اسپانسرشیپ


کشور کانادا، جهت احترام به خانواده‌ها و حفظ نزدیکی و اتحاد آنها، برنامه‌های مهاجرتی متعددی را در نظر گرفته و به کانادایی‌ها این فرصت را می‌دهد تا اعضای خانواده‌ی خود را اسپانسر کرده و به کانادا بیاورند.

برنامهی اسپانسرشیپ کانادا

برنامه‌ی اسپانسرشیپ کانادا، برنامه‌ای حمایتی است برای ساکنان دائمی یا شهروندان کانادایی که مایلند عزیزان خود را به کانادا بیاورند. این برنامه، نزدیکان و اعضای خانواده را قادر می‌سازد تا اقامت دائم کانادا را دریافت نمایند. برنامه‌ی اسپانسرشیپ، به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین جریان‌های مهاجرت به کانادا، برای شهروندان و ساکنان دائمی این امکان را فراهم می‌کند که همسر و اعضای نزدیک خانواده‌ی خود را با کم‌ترین زمان ممکن برای پردازش به کانادا بیاورند، زیرا کانادا برای اتحاد و انسجام خانواده ارزش زیادی قائل است.

چه کسانی را می‌توانم برای آوردن به کانادا اسپانسر کنم؟

همسر

شما می‌توانید برای اسپانسری همسر خود جهت اقامت دائم کانادا اقدام نمایید، فرقی نمی‌کند همسر شما با ویزای موقت معتبر در کانادا زندگی می‌کند یا در خارج از کانادا اقامت دارد. متقاضیانی که در کانادا زندگی می‌کنند، تا گرفتن نتیجه‌ی نهایی پرونده‌ی اسپانسرشیپ و اخذ اقامت دائم، می‌توانند با دریافت مجوز کار آزاد، مشغول به کار شده و بار مالی خود را کاهش دهند.

نکته مهم: کشور کانادا شریک زناشویی (حالتی که ازدواج رسمی نکرده باشند) را نیز به رسمیت می‌شناسد. بنابراین، اگر شما و شریک زناشویی‌تان ازدواج نکرده، اما حداقل یک‌سال با هم زندگی کرده باشید، ممکن است بتوانید از طریق برنامه‌ی اسپانسرشیپ همسر درخواست خود را ارسال نمایید.

والدین و پدربزرگ و مادربزرگ

پدر، مادر و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها از جمله نزدیکانی هستند که شهروندان کانادایی و ساکنان دائم می‌توانند برای اسپانسرکردن آنها اقدام نمایند. به‌منظور اسپانسرکردن والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ، شما باید نشان دهید که می‌توانید خانواده‌ی خود را با داشتن حداقل درآمد ضروری (MNI) تامین نمایید. این حداقل درآمد، با توجه به تعداد افراد خانواده و افرادی که قرار است به شما اضافه شوند بررسی خواهد شد. بنابراین میزان درآمد شما فاکتور مهم و تاثیرگذاری خواهد بود. چراکه از نظر دولت کانادا، مسئولیت حمایت مالی برای هزینه‌های زندگی نزدیکانی که اسپانسر می‌کنید به‌عهده‌ی شما است و باید از نظر درآمدی بتوانید این موضوع را ثابت کنید. اگر شرایط لازم را برای حمایت دائمی از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود ندارید، می‌توانید به‌جای درخواست اقامت دائم، جهت اقامت موقت آنها درخواست ویزای توریستی و یا سوپر ویزا بدهید.

فرزندان یا فرزند خواندهها

زمانی که قصد دارید به کانادا مهاجرت کنید، می‌توانید فرزندان خود را به‌عنوان همراه در پرونده‌ی خود برای اقامت دائم بگنجانید. با این حال، اگر بنا به دلایلی تصمیم گرفتید که آنها در پرونده‌ی شما نباشند، می‌توانید بعد از دریافت اقامت دائم آنها را اسپانسر کرده و به کانادا بیاورید.

برنامه‌ی اسپانسرشیپ فرزند، به شهروندان و ساکنان دائم کانادایی این امکان را می‌دهد تا اسپانسر فرزندان یا فرزندخوانده‌های زیر 22 سال خود برای اقامت دائم در کانادا شوند. البته، تا زمانی که آنها ازدواج نکرده باشند و از خود فرزندی نداشته باشند. اگر فرزند بالای 22 سال، از شرایط جسمی یا روانی رنج می‌برد، به‌طوریکه نمی‌تواند از عهده‌ی تأمین هزینه‌های خود برآید، می‌تواند به‌عنوان یک فرد وابسته برای برنامه‌ی اسپانسرشیپ فرزند در نظر گرفته شود.

برادر، خواهر، برادرزاده، خواهرزاده یا نوه‌ی یتیم

در برخی موارد خاص، شهروندان یا ساکنان دائم کانادا ممکن است واجد شرایط حمایت از برادر، خواهر، برادرزاده، خواهرزاده یا نوه‌ی یتیم خود باشند تا به کانادا بیایند. برای اسپانسرکردن خویشاوندان یتیم خود، آنها باید مجرد، زیر 18 سال و از طریق خونی یا فرزندخواندگی با شما نسبت داشته باشند.

سایر بستگان (در شرایط استثنایی به‌عنوان “کانادایی تنها”)

در برخی شرایط نادر، شهروندان یا ساکنان دائمی کانادا می‌توانند نسبت به اسپانسرکردن سایر بستگان خود اقدام نمایند. برای این منظور، اسپانسر باید به‌عنوان یک «کانادایی تنها» در نظر گرفته شود. این بدان معناست که شهروند یا ساکن دائم کانادا هیچ همسر، فرزند، والدین، پدربزرگ و مادربزرگی ندارد. تحت این شرایط و بعد از اثبات این موضوع، آن شخص می‌تواند نسبت به اسپانسر کردن سایر بستگان خود اقدام نماید.

شرایط لازم برای اسپانسر کردن اعضای خانواده

برای اینکه بتوانید اعضای خانواده‌ی خود را اسپانسر کنید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

– شهروند یا مقیم دائم کانادا باشید.

– حداقل 18 سال سن داشته باشد.

– در کانادا ساکن باشید، یا قصد داشته باشید پس از اینکه همسر شما اقامت دائم کانادا را دریافت کرد به کانادا بازگردید.

– قادر باشید نیازهای مالی اولیه‌ی اعضای خانواده‌ی خود را به‌مدت سه سال تامین کنید.

چه کسی واجد شرایط اسپانسرکردن بستگان خود نیست؟

مواردی وجود دارد که در آن، متقاضی واجد شرایط اسپانسرکردن نیست. اگر یکی از سناریوهای زیر وجود داشته باشد، اسپانسر دیگر واجد شرایط نخواهد بود:

– در حال حاضر در زندان باشد.

– هزینه‌های همسر یا فرزند خود را پرداخت نکرده باشد.

– اعلام ورشکستگی کرده ولی هنوز درگیر مساله می‌باشد.

– به‌دلایلی غیر از معلولیت، کمک‌های اجتماعی دریافت می‌کند.

– نتوانسته وام مهاجرتی را بازپرداخت کند، یا پرداخت‌ها را با تاخیر انجام داده یا بین پرداخت‌ها فاصله افتاده باشد.

– قبلاً یکی دیگر از بستگان خود را اسپانسر کرده ولی شرایط قرارداد کفالت را رعایت نکرده باشد.

– بسته به جزئیات پرونده، به جرم خشونت، جرم علیه خویشاوند یا تجاوز جنسی محکوم شده باشد.

هزینه‌ی اسپانسرشیپ

هزینه‌ی اسپانسرشیپ همسر 1050 دلار می‌باشد. اگر اسپانسر همسر خود می‌شوید و او دارای فرزندان تحت تکفل می‌باشد، یا اگر اسپانسر فرزندخوانده‌ی خود می‌شوید، برای هر فرزندی که در برنامه گنجانده شده، مبلغ 150 دلار به پرونده‌ی شما اضافه می‌شود. هزینه‌های پردازش دولتی برای برنامه‌ی اسپانسرشیپ به شرح زیر می‌باشد:

– هزینه‌ی اسپانسرشیپ: 75 دلار

– هزینه‌ی پردازش متقاضی اصلی: 475 دلار

– هزینه‌ی حق اقامت دائم: 500 دلار

– هزینه‌ی بیومتریک: 85 دلار

– مجموع: 1135 دلار

اگر اسپانسر در استان کبک اقامت داشته باشد یا قصد اقامت در آنجا را داشته باشد، علاوه بر هزینه‌های ذکر شده در بالا، باید هزینه‌ای معادل 289 دلار کانادا پرداخت کند.

میزان درآمد مورد نیاز برای اسپانسر کردن خانواده در کانادا

برای برخی از برنامه‌های اسپانسرشیپ، حداقل میزان درآمد مورد نیاز است. از جمله برای اسپانسرکردن والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، بستگان یتیم واجد شرایط، یا برای حالت ویژه‌ی “کانادایی تنها”.

در این موارد اسپانسر باید حداقل درآمد ضروری (MNI) مورد نیاز برای حمایت مالی از کل افراد خانواده‌ی خود را داشته باشد و همچنین باید گواهی‌نامه‌ی ارزیابی صادر شده توسط آژانس درآمد کانادا (NOA) را به‌عنوان مدرکی مبنی بر اینکه حداقل برای سه سال متوالی دارای حداقل درآمد مورد نیاز بوده، ارائه دهد.

شما فقط برای اسپانسرکردن همسر، نیازی به نشان دادن حداقل درآمد ندارید. با این حال، هر زمان که یکی از اعضای خانواده‌ی خود را برای مهاجرت به کانادا اسپانسر می‌کنید، باید تعهدی را امضا کنید برای پذیرش مسئولیت مالی نیازهای اساسی ایشان. این تعهد، برای تمام درخواست‌های برنامه‌ی اسپانسرشیپ الزامی است و بازپرداخت مزایای کمک‌های اجتماعی پرداخت شده به حامی و اعضای خانواده‌شان برای یک دوره‌ی 20 ساله را در بر می‌گیرد. اگر اسپانسر در کبک زندگی می‌کند، باید یک تعهد تکمیلی امضا کند.

نکته‌ی مهم: طول مدت تعهد متفاوت و بستگی به نوع اسپانسرشیپ دارد. برای اسپانسرشیپ همسر، طول تعهد 3 سال از روزی است که فرد اسپانسر شده اقامت دائم کانادا را دریافت می‌کند.

نکته‌ی مهم: شهروندان یا ساکنان دائمی کانادا که اسپانسر فرزندان تحت تکفل خود می‌شوند، ملزم به داشتن حداقل درآمد ضروری (MNI) نیستند، مشروط بر اینکه فرزند تحت تکفل آنها از خود فرزندی نداشته باشد.

آیا برای اسپانسر کردن اعضای خانواده باید در کانادا مشغول به کار باشم؟

برای اسپانسر کردن اعضای خانواده به غیر از همسر و فرزند، متقاضیان باید شرایط MNI ، مبنی بر داشتن حداقل درآمد مورد نیاز را برآورده کنند. در حالی که داشتن شغل لزوماً مورد نیاز نیست، متقاضی فقط باید مدرکی ارائه دهد دال بر داشتن درآمد کافی در سه سال گذشته.

طول مدت پروسه‌ی بررسی اسپانسرشیپ

رسیدگی به درخواست‌های اسپانسرشیپ، از ابتدا تا پایان تقریباً 12 ماه طول می‌کشد. این پرونده‌ها معمولاً ظرف 12 ماه پردازش می‌شوند، اما بسته به ماهیت پرونده‌ی شما ممکن است بیشتر طول بکشد. اگر پرونده‌ی پیچیده‌ای دارید، یا افسر ویزا به مدارک بیشتری مبنی بر رابطه‌ی شما نیاز دارد، ممکن است درخواست شما با تاخیر مواجه شود.

بهترین راه برای اطمینان از اینکه درخواست اسپانسرشیپ شما در سریع‌ترین زمان ممکن پردازش می‌شود این است که مطمئن شوید از اول، کار درست انجام شده است. بدین جهت کارشناسان با تجربه‌ی مجموعه‌ی مهاجرتی گلچین برای ارائه‌ی بهترین خدمات در زمینه‌ی اسپانسرشیپ در خدمت شما هستند. شما می‌توانید از مشاوره‌ی رایگان کارشناسان ما بهره‌مند شوید.

چند نفر از بستگان را می‌توانم برای آمدن به کانادا اسپانسر کنم؟

در این زمینه هیچ محدودیتی برای تعداد اعضای خانواده وجود ندارد. با این حال، متقاضیان باید برای اسپانسرکردن هر یک از اعضای خانواده‌ی خود، هم واجد شرایط باشند و هم درخواست جداگانه‌ای ارائه دهند.

اسپانسر کردن اعضای خانواده در استان کبک

دولت فدرال به استان کبک استقلال بیشتری در زمینه‌های مهاجرتی داده است. به‌همین دلیل، ساکنان دائم یا شهروندانی که در کبک اقامت دارند، ابتدا باید برای دریافت تایید اسپانسرشیپ و دادن تعهد به وزارت مهاجرت کبک(MIFI)  مراجعه کنند.

گواهی عدم سوءسابقه در برنامه‌ی اسپانسرشیپ

همه‌ی افراد بالای 18 سال، برای اقامت دائم کانادا باید گواهی سوء‌پیشینه ارائه دهند. نکته‌ی مهم این است که متقاضیان باید گواهی سوء‌پیشینه را از تمام کشورهایی که از سن 18 سالگی به مدت 6 ماه یا بیشتر در آنها اقامت داشته‌اند، دریافت کنند.

بیومتریک و معاینات پزشکی در برنامه‌ی اسپانسرشیپ

اکثر متقاضیان مهاجرت به کانادا، ملزم به ارائه‌ی مشخصات بیومتریک خود هستند. پس از پرداخت هزینه‌ی بیومتریک و هنگام ارسال درخواست، نامه‌ای از اداره‌ی مهاجرت کانادا حاوی دستورالعمل نحوه‌ی ارائه‌ی مشخصات بیومتریک خود دریافت خواهید کرد.

افرادی که برای اقامت دائم کانادا اقدام می‌کنند، باید تحت معاینات پزشکی قرار گیرند و گواهی مدیکال دریافت نمایند. شما نیازی به ارائه‌ی معاینات پزشکی همراه با درخواست خود ندارید. پس از ارسال درخواست اسپانسرشیپ، اداره‌ی مهاجرت کانادا دستورالعمل‌هایی را در مورد نحوه‌ی تکمیل و ارسال معاینات پزشکی به شما ارائه خواهد داد. معاینات پزشکی باید با یک پزشک منتخب در لیست پزشکان اداره‌ی مهاجرت انجام شود.

چگونه وضعیت درخواست اسپانسرشیپ خود را بررسی کنم؟

اگر برای اسپانسرشیپ همسر یا فرزند خود درخواست داده‌اید، می‌توانید وضعیت درخواست خود را با استفاده از پورتال ردیاب درخواست اقامت دائم کانادا پیگیری کنید.

اگر برای یکی دیگر از اعضای خانواده درخواست اسپانسرشیپ داده‌اید، نحوه‌ی بررسی وضعیت درخواست شما به این بستگی دارد که درخواست شما به‌صورت آنلاین ارسال شده یا از طریق پست. شما می‌توانید از ابزار آنلاین اداره‌ی مهاجرت کانادا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه‌ی بررسی وضعیت درخواست اسپانسرشیپ خود استفاده نمایید.

آیا مهلتی برای درخواست‌های اسپانسرشیپ کانادا وجود دارد؟

شهروندان و ساکنان دائمی کانادا که شرایط لازم را دارند، می‌توانند در هر زمانی برای اسپانسر کردن همسر یا فرزند خود اقدام کنند.اما متقاضیانی که برای اسپانسر کردن والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود اقدام می‌کنند، باید منتظر شوند تا توسط دولت کانادا دعوت شوند و پس از دریافت دعوت‌نامه و در مهلت مقرر تعیین شده درخواست خود را ارسال نمایند.

4.9/5 - (12 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *