رد شدن درخواست و تجدید نظر


شما برای تحصیل در کانادا، نیاز به مجوز تحصیلی دارید. صدور مجوز تحصیلی با صلاح‌دید و نظر افسران مهاجرت کانادا انجام می‌گیرد. متأسفانه، ممکن است به‌دلایل مختلف درخواست مجوز تحصیلی شما رد شود. درصورتی‌که مجوز تحصیلی شما رد شود، افسر ویزا، نامه‌ای را صادر و دلایل رد شدن درخواست را اعلام می‌کند.

 

 

اگر اداره‌ی مهاجرت کانادا درخواست مجوز تحصیلی را رد کند، متقاضی می‌تواند همچنان امیدوار باشد. برای رسیدگی مجدد و پیگیری درخواست مجوز تحصیلی در صورت رد شدن، دو روش وجود دارد:

1- درخواست تجدید نظر و بررسی مجدد مدارک: اگر متقاضی مطمئن باشد که مدارک و درخواست اولیه‌ی ارسال شده، کاملا مطابق با الزامات اداره مهاجرت بوده، اما درخواست مجوز تحصیل به‌طور ناعادلانه یا نادرست رد شده است، می‌تواند اعتراض کرده و درخواست تجدید نظر کند.

2- ارسال درخواست جدید: اگر متقاضی دلایل رد شدن پرونده خود را درست می‌داند، با توجه دقیق به این دلایل، می‌تواند مجددا نسبت به ارسال درخواست جدید و نشان دادن مدارک تکمیلی اقدام نماید. همچنین، باید توجه داشت که یک‌سری از اسناد و مدارک دارای تاریخ انقضا می‌باشند و باید در درخواست جدید، به‌روزرسانی شوند. مانند: تاریخ شروع نامه‌ی پذیرش (در صورت نیاز)، صورت‌حساب‌های بانکی و نامه‌ی تمکن و غیره.

 

اگر درخواست مجوز تحصیلی رد شد چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

همان‌طور که در بالا اشاره شد، درصورتی که درخواست شما برای اخذ مجوز تحصیلی توسط افسر اداره‌ی مهاجرت مردود اعلام شود، دلایل رد شدن، طی نامه‌ای به شما اعلام خواهد شد. لیست دلایل مردود شدن، فقط شامل اطلاعات اولیه و کلی است. در این حالت، برای اینکه بهتر و کامل‌تر از دلایل رد شدن خود آگاه شوید، می‌توانید یادداشت‌های افسر مهاجرت در مورد پرونده‌ی خود را درخواست کنید.

اکیداً توصیه می‌شود که این یادداشت‌ها را درخواست کنید، زیرا به شما این امکان را می‌دهد تا برای ارسال مجدد درخواست، نقص‌های پرونده‌ی خود را جبران کنید.

بهتر است در جریان باشید، هم فرآیند تجدیدنظر و هم فرآیند ارسال مجدد درخواست، زمان قابل توجهی طول می‌کشد. بنابراین، لازم است تا بلافاصله با موسسه‌ی آموزشی خود تماس بگیرد تا در صورت عدم دریافت به موقع مجوز تحصیلی، بتوانید تاریخ شروع ترم تحصیلی خود را تغییر دهید.

 

دلایل رد شدن درخواست مجوز تحصیلی

برای رد شدن درخواست مجوز تحصیلی، دلایل زیادی وجود دارد. رایج‌ترین آنها عبارتند از:

 

1- مدارک مالی و بانکی

هنگامی که درخواست مجوز تحصیلی را ارسال می‌کنید، باید نشان دهید که بودجه کافی برای زندگی در کانادا دارید. همه‌ی دانشجویان بین‌المللی باید ثابت کنند که بودجه‌ی لازم برای پوشش شهریه‌های سال اول تحصیلی خود و همچنین هزینه‌ی زندگی خود و اعضای خانواده همراه خود را دارند.

چگونگی رفع مشکل:

اگر درخواست شما به‌دلیل عدم قانع شدن افسر مهاجرتی جهت اثبات توانایی‌های مالی رد شد، باید اسناد مالی را که همراه با درخواست خود ارسال کرده بودید به‌دقت بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که نگرانی‌های مطرح شده توسط افسر مهاجرتی را برطرف کرده و مدارک اضافی را تهیه و ارسال نمایید.

 

2- ترک کشور کانادا پس از تحصیل

مجوز تحصیلی یک ویزای موقت است، به این معنی که دارای یک دوره‌ی اعتبار و یک تاریخ انقضاء است. هنگام ارسال درخواست مجوز تحصیلی، باید افسر مهاجرتی متقاعد شود که پس از پایان اعتبار مجوز تحصیلی، کشور را ترک خواهید کرد. این بدان معنا نیست که نمی‌توانید برای تمدید مجوز تحصیلی خود یا اقامت دائم درخواست دهید. در واقع، برنامه‌های زیادی توسط دولت برای کمک به دانشجویان برای ماندن و کار در کانادا پس از تحصیل یا اقامت دائم طراحی شده است. معنی آن این است که افسر اداره‌ی مهاجرت باید اطمینان پیدا کند شما به‌طور غیرقانونی در کشور نمی‌مانید. معمولاً اگر نتوانید ثابت کنید که دلایل خوبی برای بازگشت به کشور خود دارید، درخواست شما رد خواهد شد.

چگونگی رفع مشکل:

بهترین راه برای رفع این نگرانی از طریق بیانیه شخصی شماست. اگر افسر مهاجرتی از مطالبی که در بیانیه شخصی خود نوشته‌اید متقاعد نشده است، باید آن را تغییر دهید و مستقیما به نکات مهم و موثری اشاره کنید که مطلوب افسر مهاجرتی باشد.

 

3- رشته و سطح تحصیلی

اگر افسر اداره‌ی مهاجرت منطق انتخاب رشته‌ی تحصیلی یا سطح تحصیلی شما را درک نکند، درخواست مجوز تحصیلی را رد می‌کند. برای مثال، ممکن است فردی با مدرک لیسانس پرستاری و چهار سال سابقه‌ی کار به‌عنوان پرستار، درخواست مجوز تحصیلی برای رشته‌ی مدیریت هتل ارائه دهد. در این حالت، چون رشته‌ی تحصیلی انتخاب شده در کانادا با سابقه‌ی تحصیلی یا سابقه‌ی شغلی متقاضی مطابقت ندارد، ممکن است درخواست ارسال شده، توسط افسر مهاجرتی رد شود.

چگونگی رفع مشکل:

اگر برنامه‌ی تحصیلی مورد نظر شما عجیب به‌نظر می‌رسد، و با رشته‌ی تحصیلی و سابقه‌ی کاری قبلی شما مطابقت ندارد، باید به‌طور شفاف دلایل خود از انتخاب این برنامه‌ی تحصیلی را توضیح دهید و اعلام کنید که هدف شما از مطالعه و تحصیل در این رشته چیست.

در این مورد، دیدن یادداشت‌های افسر پرونده، واقعا می‌تواند کمک کننده باشد.

 

4- نامه‌ی پذیرش

همانطور که قبلا گفته شد، اولین مرحله برای دریافت مجوز تحصیلی، اخذ نامه‌ی پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) در کانادا می‌باشد. همچنین، شما باید تمام شرایط لازم برای تحصیل در برنامه‌ی تحصیلی انتخابی خود را داشته باشید.

اگر افسر اداره‌ی مهاجرت شک داشته باشد که نامه‌ی پذیرش شما واقعی است یا نه، یا در مورد شرایط احراز شما برای آن برنامه‌ی آموزشی شک داشته باشد، ممکن است مجوز تحصیلی شما را صادر نکند.

چگونگی رفع مشکل:

نامه‌ی پذیرش و مدارک مربوط به موسسه‌ی آموزشی که ارسال کرده‌اید را مجددا بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که همه‌ی اسناد واضح و قابل خواندن هستند و هرگونه مدرک اضافی که دارید را ارائه دهید. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد با موسسه‌ی آموزشی مربوطه که نامه‌ی پذیرش برای شما صادر کرده، تماس بگیرید و ایرادات اعلام شده توسط اداره‌ی مهاجرت را منتقل نمایید تا به شما کمک نمایند.

 

5- مدارک هویتی و سابقه سفر

اگر همراه درخواست مجوز تحصیلی، مدارک کاملی از سابقه‌ی سفرهای قبلی خود ندارید، یا اگر مدارک هویتی شما نامشخص باشد، اداره‌ی مهاجرت ممکن است درخواست مجوز تحصیلی شما را رد کند. افسر مهاجرتی باید بتواند هویت شما را تأیید کند تا مشخص کند که آیا شما از نظر پزشکی یا کیفری در کانادا قابل پذیرش هستید یا خیر.

چگونگی رفع مشکل:

اگر اداره‌ی مهاجرت اعلام کرده که در تاریخچه سفر شما فضاهای خالی وجود دارد، اسناد ارسالی و یادداشت‌های افسر را بررسی کنید تا ببینید کدام دوره‌های زمانی باعث ایجاد این مشکل بوده‌اند. هنگام ارسال درخواست مجدد، مطمئن شوید که مدارک کافی برای پوشش این دوره‌ها در نظر گرفته‌اید. اگر مشکل از مدارک هویتی شماست، اسناد ارسالی را مجددا بررسی کنید تا مطمئن شوید آنها واضح و خوانا هستند.

 

چگونه مجموعه‌ی مهاجرتی گلچین می‌تواند به شما کمک کند؟

 

اگر در مورد دلیل رد شدن مجوز تحصیل خود یا نحوه رسیدگی به پرونده‌ی مجوز تحصیلی خود مطمئن نیستید، لطفاً با ما تماس بگیرید. کارشناسان حرفه‌ای ما در مجموعه‌ی مهاجرتی گلچین، با دارا بودن سال‌ها تجربه‌ی مفید و موثر در بحث ویزای دانشجویی و مجوزهای تحصیلی می‌توانند شما را راهنمایی کرده و بهترین مسیر را برای شما ترسیم نمایند. اگر به تحصیل در کانادا و امکان مهاجرت دائم به کانادا مشتاق هستید، می‌توانید از خدمات مجموعه‌ی مهاجرتی گلچین بهره‌مند شوید.

4.9/5 - (28 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *