اکسپرس انتری


اکسپرس انتری سریع‌ترین و محبوب‌ترین راه برای اقامت دائم برای مهاجرانی است که به دنبال یک زندگی جدید در کانادا هستند. کانادا هر سال از حدود 110 هزار نیروی کار ماهر را از طریق سیستم اکسپرس انتری جذب می‌کند.

اکسپرس انتری چیست؟

اکسپرس انتری یک سیستم آنلاین است که توسط دولت کانادا راه‌اندازی شده است. این سیستم برای سازماندهی و پردازش درخواست‌های نیروهای کاری ماهر که مایل به مهاجرت به کانادا هستند استفاده می‌شود. این سیستم از سه برنامه‌ی اصلی تشکیل شده است:

 • نیروی کار ماهر فدرال (FSW)
 • نیروی ماهر فنی و حرفه‌ای فدرال (FST)
 • کلاس تجربه‌ی کانادایی (CEC)

چگونه می‌توانم برای اکسپرس انتری اقدام کنم؟

درخواست برای اکسپرس انتری یک فرآیند دو مرحله‌ای است. اولین قدم ارسال پروفایل می‌باشد که شامل مدارک زیر است:

 • نتیجه آزمون زبان
 • گزارش ارزیابی مدارک تحصیلی
 • گذرنامه یا اسناد مسافرتی

پس از ارسال مشخصات خود و دریافت تاییدیه، جهت ارسال درخواست اقامت دائم کانادا باید مدارکی که مورد نیاز است شامل نامه‌های مرجع، سایر مدارک شناسایی، عدم سوء پیشینه و نتایج معاینات پزشکی را تهیه و ارسال نمایید.

چه کسانی واجد شرایط اکسپرس انتری هستند؟

کاندیداهای ایده‌آل برای اکسپرس انتری، افرادی هستند که دارای مدرک دانشگاهی یا کالج باشند، تجربه کاری در شغل‌های مهارتی داشته و تسلط متوسط به زبان انگلیسی و یا فرانسوی داشته باشند.

برای ارسال درخواست از طریق سیستم اکسپرس انتری، نامزدها باید شرایط لازم برای یکی از سه برنامه فدرال را نیز داشته باشند: نیروی کار ماهر فدرال  (FSW)، نیروی ماهر فنی و حرفه‌ای فدرال (FST)، کلاس تجربه کانادایی (CEC)

شرایط اکسپرس انتری چیست؟

به‌طور کلی، برای درخواست اکسپرس انتری به‌عنوان یک نیروی کار ماهر، باید:

 • حداقل یک سال از 10 سال گذشته تجربه کار مداوم تمام‌وقت (یا معادل پاره‌وقت) در یک شغل تخصصی مرتبط با رشته تحصیلی‌تان داشته باشید.
 • بتوانید حداقل نمره را در آزمون زبان (انگلیسی یا فرانسوی) را بدست آورید.
 • دارای تحصیلات تکمیلی پس از متوسطه باشید که بر اساس استانداردهای کانادایی ارزیابی خواهند شد.

اینها حداقل شرایط لازم برای ورود به سیستم اکسپرس انتری کانادا به‌عنوان نیروی کار ماهر است. داشتن این شرایط به این معنا نیست که شما حتما دعوت نامه‌ای برای اقامت دائم کانادا دریافت خواهید کرد. کاندیداهایی که پروفایل قوی‌تری دارند، شانس بیشتری برای اقامت دائم خواهند داشت.

هزینه اکسپرس انتری چقدر است؟

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری برای متقاضی مجرد حدود 2300 دلار کانادا و برای یک زوج حدود 4500 دلار کانادا است. این هزینه شامل موارد زیر می باشد:

 • آزمون زبان: هزینه متوسط 300 دلار
 • ارزیابی و تایید مدارک آموزشی: هزینه متوسط 200 دلار
 • بیومتریک: 85 دلار به ازای هر نفر
 • هزینههای دولتی: 1325 دلار برای بزرگسالان و 225 دلار برای کودکان
 • هزینه معاینه پزشکی: هزینه متوسط 450 دلار برای بزرگسالان و 250 دلار برای کودکان
 • گواهی عدم سوءپیشینه: هزینه متوسط 100 دلار در هر کشور

برای ارسال پروفایل اولیه از طریق سیستم اکسپرس انتری، نیازی به پرداخت هزینه‌های دولتی نیست. این هزینه‌ها فقط زمانی درخواست می‌شود که از شما برای اقامت دائم کانادا دعوت شود. علاوه بر هزینه‌های دولتی، در صورت درخواست از طریق PNP، ممکن است هزینه‌های مهاجرت استانی نیز به هزینه‌های شما اضافه گردد.

  همچنین، شما باید نشان دهید که بودجه کافی برای حمایت از اسکان مجدد خود در کانادا دارید، به جز در برنامه کلاس تجربه کانادایی یا داشتن پیشنهاد شغلی منظم. این وجوه قرار نیست به دولت پرداخت شود، اما برای تایید ویزای اقامت دائم، باید نامه تمکن خود را با توجه به تعداد اعضای خانواده تهیه و در لیست مدارک ارسال نمایید. این مبالغ به ازای هر خانواده در جدول زیر ذکر شده است:

 آیا برای اکسپرس انتری به پیشنهاد شغلی نیاز دارم؟

برای ورود به سیستم اکسپرس انتری نیازی به پیشنهاد شغلی ندارید. اکثریت قریب به اتفاق نامزدهایی که برای اکسپرس انتری انتخاب شده‌اند، پیشنهاد شغلی رسمی کانادایی نداشتند. البته، اگر یک پیشنهاد شغلی معتبر کانادایی داشته باشید، بسته به‌عنوان شغلی پیشنهادی، می‌توانید تا 200 امتیاز به امتیازات خود اضافه نمایید.

اکسپرس انتری چقدر طول می‌کشد؟

پردازش در سیستم اکسپرس انتری، از زمان ارائه مشخصات تا صدور ویزای اقامت دائم، کمتر از شش ماه طول می‌کشد. با این حال، همه پرونده‌ها به این سرعت پیش نمی‌روند. اگر دعوت‌نامه‌ای برای اقامت دائم دریافت نکنید، پروفایل شما در اکسپرس انتری به‌مدت 12 ماه فعال خواهد ماند. پس از آن، در صورت عدم دریافت دعوت‌نامه، می‌توانید دوباره مدارک خود را ارسال کنید و منتظر بمانید. برای تحلیل بیشتر موضوع:

 • پروفایل شما به‌مدت 12 ماه در استخر اکسپرس انتری معتبر خواهد بود.
 • پس از صدور ITA، شما 60 روز فرصت خواهید داشت تا مدارک کامل درخواستی را تهیه و ارسال نمایید.
 • هنگامی که مقامات اداره مهاجرت درخواست کامل شما را دریافت کردند، ممکن است تا صدور ویزای اقامت دائم شما حدود شش ماه طول بکشد.

امتیاز اکسپرس انتری چگونه محاسبه می‌شود؟

برای تعیین امتیاز متقاضیان در اکسپرس انتری از سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) استفاده می‌شود. کانادا از CRS  برای رتبه‌بندی نامزدها در استخر اکسپرس انتری استفاده می‌کند. عواملی که در این زمینه مهم می‌باشند عبارتند از:

 • سن؛
 • سطح تحصیلات؛
 • تسلط به زبان فرانسه یا انگلیسی؛
 • سابقه کار خارجی و کانادایی؛
 • داشتن همسر؛
 • وابستگان در کانادا؛

چگونه می‌توانم امتیاز CRS خود را افزایش دهم؟

نمره آیلتس

بهبود نمره آیلتس، بهترین راه برای افزایش امتیاز است. نتایج خوب آیلتس به‌تنهایی می‌تواند به شما تا 160 امتیاز بدهد. اما اگر آیلتس و تحصیلات دانشگاهی خوب داشته باشید، می‌توانید 50 امتیاز اضافی نیز کسب کنید. آیلتس خوب و حداقل سه سال سابقه کار، می‌تواند 50 امتیاز دیگر به شما بدهد.

اگر می‌خواهید تحت برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSW) در اکسپرس انتری شرکت کنید، باید حداقل نمره 6 در هر توانایی در آزمون زبان آیلتس کسب کنید. (یعنیCLB7) اما اگر بتوانید در آزمون زبان، در تمام توانایی‌ها CLB9  را کسب کنید، می‌توانید فقط برای زبان 260 امتیاز اکسپرس انتری بدست آورید.

شما می‌توانید هر چند بار که بخواهید در آزمون آیلتس شرکت کنید. حتی می‌توانید پس از ارسال مشخصات و مدارک خود، پروفایل اکسپرس انتری خود را با نتایج آزمون آیلتس جدید به‌روز کنید.

نکته مهم: هر چه زودتر در آزمون آیلتس شرکت نمایید. به این ترتیب، اگر امتیاز شما خیلی مطلوب نبود، قبل از ارسال مدارک فرصت خواهید داشت تا دوباره امتحان کنید. شما همیشه می‌توانید پروفایل خود را به‌روز کنید، اما اگر به بهانه افزایش امتیاز زبان معطل کنید و وارد استخر اکسپرس انتری نشوید، ممکن است قرعه‌کشی را از دست بدهید.

تجربه کاری

در سیستم اکسپرس انتری، تجربه کاری بخش بزرگی از امتیازات را شامل می‌شود. با این اوصاف، جمع‌آوری سال‌ها تجربه کاری بیشتر برای بهبود امتیازات اکسپرس انتری، چندان آسان نیست.

نکته مهم: اگر واجد شرایط اکسپرس انتری نیستید، یا اگر واجد شرایط هستید اما نمره رقابتی ندارید، ابتدا به‌عنوان دانشجو یا کارگر موقت به کانادا بیایید. تجربه کانادایی می‌تواند گزینه‌های بسیار بیشتری را برای مهاجرت به کانادا باز کند.

با این حال، بسیاری از کاندیداها از تجربه کاری که دارند تا حد امکان استفاده نمی‌کنند. اکسپرس انتری از ماتریس طبقه‌بندی ملی مشاغل (NOC) برای اختصاص امتیاز به همه مشاغل استفاده می‌کند. انتخاب کد NOC مناسب یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای افزایش امتیاز است.

شما باید با دقت کد NOC مرتبط با شغل خود را انتخاب کنید، چون هنگامی که درخواست اقامت دائم دریافت می‌کنید باید کد شغلی که در تجربه کاری خود ادعا کرده‌اید را ثابت کنید. بنابراین نباید تجربه خود را نادرست معرفی کنید. با این اوصاف، ارزش آن را دارد که مدتی را صرف پیدا کردن کدهای NOC کنید که دقیقاً با عنوان شغلی شما همخوانی داشته باشد و در عین حال بیشترین امتیاز اکسپرس انتری را به شما دهد.

امتیاز همسر

همسر شما می‌تواند با شرکت در آزمون زبان و نیز داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی امتیازات شما را افزایش دهد. توجه به این نکته ضروری است که ممکن است امتیازات همسر شما به‌عنوان متقاضی اصلی بیشتر از شما باشد. بنابراین با در نظر گرفتن کامل امتیازات خود و همسرتان جمع‌بندی و اقدام نمایید.

نکته مهم: اگر شما و همسرتان هر دو امتیازات بالایی دارید، می‌توانید هر کدام یک پروفایل جداگانه تهیه و به استخر اکسپرس انتری ارسال کنید و یکدیگر را به‌عنوان همراه اعلام کنید. به این ترتیب شانس موفقیت خود را دو برابر می‌کنید.

پیشنهاد کاری

دریافت پیشنهاد کار از یک کارفرمای کانادایی می‌تواند بین 50 تا 200 امتیاز به امتیازات شما اضافه نماید. بنابراین بسیار منطقی است که شانس خود را برای پیدا کردن پیشنهاد کار آزمایش کنید. برای ارتباط با کارفرمایان کانادایی در زمینه تخصصی خود، می‌توانید زمانی را در سایت بانک کار کانادا (Job Bank)، و همچنین سایر سایت‌های مخصوص کاریابی صرف نموده و درخواست خود را برای دریافت پیشنهاد کاری ارسال نمایید.

نامزدی استانی

اگر پیشنهاد کاری شما از یک شرکت با تعداد پرسنل بالاتر و گردش مالی مناسب باشد، شما نامزدی استانی دریافت خواهید کرد و 600 امتیاز به امتیازات شما اضافه خواهد شد. شرایط مربوط به شرکت‌های ارائه دهنده پیشنهاد کار برای هر استان متفاوت است و شما باید با در نظر گرفتن قوانین هر استان اقدام نمایید. بسیاری از استان‌ها دارای برنامه نامزدی همانند اکسپرس انتری هستند. به‌خاطر داشته باشید که درخواست برای نامزدی استانی معمولاً یک روند درخواست کاملاً جداگانه است.

تحصیل در کانادا

داشتن مدرک تحصیلی در کانادا می‌تواند امتیاز شما را افزایش دهد. برنامه آموزشی شما می‌تواند کوتاه‌مدت باشد مانند دوره آموزشی یک ساله. اگر در حال حاضر مدرک دانشگاهی سه ساله یا بیشتر، به ارزش 120 امتیاز دارید، گذراندن یک برنامه یک ساله در کانادا، می‌تواند 8 امتیاز به امتیازات شما اضافه نماید. داشتن مدرک تحصیلی در کانادا بسیار ارزشمند است و می‌تواند درهای زیادی را برای اقامت دائم در کانادا باز کند.

نمره آیلتس من چگونه بر نمره CRS من تأثیر می گذارد؟

  نمره زبان شما می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر نمره CRS شما داشته باشد. کسب نمره 9 در معیار زبان کانادایی (CLB)  در هر بخش از آزمون، می‌تواند امتیاز شما را در این آیتم دو برابر کند و تاثیر زیادی در امتیاز نهایی شما خواهد داشت.

متقاضیان سیستم اکسپرس انتری می‌توانند مهارت خود را در یکی از زبان‌های رسمی کانادا (فرانسوی یا انگلیسی) نشان دهند. اگر تسلط بیشتری به زبان فرانسه دارید، می‌توانید به‌جای آن در آزمون فرانسه شرکت کنید.

 آیا همسرم نیاز به شرکت در آزمون آیلتس دارد؟

آزمون آیلتس برای همسر شما ضروری نمی‌باشد، ولی باعث افزایش امتیازات شما و شانس بیشتر شما در استخر اکسپرس انتری خواهد شد. اگر همسر شما حداقل CLB4 را در هر بخش از آزمون زبان کسب کند، 5 امتیاز به امتیازات شما اضافه خواهد شد.

چرا امتیاز اکسپرس انتری من صفر است؟

اگر امتیاز اکسپرس انتری شما صفر درج شده است، به این معنی است که پروفایل شما شرایط لازم را ندارد. این موضوع ممکن است بلافاصله پس از ارسال پروفایل و یا چند ماه بعد از ارسال اتفاق بیوفتد. برخی از دلایل این موضوع عبارتند از:

 • منقضی شدن تاریخ مدرک زبان و یا گزارش تایید مدارک تحصیلی.
 • ایرادات مربوط به نامه تمکن بانکی از نظر مبلغ، تاریخ و یا گردش.
 • از دست دادن امتیاز شرایط سنی متقاضی برای برنامه نیروی کاری ماهر فدرال.
 • نداشتن شرایط تجربه کاری لازم (داشتن کمتر از یک سال سابقه کار در 10 سال گذشته).
 • داشتن کمتر از یک سال سابقه کار در کد NOC اولیه.

چه امتیازی برای اکسپرس انتری یک امتیاز CRS خوب می‌باشد؟

  کمترین امتیاز CRS انتخاب شده در سال 2019، 438 بود. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که داشتن این امتیاز منجر به دعوت‌نامه شود. دریافت دعوت‌نامه برای اقامت دائم بستگی به عوامل مختلفی دارد و همچنین اینکه آیا دعوت‌نامه از دولت فدرال یا استانی دریافت می‌کنید.

  نمره CRS در رنج 400 الی 500 ، یک نمره متوسط به بالا و معمولاً یک امتیاز خوب در نظر گرفته می‌شود که ممکن است به شانس شما برای انتخاب شدن توسط یک استان کمک کند. در طول همه‌گیری کووید-19، استان‌ها به دعوت مستقیم از کاندیداها از استخر اکسپرس انتری ادامه داده‌اند، و گاهی اوقات فقط عوامل دیگری مانند تجربه کاری را مدنظر قرار داده‌اند.

  از آنجایی که نمی‌توان قبل از هر قرعه‌کشی اکسپرس انتری حداقل امتیاز را پیش‌بینی کرد، مهم است که اقدامات لازم را برای به حداکثر رساندن امتیازات خود انجام دهید.

5/5 - (22 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *