اقامت و مهاجرت به کانادا


کانادا یکی از زیباترین و توسعه یافته‌ترین کشورهاست و همین موضوع، افراد زیادی را برای اقامت و مهاجرت به کانادا ترغیب کرده است. این کشور که واقع در آمریکاست، برنامه‌های زیادی برای جذب سرمایه  و استعدادها از سرتاسر جهان دارد و طی همین سیاست‌ها، توانسته حتی از آمریکا و کشورهای اروپایی هم از نظر محبوبیت بین مهاجران، پیشی بگیرد. یک مزیت مهم که اشخاص زیادی را به برنامه ریزی برای اقامت و مهاجرت به کانادا تشویق کرده، روش‌های متنوعیست که برای اقدام وجود دارد؛ با هر سرمایه، ایده و استعدادی که داشته باشید میتوانید راهی برای اقامت در کانادا پیدا کنید.

چرا کانادا بهترین کشور برای مهاجرت است؟!

اگر بگوییم کانادا بهترین و مهاجرپذیرترین کشور در جهان است، مبالغه‌ای در کار نیست! وقتی می‌گوییم مهاجرپذیر یعنی دولت کانادا از طریق جذب مهاجر باعث پیشرفت و توسعه‌ی بیشتر کشور خود می‌شود و از طرفی امکانات و فراوانی را در اختیار مهاجرانش قرار می‌دهد تا اقامت در کانادا را تبدیل به هدف و رویای اشخاصی کند که به هر دلیلی به فکر ترک کشور خود هستند.

مزایا و معایب مهاجرت به کانادا

پیش از این، در یک مقاله به طور کامل به بررسی مزایا و معایب مهاجرت به کانادا پرداختیم که می‌توانید برای کسب اطلاعات دقیق به آن مراجعه کنید. اگر بخواهیم به طور کلی نتیجه‌گیری از این مقاله داشته باشیم باید گفت اگر تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های این کشور داشته باشید، زندگی آرام و مرفه در این کشور برایتان تضمین شده است و مزایای اقامت در کانادا آنقدر متعدد و حائز اهمیت است که می‌توان از معایب آن چشم‌پوشی کرد.

روش‌ های مهاجرت به کانادا

کانادا سالهاست قصد دارد بخش عظیمی از کمبود جمعیت خود را از طریق جذب مهاجر جبران کند؛ طبق این برنامه تا چندین سال سیاست های جذب مهاجر اجرا خواهند شد. نکته ی مثبتی که در این برنامه ها وجود دارد این است که شما از هر قشر و گروهی که باشید رهی برای ورود به کانادا خواهید یافت؛ البته اگر شرایط و شایستگی‌های لازم را داشته باشید. لیست زیر شامل رو‌ش‌های مهاجرت به کاناداست که با کلیک روی هر کدام، میتوانید توضیحات مربوطه را مطالعه کنید.

مهاجرت کاری به کانادا

مهاجرت کاری به کانادا یک روش مناسب برای مهاجرت است چرا که کانادا به فکر جذب نیروی کار خبره و باتجربه‌ی خارجی از طریق روش‌های مختلف و همچنین جذب کارآفرین برای ایجاد اشتغال برای شهروندان کانادایی است. در سه سال آینده کانادا به دنبال جذب بیش از یک میلیون مهاجر است که بالغ بر ۶۰۰هزار نفر از آن‌ها، از طریق مهاجرت کاری اقدام خواهند کرد؛ با توجه به این توضیحات تعحب برانگیز نیست اگر بدانید ۶ روش‌ مهاجرت کاری به کانادا وجود دارد؛

 • فدرال
 • جاب آفر
 • مهاجرت استانی
 • ویزای کار بعد از اتمام تحصیل
 • کارآفرینی و استارتاپ
 • انتقال درون شرکتی

برخی از شرایط مهم و مشترک اخذ ویزای کار کانادا در جدول زیر آورده شده است؛

 
عنوان محدودیت
سن 50- سال
سابقه کاری 1+ سال
مدرک تحصیلی حداقل دیپلم
سطح زبان آیلتس 5+
امتیاز (از 100) 67

همانطور که گفته شد، کانادا در حال حاضر بازار کار خوبی دارد، اما طی یک آمار، موارد زیر بیشترین موقعیت‌های شغلی باز و بالاترین حقوق را دارند؛

 • مشاغل پزشکی و داروسازی
 • مشاغل مدیریتی و MBA
 • مشاغل حوزه فناوری
 • علوم مهندسی
 • مشاغل فنی
 • مالی و اداری
 • وکالت و حقوق
 • بازاریابی و ارتباط با مشتری

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا از روش‌هایی است که به ویژه بین دانشجویان ایرانی، بسیار محبوب است. رنک علمی بالای دانشگاه‌های کانادا باعث شده تا هر دانشجویی در دنیا، آرزوی تحصیل در کانادا را داشته باشد.

مهاجرت تحصیلی به کانادا، به تنهایی نمی‌تواند تضمینی بر اخذ اقامت دائم باشد اما قطعا مقدمه‌ی خوبی برای رسیدن به آن است. مهاجرت تحصیلی اصولا در مقاطع ارشد و دکترا انجام می‌شود و در هر مقطع نیاز به معدل بالای ۱۴ مقطع قبلی و آیلتس حداقل ۶ دارید. هزینه تحصیل نیز بسته به مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است. اگر می‌خواهید دقیق‌تر و جزئی‌تر درباره‌ی این روش مهاجرت بخوانید، شما را به مطالعه‌ی صفحه‌ی مهاجرت تحصیلی به کانادا دعوت می‌کنیم.

روش‌های اقامت و مهاجرت به کانادا

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری کانادا به افرادی اعطا می‌شود که از طرق مختلف حد مشخصی از سرمایه را به اقتصاد این کشور تزریق کنند. رایج ترین روش‌های سرمایه‌گذاری عبارتند از استارتاپ، کارآفرینی و سرمایه گذاری استانی.

دو مورد اول به مدرک لیسانس، امتیاز کافی و حداکثر ۵۵ سال سن نیاز دارد اما سرمایه گذاری استانی هیچ یک از این شرایط را ندارد. در جدول زیر حداقل سرمایه مورد نیاز هر روش را بررسی می‌کنیم؛

 
عنوان حداقل سرمایه
استارتاپ 30 هزاردلار
کارآفرینی 100 هزار دلار
استان کبک 2.1 میلیون دلار
بریتیش کلمبیا 200 هزار دلار
نواسکوشیا 150 هزار دلار

همانطور که مشاهده کردید، ارزان ترین روش سرمایه گذاری در کانادا، تاسیس استارتاپ است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره میتوانید روی لینک کلیک کرده و مقاله‌ی ویزای استارتاپ کانادا را مطالعه کنید.

اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری از بهترین روش‌های مهاحرت به کانادا می‌باشد که همانطور که از نامش پیداست، سریعترین راه است و کاندیدهایی که از این طریق اقدام می‌کنند در کمتر از ۶ ماه موفق به کسب اقامت کانادا خواهند شد. سه جریان مختلف در برنامه اکسپرس اینتری تعریف شده که کانادا قصد دارد از طریق آن‌ها ۲۴۰/۰۰۰ مهاجر جذب کند. این سه جریان عبارتند از:

-کارگر ماهر فدرال (FSW)

-کلاس تجربه کانادایی (CEC)

-مشاغل ماهر کانادا (FST)

اگر واجد شرایط یکی از این سه جریان باشید، می‌توانید برای ساخت یک پروفایل آنلاین اقدام کنید که توسط دولت کانادا بررسی می‌شود و اگر امتیاز لازم را کسب کنید، دعوت‌نامه‌ای برایتان ارسال می‌شود. هزینه مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری برای یک فرد ۲۳۰۰$ و برای یک زوج ۴۵۰۰$ کانادا است. به علاوه وجوه تسویه حساب و تمکن مالی که بستگی به جمعیت خانواده دارد.

مهاجرت از طریق پناهندگی

پناهنده به شخصی گفته می‌شود که به علت خطرات جانی‌ای که کشور A برایش ایجاد میکند، تصمیم به ترک آن گرفته و دیگر امکان بازگشت به آن را ندارد. در این صورت کشور B به کمک اسپانسرها به او اجازه اقامت می‌دهد. پناهندگی شامل دلایل مختلفی از جمله مذهبی، سیاسی، جنسی، نژادی و اجتماعی است. هزینه پناهندگی به کانادا، بسیار ناچیز است و شما تا یک سال از همه نظر تحت حمایت مالی خواهید بود‌ و حتی اگر پس از گذشت یک سال هم، مجددا نیازمند شناسایی شوید، از شما حمایت بیشتری خواهد شد.

مهاجرت از طریق ازدواج

برای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج، باید با یک تبعه‌ی کانادا ازدواج کرده و یا ثابت کنید که او شریک زندگی شماست. فرد تبعه باید تعهد دهد که تا سه سال اسپانسر و حامی همسرش باشد. البته در صورتی که خود شخص حمایت شونده، تمکن مالی کافی را نداشنه باشد. شاید این روش بهترین روش مهاجرت نباشد اما نسبت به مهاجرت کاری و… سریعتر است.

لازم به ذکر است جهت اقدام به این روش مهاجرت، هر دو طرف باید بالای ۱۸ سال باشند و بتوانند اصالت رابطه خود را اثبات کنند. اگر ازدواج به جدایی ختم شود، اسپانسر تا سه سال نمی‌تواند اسپانسر شخص دیگری شود.

مهاجرت خانوادگی به کانادا

از آنجایی که فرهنگ کانادا به انسجام خانواده اهمیت زیادی میدهد، در اکثر روش‌های مهاجرت آن قادر خواهید بود که همسر قانونی و فرزندان وابسته (زیر ۲۲ سال مجرد) را همراه خود ببرید البته به شرطی که بتوانید تمکن مالی برای حمایت از آن‌ها را اثبات کنید. لازم به ذکر است فرزندان همسرتان هم، فرزند وابسته به شما محسوب می‌شوند.

نکته: حتی اگر بعد از مهاجرت طلاق بگیرید، تعهد مالی شما به همسرتان از بین نخواهد رفت.

مهاجرت از طریق برنامه‌های استانی

طی سال‌های اخیر، استان‌های مختلف کانادا، برنامه‌ای به نام برنامه نامزد استانی که به PNP معروف است را مطرح کرده و نیروهای کار خارجی جهت تکمیل بازار کار خود جذب می‌کنند. طی یک آمار از سایت Canadim در سال آینده بیش از ۸۳/۵۰۰ مهاجر از سر تا سر دنیا از این طریق به کانادا مهاجرت می‌کنند. برخی استان‌ها برای جذب نیروی خارجی حتما ارتباط نامزد با استان را مورد بررسی قرار می‌دهند امّا برخی دیگر صرفاً به تبحّر شخص برای تامین نیاز بازار آن استان توجه می‌کنند. بعد از اینکه توسط استان پذیرفته شدید، باید جهت اقامت دائم کانادا به دولت فدرال درخواست دهید. هزینه‌های مهاجرت به این روش تفاوت چندانی با اکسپرس اینتری ندارد و فقط چند قبض مازاد بر آن خواهید داشت.

ویزای توریستی کانادا

کانادا سه نوع ویزای توریستی دارد؛ سینگل، مولتی و سوپر. که در مقاله‌ی ویزای توریستی کانادا مفصلاً درباره‌ی هر یک از آن‌ها توضیح داده‌ایم.البته ویزای توریستی به هر کسی داده نمی‌شود و برای دریافت آن باید؛

-از لحاظ جسمی و روحی سالم باشید.

-سابقه کیفری نداشته باشید.

-پاسپورت معتبر و مدت‌دار داشته باشید.

-به افسر ثابت کنید که در زمان مقرر کانادا را ترک خواهید کرد.

برای آشنایی بیشتر با سایر شرایط و انواع ویزای توریستی کانادا، روی لینک کلیک کنید.

از آن‌جایی که شما تعهد داده‌اید که به کشور خود باز خواهید گشت، اقدام برای تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری و..‌. جهت اقامت و مهاجرت به کانادا، اعتبار شما را خدشه دار میکند امّا با احتمال خیلی کمی ممکن است با درخواست شما موافقت شود.

شرایط مهاجرت به کانادا

با توجه به روش‌های گوناگون مهاجرت به کانادا که توضیح داده شد، شرایط هر روشی ممکن است با روش دیگر متفاوت باشد؛ چرا که هر راهی قوانین خود را دارد و در واقع طبق همین شرایط ویژه هر روش، روش مناسب برای هر شخص به او پیشنهاد می‌شود. شرایطی که برای مهاجرت به کانادا باید مورد بررسی قرار بگیرند، در ادامه آورده شده است:

شرایط سنی

سن، یکی از المان‌هایی است که در هر روش با روش دیگر متفاوت است و حتی در روش مهاجرت تحصیلی، مهاجرت برای هر مقطع، محدودیت سنی خاص خود را دارد. اما در حالت کلی در اکثر روش‌ها، سن یک محدودیت شناسایی نمی‌شود و سن مناسب تنها یک پوئن مثبت محسوب می‌شود.

شرایط اقامت و مهاجرت به کانادا

مدرک زبان

قبل از مهاجرت به هر کشوری، بهتر است با زبان رسمی آن کشور آشنا شویم تا در برقراری ارتباط و روزمرگی‌ها به چالش برنخوریم! تسلط به زبان انگلیسی و گاهاً فرانسوی در جریان مهاجرت به کانادا ضروری است امّا در اکثر روش‌ها بدون مدرک رسمی زبان و آیلتس هم می‌توان برای مهاجرت اقدام کرد.

مدرک دانشگاهی و دانشگاه‌های مورد تایید

در اکثر روش‌های سرمایه گذاری و..‌‌. نداشتن مدرک دانشگاهی تاثیر چندانی ندارد‌. امّا برای مهاجرت تحصیلی به کانادا باید در هر مقطع، مدرک مقطع پیشین را با معدل حداقل ۱۴ داشته باشید. در ضمن سطح علمی و رزومه‌ی شما، از دانشگاه مبدا شما اهمیت بیشتری دارد.

 

بیشتر بخوانید: شرایط دریافت ویزای استارت آپ کانادا

وضعیت تاهل

وضعیت تاهل متقاضی، اهمیت چندانی در روند مهاجرت ندارد و حتی در برخی روش‌ها می‌توانید ویزای همراه داشته باشید و در صورت وجود تمکن مالی، به همراه خانواده مهاجرت کنید.

وضعیت سربازی

همانطور که میدانید، اگر مشمول سربازی باشید، حق خروج از کشور را ندارید اما می‌توانید با خریدن سربازی یا گرو گذاشتن وثیقه، موفق به اخذ پاسپورت شوید.

هزینه مهاجرت به کانادا

هزینه‌های مهاجرت به کانادا، با در نظر گرفتن فاکتورهای زیادی، متغیر است. در صفحه‌ی تحصیل در کانادا، به صورت مفصل از هزینه‌های مربوط به اپلای تحصیلی و زندگی دانشجویی صحبت کردیم. برای کسب اطلاعات درباره‌ی ویزای استارتاپ کانادا هم می‌توانید به صفحه‌ی لینک شده، مراجعه کنید؛ میزان سرمایه‌ی مورد نیاز برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، پیش از این در جدولی به صورت کلی آورده شد. در این قسمت قصد داریم هزینه‌های اکسپرس اینتری که ارزان‌ترین روش مهاجرت به کانادا محسوب می‌شود را مطرح کنیم. اطلاعات جدول زیر برگرفته از صفحه‌ی اکسپرس اینتری می‌باشد.

 
عنوان حداقل سرمایه
آزمون زبان 300 دلار
ارزیابی و تایید مدارک آموزشی 200 دلار
بیومتریک 85 دلار
هزینه معاینه پزشکی بزرگسالان: 450 دلار

کودکان: 250 دلار

گواهی عدم سوء‌پیشینه 100 دلار
هزینه‌های دولتی بزرگسالان: 1325 دلار

کودکان: 225 دلار

 

هزینه زندگی در کانادا

وقتی مهاجرت انجام می‌شود و موفق به کسب اقامت کانادا می‌شوید، با هزینه‌های روزمره‌ی زندگی رو به رو می‌شوید که ممکن است در ابتدا برایتان سرسام‌آور باشد؛ امّا فراموش نکنید که اولا به هر میزان هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید، خدمات و محصولات با کیفیت مدنظرتان را دریافت خواهید کرد و ثانیاً درآمد شما هم کفایت این هزینه‌ها را خواهد کرد. برای تخمین هزینه‌های زندگی در کانادا، می‌توانید جدول زیر را چک کنید.

 
عنوان هزینه حدودی
حداقل اجاره ماهیانه آپارتمان دو خواب 915$
خوراک روزمره هر نفر 280$
حمل و نقل هر شخص 88$
بیمه درمان هر نفر 40$
تحصیل فرزندان بستگی به مقطع و استان دارد.
تفریحات هر نفر 100$

امتیاز مهاجرت به کانادا

همانطور که گفته شد اکسپرس اینتری به علت سرعت بالای نتیجه دهی و هزینه‌ی نسبتا پایین آن در مقایسه با سایر روش‌های مهاجرت، با اقبال زیادی رو به رو شده است. یکی از جریان‌های این روش FSW است که اگر بخواهید از طریق آن اقدام کنید، باید دو مرحله را طی کرده و در هر مرحله امتیاز کافی را کسب کنید.

مرحله اول:

در این مرحله طبق جدول زیر به شما امتیازاتی تعلق میگیرد که حداقل امتیاز برای ورود به مرحله‌ی بعد ۶۷ امتیاز است.

 
عنوان امتیاز
میزان تحصیلات 25
تبحر در انگلیسی و فرانسوی 28
تجربه کاری 15
سن 12
پیشنهاد کاری 10
انطباق پذیری 10
مجموع 100

مرحله دوم:

بعد از گذشتن از مرحله‌ی اول وارد مرحله دوم یا اصطلاحاً Pool خواهید شد. مجموع امتیازات این مرحله ۱۲۰۰ امتیاز است که نیمی از آن مربوط به اطلاعات شخصی و نیم دیگر آن مربوط به پیشنهاد کاری‌ای است که در کانادا دارید. که جدول امتیازات مربوط به آن، به شکل زیر است:

 
عنوان امتیاز با همسر امتیاز بدون همسر
سن 100 110
تحصیلات 140 150
زبان 150 160
تجربه کاری کانادایی 70 80

توجه داشته باشید که پروفایل شما تا یک سال در استخر می‌ماند و در طول آن، ۲۵ بار چک و رتبه دهی می‌شود. اگر تا یک سال پذیرفته نشدید، از استخر خارج شده و باید از مرحله ۱، شروع به پیشبرد کارها کنید.

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت به کانادا

قبل از شروع مسیر مهاجرت، بهتر است بدانید که به چه مدارکی نیاز دارید تا از همان ابتدا، شروع به تهیه و جمع‌آوری آن‌ها کنید. موارد زیر از جمله مدارکی هستند که قطعاً به آن‌ها نیاز خواهید داشت، البته در هر روش مهاجرتی ممکن است به طور خاص، مدارک دیگری نیز مورد نیاز باشد.

 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماه
 • نامه تمکن مالی
 • فرم‌های مربوطه
 • تاییدیه Positive labour Market Opinion
 • ترجمه مدارک اصلی
 • دعوتنامه‌ی کاری یا پذیرش دانشگاه
 • مدرک زبان انگلیسی و گاهاً فرانسوی
 • چند قطعه عکس

پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادا، یکی از معتبرترین پاسپورت‌های جهان است که در چند سال اخیر رتبه‌ی آن همواره تک رقمی بوده است. در سال ۲۰۲۲ رتبه‌ی آن از طرف سایت Passportindex، پنجم جهان اعلام شده و این به آن معناست که افرادی که دارای پاسپورت کانادا باشند می‌توانند بدون ویزا به ۱۶۰ کشور جهان و از کشورهای باقی مانده به ۴۵ کشور هم با ویزا فرودگاهی بدون محدودیت بروند.

امتیاز مهاجرت به کانادا

فرم ارزیابی مهاجرت

اقامت و مهاجرت به کانادا، رویایی است که بسیاری از ما در سر داریم. امّا این هدف در کنار مزایایی که دارد، شرایط خاصی هم دارد. اگر میخواهید شانس خود برای اقامت و مهاجرت به کانادا را امکان‌سنجی کنید، فرم زیر را پر کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *