تفاوت‌ های زندگی در ایران و کانادا

تفاوت های زندگی در ایران و کانادا

تفاوت‌ های زندگی در ایران و کانادا، از موضوعاتی است که افراد پیش از مهاجرت به آن فکر می‌کنند. اینکه بدانیم کشور مقصد چه نقاط ضعف و قوتی نسبت به ایران دارد، تصمیم گیری را راحتتر کرده و از طرفی باعث می‌شود تا خود را برای این تفاوت‌ها آماده کنیم تا در مواجهه با آن‌ها وحشت زده و سوپرایز نشویم. تفاوت‌ های زندگی ایران و کانادا به خاطر تفاوت‌های سیاسی، جغرافیایی و… بسیار فاحش است پس پیشنهاد میکنیم حتما این مطلب را تا انتها بخوانید.

تفاوت‌های زندگی در کانادا و ایران

کانادا به عنوان کشوری در قاره‌ی آمریکا، از همه لحاظ در حال رشد و توسعه است و تا حدود زیادی موفق بوده. تا جایی که تبدیل به یکی از مرفه‌ترین کشورها شده و زندگی را هم برای شهروندان خودش و هم برای مهاجرین آسان و لذت بخش نموده است. شاید ایران هم در مسیر رشد باشد اما مسیر بسیار طولانی‌تری را در پیش داشته و متاسفانه سرعت رشد کمتری نیز دارد و شاید چندین نسل طول بکشد تا بتوان درباره‌ی رفاه و شرایط آسان زندگی در ایران حرفی برای گفتن داشت. در جدول زیر برخی شاخص‌های مهم زندگی در ایران و کانادا را آورده‌ایم تا قبل از شروع یک مقایسه اجمالی بین دو کشور ایران و کانادا داشته باشیم.

 
معیار ایران کانادا
ثبات سیاسی 19 85
حقوق شهروندی 20 90
جمعیت 85 میلیون 37 میلیون
امید به زندگی 77 سال 82 سال
نرخ بیکاری 11.5% 8%
نرخ تورم 30% 3%
میزان فساد نزدیک 80 نزدیک 30
شاخص سلامت 60 78

تفاوت‌های فرهنگی ایران و کانادا

یکی از مهمتری مسائلی که پیش از مهاجرت باید به آن بپردازید، فرهنگ، آداب و رسوم کشور مقصد است. اگر سعی نکنید خود را با آن فرهنگ وفق دهید، برقراری ارتباط برایتان سختتر می‌شود و از طرفی ممکن است رفتار نرمالی از خود نشان دهید که در فرهنگ کانادا عجیب به نظر برسد. موارد زیر مهمترین تفاوت‌های زندگی در ایران و کانادا از بُعد فرهنگی می‌باشد.

احترام به عقاید متفاوت

کانادا از آنجایی که مهاجران زیادی دارد، افرادی از ملیت‌ها و اعتقادات مختلف را به خود دیده است و طی این سال‌ها اختلاف عقیده برای مردم کانادا به امری عادی تبدیل شده و هر شخص با هر دین و اعتقادی می‌تواند در اجتماع حضور پیدا کند، بی آنکه شاهد بی احترامی‌ای باشد. البته شرط این احترام، احترام متقابل شما نیز هست.

تفاوت فرهنگی ایران و کانادا

این موضوع در ایران کمتر به چشم میخورد. به جز یک جمعیت اقلیتی، همه‌ی مردم ایران و البته مهاجرانشان، مسلمان و عمدتاً شیعه هستند و همین باعث شده تا کمتر با افرادی از ادیان دیگه در ارتباط باشند. دیدن شخصی با یک دین متفاوت یا حتی پوشش خارج از عرف جامعه، مردم ایران را در بهترین حالت متعجب می‌کند.

رک و روراست بودن، معیار فرهنگ کانادایی

کانادایی‌ها یک اخلاق مشترک دارند که البته در اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی وجود دارد. آن‌ها به شدت رک هستند؛ البته در کمال ادب و احترام. نیازی به توضیح بیشتر نیست که اتفاقا این رک بودن همیشه در فرهنگ ایران معنای خوبی ندارد و اکثر اوقات باعث سوتفاهمات می‌شود.

کانادایی‌ها راحت و غیررسمی هستند!

یک شاخصه‌ی مهم در رفتار کانادایی‌ها این است که خود را مقید به اصول اخلاقی و رسمی نمی‌دانند؛ مثلا حتی در محیط‌های کاری یکدیگر را به اسم کوچک صدا میزنند و در قید و بند لباس رسمی پوشیدن و… نیستند. در حالی که ایرانی‌ها اصرار زیادی بر حفظ رسمیت خود در روابط دارند مگر در جمع‌های خیلی صمیمی.

تفاوت‌های زندگی در ایران و کانادا از منظر اقتصادی

کانادا و ایران از نظر اقتصادی نیز بسیار متفاوت هستند؛ ارزش پایین ریال و صنعت و تجارت ضعیف در ایران باعث پایین ماندن درآمد اکثر اقشار جامعه و در عین حال گران شدن همه‌ی عوامل یک زندگی معمولی شده است. اما در کانادا درآمد و مخارج تا حد زیادی همخوانی دارند و علی رغم اینکه کانادا کشوری گران شناخته شده، اما درآمد نیز در آن بالاست. پس زندگی شما از بُعد مالی در کانادا امنیت بیشتری در مقایسه با ایران خواهد داشت.

تفاوت درآمد

همانطور که میدانید ممکن است دو کارمند با توانمندی‌های یکسان در دو شرکت مختلف، درآمد متفاوتی داشته باشند اما در کانادا کمتر شاهد چنین تفاوت‌های فاحشی هستیم. در جدول زیر درآمد برخی مشاغل مهم و پردرآمد کانادا آمده است.

 
شغل درآمد
صندوقدار 15هزار دلار
مدیر محصول 60هزار دلار
توسعه دهنده وب 42هزار دلار
گرافیست 33هزار دلار
مهندس نرم افزار 52هزار دلار
تحلیلگر اقتصادی 42هزار دلار

تفاوت هزینه

هزینه‌های زندگی در ایران مدام در حال نوسان است و نمیتوان قیمت دقیقی از هزینه‌های اصلی زندگی بیان کرد و همین عدم ثبات است که باعث شده بسیار از شهروندان ایرانی به فکر مهاجرت به یک کشور با ثبات اقتصادی بیشتر باشند. اما کانادا نوسانات کمتری در مدت زمان کوتاهتر دارد. در صفحه‌ی اقامت و مهاجرت به کانادا جدولی از میانگین هزینه‌های یک زندگی معمولی در کانادا ارائه کردیم که در اینجا برایتان تکرار می‌کنیم اما همچنان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی کانادا میتوانید به این صفحه مراجعه کنید.

 
عنوان هزینه حدودی
حداقل اجاره ماهیانه آپارتمان دو خواب 915$
خوراک روزمره هر نفر 280$
حمل و نقل هر شخص 88$
بیمه درمان هر نفر 40$
تحصیل فرزندان بستگی به مقطع و استان دارد.
تفریحات هر نفر 100$

مقایسه رتبه علمی دانشگاه‌های دو کشور

یکی از دلایل مهم مهاجرت به کانادا برای جوانان سراسر دنیا، رتبه علمی دانشگاه‌های این کشور است. به طور مثال رتبه‌ی دانشگاه شریف در Qs، حدودا 380 است اما دانشگاه تورنتو رتبه‌ی 26 را به خود اختصاص داده است در حالیکه هر دو دانشگاه در کشور خور رتبه1 را دارند. پس اگر به عنوان یک ایرانی قصد تحصیل در کانادا را دارید، مطمئن باشید که مقصد خوبی را انتخاب کرده‌اید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این بار به صفحه‌ی تحصیل در کانادا مراجعه کنید.

تفاوت‌های آب و هوایی در ایران و کانادا

ایران کشوری ۴ فصل است که در هر مقطعی از سال آب و هوای متفاوتی دارد. از طرفی مناطق مختلف آن، آب و هوای مختلفی دارند. اگر پایتخت نشین باشید و یا در شهرهای گرم و خشک ایران زندگی کرده باشید، میدانید که هوا در اکثر روزهای سال گرم است و گاهی گرمای آن طاقت فرساست. ولی کانادا کشور سردسیری شناخته می‌شود و ممکن است تحمل آب و هوای آن به خصوص در اوایل مهاجرت برایتان سخت باشد. به غیر از تفاوت دمای هوا، شاخص آلودگی کانادا حتی در بزرگترین شهرهای آن در مقایسه با ایران بسیار ناچیز است.

تفاوت آب و هوایی ایران و کانادا

تفاوت‌های سیاسی کانادا و ایران

کانادا همواره سعی داشته کمترین دخالت را در امور بین الملل و جنگ‌های مختلف داشته باشد از این رو از لحاظ سیاسی و اقتصادی ثبات بیشتری دارد اما همانطور که میدانیم ایران به علت موقعیت جغرافیایی که دارد ناچار است در جنگ‌های خاورمیانه و…. دخالت داشته باشد و همین مسئله اوضاع سیاسی ایران را کمی پیچیده کرده و باعث اعمال انواع تحریم‌ها در آن شده است.

تفاوت نوع حکومت و اداره‌ی دو کشور

در ایران قانون در نقطه به نقطه‌ی کشور یکسان است و هر مصوبه‌ای که اعلام می‌شود برای همه‌ی استان‌هاست. اما در کانادا، هر استان در اداره‌ی خود و وضع قوانین، از برخی جهات استقلال بیشتری دارد. به طور مثال برای کار یا رانندگی در برخی استان‌ها باید به صورت جداگانه جهت اخذ مجوز کار و گواهینامه‌ اقدام کنید.

شرایط زندگی ایران برای یک شهروند ایرانی مناسبتر است یا کانادا؟

تفاوت زندگی در ایران و کانادا بسیاری از اوقات باعث سردرگمی مهاجران ایرانی می‌شود و اگرچه اکثر اوقات مزایای زندگی در کانادا آنها را به وجد می‌آورد اما برخی تفاوت‌های فرهنگی و یا قوانین کاری باعث اضطرابشان میشود. اما باید توجه داشته باشید کانادا تا حدود زیادی میتواند زندگی بی دغدغه‌تر و مرفه‌تری را برایتان رقم بزند که شاید ما در این مقاله حتی به برخی از آنها اشاره هم نکرده باشیم. تفاوت های فرهنگی و… اگر چه ممکن است باعث شوکه شدن شما شود اما اگر به قدر کافی درباره‌ی این تفاوت های زندگی در ایران و کانادا اطلاعات کسب کنید، قطعا با آنها کنار خواهید آمد.

4.8/5 - (35 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *