ویزای توریستی کانادا


ویزای توریستی کانادا، مجوز ورود شما به این کشور است و با هر عنوان و هدفی که بخواهید که وارد خاک این کشور شوید، باید ویزای توریستی دریافت کنید. ویزای توریستی با نام ویزای اقامت موقت (TRV) هم شناخته می‌شود و به شهروندان غیر کانادایی اعطا می‌شود که به هدف کار، تحصیل، و یا سفر و گشت و گذار، قصد ورود به این کشور را دارند. در این صفحه قصد داریم اطلاعات لازم درباره‌ی ویزای توریستی کانادا را با شما به اشتراک بگذاریم.

ویزای توریستی چیست؟

شهروندان برخی کشورها برای رفت و آمد به برخی دیگر نیازی به ویزا ندارند که این امر استثنا ممکن است به علت اعتبار بالای کشور مبدا و یا توافق نامه ای باشد که دو کشور با یکدیگر دارند. اما عموم کشورها و به ویژه کشورهای خاورمیانه‌ای اعم از ایران، برای وارد شدن به اکثر کشورها نیاز به دریافت ویزا دارند. اگر ورود شما به کشور مقصد به نیت کار، تحصیل و… نباشد ویزایی که برای اقامت موقت به شما تعلق میگیرد، ویزای توریستی یا همان Visitor visa نامیده می‌شود.

ویزای توریستی کانادا، در واقع یک ویزای عمومی است که قبل از اقدام به سفر به این کشور، باید دریافت کنید؛ حتی اگر هدف از سفر به کانادا، کاری و تحصیلی باشد باز هم برای ورود اولیه به این ویزا به عنوان مقدمه‌ی ویزای کاری یا تحصیلی نیاز دارید.

شرایط ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا با وجود اینکه برای اقامت موقت صادر می‌شود، اما شرایط و ضوابطی دارد که تنها با متعهد بودن به آن‌ها موفق به دریافت این نوع ویزای خواهید شد. این شرایط عبارتند از:

 • اخذ ساپورت معتبر
 • اخذ گواهی عدم سوء پیشینه
 • داشتن تمکن مالی برای ساپورت هزینه‌های طول سفر
 • ارائه آزمایشات پزشکی (در برخی موارد)
 • تعهد برای ترک کانادا پس از اتمام سفر در زمان محدود
 • تعهد به عدم پیگیری برای استخدام در کانادا در طول سفر
 • تعهد به عدم ارتکاب اقداماتی که امنیت ملی کانادا را خدشه دار کند
 • تعهد به پیروی از قوانین کشور کانادا مادامی که در آن‌جا حضور دارید
ویزای توزیستی کانادا

انواع ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا سه نوع مختلف دارد، اعم از؛ سینگل، مولتی و سوپر. در این بخش قصد داریم به طور مفصل هر یک از این ویزاهای توریستی را بررسی کرده و شرایط اخذ هر کدام را توضیح دهیم؛

ویزای سینگل اینتری

سینگل ویزای توریستی کانادا، مناسب افرادیست که می‌خواهند تنها یک بار و با شرایط زیر قصد سفر به کانادا را دارند:
-هدف شما از سفر به کانادا، محدود باشد.(بازدید تفریحی یا رسمی از یک مکان)
-قصد شرکت در یک رویداد خاص در کانادا را داشته باشید.

 

بیشتر بخوانید: بررسی کامل دریافت اقامت کانادا

از لحظه‌ی اخذ این ویزا تا قبل از اکسپایر شدن پاسپورتتان، می‌توانید یک بار وارد کانادا شوید و حداکثر تا پایان اعتبار پاسپورت خود، در آن بمانید. نکته اینجاست که به محض خروج از خاک کانادا، ویزای شما منقضی می‌شود و برای ورود دوباره نیاز به اخذ مجدد ویزای توریستی کانادا دارید.

ویزای مولتی اینتری

این ویزا برای افرادی پیشنهاد می‌شود که به علل مختلف کاری، خانوادگی و..‌. مدام نیاز به رفت و آمد در کانادا دارند. به مخض دریافت این ویزا تا پایان اعتبار آن، می‌توانید هر چند بار که نیاز داشتید و هر بار به مدت ۶ ماه، به کانادا بروید و اقامت موقت در آنجا داشته باشید. لحظه‌ی ورودتان به کشور کانادا، باید ویزای توریستی شما اعتبار داشته باشد‌.

سوپرویزای کانادا

این ویزا به والدین و پدربزرگ و مادربزرگ‌های شهروندان کانادایی تعلق می‌گیرد‌. سوپر ویزا در واقع یک مولتیپل ویزا است که مجوز هر بار سکونت در کانادا به کمک آن طولانی‌تر و تا سقف ۱۰ سال خواهد بود. اگر می‌خواهید اطلاعات دقیقتری درباره‌‌ی آن کسب کنید، حتما سری به مقاله‎‌ی سوپر ویزای والدین  بزنید.

زمان اعتبار ویزای توریستی کانادا

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، اعتبار هر یک از ویزاها تا حدودی با یکدیگر متفاوت است. اعتبار سوپر ویزای توریستی کانادا و البته مولتی ویزا، تا زمان پایان اعتبار پاسپورت شماست امّا اعتبار ویزای سینگل، اگر چه باز هم به اعتبار پاسپورت شما بستگی دارد امّا با ورود شما به خاک کانادا و خارج شدن از آن، ویزای شما بی اعتبار خواهد شد و در صورت نیاز به سفر مجدد به کانادا، باید برای اخذ ویزای توریستی اقدام کنید.

 

بیشتر بخوانید: هزینه و شرایط تحصیل در کانادا

زمان اعتبار ویزای توریستی کانادا

هزینه‌ی ویزای توریستی کانادا

اگر قصد داشته باشید که به کمک تیم مهاجرتی گلچین اقدام کنید، هزینه‌ی ویزای توریستی کانادا، معادل 550 دلار خواهد بود که بخشی از آن به سفارت خانه پرداخت می‌شود. این مبلغ شامل هزینه بررسی مدارک ویزا، انگشت نگاری و هزینه پیکاپ می باشد.

 
عنوان هزینه مورد نیاز
بررسی مدارک 100 دلار
انکشت نگاری 85 دلار
پیکاپ 500 هزار تومان

مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا

پیش از اقدام به اخذ ویزای توریستی کانادا، بهتر است اطلاعات تکمیلی درباره‌ی نقشه راه دریافت آن داشته باشید تا در این مسیر دچار سردرگمی نشوید. در این بخش همه‌ی مراحل دریافت ویزای توریستی کانادا، عنوان شده است و با مطالعه‌ی آن می‌توانید ضمن آشنایی با این مراحل، توانایی خود را نیز امکان سنجی کنید.

۱) ارائه‌ی درخواست

متقاضیانی که برای ورود به کانادا به ویزای توریستی نیاز دارند، می‌توانند از سه طریق آنلاین، ارسال درخواست به صورت کاغذی و از طریق پست یا حضوری در مرکز درخواست ویزا (VAC) درخواست دهند. اگر به‌صورت خانوادگی سفر می‌کنید، هر یک از اعضای خانواده، از جمله فرزندان تحت تکفل، باید درخواست خود را جداگانه تکمیل و ارسال کنند. با این حال، می‌توانید همه‌ی درخواست‌ها را با هم ارسال کنید.

 

2) مراجعه به مرکز جمع‌آوری اطلاعات بیومتریک

ممکن است از متقاضیان خواسته شود که اطلاعات بیومتریک را در درخواست خود لحاظ کنند. در این صورت، متقاضی باید اثر انگشت و عکس پرسنلی خود را در یک مرکز جمع‌آوری اطلاعات بیومتریک، که معمولا بخشی داخل سفارت کانادا در سایر کشورهاست، ثبت نماید. اطلاعات بیومتریک را می‌توان پس از ارسال درخواست ویزای توریستی، زمانی که از شما خواسته شد، یا هم‌زمان با ثبت درخواست حضوری در مرکز درخواست ویزا (VAC) ارائه کرد.

3) پیکاپ

در نهایت شما باید به همراه پاسپورت خودت به یک دفتر VAC مراجعه کنید تا طی یک فرآیند تقریبا یک هفته‌ای، ویزای شما به پاسپورتتان الصاق شود‌.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی کانادا

قبل از شروع مراحل پارت قبلی، پیشنهاد می‌کنیم همه‌ی مدارک مورد نیاز خود را برای اخذ ویزای توریستی کانادا تهیه و تنظیم کنید تا در هنگام پیشبرد مراحل، به چالش نخورید. موارد زیر مهمترین مدارکی هستند که به آن‌ها نیاز خواهید داشت.

 • یک قطعه عکس
 • پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار
 • پاسپورت‌های قبلی که مهر ویزا دارند
 • ترجمه سند ازدواج
 • مجوز خروج برای افراد زیر 18 سال (و بانوان)
 • نامه تمکن مالی مهر شده
 • گواهی اشتغال به تحصیل برای محصلین
 • فرم درخواست ویزا
 • ترجمه رزومه و مدارک
 • ترجمه شناسنامه
 • کارت ملی و مدارک هویتی
 • سند ملکی

زمان صدور ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا بلافاصه بعد از ثبت درخواست شما صادر نمی‌شود و اگر برای سفر برنامه مشخصی دارید بهتر است حداقل از چهار ماه قبل برای ارسال مدارک و ثبت درخواست اقدام کنید. طبق آخرین گزارش سفارت خانه‎‌ی کانادا در سال 2019، صدور ویزای توریستی کانادا 92 روز کاری زمان خواهد برد.

زمان صدور ویزای توریستی کانادا

تمکن مالی ویزای توریستی کانادا

تمکن مالی برای ویزای توریستی کانادا بر اساس میانگین هزینه‌های روزمره کانادا محاسبه و در گزارشی از سوی سفارتخانه کانادا، اعلام شده است. مبالغ اعلام شده هم به صورت فردی و هم به صورت خانوادگی تعیین شده است که در جدول زیر برایتان شرح داده ایم:

 
تعداد افراد حداقل تمکن مالی
1 نفر 12.500 دلار
2 نفر 15.600 دلار
3 نفر 19.100 دلار
4 نفر 23.200 دلار
5 نفر 26.300 دلار
به ازای هر نفر 3.400 دلار

سوالات ویزای توریستی در کانادا

شرایط دریافت ویزای توریستی کانادا در 2022

شرایط و ضوابط برای اخذ ویزای توریستی کانادا شامل موارد زیر است که همانطور که مشاهده میکنید به پیچیدگی سایر ویزاها نیست.

 • اخذ ساپورت معتبر
 • اخذ گواهی عدم سوء پیشینه
 • داشتن تمکن مالی برای ساپورت هزینه‌های طول سفر
 • تعهد برای ترک کانادا پس از اتمام سفر در زمان محدود
 • تعهد به عدم پیگیری برای استخدام در کانادا در طول سفر
 • تعهد به عدم ارتکاب اقداماتی که امنیت ملی کانادا را خدشه دار کند
 • تعهد به پیروی از قوانین کشور کانادا مادامی که در آن‌جا حضور دارید
 • ارائه آزمایشات پزشکی (در برخی موارد)
هزینه های دریافت ویزای توریستی کانادا چقدر است؟

هزینه‌های اخذ ویزای توریستی کانادا که باید به سفارت خانه و دفاتر VAC باید پرداخت شوند در جدول زیر آورده شده. البته دستمزد آژانس مهاجرتی و مشاوران شما مازاد بر این هزینه‌هاست.

 
عنوان هزینه مورد نیاز
بررسی مدارک 100 دلار
انکشت نگاری 85 دلار
پیکاپ 500 هزار تومان
زمان اعتبار ویزای توریستی کانادا چقدر است؟

اعتبار ویزای توریستی مولتی و سوپر، بستگی به اعتبار پاسپورت شما دارد و تا سقف 10 سال اعتبار خواهد داشت. اما سینگل ویزا بعد از یک بار رفت و آمد منقضی خواهد شد.

4.9/5 - (16 امتیاز)

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *