مشکلات دانشجویان ایرانی در کانادا

مشکلات دانشجویان ایرانی در کانادا

مشکلات دانشجویان ایرانی در کانادا، موضوعی است که کمتر به آن پرداخته می‌شود اما بهتر است قبل از اقدام به مهاجرت تحصیلی، با موانع، چالش‌ها و مشکلات آشنا شوید تا یا برای آن‌ها راه حلی پیدا کنید و یا این معایب را پذیرفته و با دیدی باز، به دانشگاه رویایی خود بروید. در این مقاله می‌خواهیم به برخی مشکلات دانشجویان ایرانی در کانادا پرداخته و حدالامکان راه حلی برای آن ارائه کنیم.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

می‌توان گفت کانادا در اکثر رشته‌ها، دانشگاه‌هایی دارد که زبانزد هستند و امکان ندارد در حال هدف‌ گذاری برای تحصیل در خارج از کشور باشید و دانشگاه‌های کانادا را مدنظر نداشته باشید. این دانشگاه‌ها، صرف نظر از کشوری که در آن واقع شده‌اند، به دلیل رتبه‌ی علمی خوبی که دارند، تبدیل به یک رویا برای علاقه‌مندان به تحصیلات آکادمیک شده است.
از طرفی بسیاری از دانشجویان به دلیل علاقه زیاد به مهاجرت به کانادا، مهاجرت تحصیلی را انتخاب می‌کنند تا بتوانند پس از اخذ مدرک، مراحل دریافت اقامت دائم را راحتتر طی کنند. شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی شرایط، مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی به کانادا، به صفحه‌ی مربوطه مراجعه کنید.
همانطور که گفته شد، مشکلات تحصیل در کانادا برای ایرانیان، باید بررسی شود تا یک تصمیم همه جانبه اتخاذ کنید.

مشکلات عاطفی دانشجویان ایرانی در کانادا

یکی از معضلات مهاجرت به کانادا به روش‌های مختلف، بُعد مسافت ایران و کانادا نسبت به یکدیگر است. کشورهایی مثل کانادا و آمریکا تقریبا دورترین کشورهای مهاجرپذیر نسبت به ایران هستند و به همین علت است که ایرانیان بیشتر به کشورهای اروپایی فکر می‌کنند تا کشورهای آمریکایی.

مشکلات دانشجویان ایرانی در کانادا

این مشکل برای دانشجویان چند برابر نمود پیدا می‌کند چرا که سیستم خانواده‌های ایرانی همواره نوعی وابستگی برای اعضا ایجاد می‌کند که دل کندن از خانه و خانواده را سخت و غیرقابل تحمل می‌کند. اغلب دانشجویان مهاجر، در سنین نوجوانی و یا اوایل جوانی اقدام به مهاجرت می‌کنند و احتمالا اولین تجربه‌ی آن‌ها برای زندگی دور از عزیزانشان خواهد بود.
پس باید در تلاش باشید، احساسات خود را کنترل کنید و حالا که در ایران هستید وابستگی خود را به حد تعادل برسانید. در هر شرایطی برای تحمل جو سنگین غربت و جلوگیری از عوارضی مثل افسرگی، حتما مرتباً با یک تراپیست معتبر، در ارتباط باشید.

مشکلات مالی دانشجویان ایرانی در کانادا

تمکن مالی همواره یکی از چالش‌هایی است که برای مهاجرت به کانادا با آن رو به رو هستیم. مخارج زندگی در کانادا به علت کیفیت بالای خدمات و محصولات نسبتاً گران است. وقتی با روش‌های مثل سرمایه‌گذاری و مهاجرت کاری به کانادا برویم، درآمدمان هم متناسب با هزینه‌ها و مخارج بالا می‌رود. اما در مهاجرت تحصیلی، اگر به وسیله بورسیه و با دریافت فاند اقدام نکرده باشید، باید به فکر یک سرمایه‌ی اولیه و همچنین کار دانشجویی باشید تا بتوانید مخارج روزمره را مدیریت کنید.

تسلط بر زبان انگلیسی و فرانسوی

زبان انگلیسی، و در برخی استان‌ها مثل کبک زبان فرانسوی، زبان اصلی است. نمره‌ی بالای آیلتس یکی از شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا است پس در محاوره و برقراری ارتباط، مشکل چندانی نخواهید داشت؛ چالش اصلی که با آن رو به رو هستیم، زبان تخصصی رشته مربوطه است.

مشکلات دانشجویان ایرانی در کانادا

ادبیات و کلمات مورد استفاده کتاب‌های دانشگاهی و اساتید پیچیده‌تر از زبان روزمره است و برای فهم کامل آن‌ها باید برای یادگیری زبان تخصصی تلاش بسیاری کنید. از طرفی برای انجام پروژه‌ها و پروپوزال‌هایتان به رایتینگ خیلی قوی‌ای نیاز دارید

مشکلات فرهنگی دانشجویان ایرانی در کانادا

واضح است که کشورهای غربی، از لحاظ اعتقادی و فرهنگی با ما ایرانی‌ها متفاوت است. اما اصل فرهنگ کانادا، فرهنگ احترام به عقاید و رسومات بقیه است و همین احترام متقابل افرادی از ملت‌ها و ادیان مختلف را دور هم جمع کرده است. پس اگر تمرین اعتقادات سایر افراد، متعجب و یا آزرده‌تان نکند، مشکلی نخواهید داشت اما در غیر این صورت ابن تقابل فرهنگی ممکن است شما را به انزوا بکشاند.

مشکلات دانشجویان ایرانی در کانادا

آیا حجاب اسلامی بانوان در کانادا ممنوع است؟

زنان مسلمان ایرانی موقع مهاجرت و به ویژه مهاجرت تحصیلی یک چالش بزرگ دارند که آیا میتوانند با حجاب در مجمع عمومی و دانشگاه حاضر شوند یا خیر؟ با توجه به شناختی که از دولت کانادا داریم، میدانیم که وضع قوانین از منظر دینی کاملا بی‌طرف اعلام میشوند و اگر قانونی هم در این راستا نوشته شود با هدف آزادی و احترام به عقاید است. آزادی پوشش برای همه‌ی زنان از جمله دانشجویان مسلمان در کانادا وجود دارد و از این بابت چه از لحاظ قانونی و چه از منظر اجتماعی چالشی نخواهید داشت.

آب و هوا

آب و هوای کانادا، نسبتاً سرد است و بارش برف و باران در اکثر ماه‌های سال وجود دارد. از آنجایی که ایران کشوری چهار فصل است و آب و هوای معمولا گرم و معتدلی دارد، یکی از چالش‌های دانشجویان بعد از مهاجرت، کنار آمدن و عادت کردن به این آب و هواست. البته نگران نباشید؛ سرمای کانادا در اکثر مواقع غیر قابل تحمل نیست و چاره‌ی کار تنها لباس‌های گرمتر است.

نتیجه گیری

کانادا یکی از آزادترین کشورهاست که سیسات‌های مهاجرپذیر آن باعث شده افراد از هر ملیتی در آنجا به کار و تحصیل بپردازند. مشکلات دانشجویان ایرانی در کانادا اگرچه منطقی و قابل بحث هستند اما باید دید تا چه حدی قابل جبرانند و از طرفی آیا مزایای بیشمار تحصیل در کانادا، ارزش تحمل معایب و مشکلات آن را دارد یا خیر؟ ممنونیم که تا انتهای مقاله‌ی مشکلات دانشجویان ایرانی در کانادا ما را همراهی کردید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *