجب قوانین جدید، ایده‌ی کسب‌وکار و بیزنس پلن تهیه شده، باید به تایید نهادهای مجاز در انگلستان برسد. به‌همین خاطر ممکن است ورود به این نوع برنامه در حال حاضر کمی مشکل باشد. متقاضی دریافت ویزای استارت‌آپ انگلستان می‌تواند همسر و تمام فرزندان زیر ۱۸ سال خود را هم به انگلستان ببرد.

پرتغال

دولت پرتغال با هدف جذب سرمایه و افراد با استعداد، برنامه‌ی استارت‌آپ را اجرا می‌کند. این برنامه، توسط مؤسسه‌ی حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط پرتغال اجرا و پشتیبانی می‌شود. تأکید این برنامه، جذب کارآفرینان خارج از منطقه‌ی شینگن می‌باشد. برای گرفتن ویزای استارت‌آپ پرتغال، متقاضی باید بر اساس ایده‌ی نوآورانه‌ای که دارد اقدام به تهیه‌ی بیزنس پلن بر اساس شرایط بازار پرتغال کند.

تهیه‌ی بیزنس پلن، اولین و اصلی‌ترین مرحله برای اخذ ویزای استارت‌آپ پرتغال می‌باشد. در مرحله‌ی بعدی، متقاضی باید بیزنس پلن خود را برای یکی از انکوباتورها در پرتغال ارسال کرده و موافقت آن را جلب کند. پتانسیل ایجاد شغل، مطالعات دقیق بازار، قدرت رقابت محصولات و میزان مهارت تیم مدیریتی از جمله نکات کلیدی در بررسی و تایید طرح‌های ارسال شده می‌باشند.

در این برنامه، دولت پرتغال ابتدا به شما یک اجازه‌ی موقت به‌مدت چهار ماه خواهد داد تا برای انجام امور قانونی وارد پرتغال شوید. البته این مدت در صورت نیاز، نود روز کاری تمدید خواهد شد. در صورت جلب حمایت و بستن قرارداد رسمی با یک انکوباتور، ویزای استارت‌آپ پرتغال با اعتبار دو ساله برای شما صادر می‌شود.

در این مدت فرصت خواهید داشت با حمایت‌ها و کمک‌هایی که دریافت می‌کنید، بیزنس خود را اجرا کنید. در پایان این مدت، شما می‌توانید برای سه سال دیگر ویزای استارت‌آپ خود را تمدید کنید.

ویزای استارتاپ پرتغال

پس از گذشت پنج سال، با درنظر گرفتن شرایطی خاص، شما قادر خواهید بود که برای دریافت اقامت و پاسپورت پرتغال اقدام نمایید. در این شرایط، پاسپورت پرتغال به شما و همه‌ی اعضای خانواده تعلق خواهد گرفت. برنامه‌ی ویزای استارت‌آپ پرتغال دارای شرایط و محدودیت‌هایی است که از جذابیت‌های آن کاسته است.

یکی از این موارد عدم امکان همراهی خانواده در بازه‌ی اولیه (4 الی 7 ماه) می‌باشد. البته در موارد خاصی به شما این اجازه داده خواهد شد. نکته‌ی دیگر، محدود بودن فعالیت‌های اقتصادی مورد پذیرش دولت پرتغال است. در واقع طرح شما باید بر اساس تکنولوژی‌های روز دنیا باشد و در یکی از زمینه‌های فناوری اطلاعات، الکترونیک، بیوتکنولوژی، انرژی، محصولات پزشکی و زمینه‌هایی باشد که در اولویت برنامه‌های توسعه‌ای دولت پرتغال قرار داشته باشند.

بدین معنا که هر طرحی که صرفا نوآورانه باشد مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت. و نکته‌ی منفی آخر در این برنامه، شرط درآمد 325 هزار یورویی از بیزنس اعلام شده در طول مدت 5 سال می‌باشد که در صورت عدم تحقق، شما قادر به دریافت اقامت دائم و شهروندی پرتغال نخواهید شد.

فرانسه

با توجه به اهمیت حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در ایجاد اشتغال و ثروت در کشورهای توسعه یافته‌ی دنیا، شاهد اجرای برنامه‌های متعددی توسط این کشورها برای جذب کارآفرینان و صاحبان ایده‌های نوین کسب‌وکار هستیم. کشور فرانسه یکی از این کشورها می‌باشد که برنامه‌ی استارت‌آپ را در سال‌های اخیر در دستور کار خود قرار داده است.

دولت فرانسه برای جذب استعدادهای خارجی، ابتکارات زیادی در این برنامه انجام داده که آخرین آنها ویزای استارت‌آپ فرانسه یا ویزای تلنت فرانسه است. در این برنامه، شما باید یک ایده‌ی تجاری نوآورانه داشته و جهت تهیه بیزنس پلن خود اقدام نمایید. سپس باید بتوانید برای بیزنس پلن خود از یک انکوباتور یا سازمان معتبر در فرانسه، نامه‌ی تایید و پشتیبانی دریافت کنید.

سازمان صادر کننده‌ی نامه‌ی حمایتی باید حتما عضو اکوسیستم استارت‌آپی فرانسه باشد. مرحله‌ی چالشی و دشوار این برنامه، گرفتن گواهی نوآورانه بودن طرح، به‌طور مستقیم از دولت فرانسه می‌باشد. بعد از دریافت نامه‌ی حمایتی، باید از دولت فرانسه یک گواهی دریافت کنید مبنی بر اینکه ماهیت بیزینس شما نوآورانه است.

برای اخذ این گواهی، باید اطلاعات لازم را برای دولت فرانسه ارسال و فرم‌های آنلاین را تکمیل نمایید. سپس، نوآورانه بودن بیزنس شما بر اساس معیارهای مختلف توسط وزارت اقتصاد فرانسه بررسی و در صورت تایید، برای شما گواهی صادر خواهد شد. این گواهی را زمانی که برای دریافت ویزا اقدام می‌کنید باید در پرونده‌ی خود قرار دهید.

ویزای استارتاپ فرانسه

 بعد از دریافت نامه‌ی حمایتی و گواهی نوآوری، می‌توانید برای دریافت ویزای استارت‌آپ فرانسه اقدام کنید. بدین منظور، باید به سفارت فرانسه مراجعه کرده و درخواست کامل خود را همراه با کلیه‌ی مدارک لازم ارائه دهید. در صورت پذیرش، ویزا برای شما صادر شده و می‌توانید وارد فرانسه شوید.

پس از ورود به فرانسه باید به یک دفتر اداری دولتی مراجعه کرده و ویزای خود را ارائه دهید تا اجازه‌ی اقامت موقت چهار ساله برای شما صادر شود. اقامت موقت شما می‌تواند به‌مدت 4 ساله دیگر، در صورت فعال بودن شرکت ثبت شده، تمدید گردد.

ضمنا داشتن تمکن مالی به میزان 19747 یورو جهت حمایت مالی از خود و خانواده در ابتدای ورود به فرانسه، از جمله شرایط این برنامه می‌باشد. در این برنامه، برای اخذ اقامت دائم فرانسه باید حداقل به‌مدت 5 سال به‌صورت پیوسته در فرانسه زندگی کرده و بیزنس استارت‌آپی خود را طبق برنامه‌ی ارائه شده اجرا کرده باشید. در این شرایط و پس از شرکت در آزمون حقوق شهروندی فرانسه و زبان فرانسوی و موفقیت در آن‌ها، می‌توانید برای خود و اعضای خانواده‌تان درخواست اقامت دائم داده و پاسپورت فرانسه را دریافت کنید.

استرالیا

ویزای استارت‌آپ استرالیا که به ویزای e188 معروف است، یک روش اقامت موقت در این کشور به‌حساب می‌آید. این برنامه، ویژه‌ی کارآفرینان خلاق و نوآور طراحی شده است.

در این روش مهاجرتی، شما باید ایده‌ی خلاقانه و جدیدی برای محیط اقتصادی استرالیا داشته و بیزنس پلن مربوط به آن را آماده نمایید. شما باید اثبات کنید که این طرح، دارای توجیه اقتصادی و بازدهی مطلوبی است. پس از تهیه‌ی بیزنس پلن، باید نسبت به دریافت تاییدیه‌های مرتبط از نهادهای مورد تایید ایالتی یا منطقه‌ای دولت استرالیا اقدام نمایید. در این صورت و پس از تکمیل و ارسال سایر مدارک مورد نیاز مانند مدرک زبان، نداشتن سوءسابقه و … اقامت موقت 5 ساله به شما و تمام افراد خانواده داده خواهد شد.

در این شرایط، تمام افراد خانواده اجازه‌ی کار و تحصیل خواهند داشت. پس از اتمام 5 سال، شما می‌توانید ویزای خود را به انواع ویزاهای دیگر تغییر دهید تا در نهایت بتوانید به اقامت دائم و شهروندی استرالیا برسید. یکی از محدودیت‌های این روش، محدودیت سن متقاضی اصلی می‌باشد. سن شما در هنگام ثبت درخواست نباید 55 سال یا بیشتر باشد.

تسلط کافی به زبان انگلیسی و داشتن نمره‌ی 6 در تمام مهارت‌های آن، از دیگر شرایط لازم در این برنامه می‌باشد. ایده‌ی تجاری شما نباید در حوزه‌های املاک و ساخت‌وساز، کارگزاری، خرید بیزنس فعال در استرالیا و اخذ نمایندگی و فرنچایزی باشد.

دولت استرالیا برای صدور اقامت دائم در برنامه‌ی ویزای استارت‌آپ، بسیار سخت‌گیر است. شما در طول 5 سال اقامت موقت، باید نسبت به انجام فعالیت‌های ایده‌ی تجاری خود که قبلا تاییدیه‌ها را دریافت کرده‌اید، اقدام جدی نمایید.

شما بعد از 3 سال از زمان صدور اقامت موقت، اجازه خواهید داشت درخواست اقامت دائم بدهید، به‌شرطی که حداقل 2 سال از اجرای کامل ایده‌ی شما گذشته باشد و کسب‌وکار شما موفق به دریافت 2 مورد از شاخصه‌های موفقیت مدنظر دولت استرالیا شده باشد. این شاخصه‌ها عبارتند از:

 • استخدام حداقل 2 نفر شهروند استرالیایی
 • بدست آوردن درآمد ۳۰۰ هزار دلاری در یک سال از استارت‌آپ ثبت شده
 • ثبت اختراع یا اخذ امتیاز اختراع استاندارد یا نوآوری در مورد ایده‌ی استارت‌آپی
 • جذب سرمایه و منابع مالی به‌صورت مداوم در استارت‌آپ شما
 • داشتن پروژه‌ها و فعالیت‌های مشترک با دانشگاه‌های استرالیا
 • فروش شرکت ثبت شده به ارزش حداقل 2 میلیون دلار استرالیا
ویزای استارتاپ استرالیا

البته دولت استرالیا به‌منظور تنوع در این زمینه، یک‌سری شاخصه‌های پشتیبان موفقیت را هم ذکر کرده که می‌تواند جایگزین شاخصه‌های موفقیت گردند. بدین صورت که شما می‌توانید به‌صورت جایگزین، برای اخذ اقامت دائم، از یک شاخص موفقیت و 3 شاخص پشتیبان موفقیت استفاده نمایید. این شاخصه‌های پشتیبان موفقیت عبارتند از:

 • تطبیق فعالیت‌های استارت‌آپ با سایر حوزه‌های تجاری فعال در استرالیا
 • اخذ تأییدیه‌ی موفقیت از دولت ایالتی یا مناطق استرالیا
 • پشتیبانی و حمایت از طرف بخش‌های خصوصی در استرالیا
 • راه‌اندازی حداقل 1 کسب‌وکار دیگر یا شراکت در حداقل 2 کسب‌وکار مجزا
 • دریافت جوایز یا تقدیرنامه‌های رسمی مرتبط با استارت‌آپ
 • افزایش یا کمک به بهبود سرمایه‌های اجتماعی در استرالیا

کانادا

این کشور در این حوزه هم مانند سایر برنامه‌های مهاجرتی پیشگام است و با شرایط ویژه‌ای که اعلام کرده، نظر بسیاری از سرمایه گذاران و صاحبان ایده‌ها و اختراع‌ها را به خود جلب کرده است. در ادامه در رابطه با ویزای استارتاپ کانادا، اطلاعات دقیقتری ارائه خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: شرایط تحصیل در کانادا

شرایط جدید ( 2023 ) دریافت ویزای استارتاپ کانادا

دولت کانادا برای سال 2023 شرایط قبلی را تکمیل‌تر کرده و برنامه‌های رسیدگی به پرونده‌ها را طوری سرعت بخشیده که متقاضیان بتوانند در عرض چند هفته به نتیجه برسند.

مدارک لازم برای ویزای استارتاپ کانادا در سال 2023 به شرح زیر است:

مدارک لازم برای ویزای استارتاپ کانادا

چک لیست مدارک شما برای ویزای استارتاپ کانادا در جدول زیر خلاصه شده است:

مدارک لازم ردیف
دو قطعه عکس برای هر نفر 1
مدرک تمکن 2
نامه‌ی حمایت 3
گواهی سوپیشینه 4
تاییدیه‌ی پرداخت هزینه ویزا 5
مدرک زبان 6
پاسپورت 7
مدارک هویتی شخص و همراهان 8

مدت زمان گرفتن ویزای استارتاپ کانادا

مدت زمان گرفتن ویزای استارتاپ کانادا با توجه به کشور مبدا و نوع استارتاپی که در نظر گرفته‌اید متغیر خواهد بود. اما در کل برای پردازش و صدور ویزا استارتاپ کانادا بین 12 تا 16 ماه زمان لازم است.

شرایط لازم برای دریافت ویزای استارت آپ

دریافت ویزای استارتاپ کانادا نیازمند داشتن شرایط خاص خود است. در ادامه با هم 5 شرط مهمی که برای طی کردن این مسیر به داشتن آن‌ها نیازمندید را مرور می‌کنیم:

 1. دریافت نمره‌ی آیلتس 5
 2. داشتن حداقل یک سال، سابقه‌ی تحصیلی
 3. داشتن توان تامین مالی خود و خانواده‌تان را برای حداقل 6 ماه
 4. نداشتن سو پیشینه یا بیماری که مانع ورود شما به کانادا شود
 5. دریافت نامه‌ی ساپورت

برای دریافت نامه‌ی ساپورت، باید حداقل میزان سرمایه‌ گذاری ویزای استارت آپ گروه‌های زیر مجموعه‌ی سازمان را تامین کنید:

 • برای تامین سرمایه‌ی شما توسط شرکت‌های سرمایه گذاری ریسک پذیر 200 هزار دلار نیاز است.  Venture capital funds
 • برای تامین سرمایه‌ی شما توسط گروه‌های سرمایه گذاری فرشته 75 هزار دلار نیاز است. Angel investor groups
 • برای تامین سرمایه‌ی شما توسط انکوباتورها یا مراکز رشد، نیازی به هزینه‌ی اولیه ندارید و تنها کافی است در برنامه‌ی آن‌ها پذیرفته شوید. business incubator
 • برای تامین سرمایه‌ی شما توسط چند سازمان مختلف، حداقل مبلغ سرمایه گذاری برایتان در نظر گرفته می‌شود.

یکی از نکات مهم درباره‌ی دریافت ویزای استارت آپ کانادا این است که با این روش 5 نفر به عنوان صاحبان بیزینس می‌توانند اقدام کنند.

ویزای استارتاپ کانادا، با همه‌ی مزایایی که دارد، شرایط و محدودیت‌هایی نیز دارد که باعث می‌شود افراد مستعد و توانمند غربال شوند.

داشتن مدرک زبان معتبر

توانایی برقراری ارتباط و کار به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی یا هر دو زبان به موفقیت کسب‌وکار شما در کانادا کمک می‌کند. داشتن مدرک زبان برای برنامه‌ی ویزای استارت‌آپ لازم می‌باشد. این مدرک باید همراه با دیگر مدارک به اداره‌ی مهاجرت ارسال شود. ضمنا، بعضی از سازمان‌های منتخب نیز درخواست ارسال مدرک زبان را از شما خواهند داشت. بنابراین در اولین فرصت نسبت به شرکت در آزمون زبان انگلیسی و یا فرانسوی اقدام نمایید.

شما باید حداقل نمره‌ی 5 را در معیار زبان کانادایی(CLB 5)، در هر چهار مهارت اصلی به زبان انگلیسی یا فرانسوی داشته باشید.

 • speaking
 • reading
 • listening
 • writing

اگر حداقل مهارت‌های زبانی را نداشته باشید، درخواست شما رد خواهد شد.

 

داشتن نامه‌ی تمکن بانکی

هنگام درخواست در برنامه‌ی ویزای استارت‌آپ، باید نامه‌ی تمکن مالی خود را ارائه دهید. این موضوع نشان می‌دهد پس از ورود به کانادا، پول لازم برای حمایت از خود و افراد تحت تکفل خود را دارید. شما نمی‌توانید این پول را از شخص دیگری قرض کنید.

این هزینه، ارتباطی با سرمایه گذاری در کانادا ندارد و در برنامه‌ی استارتاپ ویزا شخصا نیازی به سرمایه گذاری ندارد.

بنابراین نیاز است که بتوانید سرمایه‌ی کافی برای یک سال اول زندگی برای تامین هزینه‌های اولیه خود و خانواده‌تان در کانادا را داشته باشید.

طبق بررسی‌ها، معمولا آفیسرها توقع دارند که شما بتوانید اثبات کنید که توانایی تامین 50% از هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌تان را دارید.

این مبلغ را می‌توانید در حساب ارزی و یا ریالی ارائه کنید. مبلغ مورد نیاز شما، بستگی به تعداد افراد خانواده دارد. هر ساله این مبالغ به‌روز می‌شوند.

 
تعداد اعضای خانواده مبلغ مورد نیاز بر حسب دلار کانادا
1 13،213
2 16،449
3 20،222
4 24،553
5 27،847
6 31،407
7 34،967
برای هر فرد اضافی 3،560

تاسیس شرکت و راه‌اندازی کسب‌وکار در کانادا

در این برنامه باید نسبت به تاسیس شرکت و راه‌اندازی آن اقدام نمایید. این موضوع می‌تواند قبل از درخواست نامه‌ی حمایتی (LOS) صورت گیرد و یا هم‌زمان با ارسال درخواست و مدارک جهت دریافت نامه‌ی حمایتی از سازمان‌های منتخب. این موضوع با توجه به شرایط داخلی هر کدام از این سازمان‌ها متفاوت است. بسیاری از این سازمان‌ها قبل از پذیرش و تایید بیزنس پلن شما، نام و مشخصات شرکت را می‌خواهند. در هر صورت، کسب‌وکاری که ایجاد می‌کنید باید شرایط زیر را داشته باشد:

 

-در زمان ارائه‌ی درخواست برای دریافت تعهد از سازمان تعیین شده

 • هر متقاضی باید حداقل 10% از سهام شرکت موجود را در اختیار داشته باشد و حداکثر 5 نفر می‌توانند در یک طرح استارت‌آپی به‌عنوان مالک حضور داشته باشند.
 • متقاضیان و سازمان تعیین شده باید به‌طور مشترک بیش از 50% از کل سهام موجود را در اختیار داشته باشند.

-در زمان دریافت اقامت دائم

 • کسب وکار باید در کانادا فعال و گزارش مستمر پیشرفت کار داشته باشد.
 • باید بخش اساسی از عملیات کسب‌وکار در کانادا در حال اجرا باشد.
 • ثبت رسمی این تجارت باید در کانادا صورت گرفته باشد.

 

دریافت نامه‌ی حمایت از یک سازمان تعیین شده

شما باید نامه‌ی حمایتی (Letter of Support) را از یک سازمان تعیین شده (سازمانی تجاری که برای سرمایه‌گذاری یا حمایت از استارت‌آپ‌های احتمالی مورد تایید دولت کانادا می‌باشد) دریافت کنید.

مراحلی که باید طی نمایید عبارتند از:

 • انتخاب یکی از سازمان‌های تعیین شده با توجه به نیاز طرح و نوع حمایتی که لازم دارید.
 • ارتباط با سازمان تعیین شده برای اطلاع از شرایط و نحوه‌ی دریافت پشتیبانی.
 • ارسال مدارک و بیزنس پلن برای متقاعد کردن آن سازمان نسبت به اینکه ایده‌ی تجاری شما ارزش حمایت را دارد.
 • دریافت نامه‌ی حمایت از سازمان تعیین شده.

فرآیند ارائه و بررسی ایده‌ی تجاری برای هر سازمان متفاوت است. هر سازمانی الزامات خاص خود را دارد. به‌عنوان مثال، ممکن است از شما خواسته شود که مفهوم کسب‌وکار خود را شخصاً ارائه دهید یا یک طرح تجاری دقیق ارائه دهید.

اگر با یک سازمان تعیین شده به توافق برسید، آن سازمان برای شما نامه‌ی حمایتی (LOS) ارسال می‌کند. این سازمان ممکن است جزء گروه‌های صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Capital Funds)، گروه سرمایه‌گذار انجل (Angel Investor Groups) یا انکوباتورهای کسب‌وکار (Business Incubators) باشد، که در ادامه مطالب در مورد آنها توضیح خواهیم داد.

این سازمان همچنین در طول دوره‌ی حمایت، برای شما گواهی تعهد صادر می‌کند. داشتن نامه‌ی حمایت و گواهی تعهد سازمان برای ارسال به اداره‌ی مهاجرت جهت ارزیابی درخواست شما برای اقامت دائم کانادا لازم و ضروری است. لطفاً توجه داشته باشید، ممکن است در هر مرحله‌ای، برای تصمیم‌گیری نهایی در مورد درخواست شما، اطلاعات تجاری بیشتری از شما درخواست شود.

 

آیا می‌دانستید؟ درحالی‌که درخواست شما برای اقامت دائم در حال بررسی است، می‌توانید جهت دریافت اجازه‌ی کار موقت برای رفتن به کانادا و شروع کسب‌وکار خود درخواست دهید. در ادامه‌ی مطالب به این موضوع و شرایط دریافت مجوز کار اشاره خواهد شد.

سه شرط ثبت شرکت از طریق ویزای استارتاپ کانادا

از مهم‌ترین شرایط دریافت ویزای استارتاپ کانادا، می‌توان به 3 شرط زیر اشاره کرد:

 1. بیزینس شما باید در کانادا تاسیس و راه اندازی شود.
 2. متقاضیان باید حداقل 10% از حق رای شرکت را داشته باشند.
 3. اشخاص دیگر نمی‌توانند 50% یا بیشتر از حق رای شرکت را داشته باشند.

نحوه‌ی اخذ نامه حمایت از سرمایه‌گذاران کانادا

برای جلب نظر هر یک از سرمایه‌گذاران نام برده لازم است، ایده‌ی استارتاپی خام خود ره به یک بیزینس پلن (طرح تجاری) تبدیل کنید که قابل دفاع باشد. این نامه به همراه با سایر مدارک شما می‌تواند سرمایه‌گذاری که مناسب کسب و کار شماست را جذب کند.

 

معرفی سرمایه گذاران مورد تایید برای صدور نامه‌ی حمایتی

همان‌طورکه گفته شد، جهت ثبت درخواست در برنامه‌ی ویزای استارت‌آپ، ایده‌ی کسب‌وکار شما باید از حمایت یک یا چند سازمان تعیین‌شده برخوردار باشد. این سازمان‌ها با توجه به نوع حمایت و نیز ماموریتی که دارند به سه دسته تقسیم شده‌اند:

 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture capital funds)
 • گروه‌های سرمایه‌گذاری انجل (Angel investor groups)
 • انکوباتورهای کسب‌وکار (Business incubators)
ویزای استارتاپ کانادا

سازمان‌های تعیین شده، گروه‌های تجاری هستند که برای سرمایه‌گذاری یا حمایت از استارت‌آپ‌های احتمالی از طریق برنامه‌ی ویزای استارت‌آپ، مورد تایید دولت کانادا قرار گرفته‌اند.

هر کدام از این سازمان‌ها، با توجه به رسالت خود، نوع فعالیت و نیز محدودیت‌های اجرایی و سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند که کدام یک از پیشنهادات تجاری را بررسی کنند. هر سازمانی فرآیند پذیرش مخصوص خود را دارد و برای ارزیابی و تایید طرح‌های تجاری از معیارهای تدوین شده‌ی خود استفاده می‌کند.

به‌عنوان مثال، ممکن است از شما خواسته شود که مفهوم کسب‌وکار خود را شخصاً ارائه دهید یا باید یک طرح تجاری دقیق داشته باشید تا درخواست شما بررسی شود. این سازمان‌ها جهت تایید ایده‌ی کسب‌وکار شما، پتانسیل آن و احتمال موفقیت یا عدم موفقیت آن را ارزیابی می‌کنند.

اگر سازمانی تصمیم بگیرد که از ایده‌ی کسب‌وکار شما حمایت کند، یک نامه‌ی پشتیبانی برای شما صادر خواهد کرد. در ادامه به معرفی اجمالی و لیستی از معتبرترین سرمایه گذاران هر گروه ارائه میکنیم.

 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture capital funds)

این گروه که به ونچرها معروفند روی استارتاپ‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که به نظر سودآور و در حال رشد هستند ولی ریسک‌هایی هم آن‌ها را تهدید می‌کند. ۲۵ سرمایه‌گذار ونچر مورد تایید کانادا وجود دارد که ۴۳ درصد استارتاپ‌هایی که از آن‌ها نامه‌ی حمایتی دریافت می‌کنند، تایید خواهند شد.

این گروه از سازمان‌ها، در صورت تایید طرح کسب‌وکار شما ملزم به سرمایه‌گذاری به‌میزان حداقل 200 هزار دلار می‌باشند. به‌همین جهت، معمولا طرح‌هایی رو پذیرش می‌کنند که از مرحله‌ی ایده گذشته و دارای مستندات فروش باشند.

این گروه، به دنبال ایده آل ها هستند. اگر میخواهید به ونچرها ایمیل بزنید، باید مد نظر داشته باشید که آن‌ها از شما رکورد فروشتان را سوال می‌کنند. آن‌ها به دنبال ایده‌هایی هستند که نوپا نباشد و توانایی تولید چندین میلیان دلار را داشته باشد.

اگر هم اکنون چند صد هزار دلار فروش دارید، می‌توانید به ونچر کپیتال ایمیل بزنید.

این سازمان‌ها عبارتند از:

گروه‌های سرمایه‌گذاری انجل (Angel investor groups)

در این گروه، سازمان‌ها باید پس از پذیرش متقاضی، حداقل به‌میزان 75 هزار دلار در آن طرح سرمایه‌گذاری کنند. در واقع انجل‌ها با گروه‌ها و افراد سرمایه‌گذار در ارتباط هستند و پس از دریافت ایده‌ی استارت‌آپی و بیزنس پلن، نسبت به معرفی طرح و جذب سرمایه‌گذار اقدام می‌نمایند. تایید طرح توسط انجل‌ها، پس از قطعی شدن تمایل یک سرمایه‌گذار اتفاق خواهد افتاد.

عموما شرکت‌های متوسط و سرمایه گذاران شخصی در این گروه قرار دارند. آن‌ها به سختگیری ونچرها عمل نمی‌کنند. انجل‌ها در قبال دریافت درصدی از سهام بیزینس‌ها، مبالغی را به آن‌ها برای سرمایه گذاری پیشنهاد می‌دهند.

این مبالغ کمک شایانی به یک جهش به جلوی ایده‌ها و بیزینس‌های جدید، می‌کند. فهرست انجل‌های مورد تایید اداره‌ی مهاجرت، عبارتند از:

انکوباتورهای کسب‌وکار (Business incubators)

انکوباتورها، در واقع مراکز رشد ایده‌های استارت‌آپی هستند. این سازمان‌ها، در صورت تایید ایده‌ی کسب وکار شما با توجه به مختصات اعلام شده توسط اداره‌ی مهاجرت کانادا، خدمات متعددی را به‌جهت پشتیبانی ارائه می‌کنند. مانند مشاوره‌های تخصصی، معرفی مربی حرفه‌ای برای رشد کسب‌وکار، دادن فضای اداری مورد نیاز، ارائه‌ی دوره‌های آموزشی، کمک به جذب سرمایه‌ی مورد نیاز و غیره.

این سازمان‌ها، نامه‌ی حمایت را پس از تایید طرح و بستن قرارداد جهت پرداخت هزینه‌ها، برای شما صادر خواهند کرد.

انکوباتورها، نه تنها سرمایه ای به استارت آپ‌ها نمی‌دهند، بلکه مبالغی را هم از آن‌ها دریافت می‌کنند. در قبال خدمات ارائه شده، انکوباتورها با شما قرارداد بسته و هزینه‌های مربوطه را دریافت می‌کنند.

در حقیقت انکوباتورها یک سری گروه‌هایی برای آموزش، ارتقا و نظارت بر عملکرد استارت آپ‌ها هستند.

آن‌ها به منظور کمک به نحوه‌ی رشد، ارائه‌ی راه‌های افزایش فروش و نظارت بر روند ابتدایی رشد استارتاپ ایجاد شده‌اند. فهرست انکوباتورهای مورد تایید دولت کانادا عبارتند از:

مدارک لازم جهت اخذ ویزای استارتاپ کانادا

مدارکی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده، عمومی هستند و کیس با کیس متفاوت می‌شود. ممکن از برخی از آن‌ها برای استارتاپ شما نیاز نباشد و یا به العکس مدارک بیشتری نیاز باشد. جهت بررسی دقیق و اعلام مدارک لازم، با ما در تماس باشید.

 • مدارک شناسایی

منظور مدارک هویتی و شناسایی سرپرست و تمام اعضای خانواده است.

 • مدارک شغلی

برای دریافت استارتاپ ویزا، ارائه و اثبات مدارک سوابق شغلی، دانش علمی و ارائه‌ی درست این مدارک بسیار مهم است. مدارک شغلی در هر فرد کاملا متفاوت است.

 • مدارک تحصیلی

داشتن مدرک تحصیلات دانشگاهی برای دریافت ویزای استارت آپ کانادا الزامی نیست؛ اما ارائه‌ی آخرین مدرک تحصیلی الزامیست. این مورد نیز ممکن است فرد به فرد و با توجه به انتخاب روش مهاجرت، متفاوت باشد.

 • مدارک ملکی و مالی

ارائه‌ی مدارک ملکی و مالی دال بر اینکه توانایی تامین هزینه‌ها را دارید، از سوی سرپرست و دیگر اعضای خانواده الزامی است.

 • فرم اطلاعات شخص برای دریافت ویزا

فرمی که از سوی کارشناسان ارائه می‌شود را باید به دقت تکمیل کنید.

 • بیزینس پلن

چرخه و مراحل دریافت ویزای استارت آپ کانادا

ویزای استارت‌آپ کانادا مخصوص کارآفرینانی طراحی شده که قصد دارند ایده‌های نوآورانه‌ی خود را در کشور کانادا پیاده‌سازی نمایند. این کارآفرینان می‌توانند پس از دریافت نامه‌ی حمایتی از سازمان‌های مجاز، برای خود و همه‌ی اعضای خانواده‌شان درخواست مهاجرت به کانادا را داشته باشند. برای این شرکت‌های نوپا، این پتانسیل در کانادا وجود دارد که از حمایت‌های مالی و تخصصی شرکت‌های سرمایه‌گذاری و بانک‌ها بهره گرفته و یا با شرکت‌های خصوصی کانادا ترکیب شده و کسب‌وکارهایی در مقیاس جهانی را شکل دهند.

اگر بخواهیم مراحل برنامه‌ی ویزای استارت آپ را به صورت تیتروار بیان کنیم، این پروسه به صورت زیر است:

 • بررسی ایده‌ی تجاری مورد نظرتان در خصوص نوآورانه بودن در کانادا و گرفتن مشاوره‌ی حرفه‌ای در خصوص اینکه آیا طرح تجاری شما پتانسیل اقدام در برنامه‌ی ویزای استارت‌آپ را دارد یا خیر.
 • تهیه بیزنس پلن به‌صورت حرفه‌ای و با در نظر گرفتن محیط اقتصادی و بازار کانادا.
 • شما به عنوان فرد متقاضی، باید بیزینس پلن داشته باشید. یک ایده که در سطح بین المللی که بر پایه‌ی تکنولوژی و ایده‌ای نو باشد، بسیار مناسب است. پس از جستجو و یافتن سازمان حامی، درخواست خود را به سازمان حامی تحویل دهید.

نکته: هر کدام از سازمان‌های تعیین شده روال خاص خود را بابت پذیرش درخواست و نحوه‌ی ارائه طرح دارند. بنابراین ممکن است نیاز باشد تا قبل از تایید طرح، آن را به زبان انگلیسی برای کارشناسان آن سازمان پرزنت کرده و به سوالات آنها پاسخ دهید. متقاعد کردن سازمان تعیین شده برای تایید طرح و دادن نامه‌ی حمایتی نقطه‌ی کلیدی شما برای موفقیت در برنامه‌ی ویزای استارت‌آپ می‌باشد.

 • مرحله‌ی اول به تنهایی یک چالش بزرگ است؛ اما بر فرض اینکه پرزنت به خوبی پیش رفته باشد، سازمان حامی پس از تایید، نامه‌ی ساپورت را به شما تحویل داده و یک نامه‌ی تعهد نیز به اداره‌ی مهاجرت کانادا می‌فرستد.
 • اکنون باید مدارک را آماده کنید و برای افراد ضروری، نامه‌ی ساپورت، درخواست ویزای کار و اقامت دائم را به اداره‌ی مهاجرت کانادا بفرستید.
 • اداره‌ی مهاجرت کانادا پس از بررسی موارد مربوطه، ویزای کار را که معمولا بین 3 الی 6 ماه زمان می‌برد، صادر می‌کند. در این بین، به طور همزمان پروژه‌ی اقامت دائم شما هم در جریان است.

نکته: سازمان حامی شما قبلا رونوشتی از نامه‌ی حمایتی صادر شده را به اداره‌ی مهاجرت ارسال کرده است. بنابراین شما نیازی به ارسال مدارک مربوط به بیزنس خود به اداره‌ی مهاجرت ندارید. در این مرحله، درخواست رسمی شما برای اقامت دائم کانادا و در صورت نیاز برای مجوز کار (برای اعضای ضروری طرح)‌ ثبت خواهد شد. اگر نقص مدرک نداشته باشید، معمولا مجوز کار شما بین سه تا شش ماه صادر خواهد شد. البته، به‌صورت هم‌زمان پرونده‌ی اقامت دائم شما در جریان است.

 • اداره‌ی مهاجرت کانادا، نامه‌ی تعهد را به یکی از سازمان‌های Peer Review تحویل می‌دهد. Peer Review پس از جمع آوری اطلاعات و بررسی‌های کامل از اداره‌ی مهاجرت و سازمان حامی، یک کپی از پکیج اعتبار سنجی بیزینس را به سازمان حامی ارائه می‌دهد.

نکته: گزارش پیشبرد فعالیت‌های شما برای رشد ایده‌ی استارت‌آپی، در مقاطع خاصی توسط سازمان حامی به اداره‌ی مهاجرت ارسال خواهد شد. بنابراین عدم فعالیت و عدم پیشرفت کار، پروسه‌ی اقامت دائم شما را به خطر خواهد انداخت. این مدت، بین 12 تا 16 ماه توسط اداره‌ی مهاجرت پیش‌بینی شده است که البته در مقاطعی، با توجه به انباشته شدن پرونده‌ها، تا 32 ماه نیز طول کشیده است.

 • اکنون peer Review نتیجه‌ی بررسی‌هایش را به اداره‌ی مهاجرت کانادا می‌فرستد.
 • در مرحله‌ی پایانی هم، اداره‌ی مهاجرت کانادا ویزای اقامت دائم شما را صادر می‌کند.

نکته: پس از دریافت اقامت دائم، شما می‌توانید هر حرفه‌ی دیگری غیر از طرح استارت‌آپی خود را دنبال کنید و دیگر تعهدی در قبال پیگیری فعالیت‌های آن نخواهید داشت. البته امیدواریم در این مقطع، بیزنس شما به‌حدی سودآور باشد که نیازی به کار دیگر نداشته باشید.

خبر خوب: مجموعه‌ی مهاجرتی گلچین، با داشتن تیم حرفه‌ای و متخصص در زمینه‌ی کارآفرینی و استارت‌آپ، می‌تواند در تمام مراحل بالا به شما مشاوره داده و بهترین راه را به شما پیشنهاد دهد. مجموعه‌ی ما، با داشتن سال‌ها تجربه‌ی مفید و موثر در زمینه‌ی مهاجرت از طریق بیزنس و سرمایه‌گذاری، جهت ارزیابی ایده‌های استارت‌آپی و سپس تهیه‌ی حرفه‌ای بیزنس پلن، با توجه به شناخت کافی از سازمان‌های حامی و مختصات مورد توجه اداره‌ی مهاجرت، در خدمت متقاضیان محترم می‌باشد.

مجوزهای مورد نیاز برای ویزای استارت‌آپ

شما می‌توانید پس از دریافت گواهی تعهد و نامه‌ی حمایت از سازمان تعیین شده، برای ورود به کانادا و پیگیری فعالیت‌های مربوط به استارت‌آپ خود، درخواست مجوز کار بدهید. در این حالت، سازمان حامی شما باید از درخواست مجوز کار پشتیبانی کند و ضرورت آن را به اداره‌ی مهاجرت اعلام نماید. بنابراین فقط افرادی از تیم استارت‌آپ می‌توانند درخواست مجوز کار بدهند که به‌عنوان عضو ضروری (Essential Member) اعلام شده باشند.

مدت اعتبار این مجوز یک ساله است اما تا زمانی که درخواست اقامت دائم شما درحال بررسی است، می‌توانید به کار کردن خود ادامه دهید.

گرچه اکثر پرونده‌های اقامت دائم ظرف مدت یک سال رسیدگی می‌شوند، اما اگر نیاز باشد، امکان تمدید مجوز کار وجود دارد.

مجوز کار کوتاه مدت یا همان ورک پرمیت تنها برای افرادی است که از سوی سازمان‌های معرفی شده، نامه‌ی حمایت و تعهد نامه دریافت کرده باشند.

بنابراین، اگر واجد شرایط هستید و حضور شما برای پیشبرد فعالیت‌های کسب‌وکارتان ضروری است، می‌توانید برای مجوز کار درخواست دهید. لازم نیست ابتدا برای اقامت دائم اقدام کنید. نکته‌ی دیگر اینکه مجوز کار شما در این حالت، مجوز کار بسته (محدود) خواهد بود، بدین معنا که شما نمی‌توانید در کانادا به غیر از فعالیت‌های مربوط به طرح استارت‌آپی خود، فعالیت‌های دیگری داشته و از آن فعالیت‌ها درآمد کسب نمایید.

 

توجه: گواهی تعهد، به مدت شش ماه از تاریخ صدور اعتبار دارد. بنابراین، شما باید درخواست خود برای اقامت دائم را قبل از انقضای آن ارسال کنید، چه برای مجوز کار درخواست دهید یا نه.

 

شرایط لازم برای گرفتن مجوز کار

 • برنامه‌ریزی برای سکونت در هر استان یا منطقه‌ای در کانادا غیر از استان کبک (این استان شرایط و رویه‌ی خاص خود را دارد)
 • پرداخت هزینه‌ی دولتی کارفرما
 • دریافت گواهی تعهد و نامه‌ی حمایت از یک سازمان تعیین شده، که در آن شما را به‌عنوان عضو ضروری اعلام کرده و نشان دهد دلایل تجاری فوری برای ورود زودهنگام شما به کانادا وجود دارد.
 • داشتن بودجه‌ی کافی برای حداقل هزینه‌های خانواده خود به‌مدت 52 هفته (یک‌سال).

وضعیت مهاجرت اعضای خانواده‌ی متقاضی استارتاپ

سوال مهمی که درباره‌ی ورک پرمیت مطرح می‌شود این است که آیا همسر و فرزندان هم می‌توانند ویزای همراه بگیرند؟

باید بگوییم که بله. چنانچه برای ویزای کار اقدام می‌کنید، طبق شرایط زیر می‌توانید همسر و فرزندان وابسته‌تان ( زیر 22 سال ) را با خود همراه کنید:

 • همسر:

چنانچه همسرتان هم قصد کار کردن در کانادا را دارد، می‌تواند به عنوان همسر نیروی کار ماهر، اپن ورک پرمیت بگیرد. این کار با پر کردن فرم‌های مربوطه میسر می‌شود.

 • فرزندان:

چنانچه فرزندان وابسته‌ی شما قصد تحصیل در کانادا را دارند، باید نسبت به اخذ مجوز تحصیل ( استادی پرمیت ) و اگر قصد کار در کانادا را دارند، باید نسبت به تکمیل فرم‌های مربوطه اقدام کنند.

هزینه‌های دریافت ویزای استارت‌آپ کانادا

یکی از مهم‌ترین و پر تکرارترین سوالات افرادی که قصد دریافت ویزای استارت آپ کانادا را دارند، این است که هزینه‌‌های دریافت ویزای استارت آپ کانادا چقدر است؟ با ما همراه باشید تا به طور مفصل درباره‌ی هزینه‌ها صحبت کنیم:

هزینه‌های دریافت ویزای استارت‌آپ، به 3 قسمت تقسیم می‌گردد. بخش اول، هزینه‌های دفتر مهاجرتی می‌باشد که با توجه به خدماتی که به شما ارائه می‌شود، متفاوت است. داشتن تیم حرفه‌ای در زمینه‌ی کارآفرینی و مدیریت کسب‌وکار، بررسی و ارزیابی دقیق ایده‌های کسب‌وکار ارسال شده توسط متقاضیان، تنظیم و نگارش حرفه‌ای بیزنس پلن با توجه به مختصات مورد نیاز اداره‌ی مهاجرت، داشتن تجربه و تعهد لازم در امور مهاجرتی و ارتباط مفید و موثر با سازمان‌های تعیین شده از جمله توانمندی‌ها و خدمات یک دفتر مهاجرتی می‌باشد.

 

بیشتر بخوانید: شرایط دریافت ویزای توریستی کانادا

برای اطلاع از شرایط و هزینه‌های مجموعه‌ی مهاجرتی گلچین، می‌توانید نسبت به رزرو وقت مشاوره‌ی رایگان اقدام نمایید.

 

بخش دوم هزینه‌ها، شامل هزینه‌های سازمان‌های حامی است. همانطور که گفتیم وینچرها و انجل‌ها هزینه‌ای برای حمایت از شما دریافت نمی‌کنند بلکه سرمایه‌ای را هم به شما اعطا می‌کنند؛ اما انکوباتورها یا همان مراکز رشد، برای برگزاری دوره‌های منتورشیپ و آموزش‌های کسب و کار، مبالغی را دریافت می‌کنند که این مبلغ در هر مرکز متفاوت است. عموما مبلغی که انکوباتورها دریافت می‌کنند بین 50 هزار تا 100 هزار دلار برای هر گروه متفاوت است.

 این هزینه‌ها، همان‌طور که در بالا به آن اشاره شده بود، در قالب قرارداد رسمی و به‌ازای خدمات ارائه شده دریافت خواهد شد.

بخش سوم هزینه‌ها، شامل هزینه‌های دولتی جهت دریافت مجوز کار و اقامت دائم خواهد بود. در جداول زیر هزینه‌های مربوط به رسیدگی پرونده در اداره‌ی مهاجرت کانادا را مشاهده می‌کنید:

مبالغ مربوط به درخواست ویزای کار به ازای هر متقاصی اصلی:

جاب آفر 230 دلار
ورک پرمیت 255 دلار
ورک پرمیت همسر 255 دلار
ویزای بازدید فرزندان 100 دلار

مبالغ مربوط به درخواست اقامت دائم به ازای هر متقاصی اصلی:

اقامت دائم 2140 دلار
اقامت دائم همسر 1365 دلار
اقامت هر فرزند 230 دلار
ویزای استارتاپ

هزینه های زندگی در کانادا

زندگی در کانادا به همان نسبت که جذاب و مرفه است، در مقایسه با بسیاری از کشورها گران هم هست. البته مزیتی که دادر این است که به همان نسبت که هزینه میکنید، خدمات و محصولات با کیفیت دریافت میکنید.

در جدول زیر به کلی ترین هزینه‌های زندگی یک خانواده در کانادا به صورت میانگین اشاره شده است:

 
عنوان هزینه حدودی
حداقل اجاره ماهیانه آپارتمان دو خواب 915$
خوراک روزمره هر نفر 280$
حمل و نقل هر شخص 88$
بیمه درمان هر نفر 40$
تحصیل فرزندان بستگی به مقطع و استان دارد.
تفریحات هر نفر 100$

تعاریف مهم در ویزای استارت آپ کانادا

در پروسه‌ی دریافت ویزای استارت آپ کانادا، برخی از کلمات و عبارات ممکن است برایتان گنگ و نامفهوم باشد. در ادامه برخی از این عبارات را برایتان شفاف سازی می‌کنیم:

نامه‌ی ساپورت در برنامه‌ی ویزای استارت آپ کانادا:

نامه‌ی ساپورت یا همان Letter of Support در ابتدایی‌ترین اقدامات برای پروسه‌ی اخذ ویزای استارت آپ کانادا است. این نامه را باید از سازمان‌های حامی دریافت کنید. نامه‌ی ساپورت مستقیما برای شما به عنوان مجری این طرح و برنامه ارسال خواهد شد.

نامه‌ی ساپورت را در زمان درخواست ویزای کار و درخواست اقامت دائم کانادا، به اداره‌ی مهاجرت این کشور ارائه دهید.

همزمان که نامه‌ی ساپورت برای شما ارسال می‌شود، سازمان‌های حامی، نامه‌ی دیگری را به اداره‌ی مهاجرت کانادا ارسال می‌کنند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

نامه‌ی تعهد ( گواهینامه‌ی تعهد ) در برنامه‌ی استارت آپ ویزا:

گواهینامه‌ی تعهد یا همان Commitment certificate، نامه‌ای است که سازمان حامی، همزمان با نامه‌ی تعهدی که برای شما ارسال می‌کند، برای اداره‌ی مهاجرت کانادا ارسال می‌کند. در این نامه، سازمان حامی به اداره‌ی مهاجرت، اعضای گروه و طرح مد نظر را ارائه می‌دهد.

بنابراین می‌توان گفت که این نامه، شرح اطلاعات توافق بین متقاضی ویزای استارت آپ کانادا و سازمان حامی ( سازمان سرمایه گذار ) است.

اعضای کلیدی و غیرکلیدی در برنامه‌ی استارت آپ ویزا:

اعضای کلیدی ( Essential Applicant ): اعضای جدا نشدنی از پروژه‌ی استارت آپ را اعضای کلیدی می‌گویند. در پروسه‌ی ویزای استارت آپ، اگر به هر دلیلی پرونده‌ی اعضای کلیدی رد شود، پرونده‌ی دیگر افرادی که نامشان در نامه‌ی تعهد ذکر شده نیز مردود و پرونده به کل مختومه می‌شود.

اعضای غیر کلیدی ( Non-essential ): اعضایی که بدون وجود آن‌ها همچنان امکان ادامه‌ی روند رشد پروژه وجود دارد، اعضای غیر کلیدی گفته می‌شود.

نکته: چنانچه پرونده‌ی یکی از افراد وابسته به اعضای کلیدی، به طور مثال فرزندان وابسته و یا همسرِ یکی از اعضای کلیدی در پروژه، رد شود؛ پرونده‌ی کل اعضای کلیدی و غیر کلیدی آن پروژه نیز مردود و مختومه می‌شود.

به طور مثال: در برنامه‌ی ویزای استارت آپ کاناداای، سپهر، سالار و مینا اعضای اصلی و کلیدی هستند. این برنامه از سازمان حامی انجل نامه تعهد دریافت کرده است.

فرض کنید که سپهر و مینا، زن و شوهر هستند. در بررسی‌ها و آزمایشات مشخص می‌شود که مینا دچار بیماری خاص ( ام اس ) است.

آفیسر بعد از متوجه شدن این موضوع، اقامت دائم کل اعضای گروه را رد می‌کند. بنابراین کل اعضای گروه در وضعیت inadmissible قرار گرفته و امکان ادامه‌ی این پرونده برای مهاجرت به کانادا برای هیچ کدام از اعضای گروه امکان پذیر نخواهد بود.

Peer Review

نهادی که به واسطه‌ی آن، کانادا بر کیفیت رویه‌ی‌ کاری سازمان‌های حامی، نظارت می‌کند را پیر ریویو یا Peer Review است.

این کار توسط پلیس مخفی صورت می‌گیرد. دو سازمان پلیس مخفی NACO مسئول کنترل کیفیت رویه‌ی گروه انجل و CVCA مسئول کنترل کیفیتکار گروه وینچر کپیتال در پروژه‌های استارت آپ هستند.

ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که چرا پای پلیس مخفی باید در میان باشد؟ دلیل آن این که اداره‌ی مهاجرت کانادا تمام تلاش خود را برای جلوگیری از صورت گرفتن تقلب، می‌کند. بدین صورت Peer Review مطمئن می‌شود که تمام معاملات بین ایده گذار و سرمایه گذار، قانونی است.

پیر ریویو Peer Review در همه‌ی پروژه‌ها انجام نمی‌شود، بلکه در برخی پروژه‌ها به دلیل شک کردن آفیسر به رابطه‌ی بین سرمایه گذار و ایده گذار و در برخی موارد نیز به طور رندوم و تصادفی این روند طی می‌شود.

در این روند، آفیسرها باید نامه‌ی تعهد را در اختیار سازمان‌های Peer Review قرار دهند تا آن‌ها از توافقات بین دو طرف، مطلع شوند.

همچنین سازمان‌ حامی باید پکیجی که بر طبق آن با ایده گذار ( کارآفرین ) توافق کرده است را در اختیار سازمان Peer Review قرار دهد تا ایشان بتوانند کار کنترل کیفی خود را به درستی انجام دهند.

روند کاری Peer Review

سازمان‌های حامی ( ونچرها، انجل‌ها و انکوباتورها ) قبل از صدور نامه‌ی تعهد باید بررسی‌هایی را انجام دهند که قطعا برای سازمان پیر ریویو   Peer Review، کامل و درست انجام شدن آن‌ها، امری مهم  و حیاتی است.

این بررسی‌ها را می‌توانید در لیست زیر مشاهده کنید:

 • میزان بررسی‌های سازمان صادر کننده‌ی نامه چقدر بوده است؟
 • تعهدات انجام شده بین سرمایه گذار و متقاضی چه بوده است؟
 • حصول اطمینان از ثبت شدن استارت آپ در کانادا
 • حصول اطمینان از رعایت شدن اصول سهام
 • حصول اطمینان از متمرکز بودن استارت آپ بر روی ایده‌هایی با پتانسیل رشد
 • در صورتی که نامه ساپورت از انکوباتورها است، حصول اطمینان از اینکه استارت آپ در برنامه‌ی آن‌ها شرکت کرده باشد.
 • حصول اطمینان از حفظ مالکیت معنوی بیزینس، توسط تیم مدیریتی آن

نمونه‌هایی از استارت آپ‌های موفق در کانادا

استارت آپ‌ها در حیطه‌ی مختلفی فعالیت دارند که در ادامه بر طبق حیطه‌ی کاری، آن‌ها را معرفی خواهیم کرد:

حیطه‌ی غذا:

نام شرکت سال تاسیس توضیحات
Ritual 2014 مربوط به قهوه و غذا، هدف شاغلین شرکت‌ها، سرمایه جذب شده 130میلیون دلار
Platterz 2015 تهیه‌ی غذا برای رویدادهای تیمی از فروشندگان محلی، مشتریان این شرکت facebook, linkedin, Airbnb, Microsoft

حیطه‌ی کشاورزی:

نام شرکت سال تاسیس توضیحات
Terramera 2010 هوشمند سازی گیاه، حذف کود شیمیایی در نتیجه افزایش بازدهی و سلامت محصول
skaha remote sensing 2014 کاهش مصرف آب شیرین با نمایش دقیق شرایط رطوبتی خاک مزارع حتی در باغ‌های انگور

حیطه‌ی IT:

نام شرکت سال تاسیس توضیحات
Databricks جمع آوری اطلاعات و داده در فضای ابری، هوش مصنوعی، مشتری: H&M. در فاصله کمی با یونیکورن شدن

حیطه‌ی تبلیغات:

نام شرکت سال تاسیس توضیحات
Hootsuite 2008 ونکوور، مدیریت شبکه‌های اجتماعی، کمک به تولید محتوا، آنالیز صفحه، امنیت و …
Scribclelive 2008 تورنتو، راه‌کارهای بازاریابی محتوا، مشتریان: nba, oracle, visa, redbull

مزایای ویزای استارت‌آپ کانادا

برنامه ویزای استارتاپ کانادا در سالهای اخیر متقاضیان زیادی پیدا کرده است که مدیون مزایایی است که به کارآفرینان ارائه کرده است. موارد زیر خلاصه ای از مهمترین ارزش هایی است که با دریافت مجوز کار و ویزای استارتاپ به دست خواهید آورد.

 • یک مسیر مستقیم برای اقامت دائم در کانادا
 • امکان استفاده برای تمام ملیت‌ها
 • عدم محدودیت در موضوع فعالیت‌های تجاری
 • عدم الزام به سرمایه‌گذاری روی طرح استارت‌آپی و عدم نیاز به تایید آن
 • عدم وجود شرط موفقیت در استارت‌آپ برای صدور اقامت دائم
 • امکان مشارکت 5 نفر (5 خانواده) در یک طرح استارت‌آپی
 • امکان نقل مکان به کانادا با اخذ مجوز کار در حین رسیدگی به درخواست اقامت دائم

 

معایب ویزای استارت‌آپ کانادا

 • رقابت بالا برای به‌دست آوردن حمایت از سازمان‌های تعیین شده در کانادا
 • زمان پردازش نسبتا طولانی (حدود 30 ماه) برای به‌دست آوردن اقامت دائم
 • وجود برخی شرایط در سازمان‌های تعیین شده و لزوم هماهنگی کامل با آنها تا صدور اقامت دائم
 • احتمال رد شدن درخواست در مرحله‌ی اقامت دائم به‌دلیل بررسی سازمان سوم (سازمان بازرس)
 • رد شدن کل اعضای تیم در صورت رد شدن عضو ضروری (صاحب ایده)

آخرین مقالات ویزای استارت آپ کانادا

what-is-a-canadian-startup-visa?-1

ویزای استارت آپ کانادا چیست؟

کانادا، یکی از مقاصد اصلی سرمایه گذاری برای سرمایه داران است. ما ...

سوالات متداول ویزای استارت آپ کانادا

هزینه های دریافت ویزای استارتاپ کانادا شامل چه مواردی می شود؟

هزینه‌های مربوط به ویزای استارتاپ به سه بخش مختلف تقسیم میشوند:

 1. هزینه دفتر مهاجرتی
 2. هزینه انکوباتورها
 3. هزینه های دولتی؛

هزینه‌های دولتی برای اقامت دائم:

-متقاضی اصلی پرونده:        2،140 دلار

-همسر:                            1،365 دلار

-هر کدام از فرزندان:             230 دلار

هزینه‌های دولتی برای مجوز کار:

-مجوز کار بسته برای متقاضی اصلی:   255 دلار

-مجوز کار باز برای همسر:                255 دلار

-ویزای بازدید فرزندان:                      100 دلار

شرایط دریافت ویزای استارت آپ کانادا کدامند؟

چنانچه قصد دارید از طریق برنامه‌ی ویزای استارت‌آپ برای مهاجرت به کانادا اقدام نمایید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • تاسیس شرکت و راه‌اندازی کسب‌وکار در کانادا
 • دریافت نامه‌ی حمایت از یک سازمان تعیین شده
 • داشتن مدرک زبان معتبر
 • داشتن نامه‌ی تمکن بانکی
دریافت ویزای استارت آپ کانادا چقدر زمان می‌برد؟

زمان رسیدگی در پرونده‌های مختلف متفاوت است؛ اما طبق تجربه، ممکن است تا دو سال زمان ببرد. اگر برای ورود به کانادا عجله دارید و امکان اقدام از طریق ویزای کاری را دارید، بهتر است بدانید که ویزای کاری را سریع‌تر صادر می‌کنند.

آیا دریافت نامه‌ی ساپورت به معنی دریافت اقامت دائم کانادا است؟

خیر، پس از دریافت نامه‌ی حمایتی ( ساپورت ) می‌توانید برای درخواست اقامت دائم اقدام کنید.

آیا برای دریافت استارت آپ ویزای کانادا، نیاز به تخصیص سرمایه از پول خودم است؟

خیر، در این برنامه استارت آپی، شما نیازی به سرمایه گذاری ندارید؛ بلکه این سرمایه را سازمان‌های حامی به شما پرداخت می‌کنند.

منظور از حداقل سرمایه مورد نیاز چیست؟

در اینجا منظور، میزان سرمایه‌ای است که شرکت‌های حامی در اختیار شما قرار می‌دهند.

حداقل سرمایه برای هر یک از سازمان‌های حامی چقدر است؟

حداقل سرمایه لازم برای شرکت‌های سرمایه گذاری ریسک پذیر  200 هزار دلار، برای گروه‌های سرمایه گذاری فرشته 75 هزار دلار و برای انکوباتورها یا مراکز رشد، نیازی به هزینه‌ی اولیه ندارید و تنها باید در برنامه‌ی آن‌ها پذیرفته شوید.

برای تامین سرمایه‌ی شما توسط چند سازمان مختلف، حداقل مبلغ سرمایه گذاری برایتان در نظر گرفته می‌شود.

آیا می‌توان از دو سازمان حامی، نامه ساپورت گرفت؟

بله. به شرط اینکه مجموع حمایت و سرمایه‌ی آن‌ها به حداقل مورد نظر برسد. در این نوع، حتما باید یکی از سازمان‌ها نقش اصلی را داشته باشد.

اخذ حمایت از چند سازمان حامی

اگر متقاضی، از چند سازمان سرمایه گذار، حمایت دریافت کند، به این حالت سندیکا گفته می‌شود. در این حالت، تمام سازمان‌های حامی، با هم یک نامه‌ی تعهد و حمایت صادر می‌کنند.

آیا از هر ایده‌ای می‌توان برای اخذ ویزای استارت آپ کانادا استفاده کرد؟

خیر، تنها ایده‌ها و بیزینس‌هایی که قابلیت و پتانسیل رشد بالایی داشته باشند، مناسب این روش هستند.

چطور می‌توانم شرکت سرمایه گذار معتبر پیدا کنم و متوجه شوم باید به من نامه‌ای بدهند یا خیر؟

در سایت اداره‌ی مهاجرت کانادا، لیست شرکت‌های معتبر اعلام شده است. درصورتی که ایده‌ی شما توسط هر کدام از این شرکت‌ها پذیرفته شود، یک نامه برای شما و یک نامه برای اداره‌ی مهاجرت کانادا ارسال می‌کنند.

از طریق یک برنامه استارت آپ بیزینس، چند متقاضی می‌توانند مهاجرت کنند؟

حداکثر 5 نفر می‌توانند متقاضی باشند که برای راه اندازی بیزینس به وجودشان نیاز باشد، آن‌ها باید حداقل 10 درصد حق رای را داشته باشند و دارای شرایط حداقلی باشند. اطلاعات هر متقاضی به دقت بررسی می‌شود.

آیا در این روش، انجام معاینات پزشکی الزامی است؟

بله، انجام معاینات پزشکی برای شما و خانواده‌تان الزامیست.

آیا دریافت نامه‌ی حمایت از طریق تکمیل کردن فرم خاصی امکان پذیر است؟

خیر شما باید سازمان معرفی شده را متقاعد کنید بیزینس و ایده‌ی شما ارزش سرمایه گذاری را دارد. بنابراین نیاز است از طریق مکاتبه، با ایشان در ارتباط باشید.

اگر از طریق استارت آپ ویزا اقدام کنم و سپس بیزینسم با شکست مواجه شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورتی که ایده‌ی شما به موفقیت نرسد، هیچ تغییری در وضعیت اقامت دائمتان به وجود نمی‌آید. دولت کانادا با درک این مسئله که الزاما همه‌ی کسب و کارها موفق نمی‌شوند، این برنامه را به گونه‌ای طراحی کرده‌ که ریسک آن بین بخش دولتی و خصوصی تقسیم شود.‌

آیا برنامه‌ی استارت آپ ویزای کانادا، شرایط سنی خاصی دارد؟

خیر، این برنامه هیچ گونه محدودیت سنی ندارد.

اخذ ویزای استارت آپ کانادا چه مزایا و معایبی دارد؟

مهم‌ترین مزیت این برنامه، امکان دریافت اقامت دائم کاناداست و مهم‌ترین عیب آن، سختی راه رسیدن و دریافت اقامت دائم است که البته تیم ما با تمام قوا تا انتهای مسیر در کنار شما خواهند بود.

4.9/5 - (62 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *