اخذ اقامت دائم از روش تحصیلی


بسیاری از دانشجویان بین‌المللی پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا، تصمیم می‌گیرند که به‌طور دائم در کانادا زندگی کنند. خوشبختانه، راه‌های زیادی برای گرفتن اقامت دائم برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد.

 

 

لازم است بدانید، متقاضیانی که تجربه‌ی کاری کانادا یا مدرک تحصیلی کانادایی دارند امتیازات خوبی برای اقامت دائم کانادا کسب خواهند کرد. اگر دانشجویان بین‌المللی کانادایی قصد مهاجرت دائمی به کانادا را داشته باشند، می‌توانند از برخی یا همه‌ی این مزایا بهره‌مند شوند. لطفا توجه داشته باشید که دانشجویان بین‌المللی در کانادا باید در طول تحصیل و بعد از آن، شرایط ذکر شده در مجوز تحصیلی خود را رعایت کرده باشند، به‌خصوص مدت زمان ذکر شده در مجوز تحصیلی. یعنی در طول اقامت خود در کانادا باید همیشه مجوز معتبر برای حضور در کانادا را داشته باشند. در غیر این صورت، درخواست مهاجرت آنها با مشکلات جدی روبرو خواهد شد.

 

آیا می‌دانستید؟

در اکثر برنامه‌های مهاجرتی کانادا به افردی با تجربه‌ی کاری و مهارت‌های کاری نیاز دارند که ممکن است برای دانشجویان بین‌المللی خیلی مطلوب نباشد. با این حال، اکثر فارغ‌التحصیلان بین‌المللی در کانادا شانس کارکردن و کسب تجربه‌ی کاری کانادایی پس از فارغ‌التحصیلی را دارند که به آنها اجازه کار در کانادا و کسب این تجربه‌ی کاری ارزشمند را می‌دهد.

 

برنامه‌های مهاجرت برای دانشجویان بین‌المللی

برنامه‌های مهاجرتی زیادی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. این برنامه‌ها با هم تفاوت دارند و هر کدام دارای الزامات خاص خود می‌باشند. برنامه‌های ذکر شده در زیر ممکن است مسیرهای سریعی را برای فارغ‌التحصیلان بین‌المللی برای اقامت دائم کانادا فراهم کنند:

نکته: لطفاً توجه داشته باشید که بسیاری از برنامه‌ها از طریق سیستم اکسپرس انتری کانادا (سیستم فدرال برای مدیریت درخواست‌های اقامت دائم) اجرا می‌شوند.

 

کلاس تجربه‌ی کانادایی

برنامه کلاس تجربه‌ی کانادایی (CEC) که از طریق سیستم مهاجرت اکسپرس انتری اجرا می‌شود، یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای دریافت اقامت دائم کانادا است. فاکتورهای زیادی برای این برنامه وجود دارد که شما باید واجد شرایط آن باشید، از جمله سن، مهارت زبان، و سطح تحصیلات.

یک شرط مهم و متمایز نسبت به بقیه‌ی موارد این است که متقاضیان ثابت کنند که حداقل 12 ماه تجربه‌ی کاری مداوم، تمام‌وقت و تخصصی در کانادا دارند و یا طی سه سال گذشته، تجربه‌ی کار پاره‌وقت. هنگامی که دانشجوی بین‌المللی، این تجربه‌ی کاری را نیز به‌دست بیاورد، برنامه‌ی CEC ممکن است به یک گزینه‌ی عالی برای مهاجرت تبدیل شود.

در این برنامه، تجربه‌ی کاری شما در طول دوره تحصیل، در محاسبه‌ی مدت 12 ماه به‌حساب نمی‌آید. بنابراین دانشجویان بین‌المللی نمی‌توانند تجربه‌ی کاری کسب شده در طول برنامه‌ی تحصیلی خود را حساب کنند. با این حال، هنگامی که یک دانشجوی بین‌المللی فارغ‌التحصیل شد، واجد شرایط کار پس از فارغ‌التحصیلی می‌شود، که به او اجازه می‌دهد تا تجربه‌ی کاری لازم برای گرفتن امتیاز در برنامه‌ی CEC را کسب کند.

 

برنامه نیروی کار ماهر فدرال

برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSW) که از طریق سیستم مهاجرت اکسپرس انتری اداره می‌شود، ممکن است گزینه‌ای برای برخی از فارغ‌التحصیلان بین‌المللی باشد. برخلاف کلاس تجربه‌ی کانادایی (CEC)، FSW نیازی به داشتن تجربه‌ی کاری کانادایی ندارد. بنابراین این برنامه، یک گزینه‌ی خوب برای فارغ‌التحصیلانی است که قبلاً دارای سابقه‌ی کاری موثر در کشور خود بوده‌اند.

برنامه‌ی FSW یک برنامه‌ی مهاجرتی مبتنی بر شایستگی است که از امتیاز سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) برای رتبه‌بندی خودکار کاندیداها در مقابل یکدیگر استفاده می‌کند و فقط آن دسته از کاندیداهایی را که دارای بهترین پروفایل هستند، برای اقامت دائم دعوت می‌کند. اگر یک دانشجوی بین‌المللی شرایط اولیه را داشته باشد و در سیستم امتیازدهی CRS امتیاز مناسبی داشته باشد، FSW می‌تواند مسیری عالی برای اقامت دائم باشد.

نکته: لازم به ذکر است که برنامه‌ی FSW مستلزم آن است که متقاضیان حداقل 12 ماه تجربه‌ی کاری تمام‌وقت، پیوسته و تخصصی در هر کشوری، یا معادل آن در تجربه‌ی کاری پاره‌وقت داشته باشند. برای دانشجویان بین‌المللی که هرگز سابقه‌ی کاری نداشته‌اند، این برنامه نمی‌تواند مدنظر قرار گیرد.

 

برنامه‌های نامزدی استانی

هر یک از استان‌ها و مناطق کانادا برنامه‌های مهاجرتی مخصوص خود را دارند که برنامه‌های نامزدی استانی (PNP)  نامیده می‌شود. این برنامه‌ها در استان‌های مختلف متفاوت هستند، زیرا آنها برای رفع نیازهای آن استان یا منطقه‌ی خاص طراحی شده‌اند. بسیاری از PNP‌ها به متقاضیانی که دارای ارتباط قبلی با استان بوده‌اند، از جمله تحصیلات و تجربه‌ی کاری، اولویت می‌دهند. بسته به استانی که متقاضی برنامه‌ی تحصیلی خود را در آن تکمیل کرده است، ممکن است واجد شرایط درخواست PNP در آن استان باشد.

 

گزینه‌های مهاجرت کبک

استان کبک سیستم مهاجرتی خود را با شرایط و رویه‌های متفاوت از سایر نقاط کشور اجرا می‌کند. با این حال، مانند بقیه‌ی کانادا، برنامه‌های مهاجرتی کبک به گونه‌ای طراحی شده است که دانشجویان بین‌المللی در هنگام درخواست اقامت دائم دارای مزایایی هستند. کبک دارای دو برنامه‌ی اصلی اقامت دائم می‌باشد و برای دانشجویان بین‌المللی که در کبک تحصیل کرده‌اند طراحی شده است:

1- برنامه‌ی تجربه کبک (PEQ):

در این برنامه، دانشجویان باید در کبک فارغ‌التحصیل شده باشند یا در 6 ماه انتهای تحصیلات خود باشند. یکی از شرایط مهم برای  PEQ، تسلط به زبان فرانسوی می‌باشد.

 

2- نیروی کار ماهر کبک (QSW):

این برنامه ممکن است گزینه‌ای مناسب برای دانشجویان بین‌المللی در کبک باشد که مدرک تحصیلی خود را در کبک تکمیل کرده یا در حال تکمیل هستند. برخلاف برنامه‌ی PEQ، QSW الزامی برای مهارت زبان فرانسه ندارد، اما داوطلبان باید حداقل نمره را در شبکه ارزیابی امتیاز کسب کنند.

 

مجوزهای کار پس از فارغ‌التحصیلی

مجوز کار پس از تحصیل، یک برنامه‌ی اقامت دائم مستقیم نیست. با این حال، به اکثر دانشجویان بین‌المللی که فارغ‌التحصیل شده‌اند، اجازه می‌دهد تا پس از دوره‌ی تحصیل خود در کانادا بمانند و کار کنند. این تجربه می‌تواند به فرد کمک کند تا شرایط اقامت دائم کانادا را بدست آورد.

 

خدمات مجموعه‌ی مهاجرتی گلچین برای دانشجویان بین‌المللی

اگر قصد مهاجرت به کانادا از طریق تحصیلی را دارید، اولین قدم شما انتخاب یک موسسه‌ی آموزشی مناسب و تعیین شده توسط دولت کاناداست. از انتخاب موسسه‌ی آموزشی گرفته تا درخواست برای مجوز تحصیل، کارشناسان مجموعه‌ی مهاجرتی گلچین اینجا هستند تا به شما کمک کنند.

تیم حرفه‌ای و  منحصر به‌فرد ما در هر مرحله‌ای از مسیر تحصیلی تا اقامت دائم به شما کمک می‌کند و همراه شما می‌باشد. به‌علت برنامه‌های تحصیلی بسیار متنوع و امکانات بسیار زیاد برای تحصیل در کانادا، پیدا کردن بهترین موسسه‌ی آموزشی و رشته‌ی تحصیلی، ممکن است برای شما گیج کننده باشد. بدین منظور شما می‌توانید از خدمات مشاوره‌ای و اجرایی دپارتمان آموزشی مجموعه‌ی مهاجرتی گلچین بهره گرفته، و با توجه به اهداف و رویاهای‌تان در کانادا، با اطمینان بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

4.8/5 - (26 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *