نیروی کار فنی فدرال (FST)


برنامه نیروی ماهر فنی و حرفه‌ای فدرال (FST) یکی از سه برنامه مهاجرت فدرال است که توسط سیستم اکسپرس انتری مدیریت می‌شود. مانند تمام برنامه‌های اکسپرس انتری، FST هم از سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) برای رتبه‌بندی داوطلبان استفاده می‌کند و فقط نامزدهای دارای بالاترین امتیاز برای اقامت دائم کانادا دعوت می‌شوند.

هر سال، بیش از نیمی از مهاجران به کانادا، نیروهای کاری ماهری هستند که از طریق برنامه‌های اقتصادی، از جمله برنامه نیروی ماهر فنی و حرفه‌ای فدرال (FST)، اقامت دائم کانادا را دریافت می‌کنند. برای بازرگانان واجد شرایط، برنامه FST می‌تواند یک گزینه‌ی سریع برای اخذ اقامت دائم کانادا باشد.

الزامات برنامه  FST

برای شرکت در برنامه FST، شما باید حداقل دو سال سابقه کار تمام‌وقت (یا معادل آن در نیمه‌وقت) در یک حرفه‌ی فنی و مهارتی داشته باشید. این سابقه کاری باید در طی 5 سال گذشته و پس از دریافت گواهی‌نامه فنی و حرفه‌ای برای انجام کار در کشور محل اقامت خود به‌دست آمده باشد.

کد طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)، مشاغل فنی و حرفه‌ای را به‌عنوان گروه‌های شغلی زیر تعریف کرده است:

پس از بررسی سابقه کاری، سایر شرایط لازم برای ارسال درخواست تحت برنامه FST عبارتند از:

ارتباط استخدامی با کانادا

داشتن یک پیشنهاد معتبر برای استخدام تمام‌وقت برای حداقل 12 ماه یا داشتن گواهی صلاحیت در زمینه حرفه‌ای خود که توسط استان یا دولت کانادا صادر شده باشد.

زبان

داشتن حداقل نمره CLB 4 در آزمون‌های تایید شده زبان انگلیسی یا فرانسوی.

اقامت در کانادا

شما می‌توانید در هر استانی غیر از کبک اقامت داشته باشید.

در صورتی که نامزدی این شرایط را داشته باشد، می‌تواند پروفایل خود را به سیستم اکسپرس انتری برای برنامه نیروی ماهر فنی و حرفه‌ای فدرال ارسال نماید. با این حال، نامزدها باید توجه داشته باشند که باید شرایط اولیه پذیرش کانادا را داشته باشند. برخی از جرایم جنایی و شرایط پزشکی ممکن است ورود فرد را به کانادا غیرقابل قبول کند.

روش درخواست FST

اگر شخصی دارای شرایط لازم باشد، می‌تواند پروفایل خود در اکسپرس انتری را به اداره مهاجرت ارسال کند. ارسال مشخصات اکسپرس انتری تضمینی برای دریافت اقامت دائم کانادا برای داوطلب نیست. تنها پس از ارسال پروفایل خود در سیستم اکسپرس انتری، امتیاز CRS شما محاسبه و درج خواهد شد. بعد از آن در قرعه‌کشی‌های اکسپرس انتری شرکت خواهید کرد.

مدارک مورد نیاز جهت پیوست پروفایل در سیستم اکسپرس انتری تحت برنامه FST عبارتند از:

نتایج آزمون زبان

همه داوطلبان تحت برنامه‌های اکسپرس انتری باید مدارک آزمون زبان که در دو سال گذشته برگزار شده باشد را ارسال نمایند.

مدارک شناسایی

داوطلبان ملزم به ارائه اطلاعات شناسایی خود از مدارک رسمی خواهند بود. یکی از مدارک شناسایی رسمی، گذرنامه می باشد که متقاضیان و همه‌ی اعضای خانواده همراه باید ارائه دهند.

ارزیابی مدارک تحصیلی (ECA)

اگرچه داشتن مدرک آموزشی برای برنامه FST ضروری نیست، ولی متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی هستند امتیاز بیشتری دریافت می کنند. بنابراین باید مدارک آموزشی خود را برای تایید و دریافت  ECA به موسسات دارای مجوز در کانادا ارسال نمایند، در غیر این صورت امتیاز مدارک تحصیلی را دریافت نخواهند کرد.

پنج سازمان در کانادا مجاز به صدور گزارش ECA بر اساس استانداردهای کانادا هستند. لازم به ذکر است، نیازی به گرفتن تاییدیه برای مدارک تحصیلی که از مؤسسات آموزشی کانادایی به دست آمده است، نیست.

نکته مهم:

از زمانی که سیستم اکسپرس انتری در سال 2015 راه‌اندازی شد، پایین‌ترین امتیاز برای نامزد FST برای دریافت ITA، 199 بود. اگر امتیاز CRS شما کمتر از این امتیاز است، باید به‌طور فعال به دنبال بهبود امتیازات خود باشید.

4.9/5 - (8 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *