مزایا و معایب مهاجرت به کانادا

مزایا و معایب مهاجرت به کانادا

کانادا کشوری واقع در قاره‌ی آمریکاست که بنا به شرایط مناسب رفاهی و اقتصادی، مهاجران زیادی را از سر تا سر دنیا جذب کرده است. مزایای مهاجرت به کانادا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی، بسیار گسترده‌تر است و همین موضوع باعث شده تا اولین گزینه برای افرادی باشد که قصد مهاجرت دارند؛ البته یک دلیل مهم‌تر برای این اقبال عمومی، روش‌های متنوع مهاجرت به کانادا است. البته تا وقتی که چالش‌ها و معایب مهاجرت به کانادا را ندانید، نمیتوانید تصمیم درستی برای انتخاب آن به عنوان مقصد مهاجرت بگیرید.

در این مقاله سعی داریم به بررسی دقیق مزایا و معایب مهاجرت به کانادا بپردازیم تا تصمیم‌گیری را برای شما راحت‌تر کنیم؛ پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کانادا؛ بهترین گزینه برای مهاجرت

پیش از بررسی جز به جز معایب و مزایای مهاجرت به کانادا، قصد داریم در این قسمت شما را به صورت اجمالی با این کشور آشنا کنیم؛ کانادا کشوری پهناور در شمال قاره‌ی آمریکاست که از لحاظ مهاجرپذیری در برترین رتبه‌ها قرار دارد و همین مسئله باعث شده تا تنوع ملیتی و فرهنگی زیادی در آن وجود داشته باشد. شرایط اقتصادی، رفاهی، سیاسی و اجتماعی مناسب در کنار وضعیت آب و هوایی و طبیعت فوق‌العاده زیبای آن، نظر بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت دارند را به خود جلب کرده است.

اما چه مواردی باعث شده تا کانادا به مقصدی جذاب و مطمئن برای مهاجران و به ویژه ایرانیان تبدیل شود؟! در ادامه با بررسی کامل و دقیق مزایای مهاجرت به کانادا، به این سوال پاسخ خواهیم داد.

مزایای مهاجرت به کانادا

پیش از بررسی جز به جز معایب و مزایای مهاجرت به کانادا، قصد داریم در این قسمت شما را به صورت اجمالی با این کشور آشنا کنیم؛ کانادا کشوری پهناور در شمال قاره‌ی آمریکاست که از لحاظ مهاجرپذیری در برترین رتبه‌ها قرار دارد و همین مسئله باعث شده تا تنوع ملیتی و فرهنگی زیادی در آن وجود داشته باشد.

شرایط اقتصادی، رفاهی، سیاسی و اجتماعی مناسب در کنار وضعیت آب و هوایی و طبیعت فوق‌العاده زیبای آن، نظر بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت دارند را به خود جلب کرده است.

اما چه مواردی باعث شده تا کانادا به مقصدی جذاب و مطمئن برای مهاجران و به ویژه ایرانیان تبدیل شود؟! در ادامه با بررسی کامل و دقیق مزایای مهاجرت به کانادا، به این سوال پاسخ خواهیم داد.

مزایای مهاجرت به کانادا

مزایای اقتصادی مهاجرت به کانادا

امنیت اقتصادی در کانادا باعث شده تا افراد زیادی بدون نگرانی به راه اندازی استارتاپ خود در این کشور فکر کنند. رشد اقتصادی ۴/۳ درصدی در ۶ سال اخیر، این اطمینان خاطر را به شما می‌دهد که در صورت داشتن یک بیزینس پلن مناسب، با ریسک اقتصادی کمتری رو به رو شوید.

جالب است بدانید که کانادا با وجود وسعت فراوان علی رغم کشورهای هم رده‌اش، کمترین دخالت را در سیاست جهانی و جنگ‌هتی خاورمیانه‌ای و… دارد؛ همین مسئله باعث شده تا برعکس کشورهای اروپایی و آمریکایی دیگر، بحران اقتصادی جهانی را تجربه نکند و با قدرت به پیشرفت ادامه دهد و دلار کانادایی ارزش خود را حفظ کند.

موقعیت‌های شغلی باز در کانادا

بنا به گزارش کشور کانادا، ۹۰۰,۰۰۰ موقعیت شغلی در این کشور وجود دارد که نیاز به نیروی کار دارد. این کمبود نیروی کار متخصص و جوان، مهاجرت کاری به کانادا را بی دردسر و البته پرمنفعت کرده است. نرخ بیکاری در این کشور به پایین‌ترین حد و نرخ فرصت‌های شغلی باز، در بالاترین حد خود قرار دارد. این شرایط باعث شده تا امنیت شغلی برای همه‌ی کارکنان کانادا، اعم از شهروند و مهاجر، تامین شود.

کانادا؛ یک دموکراسی پایدار و باثبات

-خبرگزاری U.S news در گزارش بهترین کشورها، به کانادا رتبه‌ی اول را اختصاص داد.

-کانادا بالاترین امتیاز را در گزارش شاخصه‌های صلاحیت زندگی شخصی و اهداف اجتماعی کسب کرد.

-کانادا رتبه‌ی پنجم جهانی و رتبه‌ی اول در آمریکای شمالی را در رابطه با شاخص جهانی دموکراسی کسب کرد.

گزارش‌‌های بالا نشان می‌دهد که کانادا با کمترین بیشتر از سیاست‌های جهانی، تمرکز خود را روی سیاست‌های داخلی و رفاه شهروندانش گذاشته است.

امنیت بالای کانادا

وقتی صحبت از امنیت یک کشور می‌شود، می‌توان آن را از دو بعد خارجی و داخلی بررسی کرد. با توجه به توضیحات دو بخش پیشین دریافتیم کانادا دخالتی در امور سیاسی و نظامی جهانی ندارد و همین مسئله باعث شده تا در امنیت بالایی به سر برده و نرخ ترور و… در آن نزدیک به صفر باشد. و اما در مورد امنیت داخلی باید گفت که کانادا از این منظر کشوری امن است و در مقایسه با سایر کشورهای آمریکایی، آمار جرم و جنایت در آن، بسیار پایین است.

اگر برای مهاجرت تحصیلی به دنبال‌ تاپ‌ترین دانشگاه‌ها باشید و یا بعد از مهاجرت برای فرزندانتان به دنبال مدرسه و مهد کودک باشید، در هر صورت کانادا بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات آموزشی را به شما ارائه خواهد کرد. در واقع یکی از مزایای مهاجرت به کانادا، امکان تحصیل با کیفیت و راحت در مقاطع مختلف است. اطلاعات بیشتر را میتوانید در صفحه تحصیل در کانادا مطالعه کنید.

مزایای مهاجرت به کانادا

کانادا دارای بهترین دانشگاه‌های جهان از لحاظ سطح علمی است و طبق گزارش سازمان سازمان همکاری اقتصادی و توسعه(OECD)، بهترین نتایج علمی در این دانشگاه‌ها از سمت دانشجویان مهاجر است. پس مطمئن باشید امکان پیشرفت علمی برای شما در کانادا با یک شهروند اصیل کانادایی برابر است.

مهاجر پذیری کانادا

استقبال کانادا از مهاجران از چند حیث قابل بررسی است؛ در وهله‌ی اول دولت کانادا معتقد است مهاجران و اتباع خارجی در قبال موقعیت‌هایی که در اختیارشان قرار می‌گیرد، منافع بسیاری به این کشور می‌رسانند و به همین علت کانادا در کنار شرایط آسانی که برای اخذ اقامت دائم دارد، همه‌ی امکانات خود را در اختیار مهاجران قرار می‌دهد.

از طرفی مردم کانادا به ادب و صمیمیت معروفند و فرهنگ مهمان‌نوازی آن‌ها نیز باعث شده تا مهاجران و به ویژه افرادی که از آسیا و ایران به این کشور مهاجرت می‌کنند، کمتر دچار اضطراب اجتماعی در غربت شوند.

تنوع فرهنگی در کانادا

کانادا میزبان مردمی از بیش از ۲۰۰ کشور جهان است؛ این کشور در حال حاضر بیشترین تنوع نژادی، مذهبی و فرهنگی را دارد. کانادا از اولین کشورهایی بود که تعهد دولت به پرورش جامعه‌ای متنوع را در قانون خود به ثبت رساند. از اجرای این قانون حدود ۲۵ سال میگذرد و کانادا همچنان به آن پایبند است.

قوانین سازماندهی شده‌ی حمایت از مهاجران

کانادا بیش از هر کشور دیگری به فکر حمایت از مهاجران است و سالانه حدود ۱,۷ میلیارد دلار در این حوزه خرج می‌کند و حتی پیش از رسیدن یک مهاجر قانونی این حمایت‌ها را آغاز می‌کند.

آب و هوای ۴ فصل و طبیعت بکر

یکی از مشکلاتی که ایرانیان هنگام مهاجرت به کشورهای غربی را دارند، آب و هوای کشور مقصد است که ممکن است بسیار سردتر یا گرمتر از ایران باشد. اما با وجود اینکه کانادا زمستان‌های سرد و طولانی دارد اما کشوری ۴ فصل محسوب می‌شود و شما به توجه به امکانات تفریحی و رفاهی، می‌توانید در طول سال از اقامت در آنجا لذت ببرید؛ گذشته از آب و هوا، کانادا که با آب‌های آزاد محاصره شده است طبیعتی بی نظیر و لذت بخش دارد.

معایب مهاجرت به کانادا

کانادا هم مانند هر کشور دیگری معایبی دارد که پیش از تصمیم‌گیری برای مهاجرت به این کشور باید به طور کامل آن‌ها را شناسایی تا پس از اقامت، دچار سردرگمی و اضطراب نشوید. معایب مهاجرت به کانادا، گرچه در برابر مزایای آن بسیار ناچیزند امّا ما در این قسمت به آن‌ها اشاره می‌کنیم تا شما با دید بازتری برای مهاجرت به کانادا تصمیم‌گیری کنید.

بازار کار پررقابت

در بررسی مزایای مهاجرت به کانادا، بازار کار گسترده و موقعیت‌های شغلی باز زیاد را از مزایای این کشور دانستیم. اما باید بدانید که برای جذب شدن در صنایع مختلف کانادا، داشتن تخصص یک باید است؛ چرا که بازار کار این کشور در عین گستردگی، بسیار پر رقابت است و فقط افرادی که دارای مهارت کافی هستند شانس استخدام شدن را دارند.

معایب مهاجرت به کانادا

چگونه در این بازار کار پر رقابت پیروز شویم؟

تنها راه منطقی برای پیدا کردن شغل در کانادا، تقویت رزومه و افزایش تخصص و مهارت است؛ به علاوه بسیاری از افرادی که تجربه‌ی استخدام شدن در کانادا را دارند، توصیه میکنند که به جای ارسال آنلاین رزومه، به صورت حضوری برای تحویل دادن آن مراجعه کنید؛ چرا که در این صورت شانس دریافت وقت مصاحبه و پذیرفته شدن در آن پوزیشن شغلی بالاتر می‌رود.

هزینه‌های بالای زندگی

طبیعی است که هر چه کیفیت امکانات زندگی در یک کشور گسترده‌تر باشد، هزینه‌های استفاده از آن‌ها نیز بیشتر می‌شود؛ کانادا در مقایسه با بیشتر کشورها، کشوری گران محسوب می‌شود و بسیاری علت این گرانی‌ را مالیات بالا می‌دانند. البته اگر شغلی مناسب پیدا کنید با درآمد معمولی می‌توان از پس مخارج زندگی در کانادا برآمد اما یکی از چالش‌های مهاجرت به کانادا، ماه‌های اول زندگی است که احتمالا درآمد چندانی ندارید. پس بهتر است پیش از مهاجرت به کانادا بودجه‌ی زندگی چند ماه اول را تامین کنید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود. به طور تقریبی یک شهروند کانادایی ماهیانه بین هزار تا دوهزار دلار برای گذران زندگی نیاز دارد.

اجاره‌ی مسکن گران

یکی از موارد پر هزینه برای زندگی در کانادا، اجاره مسکن است. مبلغ اجاره‌ی یک آپارتمان معمولی در شهرهای بزرگ بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار است که اکثر مهاجران را تا زمان رسیدن به ثبات مالی، نگران می‌کند.

هزینه‌ی بالای تحصیل

اگرچه شهریه‌ی دانشگاه‌های کانادا در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های انگلیسی زبان سطح بالا، ارزانتر است و امکان بورسیه شدن واجدین شرایط بالاست اما با این حال مانند هر دانشگاه دیگری، شهریه‌ی بالایی در مقایسه با دانشگاه‌های ایران دارد و اگر به فکر مهاجرت تحصیلی به کانادا هستید، به غیر از بالا بردن سطح علمی باید یک پس انداز قابل قبول هم داشته باشید‌.

آب و هوای نامتعادل

کانادا کشوری ۴ فصل است اما زمستان‌های طولانی و به شدت سردی دارد که افرادی که از کشورهای گرمی مثل ایران به آن مهاجرت می‌کنند را با چالش رو به رو می‌کند. یکی از معایب مهاجرت به کانادا برای ایرانیان همین سرما و بارش زیاد برف در اکثر استان‌هاست. از طرفی، چند سالیست که در فصل‌های گرم، کانادا شاهد گرمای بی سابقه‌‌ایست که حتی ده‌ها نفر قربانی داشته است. اما این مشکل مختص کانادا نیست و بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی و آمریکایی، آب و هوایی دارند که با عادت ایرانیان در تناقض است.

نیاز به تسلط کامل روی زبان

اگر به زبان انگلیسی و گاهاً فرانسوی تسلط نداشته باشید، حتی در روزمرگی هم به چالش میخورید. البته بیشتر شهرهای کانادا به انگلیسی صحبت میکنند اما در برخی شهرهای اصلی آن مثل کبک، زبان غالب فرانسوی است و برای برقراری ارتباط صحیح و موثر باید به این زبان مسلط باشید.

رفت و آمد بین شهری چالش برانگیز

یکی از معایب مهاجرت به کانادا و زندگی در آن، چالش رفت و آمد است. چرا که کانادا پر است از دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و دریاچه‌های پهناور که حفظ و حراست از این منابع طبیعی اولویت کاناداست و برای ساخت جاده هرگز به فکر تخریب آن‌ها نیفتاده، به همین علت ممکن است شما مجبور باشید برای رفتن به یک شهر نسبتاً نزدیک، برای دور زدن یک دریاچه، ساعت‌ها در راه باشید.

آیا کانادا مقصد مناسبی برای مهاجرت است؟

تا اینجا با همه‌ی معایب مهاجرت به کانادا آشنا شدید و همانطور که از تیترها هم پیداست، اکثر این معایب به هزینه‌های بالای زندگی از ابعاد مختلف در آنجا برمیگردد که اگر بودجه‌ی کافی تامین کرده باشید، با هیچ یک از چالش‌های مربوط به هزینه رو به رو نخواهید شد. دیگر معایب مهاجرت به کانادا هم در مقایسه با مزایای بیشمار مهاجرت به کانادا قابل چشم پوشی هستند اما بهتر است پیش از هر اقدامی، هدف، انگیزه و بودجه‌ی خود را بسنجید و با دریافت مشاوره از افرادی که اطلاعات و تجربه‌ی کافی در زمینه‌ی مهاجرت دارند، بهترین تصمیم را بگیرید.

مزایا و معایب مهاجرت به کانادا

بهترین روش‌ برای مهاجرت به کانادا چیست؟

با آشنا شدن با مزایای مهاجرت به کانادا، اگر به دنبال مهاجرت به این کشور هستید، باید بدانید که روش‌های متنوع و زیادی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که باید بر اساس شرایط شخصی خود، بهترین آن‌ها را انتخاب کنید. البته مهاجرت از طریق اپلای کاری و تحصیلی و سرمایه گذاری، محبوب‌ترین روش‌ها محسوب می‌شوند.

شرکت مهاجرتی گلچین

برای مهاجرت به کانادا الزاماً نیاز به مشاور و شرکت‌های مهاجرتی ندارید، اما انتخاب یک شرکت مطمئن با سابقه‌ی درخشان می‌تواند کار شما را راحتتر کند. مزایا و معایب مهاجرت به کانادا، هر شخصی را برای اقدام به مهاجرت وسوسه می‌کند اما باید با تمرکز و تحقیق زیاد، بهترین راه و روش را انتخاب کنید تا از کلاهبرداری و سایر ریسک‌های مهاجرت در امان باشید. شرکت مهاجرتی گلچین آماده‌ی خدمت‌رسانی به شما عزیزان در مسیر مهاجرت به کانادا می‌باشد.

ممنون که تا انتهای مقاله‌ی مزایا و معایب مهاجرت به کانادا همراه ما بودید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *