مقایسه جمعیت ایران و کانادا

مقایسه جمعیت ایران و کانادا

مقایسه‌ی جمعیت ایران و کانادا، ابعاد مختلفی دارد و ممکن است از بُعد سیاست‌های افزایش جمعیت و… اهمیت داشته باشد. برعکس تصور خیلی از افراد، کانادا علی رغم وسعت زیاد، جمعیت بسیار کمتری در مقایسه با ایران دارد. این بررسی، از این بابت اهمیت ویژه‌ای دارد که جمعیت عامل تاثیرگذاری بر روی بازار کار، کیفیت زندگی، و امکان مهاجرت به یک کشور است پس برای مقایسه جمعیت کانادا و ایران از ابعاد مختلف، تا انتهای مقاله، همراه ما باشید.

مقایسه‌ی جمعیت ایران و کانادا در سال ۲۰۲۲

در نگاه نخست، شاید به نظر برسد که چون کانادا کشور پهناوریست، پس جمعیت بیشتری در مقایسه با ایران دارد؛ اما اینطور نیست. بر اساس آمارها جمعیت ایران در سال ۲۰۲۲، تقریباً ۲/۲ برابر کاناداست. در واقع جمعیت ایران طی آخرین سرشماری ۸۵ میلیون و ۲۹ هزار نفر، و جمعیت کانادا ۳۸ میلیون و ۲۴۶ هزار نفر می‌باشد.

جمعیت کانادا

همچنین می‌توان گفت که ایران در مقایسه با کانادا، جمعیت جوانتری دارد به طوری که میانگین سنی ایران حدود ۳۰ سال و برای کانادا حدود ۵۰ سال است. از آنجایی که همه کشورها برای بالا بردن نیروی کار و رشد صنعتی و اقتصادی به دنبال جوان‌سازی جمعیت هستند، کانادا هم سیاست‌های مختلفی را برای افزایش جمعیت و پایین آوردن میانگین سنی انجام می‌دهد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تمرکز این کشور روی جذب مهاجر اشاره کرد. طبق نظر کارشناسان کانادا باید سالانه حدود ۵۰۰هزار مهاجر را جذب کند تا به اهداف افزایش جمعیت خود برسد.

تراکم جمعیت در کانادا و ایران

طبق آماری که در بخش قبلی آورده شد، بدیهی است که تراکم جمعیت در ایران بسیار بیشتر از کانادا باشد. دلیلش واضح است؛ مساحت زمین‌های غیر قابل استفاده در کانادا، مثل جنگل‌ها، بسیار پهناور است ولی در ایران زمین‌ها مسطح که برای ساخت و ساز و یا کشاورزی مناسبند بیشتر است. همه‌ی این عوامل دست به دست هم داده تا وقتی حرف از تراکم جمعیت می‌شود، تراکم ایران بیش از ۱۲ برابر کانادا تخمین زده شود به طوریکه، می‌توان گفت تراکم جمعیت در کانادا حدود ۴ نفر در کیلومتر مربع، و تراکم در ایران، ۴۹ نفر در کیلومتر مربع تخمین زده می‌شود‌.

مقایسه نرخ رشد جمعیت ایران و کانادا

کانادا در طی ۱۰ سال اخیر تمرکز و سرمایه‌گذاری زیادی روی افزایش جمعیت داشته است و تا حدود زیادی هم موفق بوده است. در بین کشورهایG7، در ۵ سال اخیر حتی با وجود کرونا، بیشترین نرخ رشد جمعیت را داشته و توانسته در ۵ سال اخیر حدود ۲ میلیون افزایش جمعیت داشته باشد.

نرخ رشد جمعیت در کانادا

کسر بزرگی از عددی که بیان شد را مهاجران تشکیل داده‌اند و تنها ۲۰ درصد از آن با زاد و ولد تشکیل شده است. اما متاسفانه جمعیت ایران در چند سال اخیر رشد چشم‌گیری نداشته. البته اگر قرار به مقایسه رشد جمعیت بر اساس زاد و ولد باشد، قطعا ایران از کانادا پیشی می‌گیرد اما نکته اینجاست که نرخ مهاجرت هم تبدیل به یک شاخص مهم در اندازه گیری‌ رشد جمعیت شده است.

مقایسه جمعیت مهاجران ایران و کانادا

بخش عمده‌ی مهاجران داخل ایران را، افغانستانی‌ها تشکیل می‌دهند. از آنجایی که اکثرا به صورت غیرقانونی وارد ایران شده‌اند نمی‌توان آمار دقیقی از جمعیت مهاجران داخل ایران را ارائه کرد اما می‌توان تخمین زد که در حال حاضر ۴ الی ۵ میلیون نفر افغانستانی در ایران سکونت دارند.
این عدد در کانادا بسیار بالاتر است و به بیش از ۸ میلیون میرسد. اینطور که پیداست کانادا سعی دارد کمبود نیروی کار جوان خود را از طریق جذب مهاجر تامین کند؛ البته به هر کسی اقامت دائم و یا حتی موقت نمی‌دهد و کاندیدها را از فیلترهای زیادی عبور می‌دهد و تا حدود زیادی هم موفق بوده است.

جمعیت ایرانیان مقیم کانادا

جمعیت ایرانیانی که به کانادا مهاجرت کرده‌اند بسیار قابل توجه است به طوری که طبق آمار سایت immigration.ca در نیم سال اول ۲۰۲۱، ایرانیان در رتبه ۱۱ام مهاجران با اقامت دائم در کانادا، قرار داشته‌اند. در پایان این سال بیش از نیم میلیون ایرانی در کانادا سکونت داشته اند.

این عدد در کانادا بسیار بالاتر است و به بیش از ۸ میلیون میرسد. اینطور که پیداست کانادا سعی دارد کمبود نیروی کار جوان خود را از طریق جذب مهاجر تامین کند؛ البته به هر کسی اقامت دائم و یا حتی موقت نمی‌دهد و کاندیدها را از فیلترهای زیادی عبور می‌دهد و تا حدود زیادی هم موفق بوده است. برای کسب اطلاعات دقیقتر به نمودار زیر توجه کنید.

جمعیت ایرانیان مقیم کانادا

تاثیر جمعیت پایین کانادا بر مهاجرت

همانطور که اشاره کردیم، هر چه جمعیت یک کشور رو به پیری برود و کمتر باشد، آن کشور بیش از پیش به دنبال جذب جمعیت جوان خواهد بود. کانادا هم با وجود سختگیری‌هایی که برای جذب مهاجر دارد، اما مجبور است که برای افزایش نرخ جمعیت، مهاجران زیادی را از سرتا سر دنیا جذب کند. چرا که برعکس ایران، بنا به دلایل فرهنگی نمیتواند برای رشد جمعیت روی زاد و ولد حساب کند. مقایسه‌ی جمعیت ایران و کانادا نشان میدهد که سیاست‌های افزایش جمعیت در کانادا باید بسیار جدی‌تر پیگیری شود. البته فراموش نکنید گرچه جمعیت ایران در حال حاضر بیشتر است اما با مقایسه‌ی جمعیت کانادا و ایران در چند سال اخیر درمیابیم نرخ افزایش جمعیت در کانادا بالاتر و سریعتر از ایران است.
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *