نحوه درخواست مجوز تحصیلی


کانادا یک مقصد برتر برای دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان است. اگر علاقه‌مند به تحصیل در کانادا هستید، ابتدا باید مجوز تحصیلی کانادا را دریافت کنید.

برای دریافت مجوز تحصیلی کانادا، دستورالعمل‌های گام به گام ما را دنبال کنید.

 

 

ارسال درخواست برای مجوز تحصیلی

مجوز تحصیلی یک مجوز قانونی برای تحصیل در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) در کانادا می‌باشد. هنگام درخواست برای مجوز تحصیلی، متقاضی باید مطمئن باشد که شرایط لازم را برای دریافت مجوز تحصیلی دارد. همچنین، شرایط خاصی وجود دارد که باید در تمام مدت حضور دانشجو در کانادا رعایت شود.

مراحل زیادی برای درخواست مجوز تحصیلی وجود دارد و زمان‌های پردازش از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت است، بنابراین بهتر است از قبل برنامه‌ریزی کنید تا مطمئن شوید مجوز شما قبل از شروع دوره تحصیلی‌تان بررسی می‌شود. اکثر برنامه‌های تحصیلی پس از دبیرستان در کانادا در سپتامبر، ژانویه یا می شروع می‌شوند، اگرچه برنامه‌هایی وجود دارند که خارج از این تاریخ‌ها پذیرش دارند.

از آنجایی‌که دانشجویان بین‌المللی نمی‌توانند بدون نامه‌ی پذیرش برای مجوز تحصیلی اقدام کنند، باید تاریخ شروع و روند درخواست برای موسسات آموزشی و رشته‌های مورد علاقه‌ی خود را از قبل بررسی و مطمئن شوند زمان کافی برای دریافت نامه‌ی پذیرش و تکمیل مراحل اخذ مجوز تحصیلی دارند.

ذکر این نکته ضروریست، پروسه‌ی بررسی شرایط متقاضیان بین‌المللی برای اغلب موسسات آموزشی در کانادا نسبت به دانشجویانی که از داخل کانادا درخواست می‌کنند، کمی طولانی‌تر است. بنابراین با در نظر گرفتن این مدت زمان اضافی، مطمئن شوید که از مهلت مناسب برای ثبت‌نام در برنامه‌ی تحصیلی برخوردار هستید.

 

الزامات مجوز تحصیلی

هنگام درخواست برای مجوز تحصیلی در کانادا، دو دسته از شرایط وجود دارد که باید در نظر بگیرید: شرایط اولیه‌ی داشتن صلاحیت، و شرایط لازم در حین تحصیل در کانادا.

 

شرایط اولیه‌ی داشتن صلاحیت

برای اینکه واجد شرایط درخواست مجوز تحصیلی باشید باید اول از همه این معیارها را داشته باشید:

 

  • نامه‌ی پذیرش: قبل از ارسال درخواست مجوز تحصیلی در کانادا باید نامه‌ی پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) داشته باشید.
  • اثبات تمکن مالی: شما باید مدارکی ارائه دهید که ثابت کند بودجه‌ی کافی برای پوشش هزینه‌ی شهریه‌ی سال اول تحصیلی و همچنین هزینه‌ی زندگی (مسکن، غذا و غیره) دارید. این بودجه باید برای خود و اعضای خانواده‌تان و حداقل برای سال اول تحصیل‌تان کافی باشد. لطفاً توجه داشته باشید که این وجوه می‌تواند به نام شما یا نام یکی از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک‌تان باشد.
  • اسناد حمایتی: تمام اسناد حمایتی مورد نیاز باید همراه با تمام درخواست‌های مجوز تحصیلی ارسال شوند. این اسناد از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. به منظور دانستن لیست اسناد مورد نیاز برای یک کشور خاص، می‌توانید به وب‌سایت اداره‌ی مهاجرت کانادا (IRCC) مراجعه کنید، یا می‌توانید با مجموعه‌ی مهاجرتی گلچین تماس گرفته و از کارشناسان خبره‌ی ما مشاوره دریافت نمایید.

هنگامی که برای مجوز تحصیلی درخواست خود را ارسال می‌کنید، افسر ویزا مدارک شما را بررسی می‌کند تا مطمئن شود شرایط لازم را دارید. اگر افسر ویزا از مدارک ارسالی راضی نباشد، درخواست شما را رد می‌کند.

 

شرایط لازم در حین تحصیل در کانادا

اگر مجوز تحصیلی شما تایید شده و به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی وارد کانادا شوید، برای حفظ اعتبار مجوز تحصیلی خود باید شرایط زیر را در حین تحصیل مدنظر قرار دهید:

  • همیشه در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) ثبت‌‌نام کنید.
  • نسبت به تکمیل و پیشرفت در دوره‌ی آموزشی خود سعی و تلاش کنید.
  • به شرایط مندرج در مجوز تحصیلی خود احترام بگذارید.
  • درصورتی‌که دیگر شرایط لازم را نداشتید، ادامه تحصیل را متوقف کنید.
  • زمانی که مجوز تحصیلی شما به پایان رسید، کانادا را ترک کنید.

فرآیند انجام کار

برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا، چهار مرحله وجود دارد:

1- آیا واجد شرایط هستید؟

مطمئن شوید که شرایط اولیه برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا را دارید. شما نیاز به نامه‌ی پذیرش از DLI، نامه‌ی تمکن مالی، و همچنین طیف وسیعی از مدارک دارید که بسته به کشور شهروندی و محل اقامت شما متفاوت است.

2- درخواست خود را آماده کنید.

اگر تمام شرایط لازم را دارید، می‌توانید درخواست مجوز تحصیلی خود را آماده کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام اسناد مورد نیاز برای کشور خود را جمع‌آوری کرده‌اید. افسران مهاجرتی، درصورتی‌که احساس کنند متقاضی تمام شرایط لازم را ندارد، از صدور مجوز تحصیلی خودداری خواهند کرد. بنابراین بسیار اهمیت دارد که یک وکیل مهاجرتی باتجربه و مسلط به امور تحصیلی، شرایط و مدارک اولیه شما را قبل از ارسال بررسی کند.

3- درخواست مجوز تحصیلی خود را ارسال کنید.

هنگام ارسال درخواست خود دو گزینه دارید:

ارسال آنلاین: ابتدا لازم است یک حساب کاربری در وب‌سایت اداره‌ی مهاجرت کانادا(IRCC)  ایجاد کنید. پس از آن شما می‌توانید مدارک اسکن شده‌ی خود را همراه با درخواست مجوز تحصیلی ثبت نمایید.

ارسال پستی: مدارک مورد نیاز و درخواست خود را پرینت گرفته و آن را از طریق پست، برای اداره‌ی مهاجرت کانادا ارسال کنید.

4- اخذ ویزای کانادا پس از تایید مجوز تحصیلی.

لطفاً توجه داشته باشید که مجوز تحصیل در کانادا را تا زمانی‌که به مرز ورودی کانادا (فرودگاه) نرسیده‌اید دریافت نمی‌کنید. هنگامی‌که مدارک ارسالی شما توسط اداره‌ی مهاجرت کانادا تایید می‌شود، دولت برای شما یک معرفی‌نامه برای ورود به کانادا صادر می‌کند. برای اخذ ویزای ورود به کانادا می‌توانید این معرفی‌نامه را به‌همراه پاسپورت معتبر و سایر مدارک مورد نیاز به آژانس‌های مسافرتی در ایران تحویل دهید. آنها پاسپورت و مدارک شما را برای دریافت ویزای کانادا به سفارت کانادا در کشورهای مجاور (بیشتر موارد ترکیه) ارسال می‌نمایند.

5- سفر به کانادا و دریافت مجوز تحصیلی.

پس از دریافت ویزای کانادا می‌توانید برای سفر برنامه‌ریزی کنید. هنگام ورود به فرودگاه کانادا، با در دست داشتن معرفی‌نامه تایید مجوز تحصیلی باید به مسئول اداره‌ی مهاجرت، مستقر در فرودگاه مراجعه و مجوز تحصیلی خود را دریافت کنید.

نکته: اگر در حال حاضر به‌طور قانونی در کانادا هستید، می‌توانید از داخل کشور درخواست دهید. اگر مجوز تحصیلی شما تایید شود برای شما پست خواهد شد.

آیا می‌دانستید؟

سندی که به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد در کانادا تحصیل کنند، مجوز تحصیل نامیده می‌شود نه ویزای تحصیلی. اصطلاح “ویزا” به سندی اشاره دارد که به شما اجازه‌ی ورود به کانادا را می‌دهد، در حالی‌که “مجوز” به شما اجازه می‌دهد در فعالیت‌های خاصی در هنگام اقامت در کانادا شرکت کنید، مانند کار یا تحصیل.

 

 

در چه مواردی نیاز به اخذ مجوز تحصیلی نیست؟

در برخی از موارد شما برای تحصیل در کانادا نیاز به اخذ مجوز تحصیلی نخواهید داشت. رایج‌ترین مواردی که نیاز به اخذ مجوز تحصیل ندارند، عبارتند از:

مطالعات کوتاهمدت

اگر شخصی برای تکمیل برنامه‌ی تحصیلی و یا شرکت در یک دوره آموزشی با مدت زمان کمتر از شش ماه ثبت‌نام کرده باشد، نیازی به اخذ مجوز تحصیلی ندارد. مانند دوره‌های فرصت مطالعاتی برای دانشجویان ارشد و یا دکتری. چنانچه پس از حضور در کانادا دانشجو متوجه شود که دوره‌ی آموزشی بیش از شش ماه طول می‌کشد، باید قبل از اتمام مهلت شش ماهه، مجوز تحصیلی بگیرد.

کودکان خردسال در کانادا

کودکان خردسال، آنهایی که زیر 18 یا 19 سال سن دارند (سن برای کودکان خردسال بسته به استان‌های مختلف متفاوت است)، در صورت داشتن یکی از شرایط زیر، برای حضور در مهدکودک، پیش دبستانی، دبستان یا دبیرستان نیازی به مجوز تحصیلی نخواهند داشت:

  • کودکان یا والدین‌شان پناهنده و یا مدعی پناهندگی باشند.
  • والدین آنها در کانادا دارای مجوز تحصیلی و یا مجوز کاری باشند.

 

چگونه مجموعه‌ی مهاجرتی گلچین می‌تواند به شما کمک کند؟

ادامه تحصیل به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا می‌تواند گیج‌کننده و پر استرس باشد. موسسات آموزشی و رشته‌های تحصیلی زیادی برای انتخاب وجود دارند و درخواست‌های مجوز تحصیلی به‌دلیل عدم رعایت الزامات دولتی به‌طور مرتب رد می‌شوند.

خوشبختانه تیم مجموعه‌ی مهاجرتی گلچین، با سال‌ها سابقه در زمینه‌ی ویزای تحصیلی، آماده است تا به شما کمک کند و در تمام مراحل همراه شما باشد. ما به شما دانشگاه‌ها و کالج‌های مناسب را معرفی کرده، و از رشته‌ی تحصیلی متناسب با علاقه و نیازتان پذیرش می‌گیریم. شما می‌توانید با خیال راحت دریافت نامه‌ی پذیرش، ارسال مدارک و درخواست مجوز تحصیلی خود را به ما بسپارید.

4.8/5 - (27 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *